Перейти к основному содержанию

Без застави

вт, 11/05/2019 - 11:26

Добра репутація дозволяє “білому” бізнесу залучати кошти на вигідних умовах

Нині існує чимало різноманітних міжнародних програм кредитування малого та середнього бізнесу (МСБ). Подібні пропозиції дозволяють “правильному” бізнесу отримувати фінансування на привабливих умовах. Проте, часто-густо фінанси, що виділяються міжнародними партнерами, не вибираються повністю. Одна з причин — необізнаність бізнесменів про наявні можливості.

“Кейс” з життя

ТОВ “Компанія Агротрейдхім” будує свою діяльність та ділові відносини на принципах відповідального ставлення до бізнесу, який веде ефективно, прозоро та відкрито у відповідності з політикою компанії. Останнім часом у галузі тваринництва України кормові антибіотики широко використовувалися з метою підвищення продуктивності тварин та економічних показників. Але виникла проблема з наростаючою антибіотикорезистентністю, причому не тільки в тваринництві, а й в гуманній медицині. Тому все більше виробників сільськогосподарської продукції відмовляються від стимуляторів росту та вирощують екологічно чисту продукцію.

“Компанія Агротрейдхім” дуже активно займається просуванням нових технологій і схем вирощування тварин та птиці без антибіотиків. “Ми розвиваємося, отже потребуємо фінансових ресурсів, — розповідає власник компанії Олексій Шаламай. — Зараз, наприклад, розглядаємо варіанти купівлі невеликої птахофабрики, яку хочемо зробити зразково-показовою, аби наочно демонструвати технології вирощування тварин і птиці без кормових антибіотиків. Крім того, було б дуже непогано почати експортувати курятину.

Донедавна компанія працювала з кількома банками. На початку минулого року вирішили стати партнером державного Ощадбанку — і отримали кредит під заставу товарів в обігу на 2 млн грн.

За словами пана Шаламая, цього року банк запропонував скористатися цікавою програмою, що передбачає кредитування під гарантії третьої сторони. Позичальник має надати забезпечення (заставу) лише на третину позики.

Справа в тому, що у грудні 2017 р. за підтримки ЄС та в рамках ініціативи EU4Business Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський інвестиційний фонд (Група ЄІБ) підписали з Ощадбанком угоду, яка передбачає надання МСБ кредитних коштів у розмірі EUR50 млн. Ця угода дала Ощадбанку можливість полегшити доступ МСБ до фінансування шляхом значного спрощення вимог до застави/іпотеки. Завдяки тому що 70% кредиту забезпечено гарантією ЄІБ, позичальник має забезпечити заставою/іпотекою лише 30% суми кредиту!

Про видачу першої позики за цією програмою Ощадбанк заявив у травні поточного року. Її було надано підприємству АПК з Миколаївської області на загальну суму 22 млн грн. Кошти призначалися для закупівлі пального, добрив та засобів захисту рослин.

На момент підготовки матеріалу “Компанія Агротрейдхім” очікувала на видачу позики за цією програмою у розмірі близько 13 млн грн. Згідно умов програми, забезпеченню заставою підлягає сума у 4 млн грн. У заставу оформлюється нерухоме майно. Відсоткова ставка за позикою передбачається на рівні 19,25% річних.

Олексій Шаламай планує додати ще стільки ж власних коштів та придбати птахофабрику.

Привабливість компанії як позичальника обумовлена наступними чинниками: по-перше, вона веде бізнес абсолютно прозоро, соціально відповідально та має добру репутацію; по-друге, її бізнес не є закредитованим, тобто має помірне боргове навантаження. З точки зору банку, у сучасних реаліях це фактично ідеальний позичальник.

Додамо, що за аналогічною програмою з клієнтами МСБ працює інша державна фінустанова — Укргазбанк, який підписав відповідну угоду з європейськими партнерами наприкінці 2017 р.

Умови програми

Група ЄІБ об’єднує зусилля з Європейським Союзом для зміцнення економічного розвитку у країнах, які підписали угоди про асоціацію з ЄС, а саме з Грузією, Молдовою й Україною, через надання фінансової та технічної підтримки, орієнтованої на МСБ у цих країнах. ЄС підтримує розвиток приватного сектора у країнах Східного партнерства за допомогою своєї ініціативи EU4Business шляхом розширення доступу до фінансування для МСБ, покращення бізнес-середовища, а також надаючи консультаційні послуги місцевим підприємствам.

Позичальниками можуть бути малі та середні підприємства, у тому числі фізичні особи-підприємці, кількість працівників у яких не перевищує 250 осіб та річний обсяг виручки від реалізації є меншим, ніж еквівалент EUR50 млн.

Господарська діяльність позичальника має відповідати нормам чинного законодавства України та значним чином не зосереджуватися на одній або більше заборонених галузей, як-от: виробництво і торгівля тютюновими виробами, дистильованими алкогольними напоями та пов’язаною продукцією або виробництво і торгівля зброєю, боєприпасами будь-якого виду, казино та т.п.

Важливо, що кредитні кошти можна спрямовувати як на інвестиційні програми, так і на фінансування обігових коштів — тобто на будь-які інші законні цілі, що підтримують господарську діяльність МСБ. Форма кредитування залежить від цілі. Так, на інвестиційні потреби кредит надається у вигляді невідновлювальної кредитної лінії, яка може бути відкликана. Позики на поповнення обігових коштів можуть надаватися у межах відновлювальної кредитної лінії або овердрафту. Можливе також фінансування у формі банківської гарантії та акредитиву. Мінімальний термін кредитування для будь-якої форми — 6 місяців. Максимальний термін залежить від форми кредитування. Так, для відновлювальних кредитних ліній та овердрафтів — до 60 місяців (5 років); для разових кредитів та невідновлюваних відкличних кредитних ліній — до 120 місяців (10 років). Фінансування може надаватися як у національній валюті, так і у доларах або євро. Максимальна сума кредиту — еквівалент EUR5 млн.

Програма містить рекомендації з погашення позик. Рекомендується здійснювати погашення заборгованості рівними частинами щомісячно. Можливе встановлення індивідуального графіку, проте із врахуванням обмежень для кредитів зі строком більше 5 років. Неприйнятним є встановлення типу погашення “однією сумою в кінці строку”. Крім того, встановлення графіку погашення, при якому в кінці строку кредитування погашається більше 30% суми кредиту, можливе лише у виключних випадках.

Довідка

ТОВ “Компанія Агротрейдхім” заснована в 2007 р. Динамічно розвивається в сфері ветеринарного, зоотехнічного забезпечення та займає провідні позиції на ринку України. 

Основний напрямок діяльності — поставка кормових добавок, ветеринарних субстанцій, тари і упаковки.

У 2019 р. компанія провела ребрендинг — ATH Company.

Головна місія — надання екологічних комплексних рішень для аграрного ринку України з метою підвищення економічної ефективності ведення бізнесу та здоров’я нації.

 

Дмитро Гриньков

Читайте також

Здати ломбард: як небанківські фінанси переходять під контроль НБУ

вт, 07/21/2020 - 14:36
Закон про “спліт”: що чекає на небанківські фінансові установи.

Грошова місія: як працює кредитна програма “5-7-9%”

вт, 05/26/2020 - 15:52
БІЗНЕС розбирався, чому так і не запрацювала програма доступних кредитів для бізнесу

Активна фаза: Боротьба за активи збанкрутілих банків триває

сб, 05/16/2020 - 22:02
Світлана Рекрут, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Ставка з ризиком: Доходність активів страховиків може знизитись на 40-50%

сб, 05/16/2020 - 19:46
Олександр Залєтов, член Нацкомфінпослуг

Цифровий агент: Страхова компанія у смартфоні — це вже реальність

сб, 05/16/2020 - 18:55
Олександр Петриченко, co-founder, CEO ProfITsoft

Переможним кроком: методологія Фінансового Оскару

пт, 05/15/2020 - 09:36
Методологія рейтингу “Фінансовий Оскар 2019 року” — як ми визначали найкращих