The Детектор: Що робить влада для бізнесу (оновлюється)

The Детектор
Налаштування
 • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
 • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ще на старті свого президентства Володимир Зеленський чітко позначив свою позицію щодо стосунків з бізнесом - на йому думку, вони мають бути прозорими і не допускати жодної "кулуарщини".

Також, якщо вірити передвиборчій програмі Зеленського та заявам членів його команди, в Україні планується чимало економічних змін, які покликані підтримати підприємців та оздоровити бізнес-клімат країни. Зокрема, йдеться про податкову амністію, заміну податку на прибуток податком на виведений капітал, перегляд умов співпраці з МВФ  тощо.

Чи вдасться втілити ці ініціативи у життя, поки важко спрогнозувати. Це, у великій мірі, залежатиме  від результатів парламентських виборів. Водночас представники бізнес-спільноти вже озвучили свої очікування від нової влади, запропонувавши їй свої "чек- листи" для перезавантаження економіки країни. Тож тепер м'яч на боці Зекоманди.

БIЗНЕС вирішив стати своєрідним консолідатором економічних ініціатив "зелених" та зворотньої  реакції на них.

Вмикаємо The Детектор!

Травень  2019

 У Зеленського хочуть звільнити ФОпи від податків

Команда обраного президента Володимира Зеленського планує розробити законопроект, який має звільнити фізосіб-підприємців від сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ), якщо вони не здійснюють діяльність.

Про це заявив радник Зеленського з питань податкової політики Данило Гетманцев у інтерв'ю Цензор.Нет, інформує БІЗНЕС.

За його словами, минулого тижня він зустрічався з Зеленським і обговорював відповідний законопроект. "Ми узгодили законопроект по ФОПах. З 2016 року був ухвалений закон, коли навіть непрацюючі ФОПи повинні платити ЄСВ за мінімальною ставкою. Зараз їм приходять недоїмки, штрафи, пені у величезних сумах. Ми вирішили, що ми подамо законопроект, який звільнить їх від податку, нарахованого на діяльність, яку практично не здійснювали", – сказав Гетманцев.

Водночас він заперечує, що ця ініціатива є своєрідним заохоченням безвідповідальності. "Ми виходимо з того, що виборці Зеленського — відповідальні люди і вони хочуть платити податки, і розуміють, що оподаткування — це не просто узаконений грабунок, а що від цього залежить, зокрема, якість доріг, інфраструктура, освіта, медицина і багато іншого. І цей взаємозв'язок має стати для них очевидним", — додав радник Зеленського.

Нагадаємо, за даними ДФС, мінімальна сума єдиного внеску у розрахунку на квартал у 2019 році становила 2754,18 грн (918,06 грн/місяць).

 

Штаб Зеленського пропонує рецепт боротьби з ухиленням від податків

Радник обраного президента Володимира Зеленського з питань податкової політики Данило Гетманцев пропонує запровадити в Україні загальне декларування.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, повідомляє БІЗНЕС.

Гетманцев наголосив, що загальне декларування стане продовженням змін у податковій сфері, яку планується реалізувати після амністії капіталів.

Він вважає, що першочергово повинна бути знівельована "можливість ухилення від оподаткування великого бізнесу та олігархів". Це пропонується робити через автоматичний обмін податковою інформацією, імплементацію до законодавства України плану BEPS, трансферне ціноутворення, реальні зміни на митниці, відповідальність за незаконне збагачення тощо.

"Я переконаний в тому, що загальне декларування - це захід, який виходить далеко за межі податкової системи як такої. Це те, що, серед інших заходів, впливає на формат взаємовідносин держави і громадянина. Те, що робить відповідальною державу перед громадянином і породжує у нього реальне, а не номінальне право вимагати у держави зустрічну сплату податку задоволення, а сам факт сплати податку породжує гордість у платника податків, а не прикрість від того, що не вдалося ухилитися", - зазначив радник Зеленського.

Що ж стосується громадян, які працюють за кордоном, то він пропонує не зобов'язувати їх декларувати доходи, оскільки вони плататять податки не в Україні. "Можливо для когось загальне декларування - це додаткові незручності і дурні витрати часу. Але я переконаний, що загальне декларування - це відповідальність - перед собою, сім'єю, країною", - резюмував Гетманцев.

 

Спілка підприємців України пропонує свою податкову концепцію

У Спілці підприємців України  (СУП) вважають, що часткове звільнення ФОПів від сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ) дасть можливість убезпечити їх від додаткових витрат у період неотримання прибутку (в тому числі, ФОПами, які здійснюють свою діяльність сезонно).

 Про це БІЗНЕСу повідомили у СУП.

При цьому експерти попереджають, що існує ризик, що такі ФОПи будуть більш ретельно перевірятись контролюючими органами, оскільки періодичність їх роботи може стати додатковим критерієм ризику. "Можливо, першим дієвим кроком стане скасування сплати ЄСВ для ФОПів, які є працюючими працівниками, оскільки вони вже здійснюють оплату ЄСВ з нарахованої заробітної плати", - вважають у СУП.

Водночас у Спілці розробили власну концепцію, яка передбачає поступове (в три етапи) зменшення єдиного соціального внеску до 0%, що дозволить зменшити навантаження на фонд оплати праці.

Так, на першому етапі експерти пропонують обмежити нарахування ЄСВ двома мінімальними заробітними платами (МЗП), на другому - однією. На третьому етапі планується повністю скасувати ЄСВ. Передбачається, що на перших двох етапах ЄСВ сплачуватиметься безпосередньо в бюджет. 

Згідно із запропонованою концепцією, витрати на виплату пенсій будуть фінансуватися безпосередньо з бюджету за рахунок ЄСВ, частини податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та інших надходжень до бюджету. Після скасування Єдиного соцвнеску  фінансування відбувається за рахунок інших надходжень до бюджету. "Сьогодні зниження ставки єдиного соціального внеску до 22% вже дає економічний ефект: завдяки зниженню навантаження надходження у вигляді податку на доходи фізичних осіб щорічно збільшуються на 40 млрд грн", - констатують в СУП. 

На думку експертів, звільнення від сплати ЄСВ обернеться однозначним сплеском відкриття ФОПів, які не реєструвались, "оскільки розуміли, яке навантаження на них покладається з дати їх реєстрації".

 

Зеленський намірився звільнити ЗМІ від олігархів

Новообраний президент України Володимир Зеленський має намір за час своєї каденції звільнити ЗМІ від олігархів.

 Про це Зеленський заявив під час зустрічі з єврокомісаром з питань сусідства Йоганессом Ганом, інформує БІЗНЕС з посиланням на прес-службу обраного президента.

"Наш пріоритет - не боротьба з корупцією, а перемога над нею. Демонополізація в енергетиці, деолігархізація в ЗМІ", - заявив Зеленський.

Єврокомісар, у свою чергу, привітав українського колегу з вражаючою перемогою на виборах, "яка дає йому сильний мандат для боротьби з корупцією і деолігархізації".

 

Команда Зеленського хоче "вибачити" ФОПам 7 млрд грн боргів

У команді обраного президента Володимира Зеленського пропонують списати ФОПам більше 7,4 млрд грн заборгованості за Єдиним соціальним внеском (ЄСВ), що накопичилася станом на 1 січня 2019 року.

 Про це заявив радник Зеленського з питань податкової політики Данило Гетманцев, інформує БІЗНЕС з посиланням на "НВ Бізнес".

"Значна частина цих ФОПів - сплячі. Проблема введення "подушного податку" на ФОП у 2016-му полягала в тому, що багатьом довелося закритися без будь-якого перехідного періоду, навіть тим, хто реально працював, але, наприклад, сезонно", - пояснив  Гетманцев.

За його словами, запропонована ініціатива ще має пройти громадське обговорення, після чого буде розроблений остаточний варіант відповідного проекту закону.

Гетманцев зазначив, що незважаючи на те, що ЄСВ зменшили майже вдвічі, був введений обов'язковий мінімальний платіж для кожного ФОПа, незалежно від того, працював він чи ні.

"Є багато людей, які реально не здійснювали діяльність. Є ті, хто реєстрував ФОПи ще в 2014-2015 роках і забув про них. Їм весь цей час ніхто нічого не говорив, зараз же по закінченні трьох років, коли вже минають терміни давності за цими нарахуваннями, про них згадують і відправляють податкові повідомлення, і реально нічого зробити не можна, тому що дійсно за законом вони повинні платити. Нам здається, що неправильно платити податок за ту діяльність, яка не здійснювалася", - вважає радник Зеленського.

 

У Зеленського озвучили головні економічні пріоритети

Команда обраного президента України Володимира Зеленського серед першочергових економічних пріоритетів бачить подолання корупції та впровадження кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. 

 Про це заявив екс-міністр фінансів, член команди Зеленського Олександр Данилюк під час панельної дискусії в рамках Міжнародної інвестиційної конференції Concorde Capital 2019, повідомляє БІЗНЕС.

Він наголосив, що пріоритетними будуть всі напрямки посилення економіки. "Але перші кроки повинні полягати в тому, щоб створювати довіру до президента, інстутиту президенства. І тут йдеться про проблеми, які не були розвязані в попередні роки - це - подолання корупції", - сказав Данилюк.

Він зауважив, що подолання корупції потребує, перш за все, перезавантаження антикорупційних органів, "оскільки багато з цих інститутів втратили свою незалежність". "Ігнорувати цей факт і продовжувати впроваджувати інші реформи в різних сферах означає, що ми не вирішимо ключові проблеми. У нас є конкретний перелік кроків. Тож ми хочемо перезапустити Агентство із питань запобігання корупції, тому що воно зараз дуже політично залежне", - сказав екс-міністр.

Також, за його словами, обраний президент зробить все від нього залежне, щоб якомога швидше запрацював Антикорпуційний суд, аби розблокувати розгляд справ, пов`язаних з корупцією.

Коментуючи подальшу співпрацю з МВФ, Данилюка повідомив, що команда Зеленського буде й надалі виступати за впровадження кримінальної відповідальності за нелегальне збагачення. "Тут йдеться не лише про практичний аспект, щоб люди несли відповідальність за свої дії, але також це створило минне поле у нашій співпраці з МВФ. Відповідальність України - знову впровадити кримінальну відповідальність за незаконне збагачення", - зауважив представник команди Зеленського.

Крім того, він вважає за необхідне реформувати судову систему, правоохоронні та слідчі органи, окрема в частині, яка стосується тиску на бізнес. 

Водночас Данилюк поінформував, що після парламентських виборів запропонує кілька ініціатив на "економічному фронті". "Але основні зміни, очевидно, будуть можливими після парламентських виборів", - резюмував він.

 

"Збережіть ритм": В МВФ оголосили свої очікування від нової влади

У Міжнародному валютному фонді (МВФ) вважають, що новій українській владі у короткостроковій перспективі варто зосередитися на збереженні існуючих макроекономічних показників.  

 Про це заявив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман під час панельної дискусії в рамках Міжнародної інвестиційної конференції Concorde Capital, повідомляє БІЗНЕС.

"Фокус цього року - зосередити на підтримці макропоказників, щоб макрополітика була здоровою, такою, як була останні кілька років. Щоб в цей потенційно складний з багатьох причин рік вона не змінилася. Також важливо зберегти ритм для реформ, які можливо обмежені, але можуть бути втілені і побудувати сцену для більш амбітних реформ, які запустяться пізніше, після цього року", - зауважив Люнгман.

Зокрема, одним з першочергових завдань влади він бачить у впровадженні податкової реформи, яка має бути більш сучасною та зосередженою на використанні нових технологій збору податків, "більш дружніх до платників податків", і запобігала корупційним проявам.

У фінансовому секторі представник МВФ закликав продовжувати "зусилля на підтримку, підсилення нагляду і макропруденційних політик".

"Криза 2013-2014-2015 років була дуже дорогою для України...Це дуже дорого мати банківську кризу. Треба уникнути повторення цього епізоду в майбутньому. Як це зробити?  Переконатися, щоб законодавча структура для моніторингу і роботи фінансових інститутів була чітка, зрозуміла і цілеспрямована", - сказав постпред МВФ в Україні.

Він нагадав, що понад 50% банківського сектору України належить державі. "Хоча банки працюють за серйозними корпоративними принципами..., зараз ми перебуваємо на останніх етапах - призначення незалежних рад для державних банків. Це дуже важливий етап, який треба пройти для підсилення фінансового сектору", - вважає Люнгман.

Між тим він зауважив, наразі в Україні високий рівень непрацюючих кредитів. "Вони сконцентровані в державних банках і це питання також треба вирішувати", - додав представник МВФ.

Щодо боротьби з корупцією, він наполягає на якнайшвидшому старті роботи Антикорупційного суду.

В енергетичній галузі Люнгман акцентував увагу на створенні відкритого конкурентного енергоринку. "Тому важлива ціль - встановлення ринкових цін (в тому числі на газ) для побутових споживачів. І ця ціль має бути досягнута кінця цього року", - резюмував постпред МВФ.

Нагадаємо, у березні 2019 року обраний президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками МВФ та обговорив з ними низку питань, зокрема, щодо підвищення цін на газ.

Він нагадав, що у поточному році Україну, згідно з домовленостями з МВФ, чекає дві хвилі подорожчання енергоносіїв. Альтернативу підвищенню тарифів Зеленський бачить в боротьбі з корупцією.

14 травня під час зустрічі з керівниками провідних іноземних банків в Україні Зеленський заявив про необхідність шукати компроміс з МВФ.

 

У Зеленського ініціюють газові переговори з урядом

Команда обраного президента України Володимира Зеленського закликає Кабінет міністрів розпочати переговори щодо забезпечення країни газом. 

 Про це повідомляє БІЗНЕС з посиланням на прес-службу Зеленського.

"Сьогодні ціна на паливо значно нижча, тому логічним буде рішення: почати запасатись газом на майбутній опалювальний сезон. Та більш того, шукати надійні джерела постачання, особливо на тлі того, що досі не визначені умови постачання газу з Росії до ЄС через Україну з 1 січня 2020 року", - заявили у Зеленського.

У прес-службі також обіцяють завершити процес створення незалежного оператора газотранспортної системи цього року. "Україна гарантує надійне транспортування газу за європейськими правилами, однак для цього потрібно створити незалежного оператора ГТС. Цей процес буде завершений у поточному році, але не за будь-яку ціну і не в інтересах окремих політичних сил", - заявили у команді президента.

 

В Українському інституті майбутнього спрогнозували, як розпуск Ради відіб'ється на економіці

Розпуск Верховної Ради і позачергові вибори позначаться на українській економіці скоріше позитивно, враховуючи скорочення виборчого процесу та зменшення рівня невизначеності для зовнішніх партнерів.

Таку думку в коментарі журналу БІЗНЕС висловив директор економічних програм Українського інституту майбутнього, співінвестор БІЗНЕС100 Анатолій Амелін.

Щодо впливу дострокових виборів на бюджетний процес, то, на думку експерта, до 15 жовтня Україна цілком може побачити проект бюджету на 2020 рік, а сам бюджетний процес буде відбуватися у штатному режимі. Анатолій Амелін пов’язує це з тим, що вибори до Ради тягнуть за собою зміну Кабінету міністрів, однак не рядових співробітників міністерств і, зокрема, Міністерства фінансів.

Водночас директор економічних програм Українського інституту майбутнього очікує, що бюджетні запити за нового складу Ради та Кабміну можуть стати скромнішими, а корупційні компоненти меншими під страхом відповідальності.

У випадку ж, якщо новий президент і Кабмін узгодять бачення і пріоритети розвитку української економіки на довгострокову перспективу, бюджет на 2020 рік може стати бюджетом розвитку. У цьому разі, на думку експерта, варто очікувати витрат на створення цифрової інфраструктури для розвитку нових секторів економіки та оновлення транспортної інфраструктури, що важливо для розвитку України як транзитного хаба.

Крім того, Анатолій Амелін прогнозує зростання доходів від інвестицій у сектор енергетики. "Бюджет на 2019 рік, якщо не почнеться світова криза, повинен бути виконаний. Підстав для його невиконання особливих немає", - запевняє він.

Нагадаємо, 20 травня під час інавгураційної промови президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради.

Додамо, що Конституція України забороняє розпускати парламент в останні шість місяців його повноважень. Враховуючи те, що Верховна Рада 8 скликання набула повноважень 27 листопада 2014 року, то останній термін для її розпуску – 27 травня 2019 року.

 

У Зеленського не проти відкласти запуск енергоринку

 Президент України Володимир Зеленський готовий до перенесення запланованого на 1 липня запуску нового оптового ринку електричної енергії.

 Про це повідомив представник глави держави в Кабінеті міністрів Андрій Герус на своїй сторінці у Facebook, інформує БІЗНЕС.

Він зазначив, що спочатку відповідне рішення має ухвалити Верховна Рада.

"Президент готовий (до перенесення запуску енергоринку, - ред.) і на рік, і на три місяці. Але відтермінувати може тільки парламент, оскільки це закон", - написав Герус.

Нагадаємо, 22 травня у Верховній Раді зареєстрували законопроект №10318 про відтермінування запровадження нового ринку електричної енергії на три місяці - до 1 жовтня 2019 року.

 

В Україні запустити інноваційну платформу LIFT

Команда президента України Володимира Зеленського запустила проект LIFT, який має стати соціальним ліфтом і об'єднати кваліфікованих фахівців та інновації.

 Про це повідомляється на Facebook-сторінці ЗеКоманди, інформує БІЗНЕС.

"Наша мета: цим проектом об’єднати кваліфікованих спеціалістів та інновації, забезпечити позитивні зміни в країні та її комплексний соціально-економічний та культурний розвиток", - кажуть ініціатори проекту.

До нього може долучитися кожен бажаючий. "Ми об'єднали кращі рекрутингові компанії і фахівців, які будуть ретельно стежити за процесом відбору", - наголошують в команді Зеленського.

Зазначається, що LIFT, як інноваційна платформа, допоможе знайти вакансію, стати фахівцем і працювати на зміни країни; розповісти ідею, що вирішить складні питання або буде корисною для країни; презентувати продукт, принесе позитивні зміни на державному рівні.

Нагадаємо, 23 травня президент Володимир Зеленський під час виступу на iForum анонсував запуск цього проекту в рамках діджіталізації держави.

 

Зеленський вирішив поки не скасовувати ринок електроенергії

Розгляд рішень, на яких публічно наполягав олігарх Ігор Коломойський, РНБО перенесла на два тижні.

 Президент України Володимир Зеленський провів нараду за участю членів Ради національної безпеки і оборони України, присвячене енергетичній безпеці. Однак рішень ухвалено не було. "Сьогодні проблематику енергетики обговорили в форматі наради, а через два тижні будуть прийняті відповідні рішення", - повідомляє офіційний сайт президента.

Формальним приводом для проведення сьогоднішнього засідання РНБО стала трагедія на шахті "Лісова" (ДП "Львіввугілля"), яка забрала життя двох гірників. У той же час, як завив глава Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець на своїй сторінці у Facebook, профспілкові лідери на дане засідання запрошені не були.

Засідання пройшло в закритому режимі. Найбільш резонансним питанням, яке розглядалося РНБО, був новий ринок електроенергії.

Як повідомлялося, на скасуванні закону "Про ринок електроенергії" публічно наполягає підприємець Ігор Коломойський, феросплавні заводи якого є найбільшими споживачами електроенергії в Україні.

Закон "Про ринок електроенергії", на підставі якого 1 липня 2019 року має бути введений новий ринок електроенергії, розроблений за участю європейських експертів та впроваджує положення Третього енергопакету ЄС.

Введення конкурентного ринку електроенергії є одним із зобов'язань України, зафіксованого в рамках Меморандуму про співпрацю України і ЄС.

Імплементація ринку електроенергії є умовою надання макрофінансової допомоги Україні з боку ЄС в розмірі 500 млн євро.

Червень 2019

 Зеленський запропонує бізнесу вкладатися в Донбас

Про це він заявив по телемосту з Брюсселя для "Сніданку з 1+1", повідомляє БІЗНЕС.

"З великим бізнесом збираємося зустрітися в червні. І будемо говорити про розвиток Донбасу. Тому що у нас є план, і ми хочемо запропонувати бізнесу інвестувати саме в Донбас, інвестувати в інфраструктуру Донбасу, тому що ми всі розуміємо, що Донбас обов’язково повернеться, і хтось цим повинен займатися", — сказав Зеленський.

Також він повідомив, що зустрічається з українськими олігархами і представниками бізнесу. "Зустрічався з Пінчуком, хтось ще приїжджав. Приїжджали деякі політики, тому що вони теж олігархи", — сказав президент.

 

У Зеленського придумали, як знешкодити "міну сповільненої дії" для економіки

Радник президента з економіки Данило Гетманцев пропонує розглянути можливість дострокового викупу VRI -варрантів, випущених в рамках реструктуризації українського боргу в 2015 році, оскільки вони являють собою "міну уповільненої дії".

 Про це він написав у колонці для Дзеркала тижня, інфомує БІЗНЕС.

Германцев зазначає, що за 2014-2018 роки державний борг у гривневому еквіваленті зріс у 3,7 разу і сьогодні в перерахунку на душу населення становить понад 50 тис. грн. "Тобто кожен із нас винен кредиторам нашої держави близько 51,5 тис. грн. Це переважно валютні борги, які з часом, у перерахунку на гривню, тільки збільшуватимуться. Сьогодні витрати на обслуговування та виплату держборгу порівнянні з близько 40% витрат державного бюджету (346 млрд грн у 2019 р.). З 2013-го величина боргу збільшилася з 39,9% від ВВП до 61% (з піком 81% 2016-го)", - констатує радник Зеленського.

Від наголосив, що держборг істотно перевищує безпечний поріг, встановлений Світовим банком і МВФ для країн, які розвиваються (40—50% від ВВП). "Додайте до цього закладену командою, яка йде, фінансову міну уповільненої дії надруйнівної сили під сумною назвою VRI — варранти, випущені 2015-го у процедурі реструктуризації державного боргу", — зауважив Гетманцев.

На його думку, "цінні папери, випущені на кабальних умовах, не тільки можуть стати стримуючим чинником економічного зростання, якого ми всі прагнемо, а й призведуть до виплат, які кратно перевищують реструктурований у 2015-му борг".

Тому він пропонує, одночасно з бездоганним обслуговуванням наявного боргу, вести переговори з кредиторами про достроковий викуп боргових зобов’язань (насамперед VRI) на вигідних Україні умовах, залучати кредитні ресурси у гривні та перекредитувати наявний борг на більш дешевий.

Експерт вважає, що це дозволить запобігти загрозі дефолту.

Нагадаємо, у 2015 році Україна і Комітет кредиторів в 2015 році домовилися про реструктуризацію частини державного боргу загальним обсягом $18 млрд. Реструктуризація передбачає повне списання $3 млрд, відтермінування платежів по тілу кредиту в сумі $8,5 млрд на 4 роки, а також фіксування ставки купона за всіма бондами на рівні 7,75% річних.

Україна випустила ВВП–варранти на суму списаних кредиторами єврооблігацій.

Довідка: Варрант — це цінний папір, що дає власникові право купувати пропорційну кількість акцій за обумовленою ціною протягом певного проміжку часу, як правило, за нижчою в порівнянні з поточною ринковою ціною.

 

Зеленський пропонує Раді відкласти запуск енергоринку на рік (ОНОВЛЕНО)

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 10 червня, зареєстрував у Верховній раді законопроект №10376 "Про внесення змін до закону "Про ринок електричної енергії" щодо запровадження нового ринку електричної енергії".

 Про це свідчить проект документу на сайті парламенту, інформує БІЗНЕС.

Зазначимо, глава держави визначив закон як невідкладний. Останній етап проходження документу - передано на розгляд керівництву.

На даний момент текст закону на сайті Ради відсутній.

 

У Зеленського спрогнозували, коли відкриють ринок землі

Глава партії "Слуга народу" Дмитро Разумков вважає, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення може бути скасований за рік.

 Про це він сказав в інтерв'ю виданню "Страна", інформує БІЗНЕС.

"Ринок землі потрібно буде відкривати. Мораторій накладається з року в рік, тому що це вигідно. Потрібно, щоб власники землі могли нею користуватися. З'явиться законодавча база. Хлопці зараз працюють над цим. З одного боку, необхідно захистити національні інтереси, а з іншого – власника", — сказав Разумков.

За його словами, наразі ведеться робота над законодавчою базою. "Є ще інша сторона медалі, у нас не проведено нормальний аудит цих земель. Ми досі не розуміємо, в чиїх руках і скільки землі. Це стосується і державних земель", — зазначив глава політсили.

Нагадаємо:

 • Заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення була запроваджена у 2001 році. З 2002 року мораторій почав діяти як тимчасовий захід з метою забезпечення нормативного врегулювання земельних відносин та створення інфраструктури ринку землі, після чого парламент неодноразово його продовжував.
 • 20 грудня 2018 року Верховна Рада подовжила заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення на рік — до 1 січня 2020 року.
 • 17 січня 2019 року Верховна Рада відхилила проект постанови про скасування мораторію на продаж землі сільгосппризначення.

 

"На вас ніхто не тиснутиме": Зеленський дав обіцянку іноземному бізнесу

Президент Володимир Зеленський запевняє, що захистить іноземних інвесторів від тиску українських правоохоронних органів.

Про це він сказав під час зустрічі у Берліні з великим та середнім бізнесом Німеччини, сукупний портфель яких становить 220 млрд  євро, інформує БІЗНЕС з посиланням на  прес-службу Адміністрації президента. 

Представники бізнесу заявили, що сподіваються на розвиток співпраці, але для цього потрібне поліпшення інвестиційного клімату та адаптація європейських стандартів в Україні. "Інвестиційний клімат – це для нас пріоритет. Я розумію, чого боїться іноземний бізнес: наших правоохоронних органів, які тиснуть на підприємців, наших судів, які його не захищають", – сказав Зеленський.

Він наголосив на важливості усунення тиску правоохоронних органів на підприємців, бо без цього неможливо розвивати економіку України. "Я як президент гарантуватиму вам незалежність інвестицій, гарантуватиму, що на вас ніхто не тиснутиме. Ми прагнемо бути європейською країною", – запевнив глава держави.

За його словами, у планах – забезпечення незалежності судів і правоохоронних органів, створення "електронної митниці", боротьба з контрабандою та відновлення інвестиційної ради при президентові. "Ми хотіли б проводити її двічі на рік. І запрошуємо вас, адже що більше буде в цій раді іноземного бізнесу, то прозорішою вона буде", – резюмував Зеленський.

Нагадаємо, у першій декаді червня відомий IT-підприємець, співзасновник TemplateMonster і Weblium Давид Арахамія підтвердив, що очолить Національну інвестиційну раду при президентові України.

 

"Дефолту не буде": Зеленський анонсував початок підготовки нової програми з МВФ

Президент України Володимир Зеленський оголосив про початок підготовки нової програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ) у липні.

Про це він заявив під час зустрічі у Берліні з великим та середнім бізнесом Німеччини, сукупний портфель яких становить 220 млрд  євро, інформує БІЗНЕС з посиланням на прес-службу Адміністрації президента. 

Зазначається, що глава держави підтвердив співпрацю України з МВФ, Світовим банком і ЄБРР. "Ми починаємо домовленості з МВФ, готуватимемо нову програму вже в липні, дефолту не буде. Як президент я не впливатиму на суд чи банківську систему", - запевнив Зеленський.

Також під час зустрічі сторони обговорили експортні можливості України та зміни до законодавства, які суперечать Угоді про асоціацію з ЄС.

Нагадаємо:

 • У березні 2019 року обраний президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками МВФ та обговорив з ними низку питань, зокрема, щодо підвищення цін на газ. Він нагадав, що у поточному році Україну, згідно з домовленостями з МВФ, чекає дві хвилі подорожчання енергоносіїв. Альтернативу підвищенню тарифів Зеленський бачить в боротьбі з корупцією.
 • У травні Володимир Зеленський на зустрічі з керівниками провідних іноземних банків в Україні заявив про необхідність шукати компроміс з МВФ.

 

В Україні зберуть інвестфорум щодо відновлення Донбасу

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що у вересні планується проведення інвестиційного форуму щодо відновлення Донбасу.

Про це він сказав під час зустрічі з членами наглядової ради "Ялтинської європейської стратегії", інформує БІЗНЕС з посиланням на прес-службу глави держави.

Зеленський поінформував, що у липні мають зустрітися зовнішньополітичні радники глав держав та урядів країн-учасниць нормандського формату.

"Він також акцентував увагу на необхідності відбудови інфраструктури Донбасу. Глава держави наголосив, що у вересні планується проведення інвестиційного форуму для відновлення регіону", - зазначили у прес-службі. 

Нагадаємо, на початку червня президент України Володимир Зеленський повідомив, що запропонує бізнесу інвестувати в інфраструктуру Донбасу.

 

Зеленський анонсував скасування мораторію на продаж землі

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що вже до кінця цього року вдасться скасувати мораторій на продаж паїв сільськогосподарського призначення.

Про це він заявив під час зустрічі з представниками бізнесу, інформує БІЗНЕС.

Він зазначив, що провів зустрічі з цього питання з міжнародними партнерами, зокрема з представниками МВФ, Світового банку, ЄБРР.

На його думку, головна проблема полягає в тому, щоб інформаційно підготувати населення до цього. "Це дуже просто зробити. Треба пояснити людям, що в них землю не забирають. Це найголовніша проблема", - вважає Зеленський. 

Він висловив сподівання, що рішення про скасування земельного мораторію може бути ухвалене восени, після формування нового уряду.

Нагадаємо, нещодавно глава партії "Слуга народу" Дмитро Разумков заявив, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення може бути скасований за рік.

 

Зеленський обіцяє звільнити український бізнес від "нафталінового" регулювання

Президент України Володимир Зеленський запевнив, що за час своєї каденції зробить все можливе, щоб скасувати застарілі укази, які зарегульовують бізнес, та максимально обмежити втручення держави. 

 Про це він сказав під час форуму "Діалог бізнесу та влади" у Києві, інформує БІЗНЕС.

"Я чудово знаю, як це будувати власну справу в країні. Знаю, як держава в цьому допомагає в лапках... Я дякую вам всім за те, що ви створюєте робочі місця та сплачуєте податки. Ви для мене є колективним клієнтом, замовником державного сервісу, на плани якого працює моя команда", - сказав Зеленський, відкриваючи зустріч.

Він повідомив, що його команда провела інвентаризацію указів, які "втручаються в бізнес", і на сьогоднішній день вже скасовано  понад 160 указів, в тому числі 61 указ в економічній сфері, підписаних з 1991 до 2000 року президентами Леонідом Кравчуком і Леонідом Кучмою.

Зокрема, скасовується указ про драконівські штрафи за порушення касової дисципліни, обмеження на встановлення нотаріусами цін на свої послуги, а також заборони використання іноземної тканини для пошиття шкільної форми.

"Сьогодні це (ці укази, - ред.) вже історія...Я обіцяв менше держави в економіці, і перші кроки вже зроблені. Вважаю, що ми зібрали одну з кращих команд в Україні. Тому надалі позитивних змін буде набагато більше", - запевняє глава держави.

Також він зауважив, що Кодекс законів про працю і Житловий кодекс застаріли та потребують кардинальних змін. "Україні потрібно позбутися нафталінового пострадянського регулювання, яке запроваджувалося для планової економіки, заборони дорослій людині вільно розпоряджатися своїм майном", – наголосив Зеленський.

 

Декомерціалізація СБУ, діджиталізація та енергоінтеграція: що Зеленський пообіцяв українському бізнесу

Президент Володимир Зеленський вперше після свого офіційного вступу на посаду зібрав українських бізнесменів на відверту розмову, яка відбулася напередодні в Києві у форматі форуму "Діалог влади та бізнесу".

На ній глава держави окреслив своє бачення подальшого економічного розвиту країни, головні пріоритети на свою каденцію, а також обговорив з бізнесом болючі питання,  такі як тиск контролюючих органів,  зарегульованість, корупція, рейдерство тощо.

БІЗНЕС зібрав головні пріоритети та обіцянки президента на найближчі п’ять років, які так чи інакше стосуються господарської діяльності.

 Скасування "нафталінового" регулювання бізнесу

Свою розмову  Зеленський розпочав з того, що розуміє, як це будувати бізнес в Україні і знає, "як держава в цьому допомагає в лапках".

"Я дякую вам всім за те, що ви створюєте робочі місця та сплачуєте податки. Ви для мене є колективним клієнтом, замовником державного сервісу, на плани якого працює моя команда", - сказав Зеленський, відкриваючи зустріч.

Одну з головних проблем він бачить в зарегульованості українського бізнесу. Тому президент пообіцяв за час своєї каденції скасувати всі застарілі укази, які "втручаються у бізнес", та максимально обмежити вплив держави.

Щоб підтвердити серйозність своїх намірів, на зустріч з бізнес-спільнотою Зеленський прийшов не з "пустими руками". Він повідомив, що його команда провела інвентаризацію указів попередників, і на сьогоднішній день вже скасовано понад 160 документів, в тому числі 61 указ в економічній сфері, підписаних з 1991 до 2000 року президентами Леонідом Кравчуком і Леонідом Кучмою. При цьому під "ліквідацію" не потрапив жоден указ п’ятого президента Петра Порошенка.

Зокрема, йдеться про скасування драконівських штрафів за порушення касової дисципліни, обмеження для встановлення нотаріусами рівня цін на свої послуги, заборону використовувати тканини іноземного виробництва для виготовлення шкільної форми. Також Нацбанк звільнив бізнес від обов’язкового продажу валютної виручки, що, на думку президента, є ознакою макрофінансової стабільності в державі.

"Сьогодні це (ці укази, - ред.) вже історія...Я обіцяв менше держави в економіці, і перші кроки вже зроблені. Вважаю, що ми зібрали одну з кращих команд в Україні. Тому надалі позитивних змін буде набагато більше", – запевняє Зеленський.

Також він зауважив, що Кодекс законів про працю і Житловий кодекс застаріли та потребують кардинальних змін. "Україні потрібно позбутися нафталінового пострадянського регулювання, яке запроваджувалося для планової економіки, заборони дорослій людині вільно розпоряджатися своїм майном", – наголосив лідер країни.

Співпраця з МВФ

Глава держави переконаний, що Україні потрібен доступ до дешевих ресурсів, а дати його може лише довіра на міжнародній арені.

За  його словами, зараз Україні віддає на погашення боргу близько 30% бюджету і платить шалені відсотки. Відповідно, швидкий розвиток за таких умов неможливий. "Тому ми продовжуємо співпрацю з МВФ, щоб в наступні п'ять років значно зменшити і здешевити боргове навантаження на країну", – констатував Зеленський.

Також він запевнив, що Україна продовжить курс на європейську інтеграцію. "Для нас це не тільки великий ринок, але і дуже важливий культурний фактор. Співпрацюючи з європейськими компаніями, наш бізнес бачить, що можна бути успішним без корупції, виконуючи контракти і платячи податки. Це дуже цінно", – пояснив президент.

Декомерціалізація СБУ та демілітаризація митниці

Ще одним важливим  пріоритетом на найближчі 5 років Зеленський назвав перезавантаження правоохоронних органів і Служби безпеки України з метою мінімізації їх впливу на бізнес. 

І почати цей процес він планує з декомерціалізації СБУ, оскільки вона виконує функції, які її не стосуються. "Зараз цим на операційному рівні займається Іван Баканов, а щойно буде сформована нова Верховна Рада, я думаю, найближчим часом, ми запропонуємо невідкладно позбавити Службу безпеки України від не властивих їй функцій. Служба має боротися зі шпигунами і диверсантами, а не займатися бізнесом. СБУ має залишитися головним контррозвідувальним відомством країни ", – переконаний  Зеленський. 

Водночас він зазначив, що співробітники силової служби "досі займаються фінансовими злочинами, корупційними справами", які не підпадають під пряму юрисдикцію органу.

"Співробітники не мають достатньо компетенції для їх фахового розслідування. Спецслужба, ймовірно, не хоче втрачати ці сфери, адже вони гарантують стабільний заробіток. ", – додав президент.

Крім того, він повідомив, що підтримує демілітаризацію податкової системи і створення Державної служби фінансових розслідувань "з акцентом саме на аналітичну роботу".

У цьому контексті він  також згадав про  корупцію в судах, яким, за словами Зеленського, нині не вірять ні суспільство, ні інвестори. "Тобто реформа останніх років не була успішною. Наша команда готує план подолання корупції у судах. Найближчим часом ми окремо його представимо. Почнемо із запуску Антикорупційного суду", – повідомив президент.

Боротьба з контрабандою та рейдерством

Болючим для України питання Зеленський вважає контрабанду та рейдерство. Тому своїм завданням у короткостроковій перспективі він бачить боротьбу з цими ганебними явищами.

"І те, й інше зараз є нормою для нашої країни. Це діагноз, але не вирок. Обіцяю – будемо лікувати. Вірю, що в найближчі місяці ви помітите відчутну різницю, а у наступному році ці явища перестануть бути системними", – пообіцяв глава держави.

Позбуття непрофільних активів

У фокусі уваги президента опинилася і тема приватизації.  Він переконаний, що Україні слід позбутися непрофільних активів, тому він підтримує масштабну приватизацію.

"Держава – це сервіс, який створює умови для вашої роботи, а не ваш конкурент", – сказав Зеленський.

Податкова амністія

Не оминув глава держави й теми податків. "Ми прекрасно розуміємо, що дуже часто український бізнес виводив гроші з країни не від хорошого життя, а через корупційний тиск і нормальне бажання просто захистити свої активи", – зауважив Зеленський.

Тому він анонсував проведення податкової амністії на пільгових умовах, але деталі свого наміру не розкрив.

Реанімація позитивного іміджу та кредитного рейтингу

Сьогоднішній імідж України на діловій арені та її кредитний рейтинг Зеленський охарактеризував коротко - no comments.

Він вважає, що для нашої країни принизливо мати однаковий кредитний рейтинг з такими країнами, як Ангола, Малі та Сальвадор. "Ми працюємо для покращення кредитного рейтингу країни. Зараз ми маємо B-, такий же, як такі "провідні" країни, як Малі, Сальвадор, Ангола. Це, як то кажуть, no comments. Це принизливо для європейської країни", – сказав президент.

Тому він сподівається, що вже за 3-4 роки Україна зможе потрапити у топ-10 рейтингу Doing Business. "У нас повинна стояти черга з інвесторів", – вважає Зеленський.

Скасування земельного мораторію

Учасників бізнес-форуму цікавило питання про плани влади щодо мораторію на продаж паїв сільськогосподарського призначення. На це Зеленський відповів однозначно – мораторій треба скасовувати. Ба більше, він  сподівається що це може статися вже до кінця цього року, після формування нового уряду.

Водночас глава держави наголосив, що  головна проблема в цьому плані полягає в тому, щоб інформаційно підготувати населення до такого кроку. "Це дуже просто зробити. Треба пояснити людям, що в них землю не забирають. Це найголовніша проблема", – сказав Зеленський. 

 "Роттердам мінус" та енергетична інтеграція 

Зеленський констатував, що сьогодні українська енергетика дуже монополізована. Тому, щоб створити конкурентні умови та забезпечити енергетичну незалежність країни, своїм завданням на найближчі п'ять років він бачить у тому, щоб об'єднати українські електромережі з європейськими.

"У найближчі п'ять років ми об'єднаємо наші електромережі з європейськими, інтегруємося в європейський ринок і зробимо все можливе, щоб стати по-справжньому енергетично незалежними, – збільшимо видобуток нафти і газу, створимо умови для розвитку альтернативних джерел енергії. Разом з програмою енергозбереження це зробить нашу економіку більш ефективною", – виклав своє бачення президент.

Також він спрогнозував скасування формули "Роттердам плюс" у разі введення з 1 липня нової моделі енергоринку. "Це той випадок, коли заміна плюса на мінус дає плюс", – зауважив лідер країни.

Тотальна цифра

Згадав президент також про один зі своїх улюблених пріоритетів – "цифровізацію". На його думку, щоб забезпечити українців новою якістю державних послуг, Україна має  приєднатися до Єдиного цифровому ринку Євросоюзу.

"Приєднатися до європейського Digital Single Market – ще одне наше завдання на п'ять років. Нам потрібна ефективна держава. І тут стратегія у нас дуже проста – тотальна цифровізация процесів. Тому одним з ключових завдань нашої команди є "Держава в смартфоні", підвищення прозорості, створення екосистеми BigData для виникнення інноваційної економіки. Тому маємо забезпечити якісний інтернет та мобільний зв’язок на всій території країни", – сказав Зеленський.

 

"No comments": Зеленський назвав принизливим кредитний рейтинг України

Президент України Володимир Зеленський вважає, що для України принизливо мати однаковий кредитний рейтинг з такими країнами, як Ангола, Малі та Сальвадор.

Про це глава держави сказав під час форуму "Діалог бізнесу та влади" у Києві, інформує БІЗНЕС.

"Ми працюємо для покращення кредитного рейтингу країни. Зараз ми маємо B-, такий же, як такі провідні країни, як Малі, Сальвадор, Ангола. Це, як то кажуть, no comments. Це принизливо для європейської країни", - сказав Зеленський.

Він сподівається, що вже за 3-4 роки Україна зможе потрапити у топ-10 рейтингу Doing Business. "Наша команда докладе для цього максимум зусиль", - запевнив глава держави. 

Нагадаємо:

 • Згідно зі звітом Світового банку від 31 жовтня 2018 року, Україна посіла 71 місце в рейтингу Doing Business серед 190 країн світу (між Киргізією і Грецією).
 • За даними Мінекономрозвитку, з 2014 року Україна зросла в рейтингу Doing Business на 41 позицію і нині посідає другу позицію за темпами зростання.
 • У квітні 2019 року агентство S & P Global Ratings підтверділо довгострокові и короткострокові кредитні рейтинги України за зобов'язаннями в іноземній і національній валюті на рівні "B- / B" зі стабільнім прогнозом.

 

Національну інвестиційну раду очолив відомий IT-підприємець

Президент України Володимир Зеленський змінив склад Національної інвестиційної ради. Її секретарем призначений український IT-підприємець, громадський діяч та волонтер Давид Арахамія.

Відповідний указ опублікований на сайті президента, інформує БІЗНЕС.

"Не хочу декларувати багато на старті, але всі попередні консультації з великими інвесторами свідчать про те, що Україна може щонайменше втричі збільшити нинішній обсяг інвестицій у країну. Отримав завдання від президента зробити цей процес якнайшвидшим", – прокоментував своє призначення Арахамія.

Згідно з документом, головою Національної інвестради є голова держави — Володимир Зеленський. Крім нього, до Ради входять ще 28 осіб.

До персонального складу цього органу в даний час входять: президент України Володимир Зеленський, секретар Ради Давид Арахамія, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, заступник голови Адміністрації президента Олексій Гончарук, заступник голови АП Вадим Пристайко, помічник президента Андрій Єрмак, радник президента Олег Устенко, перший віце-прем'єр - міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів, міністр фінансів Оксана Маркарова, міністр юстиції Павло Петренко.

Крім цього, за згодою до Національної інвестради увійшли:

 • Яків Смолій, голова Національного банку України;
 • Ровнаг Абдуллаєв, президент Державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки SOCAR;
 • Ахмет Акча, голова правління компанії Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S.;
 • Алан Джоуп, генеральний директор компанії Unilever NV;
 • Фумія Кокубу, голова ради директорів Marubeni Corporation;
 • Джеймс Коулз, генеральний директор відділення Європа, Близький Схід і Африка банку Citigroup Inc.;
 • Олаф Кох, голова правління компанії Metro AG;
 • Ізабель Кочер, генеральний директор компанії Engie SA;
 • Маргарита Луї-Дрейфус, голова правління компанії Louis Dreyfus Holding B.V.;
 • Девід Макленнан, голова правління і генеральний директор компанії Cargill Inc.;
 • Лакшмі Нівас Міттал, голова правління і генеральний директор компанії Arcelor Mittal Limited;
 • Куніхару Накамура, президент і генеральний директор групи компаній Sumitomo Зігрій;
 • Кріс Сінгх, президент та генеральний директор компанії Holtec International, Inc.;
 • Султан Ахмед Бін Сулайем, голова правління та генеральний директор групи компаній DP World;
 • Ян Тейлор, генеральний директор і президент групи компаній Vitol Holding B.V.;
 • Стефані фон Фріденбург, головний операційний директор Міжнародної фінансової корпорації;
 • Грегорі Хекман, генеральний директор компанії Bunge Limited;
 • Сума Чакрабарті, президент Європейського банку реконструкції і розвитку;
 • Кім Янг-Санг, президент і генеральний директор компанії Posco Daewoo Corporation.

Нагадаємо, у першій декаді червня відомий IT-підприємець, співзасновник TemplateMonster і Weblium Давид Арахамія підтвердив, що очолить Національну інвестиційну раду при президентові України.

Довідка: Національна інвестиційна рада — це дорадчий орган при адміністрації президента, створений в 2016 році. Раніше її очолював Борис Ложкін, співзасновник холдингу UMH. Ця рада займається залученням інвестицій в країну, держполітикою щодо поліпшення інвестиційного клімату.

ЛИПЕНЬ 2019 

Зеленський запросив іноземних інвесторів долучитися до відновлення Донбасу

Президент Володимир Зеленський запросив іноземних інвесторів взяти участь у форумі щодо відновлення Донбасу, який відбудеться восени цього року. 

Про це він сказав під час конференції з питань реформ в Україні у Торонто, інформує БІЗНЕС з посиланням на сайт глави держави.

"Восени цього року ми проведемо відповідний форум у Маріуполі, на який запрошуємо іноземних інвесторів, що зацікавлені фінансувати інфраструктурні та гуманітарні проекти на Донбасі", – сказав Зеленський.

За попередніми оцінками, для відновлення Донбасу потрібно понад 10 млрд євро.

Президент України також поінформував про форум віце-президента Світового банку з питань регіону Європи та Центральної Азії Сіріла Мюллера. Він наголосив, що для України важливим є залучення Світового банку до реалізації інфраструктурних проектів. "Нам потрібна ваша допомога щодо вкладання грошей в інфраструктуру Донбасу", – сказав він.

 

Зеленський ініціює створення інвестфонду для спільних українсько-канадських проєктів

Президент Володимир Зеленський закликав канадський бізнес інвестувати в Україну та запропонував створити окремий фонд для спільного інвестування канадців українського походження в проєкти в Україні.

Про це він заявив у Торонто під час зустрічі з представниками бізнесу, які входять до Economic Club of Canada, інформує БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу глави держави.  

"Інвестуйте в Україну! Чому? Бо ми – одна з найбільш перспективних країн з великим потенціалом зростання", – наголосив Зеленський.

Він зазначив, що в Україні призначене нове керівництво СБУ, Державної прикордонної служби, Державної податкової та митної служб. "Їхнє головне завдання – побороти контрабанду та корупцію, терміново припинити тиск на "білий" бізнес. Поступово звільняються люди, яких пов’язували з рейдерством і маніпуляціями з державними реєстрами", – переконує глава держави.

На його переконання, потенціал надходжень до державного бюджету України внаслідок припинення контрабанди, подолання корупції та виведення економіки з тіні попередньо оцінюється майже у $10 млрд на рік. "Нам потрібні справедливі суди. Зараз українській судовій системі не вірять ні суспільство, ні інвестори. Ми це змінимо. Наша команда готує для цього окремий план", – зауважив президент.

Серед галузей, які можуть зацікавити іноземних інвесторів, український президент назвав ІТ, виробництво "зеленої" енергії та видобуток корисних копалин.

Зокрема, зазначається, що канадська компанія Brookfield вже інвестує десятки мільйонів доларів у будівництво ІТ-центру у Львові. "Ми дуже зацікавлені в реалізації щонайменше п’яти таких проєктів у основних містах, де сконцентрований ІТ-бізнес та відповідні університети", – сказав Зеленський.

Крім того, глава держави запропонував створити спеціальний інвестфонд для спільного інвестування канадців українського походження в проєкти в Україні. "Як президент України можу гарантувати повну підтримку реалізації такого проєкту та захист інвестицій. Для цього створюється окрема команда", – запевнив президент.

 

Зеленський влаштував "чистки" в АМКУ

Президент України Володимир Зеленський звільнив трьох державних уповноважених Антимонопольного комітету України (АМКУ).

Відповідні укази опубліковані на сайті президента, інформує БІЗНЕС.

Так, глава держави своїм указом № 484/2019 звільнив Андрія Вовка, який також був заступником голови комітету. 

Також були звільнені Валерій Полюхович (№485) та Агія Загребельська (№486). Всі вони працювали в Антипонопольному комітеті з 2015 року.

Зокрема, Загребельська, реагуючи на це рішення, зазначила, що заяву на звільнення не писала. "Є кілька версій, хто та яким чином зміг внести свій "вклад" у недоторканість окремих монополістів. Але про це обов`язково розкажу вам згодом. Зараз потрібно зібрати речі та усвідомити те, що відбулось", — написала вона у Facebook.

Зазначимо, що до складу АМКУ входять глава комітету і вісім держуповноважених, які є його членами. 

 

Зеленський звільнив "праву руку" голови АМКУ

Президент Володимир Зеленський звільнив Марію Ніжник з посади першого заступника голови Антимонопольного комітету України —  державного уповноваженого.

Відповідний указ розміщений на сайті глави держави, інформує БІЗНЕС.

Зазначимо, що Ніжнік була призначена на цю посаду п'ятим президентом України Петром Порошенко в липні 2015 року. До роботи в АМКУ вона була партнером і керівником практики антимонопольного та конкурентного права юридичної фірми Aequo.

Нагадаємо, минулого тижня президент України Володимир Зеленський звільнив трьох державних уповноважених АМКУ, а саме Андрія Вовка, Валері Полюховича та Агію Загребельську.

 

Зеленський вимагає звільнення чотирьох начальників регіональних митниць

Президент України Володимир Зеленський закликав керівників Волинської, Закарпатської, Чернівецької і Львівської митниць написати заяви про звільнення.

Про це він заявив 6 липня на нараді митників на КПП "Ужгород", повідомляє БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу глави держави.

Зеленський закликав чиновників написати заяви самостійно протягом двох днів, в іншому випадку він вимагає від в.о. голови ДФС Олександра Власова звільнити всіх чотирьох начальників.

Глава держави також попередив, що його команда серйозно візьметься за боротьбу з контрабандою, зокрема, в Закарпатській області. "Хвилюватися, я думаю, зараз будуть люди, які займаються контрабандою і "кришують" цю контрабанду. Це головний привіт вам з Києва, і чому ми приїхали в такому складі", — сказав президент.

Він зазначив, що саме тому з ним до Закарпаття, а до цього у Львівську область приїхали в.о. голови СБУ Іван Баканов, глава Офісу президента Андрій Богдан та його заступники, помічники президента Сергій Шефір та Андрій Єрмак, новий голова Державної митної служби Максим Нефьодов та в. о. голови ДФС Олександр Власов.

 

"Працюйте, як нормальні люди". Зеленський анонсував указ про боротьбу з контрабандою

Президент України Володимир Зеленський оголосив, що 8 липня підпише указ про боротьбу з контрабандою.

Про це він заявив 6 липня на нараді митників на КПП "Ужгород", повідомляє БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу глави держави.

При цьому глава держави зазначив, що у працівників правоохоронних органів, митників та чиновників "є шанс виправитися". "Країна буде іншою. Я вам усім пропоную почати працювати як нормальні люди. Не казати про маленькі зарплати, не жалітися. Просто стати професіоналами і працювати", — закликав Зеленський.

Президент вважає, що ті, хто не хоче працювати, мають звільнитися. "Бо коли у нас буде прокуратура, а вона буде після виборів у Верховну Раду, і коли у нас буде більшість, а вона буде, то буде пізно", — сказав він.

 

Зеленський дав старт боротьбі з контрабандою

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про протидію контрабанді і корупції на митниці.

Відповідний документ оприлюднено на сайті глави держави 9 липня, інформує БІЗНЕС.

Зазначається, що цей указ підписано з метою посилення ефективності протидії контрабанді та корупції під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України, та підвищення рівня довіри бізнесу до державних органів.

Згідно з указом, Кабінету міністрів доручено створити на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади інформаційний ресурс для забезпечення можливості добровільного та публічного декларування товарів значної кількості найменувань, які ввозяться на митну територію України однією партією, та оприлюднювати щомісячні звіти про результати реалізації експериментального проекту щодо унеможливлення ухилення від сплати митних платежів.

Також  уряду доручено опрацювати питання оприлюднення у форматі відкритих даних знеособленої інформації про митну вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, та запровадити систему обміну в режимі реального часу інформацією з відповідними інформаційними системами інших держав щодо митного оформлення товарів, які переміщуються через український митний кордон.

У свою чергу, виконуючий обов'язки голови Державної фіскальної служби Олександр Власов запевнив, що митниця, "як ніхто, готова ще більш активно включитися в роботу з викорінення "чорних" та "сірих" схем, припинення контрабандних потоків".

"Тим більше, що процес активізований, діє бастіон, наш податковий, митний блоки та податкова міліція сконцентровані на зменшенні тіньової економіки, контролі за товаром від кордону до споживача, повноті декларування та сплаті податків", – написав він у Facebook.

Власов також повідомив, що планується зустріч з очільником митниці Максимом Нефьодовим, щоб обговорити практичну реалізацію указу.

 

Глава ДФС оголосив про відставку на вимогу Зеленського

Президент України Володимир Зеленський закликав в.о. голови Державної фіскальної служби Олександра Власова написати заяву про відставку за невиконання домовленостей щодо звільнення глав чотирьох митниць.

Про це він заявив 14 липня під час наради в Адміністрації морських портів в Одесі, інформує БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу глави держави.

"Ми з вами домовилися, що ви звільните людей,... митників, якщо вони самі не напишуть заяви про звільнення. Правильно? Після цього я побачив ваш пост у Facebook і дуже радів, бо зрозумів, що дійсно нормальна людина з'явилася. Я побачив, що ви їх звільнили. Потім попросив надати мені документи, реальні, щоб я побачив. Вони не співпадали з вашим постом у Facebook. Тобто ви людей відправили у відпустку... Можна невеличку доповідь з цього питання?", — заявив Зеленський.

На це  Власов відповів, що глави митниць "звільнені від виконання обов'язків". "Два посадовця — Селебор та Прокіпчук — пішли у відпустку, за станом здоров'я близьких родичів, і вони написали заяви на звільнення", — пояснив він.

"Ви вважаєте, що я ідіот? Ви нас усіх вважаєте ідіотами? Я хотів би, щоб ви особисто написали заяву на ваше звільнення. Не пішли у відпустку, а реально це зробили, якщо можна. Якщо ви не можете впоратися з людьми, які є відповідальністю за вашою вертикаллю. Скажіть мені дату, щоб я це знав не з Facebook, а з реальних документів, коли це можна зробити", — заявив президент.

У той же день глава ДФС поінфомував, що написав заяву про звільнення і направить її до Кабміну. "Шановний пане президенте ... пишу заяву про звільнення від виконання обов'язків голови Державної фіскальної служби. У понеділок направлю цю заяву до Кабінету міністрів України", — написав він у Facebook.

 

Зеленський наказав на два місяці заборонити перевірки в морпортах

Президент України Володимир Зеленський наказав Держекоінспекції на два місяці призупинити екологічні перевірки іноземних суден в акваторії морських портів.
Таку вказівку глава держави озвучив в Одесі на нараді з розвитку морських портів, повідомляє БІЗНЕС з посиланням Укрінформ.

"Поки правоохоронні органи нам допоможуть розібратися у ситуації з поборами капітанів суден, пропоную заборонити протягом наступних двох місяців екоінспекторам здійснювати екологічні перевірки в портах. Думаю, ніхто особливо не постраждає за ці два місяці", — сказав Зеленський.

"Окрім екології Чорного моря", — зауважив перший заступник начальника Держекоінспекції Кримсько-Чорноморського округу Дмитро Крючков.

На це глава держави відповів: "Якби вода в Чорному морі була прозора, і всюди біля узбережжя Одеси можна було купатись, я би вам повірив, але це не так. Досить! Двох місяців для врегулювання ситуації вистачить".

 

Зеленський закликав забезпечити безкоштовний в’їзд в Одеський порт для представників бізнесу

Президент України Володимир Зеленський звернувся до міського голови Одеси Геннадія Труханова з проханням терміново вирішити питання надання земельної ділянки для облаштування безкоштовного в'їзду на територію Одеського морського порту представників бізнесу для оформлення вантажів.

Про це глава держави заявив 13 липня під час робочої поїздки до Одеської та Херсонської областей, інформує БІЗНЕС  з посиланням на пресслужбу президента.

"Треба знайти можливість вирішити проблему надання земельної ділянки Одеському морському порту для облаштування в'їзду на територію порту для бізнесу, яким можна було б користуватися безкоштовно", – сказав Зеленський.

Нині існує лише один великий шлях доступу в порт, який належить приватній структурі. Президент назвав таку ситуацію неприпустимою та наголосив, що це створює монополію, яка шкодить великій кількості підприємців.

У свою чергу, мер Одеси пообіцяв вирішити це питання.

 

Зеленський запропонував експеримент в Миколаївському аеропорту

Президент Володимир Зеленський запропонував Мінінфраструктури направити у Миколаївський аеропорт диспетчерів для налагодження регулярних рейсів.

Про це повідомляє БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу глави держави.

Зокрема, під час візиту на об`єкт Зеленський поцікавився у гендиректора аеропорту Федора Барни, скільки треба коштів і які терміни добудови, який пасажиропотік. Керівник летовища зазначив, що останніми були чартерні польоти в липні, а регулярні рейси не літають, зокрема через брак диспетчерів.

У свою чергу, заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк пояснив, що диспетчерів не направляють саме через відсутність завантаження і чітких графіків регулярного авіасполучення. Зеленський звернувся з проханням направити диспетчерів на певний період – для експерименту, а гендиректор має забезпечити авіаперевізників.

Президент зазначив, що з ремонтом аеропорту склалася дивна ситуація, яка викликає багато питань, зокрема, щодо ефективності використання коштів.

У зв'язку з цим журналісти та активісти закликали главу держави допомогти, щоб було проведено розслідування щодо використання коштів на ремонт летовища.

Крім того, під час візиту президента на Миколаївщину обговорили проблему з криміналітетом, рейдерськими захопленнями, корупцією в регіоні тощо. "Ви робите такий вираз обличчя, наче ви ні до чого і перший раз прийшли. Чому ви до людей ставитесь, як до скотів?... Усі кажуть, що Миколаїв є бандитським містом. Це нормально? Чиновники поводяться, як бандити", – звернувся Зеленський до присутніх миколаївських чиновників.

Нагадаємо, кілька років аеропорт "Миколаїв" не обслуговував рейси. Сертифікат, що дає право на прийом літаків і допуски на обслуговування пасажирів, підприємство отримало в 2018 році. 

У квітні 2019 року Господарський суд Миколаївської області зобов'язав Миколаївський міжнародний аеропорт виплатити ПАТ "Жилпромстрой-8" майже 40 млн грн за самовільно виконаний капремонт аеровокзалу.

 

"Все буде інакше": Зеленський англійською звернувся до іноземних інвесторів (ВІДЕО)

Президент Володимир Зеленський звернувся англійською до іноземних бізнесменів і закликав їх інвестувати в Україну.

Відеозвернення президент опублікував на своїй сторінці у Facebook, інформує БІЗНЕС.

"Я звертаюся до іноземних бізнесменів, які шукають нові майданчики для інвестицій. Розумію – стара влада зробила все, щоб Україна виглядала інвестиційно непривабливою. Бізнесу ставили палки в колеса, його взагалі могли відібрати. Наразі все буде інакше. Я особисто це гарантую. Ми доведемо вам, що є країною з потужним інвестиційним потенціалом, яка готова змінюватись та розвиватись разом із вами", – заявив Зеленський. 

Водночас він звернувся до всіх земляків, які живуть поза межами України, з проханням ділитися цим відео. "Щоби бізнес із ваших країн відкинув сумніви й почав інвестувати в Україну! Із пропозиціями можна вже зараз звертатися до секретаря Національної інвестиційної ради", – сказав глава держави.

Нагадаємо:

 

У Зеленського анонсували початок переговорів з МВФ 

Переговори про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом (МВФ) відновляться у вересні.

Про це повідомив представник президента України в Кабінеті міністрів Андрій Герус, інформує БІЗНЕС з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

"Будуть різні питання і пропозиції, щось будемо пропонувати ми зі свого боку, що ми хочемо виконати, зробити, що хочемо вписати в меморандум, щось будуть пропонувати вони. На щось ми будемо погоджуватися, на щось буде не погоджуватися, буде переговорний процес", — сказав Герус.

Він висловив бажання, щоб питання ціни на газ для населення був "більш м'яко" відображений в меморандумі з МВФ, тому що це "вже питання не просто економічне, а політичне". 

Водночас Герус зауважив, що українська сторона має ініціювати антикорупційні реформи. "Щоб ми самі це писали, щоб нас не потрібно було примушувати це робити, ми самі взяли на себе зобов'язання це зробити і швидко це зробили", — резюмував він.

 

Зеленський підписав указ про боротьбу з рейдерством

Президент України Володимир Зеленський підписав указ "Про заходи щодо протидії рейдерству", який пропонує набір інструментів для належного захисту власників бізнесу і протидії позбавленню їх майнових прав.

Про це повідомляє БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу глави держави. 

"Питання рейдерства стало одним із найболючіших для бізнесу. За різними оцінками, протягом останніх шести років відбулося понад три тисячі захоплень. Зазвичай це зміна власника через підробку документів, через реєстраторів, яких не існує, або "дірки" у реєстрі. Схеми різні, а суть одна. Сьогоднішнє рішення — це реальний крок, щоб покласти цьому край", — сказав заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук.

За його словами, указ, серед іншого, передбачає розробку та ухвалення найближчим часом законопроекту про зміни до програмного забезпечення державних реєстрів, що "істотно зменшить ризики та частоту рейдерства".

Серед ключових технологічних змін Гончарук назвав:

- автоматичний моніторинг ризикових транзакцій із подальшим підтвердженням / зупинкою реєстраційних дій;

- створення бек-офісу, що переглядатиме транзакції з підвищеним ризиком;

- фото- та відеофіксація учасників транзакцій;

- запровадження додаткового підтвердження здійснення реєстраційних операцій (наприклад, SMS-пароль або MobileID) та додаткової авторизації учасників транзакції (наприклад, ЕЦП).

"Усі ці зміни допоможуть підприємцям вести бізнес безпечно та мінімізувати ризики рейдерства в Україні", — переконаний заступник керівника Офісу президента.

Нагадаємо:

 

Зеленський "завів" в АМКУ двох нових держуповноважених

Президент Володимир Зеленський призначив Ольгу Нечитайло та Наталію Буроменську державними уповноваженими Антимонопольного комітету України (АМКУ).

Відповідні укази №566/2019 і №567/2019 оприлюднені на сайті глави держави, повідомляє БІЗНЕС.

Ольга Нечитайло протягом двох років працювала експертом в Офісі ефективного регулювання BRDO, звідки в Офіс президента прийшов працювати Олексій Гончарук (нині – заступник керівника Офісу президента).

Наталія Буроменська – адвокат, дружина аудитора НАБУ Михайла Буроменського. На позачергових парламентських виборах була кандидатом у народні депутати від партії "Голос" (№85 у списку). 

Читайте також: The Детектор: Що робить влада для бізнесу

За даними "Наших грошей", основним місцем роботи Буроменської у 2018 році було ПАТ "ВФ Україна", що входить до складу міжнародної групи оператора мобільного зв’язку "МТС". Тут кандидатка на посаду державної уповноваженої АМКУ працювала начальником договірно-правового відділу.

Нагадаємо:

 

СЕРПЕНЬ 2019

У Зеленського запропонують Раді створити Службу фінансових розслідувань

Команда президента Володимира Зеленського планує внести до Верховної Ради як один із першочергових законопроєкт про створення Служби фінансових розслідувань (СФР).

Про це повідомив глава Державної податкової служби (ДПС) Сергій Верланов у інтерв'ю"Інтерфакс-Україна", інформує БІЗНЕС.

Це рішення було ухвалено на зустрічі глави податкової з секретарем РНБО Олександром Данилюком, заступник голови Офісу президента Русланом Рябошапкою і главою ДФС Максимом Нефьодовим.

"Ми пройшлися щодо матеріалів, наших напрацювань, щодо основного бачення... Хочемо вийти на консенсусне рішення до початку роботи Верховної Ради, щоб це був один із перших внесених законів і, відповідно, проголосованих у новому парламенті", – розповів Верланов.

Він також повідомив, що згідно з обговорюваною концепції ДПС служба буде демілітаризована. "Механізм реорганізації податкової міліції в новий орган ми ще обговоримо, щоб не було правового вакууму, і не повторилася ситуація 2017 року, коли податкова міліція кілька місяців вимушено не працювала", – зазначив глава ДПС.

Нагадаємо:

 • Наприкінці лютого 2017 року Міністерство фінансів представило законопроєкт про створення Служби фінансових розслідувань.
 • 19 березня 2018 року депутат від фракції БПП Ніна Южаніна зареєструвала законопроєкт про створення Національного бюро фінансової безпеки, що має підпорядковуватись президенту. Однак представники бізнесу заявили, що закон про НБФБ потребує доопрацювання, оскільки в тексті міститься низка "ризикових моментів", що загрожують погіршити становище підприємців в Україні, а аткож відсутні засади для ефективної роботи новоствореної служби.
 • У квітні 2018 року стало відомо, що Кабмін відмовився від ідеї створювати незалежну та аналітичну Службу фінансових розслідувань на користь законопроєкту Ніни Южаніної.
 • 20 червня 2019 року президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з бізнесом повідомив, що виступає за позбавлення СБУ невластивих їй функцій розслідувати економічні злочини та підтримав створення Служби фінансових розслідувань замість податкової міліції.

 

Зеленський хоче частково легалізувати казино

Президент України Володимир Зеленський заявив про намір легалізувати роботу казино у п’ятизіркових готелях.

Про це він заявив під час виступу на українсько-турецькому бізнес-форумі у Стамбулі, інформує БІЗНЕС.

"Ми легалізуємо азартні ігри, а саме роботу казино у п’ятизіркових готелях, що буде стимулювати розвиток туристичного кластера регіону біля Чорного моря. Тут також ми хочемо зростати разом (із турецьким бізнесом)", — сказав Зеленський.

Він також закликав представників турецького бізнесу разом розвивати туристичний бренд Чорного моря у світі.

Крім того, президент анонсував запровадження мережі мобільного інтернету 5G в Україні. Він запросив бізнес Туреччини долучитися до проєктів із запровадження цієї технології.

Водночас екс-державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська зауважила, що легалізація грального бізнесу — "це добре і для держави, і для кожного окремого громадянина".  "Але за однієї умови, якщо ця легалізація буде відповідальною та якісною. Кілька тижнів тому написала з цього приводу блог, де виклала свої поради президенту України як здолати азартну хворобу. Лише додам в світлі нової інформації щодо розміщення казино в п’ятизіркових готелях. Це поширена світова практика, яка виправдала себе за умови наявності ефективного контролю", — написала вона у Facebook.

За її словами, для того, щоб ця ідея не провалилась, потрібно визначити:
- що гральні автомати можуть розміщуватись тільки в казино;
- чітке розмежування гральних автоматів від лотерейних з ефективним контролем;
- критерії "п’ятизірковості", які буде неможливо обійти за допомогою маніпуляцій;
- електронний контроль державою в режимі онлайн всіх транзакцій на ринку;
- бар‘єри входу на ринок, які зможуть подолати виключно добросовісні, відповідальні та прозорі компанії та інше.

Нагадаємо:

 • У липні Володимир Зеленський анонсував законопроєкт щодо ігрових автоматів та ломбардів.
 • В Україні азартні ігри заборонені з 2009 року. Штраф за порушення складає 8000 мінімальних зарплат (близько 33 млн грн).

ВЕРЕСЕНЬ 2019

Зеленський доручив до грудня скасувати мораторій на продаж землі

Президент Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів розробити законопроєкт про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до жовтня, щоб до грудня Верховна Рада могла його ухвалити.

Про це він повідомив на нараді з урядом, парламентом і правоохоронцями, інформує БІЗНЕС.

"Розробити і внести на розгляд парламенту законопроєкт про ринок земель сільгосппризначення і скасування мораторію на продаж землі до 1 жовтня 2019. Прийняти закон про ринок земель сільгосппризначення і скасувати мораторій на продаж землі до 1 грудня 2019 року", — сказав Зеленський.

Читайте також: Референдум пайовиків та інвентаризація: Оприлюднено деталі земельної реформи Зеленського

Зеленський також додав, що до 1 січня 2021 року в Державному земельному кадастрі має бути вся інформація про земельні ділянки.

Крім того, президент доручив провести інформаційну кампанію, щоб пояснити суспільству сенс земельної реформи, яка, за його словами, спрямована на розвиток фермерства і захист інтересів власника, тому забирати землю ніхто не буде.

У свою чергу, присутній на зустрічі прем'єр-міністр Олексій Гончарук зазначив, що уряд змоделює лібералізацію ринку землі таким чином, щоб українці стали багатші внаслідок цієї реформи, а не навпаки. "Щоб не спекулювали, щоб не було рейдерства. Тому ми дуже ретельно і уважно підійдемо до її планування і вона буде запровадженя тоді, коли ми будемо до цього готові. А плануємо ми це зробити в середині наступного року", — сказав Гончарук.

Нагадаємо:

 

Зеленський дав кілька місяців для запуску важливих бізнес-ініціатив

Президент України Володимир Зеленський доручив новому уряду у співпраці з новим складом Верховної Ради поліпшити бізнес-клімат у країні, переглянути трудове законодавство та запровадити єдину систему електронних послуг.

Під час він сказав під час зустрічі з керівництвом парламенту, уряду і правоохоронних органів, інформує БІЗНЕС.

Так, за його словами, для стимулювання інвестицій Рада має до 1 жовтня 2019 року ухвалити закон про концесії і закон про оренду державного та комунального майна (нова редакція), а до 1 січня 2020 року – закон щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні та посилення захисту іноземних інвестицій.

Водночас уряду до 1 грудня 2019 року доручено провести переговори та укласти угоди про розподіл продукції з переможцями конкурсів на надрокористування, до 1 жовтня поточного року спрямувати у Верховну Раду законопроєкт про Службу фінансових розслідувань, а парламенту – ухвалити цей документ до 1 грудня.

Зеленський також заявив, що для поліпшення бізнес-клімату в державі до 1 жовтня 2019 року потрібно створити умови для зниження комерційними банками кредитних ставок, доступності іпотеки та кредитування бізнесу.

Президент наголосив і на важливості детінізації економіки. "Для цього до 1 жовтня 2019 року потрібно направити на розгляд парламенту законопроєкти про легалізацію грального бізнесу, видобутку бурштину, які мають бути ухвалені до 1 грудня", — сказав він.

Очільник держави вважає за необхідне до 1 січня 2020 року доопрацювати та ухвалити новий Трудовий кодекс України, який би, зокрема, суттєво посилив відповідальність за тіньове ведення господарства.

Також до січня, за словами Зеленського, необхідно затвердити план з дерегуляції та переведення надання дозвільних документів в електронну форму. Також в електронний вигляд мають бути переведені топ-30 найбільш популярних сервісів для громадян і бізнесу.

Крім того, на його думку, слід спростити порядок і зменшити вартість підключення для громадян і бізнесу до електричних і газових мереж, якими володіють приватні монополісти.

Для реалізації проєкту "Держава у смартфоні" президент вважає за необхідне провести повний аудит державних реєстрів та їхнє упорядкування, здійснити верифікацію та встановлення тотожності даних про громадян у базових реєстрах і поширення унікального ідентифікатора для пов’язаних даних.

Нагадаємо:

 • Президент Володимир Зеленський під час візиту до Польщі закликав бізнес інвестувати в Україну й пообіцяв створити всі умови, щоб захистити інвестиції.
 • 29 липня новий прем'єр-міністр Олексій Гончарук закликав Верховну Раду ухвалити 37 законопроєктів, які вже внесла нова влада.

 

Рада схвалила законопроєкт про географічні бренди

Верховна Рада України схвалила у першому читанні законопроєкт щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень.

За законопроєкт №1065 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень" проголосували 310 народних депутатів, інформує БІЗНЕС.

Цей документ є частиною зобов'язань України у межах угоди про асоціацію з ЄС. Він забезпечить захист іноземних географічних зазначень та створить підстави для створення таких зазначень в Україні.

Законопроєкт пропонує:

- надати нове визначення термінів "географічне зазначення", "назва місця походження товару";

- уточнити умови надання правової охорони географічному зазначенню та підстави для відмови в надані такої охорони;

- визначити умови надання правової охорони омонімічному географічному зазначенню;

- уточнити коло осіб, які мають право на державну реєстрацію географічного зазначення; переглянути вимоги до заявки на реєстрацію;

- удосконалити порядок проведення експертизи заявок на географічні зазначення;

- визначити вимоги до технічних умов, яким повинен відповідати товар, для якого заявляється зазначення;

- уточнити перелік прав та обов’язків, що випливають з державної реєстрації географічних зазначень тощо.

Як зазначила автор законопроєкту Роксолана Підласа, українські назви-бренди отримають правовий захист в Європейському Союзі. Їх перелік наразі формується. У ньому буде, наприклад, гуцульська овеча бринза, мелітопольська черешня, закарпатське вино, карпатський мед.

Нагадаємо, українські виробники сиру фета з 2023 року змушені будуть відмовитися від цієї назви, адже вона є захищеним географічним зазначенням.

Довідка: Географічне зазначення — це позначення, яке ідентифікує товар (послугу) як такий, що походить із території певного географічного місця (країни, регіону чи місцевості на території країни або іншого географічного об'єкта) та має певну якість, репутацію чи характеристики, істотно зумовлені цим географічним місцем, зокрема його природними умовами, чи людський фактор або поєднання природних умов і людського фактора.

Прикладами позначень товарів, які мають однакові специфічні властивості на всій території країни, можуть бути бразильська кава, швейцарський сир, грузинське вино, болгарська трояндова олія, оливки з Іспанії тощо.

 

Підприємці просять відкликати скандальний "податковий" законопроєкт

Союз українських підприємців (СУП) закликає відкликати законопроєкт №1210 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві".

Про це йдеться в заяві спілки, інформує БІЗНЕС.

Спілка пояснює свою позицію тим, що запропонований документ:

 1. Ускладнює адміністрування податку на прибуток та трансферне ціноутворення (ТЦУ)

"Запропоновані зміни щодо ТЦУ значно розширюють права податкових органів, покладаючи при цьому значний тягар на платників податків. Вводиться низка нових різниць між фінансовим та податковим обліком, що ще більше ускладнює обчислення податку на прибуток підприємств. Натомість український бізнес наголошує на необхідності заміни податку на прибуток податком на виведений капітал (ПнВК). ПнВК передбачає спрощену модель розрахунку податку, тому адміністративне навантаження на бізнес полегшується. Об’єктом уваги Державної податкової служби України стають лише операції з неплатниками податку на виведений капітал, що спрощує його адміністрування та прибирає можливості для корупції у фіскальних органах", — йдеться в заяві.

 1. Вводить додаткове регулювання, а для деяких галузей суттєво збільшується оподаткування із порушенням принципу стабільності податкового законодавства. На думку підприємців, строк набрання чинності законопроєкту має враховувати п. 4.1.9. ПКУ, а зміни правил та ставок мають бути прогнозованими.
 2. Виключає із Податкового кодексу положення щодо особистої відповідальності податкових інспекторів. СУП звертає увагу на цілковиту безкарність за необґрунтовані донарахування з податків та зборів посадових осіб контролюючих органів при здійсненні ними своїх повноважень. "За Індексом глобальної конкурентоспроможності, діяльність контролюючих органів визнано однією з ключових перепон ведення бізнесу в Україні. Бізнес наголошує, що персональну відповідальність представників контролюючих органів треба не скасовувати, а навпаки — підсилити",  — заявили в СУП. 
 3. Збільшує штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних, навіть за неоподатковуваними та пільговими операціями.
 4. Вводять обмеження витрат на відсотки по кредитах, що збільшить фіскальне навантаження та встановить економічно невиправдані обмеження за будь-якими запозиченнями від резидентів, нерезидентів, пов’язаних і непов’язаних осіб. У Спілці зазначаєть, що це створює несприятливі умови для залучення кредитування.
 5. Вводить оподаткування курсових різниць – збільшення адміністративного тиску на компанії, що ведуть зовнішньо-економічну діяльність, а також зовнішніх інвесторів. Це призведе до гальмування розвитку економіки.
 6. Вводить оподаткування експортних операцій  за ставкою 20% ПДВ з суми перевищення собівартості над ціною продажу, що є економічно невиправданим.

"Спілка українських підприємців наголошує, що проєкт закону №1210 передбачає введення ініціатив, що суттєво обтяжують податкове адміністрування та є шкідливими для розвитку українського бізнесу й економіки в цілому", — йдеться в заяві.

Натомість СУП закликає підтримати проєкт закону №1185 про введення податку на виведений капітал без втрат наповнення бюджету.

Нагадаємо:

 • Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" та Федерації металургів України у листі до Державної регуляторної служби висловили занепокоєння кардинальними змінами підходу до визначення бази оподаткування рентних платежів для залізорудних гірничодобувних підприємств, що передбачено законопроєктом №1210.
 • Федерація роботодавців України закликала голову парламентського комітету з питань податкової та митної політики Данила Гетманцева відкликати законопроєкт №1210, оскільки він "несе ризики погіршення умов діяльності для суб'єктів господарювання та для економіки в цілому".

 

Рада відтермінувала штрафи для "євробляхерів"

Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо відтермінування застосування штрафів до власників автомобілів на іноземній реєстрації за порушення митного режиму перебування таких авто в Україні.

 За законопроєкт №1030 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відтермінування застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів на митну територію України" у цілому з техніко-юридичними правками проголосували 284 народних обранців, інформує БІЗНЕС.

Згідно з пояснювальною запискою, власникам незареєстрованих автомобілів дається ще 90 днів на розмитнення транспортних засобів, тобто пільговий період збільшується з 270 до 360 днів — до 20 листопада 2019 року.

По закінченні цього терміну наступає посилена відповідальність за порушення при переміщенні транспортних засобів у митних режимах тимчасового ввезення і транзиту на території України. 

Автори законопроєкту наголошують, що це останнє відтермінування для власників автомобілів на іноземній реєстрації.

Нагадаємо:

 • Президент України Володимир Зеленський вніс законопроєкт №1030 до Верховний Ради 29 серпня і визначив його як невідкладний.
 • 22 серпня 2019 року в Україні офіційно набули чинності штрафи для "євробляхерів". За новими правилами, в разі перевищення терміну доставлення транспортних засобів особистого користування та комерційного призначення від 20 до 30 діб передбачено штраф у розмірі 85 тис. грн. Якщо термін перевищено більш як на 30 діб, а також у разі втрати або розкомплектації авто розмір штрафу становить 170 тис. грн або передбачено конфіскацію таких авто.

 

Рада зробила перший крок у боротьбі з рейдерством

Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт №1056-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності", який направлений на боротьбу з рейдерством.

За документ проголосували 327 народних обранців, інформує БІЗНЕС.

Законопроєкт має на меті усунути основні юридичні прогалини, які створюють проблеми власникам нерухомості та бізнесу.

Основні положення документу передбачають:

- припинення діяльності акредитованих суб'єктів;

- запровадження обов'язковості нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав;

- впровадження принципу одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав;

- підвищення відповідальності за порушення відповідних реєстраційних процедур.

Згідно з документом, планується збільшити штрафи за порушення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. За такі порушення посадових осіб каратимуть штрафними санкціями від 400 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (раніше від 200 до 400).

Також передбачається збільшенння штрафів за порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Вони складатимуть від 400  до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (раніше від 200 до 400).

Нагадаємо:

 • Законопроєкт №1056-1 був зареєстрований у Верховній Раді 6 вересня як альтернативний законопроєкту №1056. При цьому більшість положень цих документів збігається між собою за змістом. 
 • 22 серпня президент України Володимир Зеленський підписав указ "Про заходи щодо протидії рейдерству", який пропонує набір інструментів для належного захисту власників бізнесу і протидії позбавленню їх майнових прав.
 • 2 вересня міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет повідомив про запуск двох сервісів, які дозволять бізнесменам миттєво дізнатися про перехід їхнього майна в інші руки, а також надсилати скарги в Антирейдерську комісію в онлайн-режимі.

 

Рада схвалила закон про "спліт" у редакції Дубінського

Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення функцій державного регулювання ринків фінансових послуг ("спліт").

Документ №1069-2 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг" підтримали 296 народних депутатів, інформує БІЗНЕС.

Цей законопроєкт передбачає ліквідацію Нацкомфінпослуг і передачу її функцій Національному банку та Нацкомісії з цінних паперів і фондовому ринку, щоб таким чином скоротити кількість регуляторних та контролюючих органів на ринках небанківських фінансових послуг.

Документ також передбачає уніфікацію принципів та порядку здійснення НБУ та Нацкомісією ліцензування та регуляторної діяльності відповідно.

Крім того, з метою усунення надмірного регулювання пропонується скасувати Закон "Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати" та декрет Кабінету Міністрів України "Про довірчі товариства".

Заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, один з авторів законопроєкту Олександр Дубінський під час виступу в парламенті зазначив, що цей документ є вдосконаленим варіантом основного проєкту закону №1069 авторства депутатів "Слуги народу" і враховує позицію державних органів, представників бізнесу, громадських організацій тощо.

Нагадаємо, у Верховну Раду внесли кілька законопроєктів про "спліт". Йдеться про законопроєкти:

 №0965 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій з державного регулювання ринків фінансових послуг", зареєстрований п`ятим президентом Петром Порошенком;

 №1069 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій з державного регулювання ринків фінансових послуг", поданий 29 серпня групою з п'яти депутатів фракції "Слуга народу";

1069-2 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг", зареєстрований 6 вересня двома депутатами фракції "Слуга народу" Олександром Дубінським та Данилом Гетманцевим.

 

Зеленський презентував іноземним інвесторам перспективні українські проєкти

Президент України Зеленський презентував перспективні українські проєкти, які можуть зацікавити іноземних інвесторів.

Це сталося в рамках 16-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), яка розпочалася у Києві, інформує БІЗНЕС.

"У нас є низка проєктів куди я, під мої особисті гарантії, гарантії захисту, запрошую іноземний бізнес. Це енергетика, інфраструктура, прозорий обіг земель", — сказав глава держави.

Зокрема, Зеленський презентував проєкт з іригації землі в південних регіонах країни, міжуніверситетський IT-кластер у Харкові, центр кіновиробництва в Києві, новий курорт на березі Чорного моря в абсолютно новому місті, гірськолижні курорти в Славському та Боржаві, розвиток острова Хортиця, масштабний парк розваг для гостей зі східної та центральної Європи, а також проєкт Promprylad.Renovation.

Читайте також:  Зеленський ініціює створення інвестфонду для спільних українсько-канадських проєктів

"Дійсно, цей проєкт "Теплого міста" з Івано-Франківська має не тільки і не стільки суто економічний, скільки величезний суспільний потенціал — як точка гуртування активних сил громади, спільних дій громадських активістів, малого та середнього бізнесу, місцевої влади. Кажуть — це урбаністична екосистема майбутнього. Це те українське ноу-хау, яке ми, сподіваюсь, зможемо невдовзі експортувати назовні. Наш Фонд підтримав цей проєкт на його старті і залишається партнером", — написав у Facebook виконавчий директор міжнародного фонду "Відродження" Олександо Сушко. 

 

Україна планує залучати інвестиції у космічну галузь

Верховна Рада ухвалила за основу в першому читанні законопроєкт, який дозволяє приватним компаніям здійснювати космічну діяльність за залучати інвестиції в цю галузь.

За законопроєкт №1071 "Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння розвитку космічної діяльності та залучення інвестицій у космічну галузь України" проголосували 283 народних депутати, інформує БІЗНЕС.

У документі зазначається, що він покликаний скасувати обмеження на ведення діяльності, пов’язаної з випробуванням, виробництвом та експлуатацією ракет-носіїв, у тому числі з їх космічними запусками із будь-якою метою, для приватних компаній та сприяти залученню інвестицій у космічну галузь України.

Читайте також: Макс Поляков: Україна — єдина в світі країна з надпотужним аерокосмічним потенціалом, де приватним компаніям не можна виготовляти ракети

Законопроєкт також переводить ведення космічної діяльності з ліцензованого в здійснюване за декларативним принципом.

Також він передбачає, що космічні об’єкти, що виробляються в Україні і експлуатуються на її території, підлягають обов’язковій сертифікації на відповідність вимогам експлуатаційної придатності, а вироблені за міжнародним замовленням в Україні об’єкти, в тому числі їх агрегати та складові частини, мають бути сертифіковані за бажанням приватних компаній.

 

Гончарук закликав фінский бізнес інвестувати в Україну

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук закликав бізнес Фінляндії взяти участь у великих інфраструктурних проєктах, яеі реалізуються в Україні.

Про це він сказав під час зустрічі з президентом Фінляндії Саулі Нііністьо, інформує БІЗНЕС з посиланням на Урядовий портал.

Сторони обговорили інвестиційний клімат в Україні, а також обмін досвідом між Україною та Фінляндією у проведенні реформ, зокрема у сфері освіти. "Україна має одночасно багато складних завдань, зокрема, щодо покращення інвестиційного клімату. Ми оновили інструменти державно-приватного партнерства, бо зацікавлені в залученні інвестицій у великі інфраструктурні проєкти. Запрошуємо бізнес Фінляндії долучатися", – сказав Гончарук.

Також на зустрічі обговорили важливість розбудови міжнародних транспортних маршрутів, зокрема річкової та портової логістики та інфраструктури. "Наш молодий Уряд працює на довготривалу перспективу, де пріоритетами є сприятливий бізнес-клімат, якісна інфраструктура, енергетична ефективність та освіта", – додав очільник уряду.

 

Рада хоче запровадити єдиний рахунок для сплати податків та ЄСВ

Верховна Рада схвалила за основу законопроєкт про зміни до Податкового кодексу щодо єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За законопроєкт №1051 проголосували 262 народних депутати, інформує БІЗНЕС.

Документом передбачається запровадження системи сплати податків і зборів (крім ПДВ та акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового), ЄСВ через Електронний кабінет платника податків на єдиний рахунок.

Головна — спростити процедуру сплати податків.

У чому суть?

Єдиний рахунок – це рахунок, який платник податків за власним бажанням зможе відкрити у Державній казначейській службі та використовувати його для сплати податків і зборів, адміністрування яких контролює Державна податкова служба (ДПС).

Через єдиний рахунок можна буде сплатити податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), єдиний соціальний внесок (ЄСВ), єдиний податок (ЄП), рентну плату.  Проте єдиний рахунок не можна буде використати для сплати податку на додану вартість (ПДВ) та акцизного податку з пального та спирту, оскільки для їхньої сплати є дві інші, спеціальні системи електронного адміністрування.

Крім того, платник податків матиме право вільно розпоряджатися коштами на єдиному рахунку, перераховуючи їх, наприклад, і на рахунки для сплати ПДВ.

Для відкриття єдиного рахунку платники податків зможуть подати заяву до ДПС, через свій електронний кабінет. У свою чергу, ДПС надсилатиме Казначейству усі дані про платника, які будуть необхідні Казначейству для перерахування його податкових платежів.

Платник податків у будь-який час зможе поповнити єдиний рахунок своїми коштами, які він планує витратити на сплату податків та зборів. Поповнити рахунок можна буде як зі свого банківського рахунку, так і через касу банку або інші платіжні пристрої.

Доступ до єдиного рахунку платник матиме через свій електронний кабінет. 

"Перевагами запровадження єдиного рахунку є спрощення сплати платниками податкових платежів; зменшення кількості помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платником; підвищення рівня відкритості, прозорості та довіри платників податків до державних органів", — зазначають автори ініціативи.

Також нардепи 269 голосами підтримали за основу законопроєкт №1049, який вносить відповідні зміни до Закону про ЄСВ і має забезпечити ефективне функціонування єдиного рахунку.

Зокрема, за цим документом у ст. 9 вказаного Закону буде уточнено, що ЄСВ можна буде сплачувати шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку та/або з єдиного рахунку, відкритого в Держказначействі.

Тобто, у суб’єкта господарювання буде вибір, як сплачувати ці податки та ЄСВ – по-старому чи по-новому.

Міністерство фінансів привітало ухвалення двох вказаних законопроєктів. "Завдяки єдиному рахунку платники податків витрачатимуть менше свого часу на формування платіжних доручень. На платника більше не впливатиме зміна реквізитів бюджетних рахунків, оскільки вони оновлюватимуться у його кабінеті автоматично. Наслідком стане зменшення кількості помилково та надміру сплачених податків", – зазначили у Мінфіні.

 

Держбюджет-2020 у цифрах. Що пропонує уряд?

Міністр фінансів України Оксана Маркарова представить у Верховній Раді проєкт державного бюджету на наступний рік 20 вересня, проте відомство оприлюднило попередні його показники. 

Вони викладені у презентації "Показники проєкту державного бюджету України на 2020 рік", інформує БІЗНЕС з посиланням на пресслужбу Мінфіну. 

Наводимо основні параметри головного фінансового документу країни:

Проєктом держбюджету-2020 запланований дохід (з трансферами) на загальну суму 1,08 трлн грн, в тому числі загального фонду — 962,7 млрд грн. 

Видатки заплановані в розмірі 1,17 трлн грн. 

На національну безпеку та оборону планується спрямувати 245,8 млрд грн, що на 33,8 млрд грн більше, ніж в 2019 році.

На розвиток дорожньої інфраструктури передбачено 74,4 млрд грн, що на 29,4 млрд грн більше, ніж минулого року. Державний дорожній фонд отримає 69,7 млрд грн, які планується спрямувати на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (38,0 млрд грн); будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах – 22,2 млрд грн; забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм (3,2 млрд грн); виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, залученими державою під державні гарантії на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування (6,3 млрд грн).

На підтримку енергетичної незалежності планується виділити 2 млрд грн.

На підтримку запуску земельної реформи заплановано витратити 4,4 млрд грн.

Платежі за держборгом у 2020 році складуть близько 438,1 млрд грн. Зокрема, на обслуговування державного боргу пропонується направити 145,2 млрд грн, на погашення держборгу — 292,9 млрд грн.

"Мета боргової політики — скоротити відношення обсягу державного боргу до ВВП до 46,7% на кінець 2020 року. Співвідношення планується вирішити за рахунок зменшення дефіциту державного бюджету до 2,09% ВВП в 2020 році", — зазначили у Мінфіні.

Від приватизації державного майна очікується залучити 5 млрд грн.

На освіту планується спрямувати 136,4 млрд грн, що на 7,7 млрд грн більше, ніж в 2019 році. Вперше у проєкті бюджету передбачено видатки на розвиток закладів вищої освіти в обсязі близько 0,3 млрд грн.

На охорону здоров'я передбачені витрати в розмірі 108 млрд грн, тоді як у 2019 році було 98,2 млрд грн.

Витрати на розвиток культури та інформаційну сферу становлять 8,6 млрд грн, зокрема, на забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримка книговидавничої справи та популяризація української літератури в світі — 0,1 млрд грн, на розвиток суспільного мовлення України —2 млрд грн.

Мінімальна зарплата у 2020 році зросте на 13%, або на 550 грн до 4723 грн.

Середньомісячна номінальна заробітна плата (брутто) працівників в Україні у 2020 році становитиме 12 043 грн. Це на 16,5% (на 1 714 грн) більше, ніж у 2019 році.

Фінансування Пенсійного фонду України з державного бюджету складе 172,6 млрд грн.

 

Українцям обіцяють держбюджет без "шкурняків"

У внесеному до Верховної Ради проєкті державного бюджету на 2020 рік до листопада може багато чого змінитися.

Про це повідомив міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет на своїй сторінці у Facebook, інформує БІЗНЕС.

"Вчора ми в уряді проголосували за бюджет і подали його в парламент. Поки що це перше читання, до листопада в ньому може багато змінитися. Обговорювали з колегами-міністрами, як його назвати. Наприклад, "Бюджет розвитку" або "Бюджет ефективності"...Поки що мені найбільше подобається неофіційна назва ББШ – "Бюджет без Шкурняків". Довідково: "Шкурняк" – це тема, яка лобіюється в інтересах окремих політиків. Один з перших термінів, який я дізнався на новому місці роботи. Сподіваюся, скоро знову його забуду", – написав Дубілет.

Нагадаємо, 15 вересня Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради проєкт державного бюджету на 2020 рік. Він побудований на чинному макропрогнозі із валютним курсом 28,2 грн за долар та передбачає доходи у сумі 1,079 трлн грн, видатки — 1,170 трлн грн.

 

Україна планує залучити 22,6 млн грн кредитів на інвестпроєкти

У проєкті державного бюджету на 2020 року заплановано залучити 22 662 млн грн позик на реалізацію інвестиційних проєктів.  

Про це свідчать дані презентації "Показники проєкту державного бюджету України на 2020 рік", яку підготувало Міністерство фінансів України, інформує БІЗНЕС.

Найбільшу частку залучених коштів — 30% — планується направити на проєкти в сфері транспорту, по 20% — на енергетику та безпеку, 14% — на соціальну сферу та освіту, 10% — на безпеку, по 3% — на агросектор і фінанси.

 

У Раді ініціюють скасування акцизу на розмитнення авто та мотоциклів

Верховній Раді пропонують скасувати акциз на ввезення транспортних засобів в Україну.

Відповідний законопроєкт № 2132 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов на авторинку" зареєстрований у парламенті 12 вересня, інформує БІЗНЕС.

Автори ініціативи зазначають, що ставки, які діють нині, суперечать Податковому кодексу, а саме визначенню про соціальну справедливість: податки та збори мають встановлюватись відповідно до платоспроможності платників.

У законопроєкті повідомляється, що дешеві авто купують громадяни із низькою платоспроможністю, а високі акцизні податки у поєднанні з високими ставками у декілька разів перевищують ціну самого автомобіля, що є податковою дискримінацією таких людей.

"Отже, дешевші транспортні засоби потрібно оподатковувати нижчими податками, ніж ті, які є дорожчими, а не навпаки", – йдеться у пояснювальній записці.

Відтак, пропонується скасувати акцизи для таких видів транспорту:

- легкових автомобілів і кузовів до них;
- мотоциклів і мотовелосипедів;
- пасажирського транспорту, призначеного для перевезення 10 і більше пасажирів;
- причепів та напівпричепів;
- вантажного транспорту.

Автори законопроєкту очікують, що скасування акцизу збільшить споживчий попит на транспорт, активізує оновлення автопарку українців. а застарілі технологічно "брудні" автомобілі поступово будуть витіснені новими та екологічними.

За даними Авто24, якщо Рада ухвалить цей законопроєкт, то завозити автомобілі з−за кордону буде дешевше на суму цього платежу, тобто в середньому на 500−2500 євро. За таких обставин вартість вживаних авто може впасти на цю ж величину, а ціна нових зміниться несуттєво через незначну долю цього податку в загальній вартості автомобіля.

Нагадаємо:

 

Українським держпідприємствам хочуть зменшити "бюджетне" навантаження

Проєкт Державного бюджету України на 2020 рік передбачає зниження частки прибутку, яку державні підприємства та їх об'єднання мають перераховувати до бюджету, з 90% до 50%.

Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту №2000 "Про Державний бюджет України на 2020 рік", інформує БІЗНЕС.

"Застосування з 2020 року нормативу відрахувань частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань та дивідендів господарських товариств на рівні 50 відсотків", – йдеться в документі.

Нагадаємо:

 

У МінАПК запропонували варіант держпідтримки агросектору

В Україні потрібно реформувати систему державної підтримки аграрного сектора.

Про це на своїй сторінці у Facebook заявила заступник міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева, коментуючи намір уряду змінити підхід до держпідтримки агросектору, інформує БІЗНЕС.

"Насправді, якщо лише ці 4,4 млрд грн, передбачені в проєкті бюджету-2020 на підтримку АПК, то тоді це точно не про "скасування дотацій великим на користь малим", і не потрібно маніпулювати такими речами з нашими агровиробниками. Чому? Тому що лише в 2018 році і лише за програмами підтримки тваринництва велика кількість МСБ і сімейних фермерських господарств отримала кошти на розвиток свого бізнес", — написала заступник міністра.

Читайте також: Держбюджет-2020 у цифрах. Що пропонує уряд?

На її думку, діюча система держпідтримки агросектору в Україні потребує реформування. "Я вже давно говорила і про перехід на KPI для її отримувачів та отримання кумулятивного ефекту від застосування того чи іншого інструменту держпідтримки, і МінАПК починало перенаправляти програми держпідтримки на вибудову ланцюга доданої вартості для малих виробників і кооперативів завдяки стимулюванню переробки. Бо це наступний крок до цивілізованих ринків збуту, внутрішніх і зовнішніх...Аграрна політика, як і економічна політика загалом, має бути сталою і прогнозованою для гравців ринку. Це одна з головних умов її успішності. Дуже сподіваюсь, що уряд почує позицію сектору як в цьому питанні, так і в питанні запровадження ринку земель с/г призначення", — додала Трофімцева.

Нагадаємо:

 • У проєкті держбюджету на 2020 року передбачено 4,4 млрд грн на підтримку агропромислового сектору у разі проведення земельної реформи. При цьому держпідтримка АПК буде зосереджена на компенсації ставки банківських кредитів для придбання землі фермерами.
 • Україна посідає останнє місце в Європі за рівнем державної підтримки розвитку агропромислового комплексу.

Рада остаточно декриміналізувала фіктивне підприємництво

Верховна Рада схвалила у другому читанні законопроєкт №1080 про внесення змін до Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу щодо зменшення тиску на бізнес, що передбачає декриміналізацію фіктивного підприємництва.

Документ підтримали 347 народних депутатів, інформує БІЗНЕС.

Законопроєктом пропонується виключити з Кримінального кодексу статтю 205 (фіктивне підприємництво). Автори ініціативи переконані, що це є одним із методів тиску на бізнес.

Водночас втричі підвищується нижня планка для притягнення до відповідальності за ст. 212 КК (ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів) — з 1 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до 3 тисяч.

Нагадаємо, 29 серпня 2019 року у Верховну Раду внесли законопроєкт №1080 про внесення змін до Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес.

Далі буде...

 

Читайте також: 

Бізнесмен Хмельницький дав п`ять порад Зеленському

Stop-Start-Continue: Засновник Horizon Capital Олена Кошарна звернулася з листом до Зеленського