Перейти к основному содержанию

Біблія імпортера: Чотири заповіді митної вартості

пн, 07/27/2020 - 20:19

Олег Кириєвський, партнер First Chair Legal, співголова митного комітету ЕBA (European Business Association)

Збільшення митної вартості товарів — болюча тема для бізнесу. Тільки у 2019 році митниця прийняла понад 40 тис. рішень про коригування, збільшивши митну вартість товарів на суму понад 30 млрд грн.

Економічна криза тільки посилює тенденції до збільшення кількості таких коригувань.

Так, вже в травні 2020 року до Верховної Ради внесли законопроект про "удосконалення" порядку контролю за визначенням митної вартості.

Планується поглибити застосування системи управління ризиками за контролем митної вартості:

митниця зможе витребовувати від декларанта додаткові документи тільки за результатами спрацювання системи;

система порівнюватиме задекларовану митну вартість із вартістю ідентичних або подібних товарів.

Законопроект викликав занепокоєння серед бізнесу, адже він створює ризики додаткового тиску на імпортерів.

Безвідносно до прийняття даного законопроекту, ми передбачаємо посилення контролю за визначенням митної вартості. З попередньої практики, за твердженнями про те, як "душать" бізнес, ми часто бачимо, що й імпортери не виконують свою "домашню роботу".

Тому ми спробували сформулювати чотири заповіді митної вартості для щасливого імпортера. Сподіваюсь, що дотримання таких правил зменшить ризики необґрунтованого збільшення митної вартості.

Заповідь 1: Розбіжностей уникай

Найчастішою передумовою для збільшення митної вартості є витребування додаткових документів (через наявні розбіжності).

Часто поставка декількох партій товару здійснюється на підставі базового контракту, в якому передбачено передоплату. Наступні ж партії поставляються із післяплатою,або сторони іншим чином змінюють умови співпраці, алене відображають цього документально.

Буває, що в контракті сторони передбачають специфікації або інші документи (щодо страхування, сплати роялті тощо), які так і не укладають, або ж імпортер їх просто не подає.

Як наслідок, митниця має право витребувати додаткові документи (про оплату товару тощо). При цьому часто декларант просто не встигає їх подати протягом 10 днів.

Тому, будь ласка, почитайте свій договір і перегляньте всі документи, що плануєте подавати. Навіть якщо "так вже кілька років працює і ні у кого питань не було". Обіцяю, ви знайдете багато цікавого.

Заповідь 2: Про пов’язаність свою не забувай.

Митниця може витребувати документи і як наслідок коригувати митну вартість, якщо дійде висновку про вплив на митну вартість взаємозв'язку між продавцем і імпортером.

У судовій практиці є випадки, коли митниця встановила, що працівник імпортера займав керівну посаду в компанії-продавця, і це вплинуло на митну вартість. Причому такі відомості митниця отримала із офіційного сайту компанії-продавця, в той час як імпортер приховав цю інформацію.

У моїй особистій практиці в хід йшли навіть скріншоти з сторінок LinkedIn.

При цьому, за деяких умов, пов’язаними можуть вважатись і дистриб’ютори, агенти, ділові партнери тощо.

Не варто приховувати пов’язаність. Краще завчасно підготувати інформацію про продаж схожих товарів в Україні/закордоном, калькуляції та одразу подати декларацію митної вартості.

Заповідь 3: Про консультації не забувай.

Імпортер має право на консультації із митницею для вибору методу визначення вартості. При цьому він може вимагати їх проведення у письмовій формі. Митниця зобов’язана надати письмову інформацію про причини, за яких заявлена митна вартість не може бути визнана.

Як мінімум, якщо коригування вартості є явно необґрунтованим, то вимога декларанта про надання письмових пояснень буде мати "освіжаючий" ефект.

З іншого боку, надання митницею пояснень із неналежними обґрунтуваннями може стати додатковим доказом у разі судового оскарження.

Заповідь 4: Не згоджуйся, якщо не згоден.

Час (строки, в які постачальник/виробник може надіслати додаткові документи) грає не на користь імпортера. Для пришвидшення процедури представники митниці рекомендують відкликати митну декларацію та подати нову вже із тою ціною, яка є прийнятною для митного оформлення. Імпортер (зазвичай митний брокер) погоджується із коригуванням. Часто це відбувається навіть без рішення про коригування митної вартості. Просто тому, що "як не згодитесь — буде ще більша вартість".

У такому разі вважається, що декларант згодився із митною вартістю, а отже не матиме шансів відстояти свої права в суді. У нашій практиці було достатньо випадків, коли компанія зверталась до нас задля оскарження рішення митниці. А потім виявлялось, що рішень про коригування митної вартості не існує, а митний брокер просто подав нові декларації.

Варто все ж дочекатися рішення митниці. Навіть якщо ви не впевнені, чи будете його оскаржувати.

Якщо ви не погоджуєтеся із рішенням,  можете ввести товари у вільний обіг після сплати митних платежів. Тоді у вас буде ще 80 днів для подання додаткових документів (наприклад, висновків експертизи тощо) на підтвердження задекларованої вами митної вартості. За цей час можна краще оцінити перспективи судового оскарження.

Не согрішайте!

Автор: Олег Кириєвський

Читайте також

«…Время гендерных стереотипов… в бизнесе прошло»

пн, 01/11/2021 - 18:43
История знает немало династий, развивающих семейное дело на протяжении столетий. Возможна ли такая традиция в молодом украинском бизнесе? Ведь зачастую дети крупных предпринимателей в нашей стране избегают публичности и остаются в тени своих родителей.

Скільки коштує Президент, або ціна людської дурості?

пн, 01/11/2021 - 16:47
Хочу розпочати цей допис із слів Шимона Переса, які він сказав Путіну: «Ви інвестуєте в дурість»! І хоча він мав на увазі трохи інше, про що піде нижче в цьому дописі, але це саме те, що я хочу довести.

Акциз на "енергетики" - це наче акциз на каву

пн, 12/28/2020 - 20:06
Геннадій Кузнєцов, голова правління Ліги виробників харчових продуктів У законодавстві іноді навіть помилково написане слово може створити кризову ситуацію для значного сегменту ринку харчових продуктів. Наприклад, у 2007 році «завдяки» Закону України «Про дитяче харчування» під забороною опинився крохмаль, який часто використовується як інгредієнт цих продуктів. І тільки через 4 (!) роки така, м'яко кажучи, дивна заборона була ліквідована.

Стратегічна сесія економіки України

вт, 12/15/2020 - 14:40
Наприкінці третього десятиліття незалежності Україна все ще лише обговорює Стратегії розвитку.

Зберегти людей і бізнес: унікальний досвід роботи з персоналом у коронакризу

пн, 12/14/2020 - 08:56
Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС Готуючи минулий спецвипуск про новітні HR-технології у листопаді 2019 р., ми виставляли акценти великої небезпеки масового виїзду наших фахівців різних професій за кордон. Тоді ми показували ефективні кейси компаній, що у важкій битві за “людський капітал” навчились втримувати персонал цікавими мотиваційними програмами, рейтингували їхні досягнення та друкували фото колективів, де у захисних масках, звичайно, нікого не було. Як швидко змінюється світ…

Кошти у європейських банках також потребують юридичного захисту

вт, 12/08/2020 - 12:54
Володимир Місечко, адвокат та керуючий партнер Misechko&Partners law firm Головний пріоритет українських підприємців — надійне збереження коштів. Чому європейські банки більш надійні? Будь-який рахунок фізичної особи у банку країни ЄС застрахований на €100 тис., юридичної особи — також на цю суму, хоча у деяких країнах можливі певні обмеження. Натомість в Україні гарантована сума складає лише 200 тис.грн (еквівалент EUR6 тис.) і поширюється виключно на фізичних осіб.