Країна мрії

Стратегії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Показники, що формують репутацію Швеції: привабливе навколишнє середовище, ефективне управління та розвинена економіка

Сто років тому мало хто міг би передбачити такий глобальний успіх Швеції. Ця скандинавська держава, що являла тоді собою аграрну країну з великим потоком емігрантів, тривалий час лишалася бляклим нагадуванням про славу вікінгів та успіхи минулих століть.

Від вікінгів до хакерів

Поява позитивних тенденцій в економіці була пов’язана з підвищенням наприкінці XIX ст. попиту на ліс та стрімким розвитком металургії. Новий — якісний — прорив був пов’язаний з кардинальним удосконаленням законодавства та створенням екпортоорієнтованої економіки. Ефективна робота державних інститутів і розвинена освітня система підтримали подальший розвиток.

Великим випробуванням для країни стали 1970-1990 рр. Радикальні економічні експерименти, що проводилися “лівим” урядом, і зростаюча роль держави в управлінні економікою призвели до сумних наслідків. Фінансова криза спричинила стрімке зростання інфляції та безробіття, девальвацію валюти, банкрутство великих банків і підприємств. З 4-ї позиції в світі Швеція скотилася на 18-ту.

Змінити критичну ситуацію вдалося уряду Карла Більдта, який заклав основу для майбутнього зростання економіки. Основний акцент було зроблено на лібералізації економіки, зниженні податків, приватизації держпідприємств, скороченні бюджетних витрат, частка яких зменшилась з 71% ВВП 1993 р. до 51% ВВП 2007 р.

Наразі рівень інфляції у Швеції є одним з найнижчих у світі, державний борг — незначний, а банківська система — надзвичайно надійна. Фінансова криза початку 1990-х років змусила керівництво країни здійснити низку важливих системних змін з метою забезпечення сталого розвитку держави та зменшення залежності від глобальних катаклізмів. Встановлення обмежень державних витрат і створення профіцитних бюджетів заклали основи фінансової стабільності. З 2007 р. її контролює експертна Рада з фіскальної політики.

Правильність реформ підтвердила відсутність серйозних економічних наслідків під час глобальної фінансової кризи 2008 р. На тлі скорочення бюджетних витрат іншими європейськими країнами, збільшення Швецією інвестицій в освіту, охорону здоров’я та культуру здавалось недозволеною розкішшю.

Високий рівень конкурентоспроможності шведської економіки підтверджується оцінкою Всесвітнього економічного форуму. В  глобальному заліку скандинавська держава посідає 8-му позицію.

Частка Швеції у сукупному ВВП семи країн регіону (Швеція, Данія, Норвегія, Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва) складає 35%, а в обсязі ПІІ в економіку цих країн — близько 50%.

Незважаючи на багаторічну економічну стабільність і вагомі досягнення в інших напрямках, Швеція хоче забезпечити собі сталий розвиток і на майбутнє. Країна небезуспішно прагне зайняти значне місце на ринку високих технологій. Впродовж останнього десятиліття частка IT-галузі, що стала місцем для самореалізації понад 6% працездатного населення, в економіці країни збільшилася до 16%. Стокгольм сформував образ одного з найкращих міст для розвитку стартапів.

Головний актив

За даними міжнародної консалтингової компанії Reputation Institute, минулого року Швеція стала новим лідером з репутації серед країн, змінивши на першій позиції багаторічного очільника рейтингу, — Канаду. Два роки тому вона вже очолювала світовий рейтинг, а протягом останніх семи років не опускалася нижче третього місця.

Зміцнення позицій Швеції у рейтингу пов’язане з надзвичайно високими оцінками країни за всіма ключовими показниками, що формують репутацію країни: в неї привабливе навколишнє середовище, ефективне управління та розвинена економіка.

У респондентів з різних країн сформований її образ як прогресивної держави, що завжди використовує етичні способи управління. Позитивну роль також відіграли високі соціальні стандарти, відкритість для іноземців та гендерна рівність.

Швеції вдалося домогтися високих результатів в таких категоріях, як дружелюбність місцевих жителів, безпека, краса країни, привабливість її та існуючого стилю життя, етична поведінка, а також участь у вирішенні міжнародних проблем.

Важливу роль у створенні позитивної репутації країни зіграла її системна комунікація із зовнішнім світом. Держави, які постійно ретранслюють через мас-медіа унікальну інформацію про себе, можуть розраховувати на велику зацікавленість та лояльність з боку своїх громадян і жителів інших країн.

Не репутацією єдиною

За даними Євростату, частка “зеленої” енергетики у Швеції перевищує 50%. Також високих результатів досягли Фінляндія (41%), Латвія (39%), Данія (35,8%) та Австрія (32,6%).

Керівництво Швеції у впровадженні “зелених” ініціатив може розраховувати на всебічну підтримку своїх громадян. У вересні 16-річна шведська екологічна активістка Грета Тунберг стала лауреатом Міжнародної дитячої премії миру. Трохи більше півроку тому вона вперше вийшла з одиночним пікетом до будівлі парламенту й відмовилася ходити до школи, поки політики не почнуть дотримуватись умов Паризької кліматичної угоди. Зараз її протест вже підтримують 1,5 млн людей.

За даними Economist Intelligence Unit і the Barilla Center for Food & Nutrition Foundation, Швеція належить і до лідерів з раціонального використання продуктів харчування. Третина вироблених у світі продуктів харчування викидається у сміття, що призводить до щорічних втрат у розмірі $1 трлн.

Серед глобальних лідерів опинилась Швеція й у категорії “Країни з найкращим поєднанням роботи і життя”. За даними дослідження OECD Better Life Index, до Топ-10 також входять Нідерланди, Данія, Франція, Іспанія, Бельгія, Норвегія, Німеччина, Росія та Ірландія.

В рамках дослідження експерти оцінювали, наскільки успішно домогосподарства різних країн можуть поєднувати роботу, сімейні обов’язки й особисте життя.

77% шведів у віці 15-64 роки мають оплачувану роботу. Серед чоловіків оплачувану роботу мають близько 78%, а серед жінок — 75%. У Швеції понаднормово працюють лише 1% працівників.

Гідне відображення у глобальних рейтингах знайшла й одна з головних відмітних рис Швеції — соціальна рівність. На думку організаторів двох провідних досліджень — 2019 Social Progress Index та агентства Oxfam, скандинавська держава міцно зайняла позиції у Топ-10 лідерів за цим показником.

Поряд зі своїми сусідами — Норвегією та Ісландією — Швеція увійшла у першу трійку найпрогресивніших країн за гендерним паритетом (Global Gender Gap Report 2018).

Об’ємніше розуміння досягнень Швеції дає дослідження Саймона Анхольта і Роберта Говерса The Good Country Index. Цього року в рейтингу “хороших” країн Швеція посіла 4-те місце. В ході дослідження експерти враховували сім факторів: рівень розвитку науки і високих технологій; рівень розвитку культури; миролюбність і безпека; ступінь участі у вирішенні міжнародних питань; забезпечення захисту екології; внесок країни у глобальне процвітання та рівність; охорона здоров’я та благополуччя.

За даними експертів, найвищу позицію Швеція посіла у напрямку охорони здоров’я і благополуччя (2-ге місце). Сильні позиції в країни й у таких напрямках, як розвиток культури (5-те), ступінь участі у вирішенні міжнародних питань (7-ме) та захист екології (7-ме місце).

Країна ще має зміцнити позиції у напрямках науки і високих технологій (16-те місце), внеску у глобальне процвітання і рівність (27-ме) та миролюбності і безпеки (55-те місце в рейтингу).

Четвертої позиції досягла Швеція й у рейтингу найкращих країн для ведення бізнесу (Best Countries for Business). Примітно, що деякі країни, які займають провідні позиції на глобальному ринку, не були оцінені як найкращі місця для ведення бізнесу. Серед них Сполучені Штати Америки, які демонстрували зниження позицій у рейтингу протягом десяти років.

Схожі результати виявило аналогічне дослідження, проведене авторитетним виданням “CEOWORLD magazine”, де Швеція очолює другу п’ятірку лідерів.

Не такі міцні позиції Швеції в іншому відомому дослідженні, що визначає простоту ведення бізнесу, — Doing Business 2019, що проводиться Світовим банком. На думку цієї організації, найменші проблеми підприємці мають у Новій Зеландії, Сінгапурі, Данії, Гонконзі та Кореї. Швеція посідає 12-те місце. Найбільшого прогресу скандинавській країні вдалося досягти у напрямку підключення до системи електропостачання, найменшого — в напрямку отримання кредитів.

Чому у Швеції жити добре

Політична стабільність і зовнішньополітичний нейтралітет. Швеція понад 200 років не бере участі у регіональних конфліктах і світових війнах. Зміна в керівництві країни різних політичних сил у новітній історії не вплинула на розвиток держави і незмінність обраного курсу.

Наявність багатих запасів природних ресурсів. Швеція видобуває і експортує золото, срібло, цинк, уран та інші корисні копалини.

Високотехнологічна промисловість. Країна домоглася великих успіхів у таких галузях, як електроніка, біомедицина, хімічне виробництво, машинобудування тощо. Незмінна ставка на нові технології та високу якість зробила багато шведських компаній всесвітньовідомими. Серед них — Volvo, H&M, Saab, Ericsson, Electrolux, IKEA, Oriflame, Scania, TetraPak, Nordea, Swedbank та багато інших.

Стабільна фінансова система. Швеція може похвалитися хорошими макроекономічними показниками, надійною банківською системою, невеликою кількістю проблемних кредитів. Ці та інші фактори зміцнюють довіру зовнішніх інвесторів до країни.

Комфортні умови для розвитку бізнесу і екпортоорієнтована економіка. Впродовж 2016-2017 рр. Швеція очолювала щорічний рейтинг авторитетного видання “Forbes”, який визначає найкомфортніші для ведення бізнесу країни. Одинадцять років тому вона займала лише 17-ту позицію у ньому. Такого стрімкого прогресу вдалося досягти завдяки комплексу економічних реформ. Зокрема, зміни стосувалися дерегуляції бізнесу, розміру соціальних виплат, зниження або скасування низки податків. Так, податок на прибуток протягом 10 років знизився на 8%. Представництва у Швеції має абсолютна більшість зі 100 найбільших компаній світу, що робить її регіональним центром ділової активності. Частка експорту у ВВП перевищує 53%.

Соціальна орієнтованість. Високі соціальні стандарти відіграють велику роль у формуванні позитивного образу країни. 100% шведів, старших за 65 років, отримують пенсію, 73% — почуваються в безпеці, 94% — задоволені рівнем громадянських свобод, 65% — якістю роботи громадського транспорту. Лише 5,3% громадян похилого віку живуть за межею бідності. Середня тривалість життя в країні становить 80-86 років.

Одну з вирішальних ролей у процвітанні Швеції грає система освіти, націлена на розвиток людського потенціалу та взаємодію людей.

Більшості соціальних стандартів, давно прийнятих у Швеції, багато держав можуть лише позаздрити: безкоштовні дошкільна, початкова, середня та вища освіта, пільгове медичне обслуговування, розмір допомоги за безробіттям і пенсій, який часто досягає 80% зарплати тощо.

Свій погляд на стрімкий прогрес скандинавських народів у світовому співтоваристві має Лене Андерсен, автор популярної книги “The Nordic Secret: A European Story of Beauty and Freedom”. На думку експерта, одну з вирішальних ролей зіграло створення в цих країнах саме оригінальної системи освіти. Вже впродовж півтора століття жителі північних країн активно використовують принципи, які зараз лягли в основу психології розвитку.

Важливою особливістю системи стала не лише підготовка кваліфікованих фахівців для нової індустріальної ери, а й емоційний, моральний, духовний та інтелектуальний розвиток особистості та суспільства. Особлива роль в цьому процесі була відведена місцевим громадам і спеціальним інститутам. Такий підхід, на думку Лене Андерсен, допоміг невеликим, дуже релігійним, бідним і почасти тоталітарним країнам перетворитися на багаті демократії з вільним суспільством і стабільною економікою.

При всьому благополуччі Швеція має розв’язати ще чимало проблем. Комфортні умови життя стають причиною приїзду великої кількості іммігрантів — близько 20% населення народилися за кордоном або мають одного з батьків іммігранта. Даються взнаки зростаюче безробіття та стрімке старіння жителів. Все частіше в експертних колах можна почути заклики до продовження ліберальних економічних реформ. Але ключовим завданням для Швеції досі лишається зміцнення репутації шляхом системної роботи над стратегією подальшого розвитку з використанням факторів, що формують її позитивний образ у світі.

 

Олексій Гош, Олег Кершис
Reputation Capital Group