Труднощі вибору: аутсорсити чи ні?

Стратегії
Налаштування
 • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
 • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Керівництво великих компаній часто вважає, що їхній штат HR-фахівців може впоратися з усіма завданнями, тож у передачі функцій цих спеціалістів на аутсорсинг немає необхідності. Але чи так це насправді?

Аутсорсинг в HR — це коли компанії наймають інші компанії для управління своїм персоналом, віддаючи “на сторону” стратегію, адміністрування медичних виплат, пенсійне забезпечення. А також найм, навчання та юридичну експертизу. Крім того, на аутсорсинг можна передати певну сферу роботи з персоналом, наприклад практики збереження талантів, або певний проект, як-от реструктуризацію.

Переваги

“Моделі побудови бізнес-процесів у компанії у кожного власника та CEO бізнесу різні. Але всі зацікавлені в одному — у високій ефективності та успішності, — розповідає Тетяна Андріанова, генеральний директор Nota Group. — Стартапери хочуть тримати невеликий офіс, в якому співробітники займаються виключно тим, що приносить прибуток, а все, що забезпечує життєдіяльність структури, віддати зовнішньому підряднику”.

Тренд на користь аутсорсингу простежується й серед ІТ-компаній. Жоден ІТ-фахівець, яким би прогресивним у питаннях ведення власного бізнесу він не був, не має ніякого бажання занурюватись у нюанси бухгалтерського обліку, ведення кадрового діловодства, підбору персоналу тощо. На ринку є професіонали, які можуть зробити це набагато якісніше. Практика аутсорсингу настільки поширена, що американські спеціалізовані компанії отримують дохід у розмірі $136-156 млрд на рік, обслуговуючи близько 180 тис. підприємств.

Дослідження Society for Human Resources Management визначило найпоширеніші причини, через які організації обирають HR-аутсорсинг. Серед них:

 • скорочення витрат (26%);
 • можливість сфокусуватися на стратегії, а не на рутині (23%);
 • підвищення задоволеності співробітників (22%).

Бачу мету — не бачу перешкод

Дослідження McKinsey&Company 2017 р. продемонстрували, що HR все ще витрачає близько 60% свого часу та ресурсів на трансакційну, бюрократичну роботу, незважаючи на те що була можливість передати її зовнішньому підряднику і, нарешті, зосередитись на ключових бізнес-процесах. Адже професія HR-спеціаліста все більше орієнтується на досягнення результатів у бізнесі. Коли штатний кадровик зосереджений на бізнесі, на працівниках і стає повноцінним партнером CEO, ефективність компанії підвищується, а з нею і прибутки. Володіння основними технічними навичками професії, яких раніше було цілком достатньо, нині є лише базовою вимогою при прийомі HR-фахівця на роботу. Якщо ж він зосереджений на операційних та бюрократичних процесах, на стратегію в нього просто не вистачить ресурсів. “Якщо говорити виключно про кадрову роботу — оформлення на роботу, створення наказів — це можна і потрібно передавати на аутсорсинг. Тоді в HR-спеціалістів звільняється більше часу для інтерв’ювання кандидатів і стратегічних питань”, — розповідає HR-консультант Діана Рижкова.

До того ж передача на аутсорсинг управління кадрами дозволяє зменшити постійні витрати на цю функцію, яку виконував би штатний HR-спеціаліст, на 20-30% відсотків. Отже, наймаючи HR-фірми, бізнес економить час і гроші. Проте цей “плюс” не слід розглядати ізольовано від інших витрат та вигод.

З боку видніше

Аутсорсинг кадрів допомагає мінімізувати ризики. Трудове законодавство та правила працевлаштування постійно змінюються, і роботодавці не встигають йти в ногу з часом. Спеціалізовані компанії можуть визначити слабкі місця роботодавця та мінімізувати небезпечні ситуації. Аутсорсери допомагають бізнесу дотримуватись усіх нормативів і законів та уникати дороговартісних судових процесів, які можуть бути ініційовані працівниками. Тож компанії-аутсорсери мають можливість запропонувати більш високий рівень знань та досвіду своїх спеціалістів.

А якщо піде…

От ви найняли штатного HR-спеціаліста, навчили всьому, а він зненацька йде з компанії. Доведеться тепер перекроювати більшість процесів і знов шукати кадровика. Якщо ж хтось йде з команди аутсорсера, таке питання взагалі не постає. Найімовірніше, ви навіть не помітите цю втрату. Тому до переваг зовнішнього підрядника можна віднести ще й те, що ваша компанія зекономить на навчанні співробітників HR-відділу.

Проте є також і “мінуси” роботи з аутсорсинговими компаніями. Так, людина, занурена в корпоративне життя, краще розуміє культуру, цінності компанії, знає всі підводні камені. Зовнішньому підряднику знадобиться більше часу, щоб дізнатися всі ці тонкощі. Інша справа, якщо йдеться про підбір топ-менеджерів. Тут завдання не з простих, адже не завжди питання заробітної плати для кандидатів на лідерські позиції головне. Часто йдеться про інший рівень мотивації. І ось у цьому випадку підключити зовнішніх консультантів з підбору персоналу буде вдалим рішенням. Але недешевим.

Топ-5 аутсорсингових компаній України

Nota Group1ddgfvg32efvd5t

Рік заснування: 2009 р.

Кількість спеціалістів: понад 40.

Кількість клієнтів: більше 100.

Оборот компанії: 15 млн грн.

Nota Group спеціалізується на комплексному правовому, фінансовому, бухгалтерському, кадровому операційному супроводженні бізнесу, а також на побудові функції корпоративної безпеки та forensic.

У HR-напрямі пропонує послуги з:

 • розробки мотиваційних програм;
 • підбору персоналу;
 • кадрового аудиту, обліку;
 • нарахування заробітної плати.

Nota Group — не консультанти, а компанія, що повністю бере на себе роботу неприбуткових підрозділів, що дозволяє клієнтам вивільнити фінансові ресурси, а також час і енергію для розвитку бізнесу.

Компанія надає повний спектр послуг бек-офісу.

Nota Group може похизуватися більш ніж 600 виграними справами, що зберегли клієнтам $900 млн.

Smart Solutions2ddgfvg32efvd5t

Рік заснування: 2009 р.

Кількість спеціалістів: 140.

Кількість клієнтів: більше 200.

Компанія Smart Solutions спеціалізується на комплексних кадрових рішеннях для провідних іноземних та національних компаній.

Smart Solutions пропонує послуги з:

 • рекрутменту, аутстафінгу та лізингу персоналу;
 • розрахунку заробітних плат;
 • тестування та оцінки фахівців;
 • робить огляди заробітних плат;
 • проводить кадровий аудит.

Послуги компанії сертифіковані за міжнародними стандартами ISO 9001: 2015 і OHSAS 18001: 2010.

“Усі вкладені в аутстафінг кошти повністю виправдовуються для клієнта. Наприклад, звертаючись у Smart Solutions, замовник отримує повний комплекс HR-послуг, вирішення всіх питань у галузі управління персоналом, що дозволяє йому фокусуватися на основному виді діяльності”, — наголошує Ірина Шпак, керівник групи аутсорсингових проектів агентства.

EBS3ddgfvg32efvd5t

Рік заснування: 1998 р.

Кількість спеціалістів: понад 230.

Кількість клієнтів: 760.

Компанія EBS більше 20 років надає послуги з:

 • HR-адміністрування;
 • HR-консультування;
 • аутстафінгу;
 • пошуку персоналу;
 • HR-аудиту;
 • навчання персоналу на тренінгах та семінарах.

Загалом EBS надає повний супровід процесів управління персоналом. Серед клієнтів компанії низка надійних партнерів, зокрема Американська торговельна палата в Україні, EBA, СУП.

Холдинг “Анкор”4ddgfvg32efvd5t

Рік заснування: 1990 р.

Кількість офісів: більше 40 в п’яти країнах.

Кількість клієнтів: 300.

Холдинг “Анкор” надає послуги з:

 • аутсорсингу;
 • рекрутменту;
 • стафінгу;
 • консалтингу.

Компанія працює у п’ятьох країнах. Є стратегічним партнером для Randstad на світовому ринку. “Починаючи з процесів пошуку і підбору проектних фахівців, забезпечення їх усім необхідним для виконання роботи та закінчуючи контролем за виконанням ними завдань, на кожному етапі надійний провайдер аутсорсингових послуг може запропонувати ефективні рішення, засновані на експертизі та досвіді управління такими проектами”, — розповідає Ірина Гріневецька, заступник керівника департаменту надання послуг з кадрового аутсорсингу холдингу.

ZEST Outsourcing5ddgfvg32efvd5t

Рік заснування: 1994 р.

Кількість спеціалістів: понад 50.

Компанія ZEST Outsourcing входить у групу компаній Dopomoga Group.

Вже більше 20 років надає HR-послуги з:

 • підбору персоналу на постійне місце роботи;
 • надання тимчасового персоналу;
 • аутстафінгу;
 • розрахунку заробітної плати;
 • кадрового адміністрування.

 

Ольга Пташка