Перейти к основному содержанию

Борис Соболєв: Створення ЕКА — це найшвидший шлях до повної конвертованості гривні

пт, 09/27/2019 - 12:06

Борис Соболєв, заступник Держсекретаря України у 2005 р., експерт з економічних питань

Держава повинна мати інструменти для стимулювання експорту. Таким інструментом у світі є експортно-кредитні агентства (далі — ЕКА). Це загальносвітова практика. ЕКА, наприклад, мають усі країни Європи, окрім Албанії та Молдови. Вітчизняна структура все ще на шляху становлення.

Володіючи інструментами для кредитування та страхування зовнішньоекономічних ризиків, ЕКА є механізмом, який може зрівняти можливості для конкуренції українських виробників за кордоном. Наведу такий приклад: Україна ратифікувала Угоду СОТ про державні закупівлі (GPA). За цією Угодою сторони надають взаємний доступ до державних тендерів своїм виробникам. Взаємний, але чи рівний? На боці іноземних виробників є налагоджена система кредитування зовнішніх контрактів та система гарантій, яка передбачає, що якщо покупець не може сплатити за контракт, ці зобов’язання має виконати відповідний уряд.

Також через підтримку експорту держава має можливість використати наявний кредитний потенціал фінансової системи. Знову приклад. Зараз Національний банк продає комерційним банкам депозитні сертифікати, абсорбуючи з ринку $0,5-1 млрд щодня. НБУ не кредитує виробників і використовує ці сертифікати виключно як монетарний інструмент. Якщо ж надати можливість банкам використати ці вільні кошти на кредитування експорту, ми отримаємо близько сотні мільярдів доларів щорічного ресурсу для виробників. Це величезний обсяг внутрішніх інвестицій, який наразі не працює. Чому він може бути вигідний для виробників, банків та держави? Тому що банк під зовнішньоекономічний контракт у валюті надає виробникові кошти у гривні. Наше ЕКА виступає гарантом виконання зобов’язання покупцем-іноземцем, який повертає кошти вже у валюті та компенсує частину відсотків за контрактом, роблячи кредит цікавим для покупця. Виробник отримує замовлення та фінансування під нього, банки — свою маржу, яка гарантується іноземним урядом, держава — механізм конвертації гривні у валюту.

Цей інструмент приречений на успіх. Першими ним скористаються виробники, які якимось чином ще експортують товари зі складним виробничим циклом. Для прикладу: цикл виробництва сучасних прохідних комбайнів для вугільних шахт на Дружківському машинобудівному заводі триває до одного року. Іноземний замовник повністю оплатить товар лише після його розмитнення та доставки за кордон. Саме ЕКА може забезпечити поточне фінансування виробника за реальними зовнішніми контрактами.

Додам до цього високу надійність такого інструменту. Гарантом отримання банком грошей виступає уряд покупця за умови, що Україна має з ним двосторонню угоду про взаємний захист інвестицій. Наразі такі договори підписані з усіма країнами ЄС та ще з 37 країнами.

Що потрібно, щоб запустити вітчизняну ЕКА? Перше — це виконати норму закону та ратифікувати рамкову домовленість з офіційно підтримуваних експортних кредитів 1978 р. Далі — сформувати склад комісії з проведення кадрового конкурсу в Наглядову раду. Якщо новому уряду чи МВФ не підходить порядок формування Наглядової ради — зараз є всі можливості внести зміни до закону, але не блокувати роботу ЕКА.

Плюс не забути передбачити у бюджеті кошти на підтримку експорту та затвердити ліміти суверенних гарантій уряду на експортні операції. Разом з цими затратами депутати можуть сміливо планувати доходи від зростання експорту української продукції.

Читайте також

«Оплата частинами» від Привату: збільшуємо обсяг продажів на 30% протягом кварталу

пн, 05/24/2021 - 09:00
У сучасному світі реклама вже давно не єдиний інструмент збільшення продажів.

Як оформити терміновий онлайн кредит без відмови?

пт, 04/23/2021 - 09:57
Вам потрібна термінова грошова позика без відмови, але у вас немає часу звернутися до банку? Мікрофінансових організація або МФО - це миттєве розв’язання ваших проблем.

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна