Перейти к основному содержанию

Читати та діяти

пт, 09/21/2018 - 09:56

<p>Попит на бізнес-літературу в Україні зростає. Проте видавцям ще треба подолати брак власних авторів та вирішити проблеми із залученням інвестицій у видавничу справу.</p>

Впродовж останніх десяти років у світі спостерігається зростання попиту на нон-фікшн-літературу. Україна, на щастя, є частиною цього світового тренду. Люди почали активніше займатись самоосвітою, відві­дувати різні лекції, вивчати бізнес-літературу. Читаючи ці книжки, людина, що колись мала чи має власну справу, працює, реально створюючи додану вартість, впізнає себе, відчуває певне дежавю й інтелектуальну насолоду.

Чуже маємо, треба своє

За словами Івана Богдана, генерального директора найбільшої в Україні інтернет-книгарні Yakaboo, зараз серед книжок жанру нон-фікшн здебільшого переважають переклади зарубіжних авторів. “Варто розуміти, що, для того щоб в Україні почали з’являтись власні “зірки” ділової літератури, їх потрібно шукати і розвивати. Ба більше, ділова література має базуватись на досвіді — або автора, або героїв книги”, — зауважує пан Богдан. Однак в Україні великий бізнес поки не готовий говорити про свої перемоги і помилки, оприлюднювати інформацію про прибутки, розкривати успішні кейси. Проте, на думку гравців ринку, це може змінитися вже впродовж декількох років.

Видавці зазначають, що попит на ділову літературу українських авторів є і, за прогнозами, зростатиме й надалі. “Якщо говорити про перекладну ділову літературу, то вона часто побудована на досвіді, наприклад, американських компаній чи компаній країн Азії, який не завжди можна адаптувати до наших реалій, — розповідає Іван Богдан. — У США підприєм­ництво та бізнес розвиваються по-одному, в Україні — по-іншому. Тому в нас підвищуватиметься попит на власні локальні історії успіхів і невдач, кейси компаній, які були створені в Україні”.

Втім, не всі оптимістичні у своїх оцінках. Світлана Мозгова, керівник напрямку видання прикладної літератури компанії “Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, зазначає, що зараз практично немає авторитетних вітчизняних авторів та науковців, які могли б зацікавити поціновувачів бізнес-літератури. “Зрідка також можна знайти переклади російськомовних авторів, але це виключно провідні визнані експерти з окремих питань”, — пояснює пані Мозгова. При цьому вона погоджується, що зараз публікується в основному перекладна література, світові бестселери. “Як і раніше, ми бачимо попит на біографічні книжки. Звісно, користуються популярністю книжки про тайм-менеджмент, мотивацію та фінанси, — зауважує Антон Мартинов, співвласник видавництва “Наш формат”. — Ми досить давно поставили собі за мету знайти якісний український нон-фікшн. І нарешті справа зрушила з мертвої точки”. За його словами, відбір авторів та рукописів у видавництві дуже ретельний. Вивчаються десятки, якщо не сотні рукописів, й обираються дійсно потужні проекти. “Їхня основна цінність у тому, що це реальний український досвід, а не зарубіжні реалії, які іноді важко співставити з українськими”, — розповідає пан Мартинов.

Світлана Мозгова, у свою чергу, теж визнає, що попит на ділову літературу безумовно є: “Ми плідно працюємо над зрощенням покоління читаючої молоді, розуміючи вагому соціальну функцію, що несе книговидання українською мовою. Але у зв’язку з тим, що на ринку з’являються нові гравці та спостерігається невеличке зниження купівельної спроможності, продажі скорочуються. Наприклад, торік продажі були на 15% кращі, ніж цього року. Прогнозуємо, що через відсутність нових імен у цій царині книговидання будемо й надалі спостерігати невеличке зменшення накладів. Це також пояснюється тим, що більшість світових бестселерів цього напрямку вже видано в Україні в останні роки або вони будуть видані найближчим часом”.

Ринкові реалії

За словами Антона Мартинова, протягом останніх років українська книжкова сфера починає набувати справжніх ринкових рис. Це відбувається на тлі постійного посилення конкуренції, підвищення якості продукції. Втім, відсутній основний показник ринку — узагальнена статистика, з якої можна робити аналітику. На його думку, зараз ринку не вистачає інвестицій. Стимулюючим фактором було б запровадження кредитування видавців, адже процес виробництва книги досить тривалий (9-15 місяців), крім того, переважна більшість книгарень працюють з відтермінуванням платежів, що робить потребу в ресурсі дуже високою.

 

Іван Богдан, генеральний директор інтернет-книгарні Yakaboo:

— Ми віримо у розвиток українських авторів і працюємо з ними. Торік український фінансист Любомир Остапів написав книжку “Любов та бюджет”, яка отримала схвальні відгуки і була надрукована у нашому видавництві Yakaboo Publishing, яке активно розвиває компанія Yakaboo з 2016 р. Перший наклад видання було успішно розпродано, готуємо ще один.

Безперечно, ніша ділової літератури в Україні зростає шаленими темпами, якщо порівнювати з тим, що було ще три роки тому. За цей час у нас було перекладено майже всі західні “топові” видання ділової літератури. Це декілька тисяч книжок — починаючи з, наприклад, Клейтона Крістенсена і закінчуючи Джимом Колінзом. Тобто станом на 2014 р. у нас ще не було перекладено українською книжки, які на Заході вже вважались класикою. Останні чотири роки українські книговидавці заповнюють прогалину, яка утворилась за 20 років відсутності нормального книжкового ринку.

Цікаво, що за останні чотири роки практично не з’явилось нових видавництв, які б спеціалізувались винятково на бізнес-літературі. Просто чимало великих гравців ринку, які раніше боялись цієї ніші, побачили попит і почали розширюватись.

В Україні є велика проблема з аналітикою книжкового ринку. Ті цифри, які надає Книжкова палата, — абсолютно ні про що. Ми знаємо загальну цифру щодо виданих в Україні “книжок і брошур” за рік, проте ніякого адекватного жанрового розділення немає. На жаль. Тому говорити про обсяг чи частки ринку не доводиться.

Yakaboo вже декілька років поспіль піднімає питання статистики, без якої весь ринок інколи рухається наосліп. Наприклад, книжковий ринок Великобританії (як і інші цивілізовані національні книжкові ринки) цілком і повністю моніториться і обраховується глобальним оператором — компанією Nielsen Book Research.

Цей оператор проводить максимально детальний вимір й аналіз продажів, споживчих настроїв і трендів ринку. Іноді навіть в абсолютно нетривіальних розрізах.

Торік ми видали 10 книжок, серед яких п’ять — це ділова література (наприклад, “Країна стартапів. Історія ізраїльського економічного дива” Дена Сенора та Сола Сингера, “Дилема інноватора. Як нові технології нищать сильні компанії” Клейтона Крістенсена та “Любов та бюджет”, про яку я говорив раніше). Цього року станом на серпень Yakaboo Publishing видало п’ять книг і планується видання ще вісьмох нових назв до кінця року. До Форуму видавців ми готуємо дві важливі праці: “Суперхаби: як фінансові еліти та їхні мережі керують світом” Сандри Навіді та “Приціл. Як приймати кращі рішення, коли весь світ проти тебе” Брендона Вебба. У планах на наступний рік — розширення видавництва, збільшення кількості виданих нових книжок до 50 позицій на рік.

Абсолютним хітом продажів поточного року в інтернет-книгарні Yakaboo є “Rework. Ця книга переверне ваш погляд на бізнес” Джейсона Фрайда та Девіда Хейнмейера Ханссона. Бестселер “The New York Times”, “The Wall Street Journal”, “The Sunday Times” розповідає про те, як започаткувати свою справу. Ця книжка змінює традиційні уявлення про ведення бізнесу та є справжнім лайфхаком для підприємців. Легка та лаконічна форма викладу дозволяє зрозуміти основні принципи ведення бізнесу, які на перший погляд здаються складними, а корисні поради від авторів дають змогу подолати труднощі, уникнути власних помилок, які виникають не лише у початківців, а й у зрілих бізнесменів. “Rework” — джерело прогресивних і цікавих думок, з якого кожен може почерпнути щось своє.

Головну тезу книги автори вбачають у тому, що досягти успіху в своїй справі можна абсолютно не зважаючи на усталені стереотипи та правила, що склалися у бізнесі. Багато думок будуть актуальними не лише для підприємців, а й для діячів інших професій, адже будь-яка активна та успішна людина є підприємцем.

Читайте також