Вівторок, 19 грудня 2017 10:36

Чому потреба в юристах поступово зменшується

Микита Смотров, компанія "Дом юриста", розробник і бренд-менеджер

На початку 2000-х років в світі почав відбуватися стрімкий розвиток інновацій в сфері юриспруденції, пізніше названий Legal Tech. Це поєднання новітніх технологій з юриспруденцією, аби дати людям альтернативу звичайним юристам.

Дане явище було покликано зробити юриспруденцію доступнішою та дешевшою для людей, адже більшість процесів можуть бути автоматизованими й не викликають потреби у зверненні до справжніх юристів. З Legal Tech правову допомогу можна отримати перед екраном свого ноутбуку, а переплачувати юристам за їх сленг або імідж просто немає сенсу.

Які ж можливості сьогодні відкривають такі інновації в світі, а також які сервіси можуть сміливо використовувати українські підприємці для юридичного супроводу власної діяльності?

Одним з напрямків Legal Tech є розробка інструментів, які дозволять самостійно вести юридичне обслуговування своєї діяльності, не будучи фахівцем в юриспруденції. Це робить великий крок до інформатизації суспільства та зменшення монополії на юридичні знання. Більшість інструментів орієнтовані на малий бізнес, який ще не має власних юристів в штаті.

Програмне забезпечення дозволяє без допомоги правників аналізувати і готувати правові документи, частково автоматизувати процеси прийняття рішень в юридичних питаннях, складати чернетки договорів, заповітів та інших документів. Впроваджуються теоретичні розробки, які спрямовані на машинне вирішення проблем.

В майбутньому це дозволить зменшити кількість помилок, які виникають під час вирішення юридичних питань, а комп’ютерні системи допоможуть швидше аналізувати великі масиви інформації, орієнтуватися у прецедентному праві та підвищити рівень юридичної обізнаності підприємців та громадян за рахунок зниження вартості послуг.

Такі зміни в світі відбуваються з декількох причин. По-перше, інформація стає загальнодоступною. Наразі доступ до законодавчих баз, аналітичних матеріалів і інструментів мають не тільки професійні правники, а й кожен бажаючий. Юристи вже починають конкурувати не тільки один з одним, а ще й з третіми особами, а саме — роботами. Ринок для них стає все важчим, а нам дозволяє використовувати інтернет-альтернативи їх послугам.

По-друге, більшість юридичних процесів, таких як пошук відповідних нормативних актів, перенесення інформації серед документів, пошук шаблонів для наповнення, є рутинними та можуть бути автоматизовані. Навіть вирішення сімейних спорів, які на перший погляд здаються дуже важкими, є звичайним набором рутинних дій, одразу ж коли закінчуються емоції.

По-третє, клієнти прагнуть отримувати таку ж саму якість за менші кошти. Порівняймо це з покупками в супермаркеті. Ви маєте певну суму та бачите перед собою список продуктів, які бажаєте купити. Ви б не платили за час, який перебуваєте в магазині, а просто обрали продукти та заплатили за них фіксовану плату. Те ж саме й на ринку юридичних послуг. Ми хочемо платити за результат, а не за сам процес.

Ще на початку 2000-х років в Америці з’явилися такі компанії, як Legal Zoom та Rocket Lawyer. Вони почали працювати за рахунок динамічних документів, які формувалися самостійно людиною та автоматично в залежності від того, які дані вводили користувачі.

Наприклад, завдяки Legal Zoom громадяни змогли виконати більше 60 юридичних процесів самостійно — online та за доступні гроші. Реєстрація бізнесу, реєстрація торгівельної марки, створення заповіту, аналіз контрактів та ще багато-багато чого стало доступним для кожної людини прямо перед екраном комп’ютера.

І не дивно, що у 2016 р. Legal Zoom була визнана однією з найбільш інноваційних компаній Америки з доходом за 2015-2016 рр. в $200 млн.

В одному з інтерв’ю CEO Legal Zoom Джон Са заявив, що “компанія, з’явившись у 1999 р., з самого початку мала навчити всіх підприємців використовувати сервіси та довести, що це все прозоро, ефективно та набагато дешевше. Спочатку в це мало хто вірив. Тільки у 2001 р. Legal Zoom почали використовувати перші користувачі. Сьогодні ж їх більше трьох мільйонів”.

Юридичні технології не оминули й Україну. Приблизно рік тому на українському ринку почали з’являтися інноваційні сервіси, які пропонують підприємцям і власникам малого бізнесу інструментарій для юридичного супроводу їх діяльності.

Наприклад, сервіс “Дом юриста”, який сьогодні використовують понад 150 тис. людей в місяць, вже дозволяє в online-режимі, абсолютно без допомоги юристів, підготувати повний пакет документів для реєстрації бізнесу, перевіряти договори на захищеність інтересів, автоматично формувати документи та використовувати понад 6 тис. існуючих шаблонів.

Юридичним технологіям потрібно довіряти, адже всі вони можуть бути розроблені виключно юристами. Так, це зовсім інший підхід до отримання юридичних послуг, в якому не передбачена можливість “бачити перед собою очі правника”. Це не погано, це просто інакше.

Як ми вже визначились, такі можливості відкривають перед нами нові способи споживання послуг. Якісні, ефективні, а головне — набагато дешевші. Наша команда впевнена, що єдиною проблемою до впровадження ще більших технологій є ставлення людей до них.

Це все з часом буде пройдено, адже Legal Tech зробить юриспруденцією доступнішою. Чим раніше ми це зрозуміємо, тим раніше зможемо отримувати всі його переваги. Особисто наша команда йде до своєї основної мети — допомогти підприємцям заощаджувати гроші на юридичному обслуговуванні їх діяльності. Ми віримо, що саме на бізнесменах тримається вся економіка нашої країни.

Прочитано 16683 раз
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з найцікавішими та актуальними матеріалами.