Перейти к основному содержанию

Чи готовий фондовий ринок до проблем

вт, 02/20/2018 - 11:46

<p>Новорічний оптимізм багатьох інвесторів, схоже, затьмарився в останні дні страхами щодо упо­вільнення економічного зростан­ня через підвищення відсоткових ставок</p>

Але не слід дивуватися, якщо нинішнє різке зниження котирувань змінить швидке по­вернення до “бичачого” ринку, як мінімум, у короткостроковій перспективі. Незважаючи на не­давній спад, настрої, що підтри­мують зростання котирувань, як і раніше, дисонують із тривогами, про які говорять політичні лідери.

Учасникам ринку легко було по­бачити їхню ейфорію на початку року. Після доброго 2017 р. клю­чові макроекономічні показники (безробіття, інфляція, індекси ді­лової та споживчої впевненості), а також прогнози зростання ВВП вказували на те, що впевнене зростання економіки продовжиться і в 2018 р.

У США та більшості країн з вели­кою економікою результатом цьо­го став рідкісний — в контексті останнього десятиліття — сплеск оптимізму. Макроекономічна статистика майже всюди пози­тивна, інфляція залишається під контролем. А недавнє підвищен­ня прогнозів зростання світової економіки Міжнародним валют­ним фондом відбулося саме в той момент економічного циклу, коли, здавалося б, економіка повинна почати демонструвати ознаки уповільнення зростання.

Крім того, рекордно високі цифри, які спостерігаються на фондових ринках, вже не так сильно залежать від м’якої монетарної політики. “Бичачі” настрої спираються на дані про помітне зростання капітальних інвестицій. У США валові внутрішні приватні інвестиції збільшилися на 5,1% (рік до року) в IV кварталі 2017 р., це майже на 90% більше, ніж в III кварталі 2009 р. — на піку Великої рецесії.

Це свідчить про глибше відновлення обсягів витрат корпорацій, що доводиться показниками замовлень товарів тривалого користування. Обся­ги нових замовлень таких товарів, вироблених у США, перевищують очікування: вони збільшили­ся на 1,7% (місяць до місяця) в листопаді 2017 р. і на 2,9% — в грудні.

Є й інші дані статистики, які показують аналогічну картину. Торік розрахований Федеральним резер­вом США “Індекс промислового виробництва і використання потужностей” зафіксував найбіль­ше з 2010 р. зростання протягом календарного року, збільшившись на 3,6%. Крім того, повторення президентом США Дональдом Трампом своєї обі­цянки знайти $1,5 трлн на витрати на інфраструк­туру і державні капітальні програми ще більше підтримає позитивні настрої на ринку.

Усі ці “бичачі” настрої різко контрастують із за­стереженнями, з якими виступають багато світо­вих лідерів, в тому числі в останні кілька тижнів. Канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що існуючий міжнародний порядок знахо­диться під загрозою. Президент Франції Еммануель Макрон зазначив, що глобалізація переживає потужну кризу, а прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо вважає, що безлад, який ми бачимо в світі, цілком відчут­ний і “не збирається зникати”.

Зрештою, політики можуть виявитися праві, причому неза­лежно від того, чи стала ниніш­ня корекція наслідком усіх цих страхів чи ні. І хоча б тому, що в світі зберігаються серйозні геополітичні ризики. 2017 р. “Ін­декс популізму в розвиненому світі”, що складає Bridgewater Associates, досяг найвищої позначки з 1930-х років через зростання популістських рухів у США, Великобританії, Іспанії, Франції та Італії. Поки попу­лізм залишається політичною загрозою, ризик переходу до реакційної політики торгового протекціонізму і посилення контролю за рухом капіталів є підвищеним, що може підірва­ти зростання економіки.

Розбіжності в поглядах між ді­ловими і політичними лідерами пояснюються, головним чином, відмінністю їхніх тимчасових горизонтів. Більшість керівни­ків компаній через коротко­строковість інтересів фондо­вих ринків фокусуються на найближчих 12 місяцях, тоді як політики більше зосереджені на середньострокових пер­спективах.

Цьогоріч бізнес-лідери та учас­ники ринку повинні (і вони, звичайно, будуть) пам’ятати про те, що ми наближаємося до дня розплати за ниніш­нє відновлення економіки. Коливання на ринках капіталу останніми днями свідчать про те, що усвідомлення цієї неми­нучої розплати вже з’являється.

Читайте також