Інвестиційне похолодання

Стратегії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Торік закордонні інвестори були не надто зацікавлені вітчизняним ринком — обсяги прямих іноземних інвестицій в Україну скоротились більш ніж удвічі

Картина в цифрах 

Надходження прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в економіку України 2017 р. склали $1,87 млрд, повідомляється на сайті Державної служби статистики України. На жаль, їх обсяг значно зменшився у порівнянні з показником 2016 р. ($4,405 млрд) — на 57,5%. Це спричинено й досі високим рівнем корупції, повільним впровадженням реформ та нестабільністю економіки, що вкрай негативно позначається на інвестиційній привабливості держави.

Ситуацію не рятує навіть те, що влада створила спеціальний орган, який має стимулювати надходження інвестицій та сприяти поліпшенню інвестиційного клімату України. Національна інвестиційна рада була створена Указом Президента у 2016 р. Поки результатів її роботи не видно, але 2018 р. показав непоганий старт. За перші два місяці в Україну було залучено $519,2 млн — майже третина всього минулорічного показника. Якщо й надалі рухатимемось у такому темпі, матимемо всі шанси повернутись до оптимістичної картини.

 

 

Надходження прямих інвестицій (акціонерного капіталу) в Україну у період 2010-2017 рр., млрд USD


 

Сфери інтересів

На початку цього року найбільша частка іноземних інвестицій, так само як і торік, припала на фінансовий сектор, промисловість, торгівлю та операції з нерухомим майном, але окрім цього закордонні кошти значно активніше залучались у наукову та технічну діяльність, телекомунікації та ІТ. За січень — березень поточного року ці дві сфери отримали вже близько $120 млн.

 

Структура надходжень прямих інвестицій в Україну за видами економічної діяльності, %

 

Хто скільки дасть

Торік найбільше грошей в Україну вклав Кіпр. На цю країну припало 27% всіх інвестицій. Станом на березень поточного року Кіпр, Нідерланди та Росія залишалися в першій п’ятірці країн-інвесторів, тоді як Великобританія та Німеччина вже не так активно вкладають в нашу економіку. Натомість на передній план поступово виходять Австрія та Франція.

 

Структура надходжень прямих інвестицій в Україну по найбільших країнах-інвесторах, %

 

Обсяг ПІІ, в яких контролюючим інвестором є резидент України (round tripping), млн USD

 

Зайшли з тилу

Однак зараз досить велика частка іноземних інвестицій в Україні є “не зовсім іноземними”. У Нацбанку оцінили обсяг прямих іноземних інвестицій, здійснених за рахунок коштів вітчизняного походження. Йдеться про так звані round tripping-інвестиції — це виведені за кордон кошти, що згодом повертаються в країну у вигляді іноземних вкладень.

За результатами аналізу, обсяг коштів, у яких кінцевим контро-люючим інвестором є українець, оцінено у $7,9 млрд, або у 22% загального обсягу притоку ПІІ в державу за 2010-2017 рр. ($35,9 млрд). Понад 80% таких інвестицій було спрямовано до підприємств реального сектора.

Найбільші обсяги такого інвестування спостерігались упродовж 2010-2013 рр. У той період вони забезпечували близько третини чистого припливу іноземних інвестицій в Україну, тоді як у 2016-2017 рр. — становили лише 6,9%, а в 2014-2015 рр. спостерігався повний відтік коштів за такими операціями.

Торік надходження, в яких кінцевим контролюючим інвестором є резидент України, становили $270 млн та забезпечили 10,4% усіх ПІІ в Україну. Основними країнами, через які здійснювалось таке інвестування, були Кіпр (50%), Нідерланди, Швейцарія та Австрія.

 

Привести інвестора

Досвід доводить, що задача залучення інвестицій в економіку країни ефективно вирішується саме бізнесом, а не державними структурами.

Останні два роки показали, що ключові інвестиції до країни залучають саме українські бізнесмени. Фактично великі вітчизняні підприємці виконують функцію бізнес-амбасадорів, приводячи у країну великі світові корпорації та доводячи світові, що Україна — гідне місце для інвестування. Це свідчить про те, що репутаційний капітал українського бізнесу зараз вищій, ніж у державних органів. Наведемо кілька прикладів.

 

Зелена енергетика

UDP Renewables, що входить до складу інвестиційної групи UFuture Василя Хмельницького, оголосила про початок масштабної співпраці з іспанською Acciona Energia Global, світовим лідером зеленої генерації. Зазначимо, що першим проектом на ринку України стане розбудова 2-ї, 3-ї та 4-ї черг Димерської сонячної електростанції у Київській області. Загальний обсяг інвестицій лише у згаданий проект складає €54,7 млн. Запуск Димерської СЕС на повну потужність заплановано на I квартал 2019 р.

 

Порти 

Компанія P&O Maritime, яка на 100% належить портовому оператору DP World Group, купила контрольний пакет української буксирної компанії LB Shipping та буде надавати послуги у порту “Південний”. Співінвестором угоди стала інвестиційна компанія SD Capital — компанія, створена 2016 р. Андрієм Ставніцером, співвласником і генеральним директором найбільшого українського порту “ТІС”, та Філіпом Грушком, директором компанії “ТІС” з розвитку бізнесу.

Договір про придбання контролю й управління буксирною компанією торік підписали Андрій Ставніцер та генеральний директор DP World Group Султан Ахмед бін Сулайєм. За словами пана Ставніцера, покупка бізнесу в Україні таким гігантом, як P&O Maritime, — це найбільша exit-угода в країні за останні кілька років. P&O Maritime — глобальний оператор портових послуг, створений у Великобританії 1834 р. Компанія надає портові послуги по всьому світу, маючи власний флот буксирів, наукових суден, пасажирських та круїзних лайнерів.

2006 р. P&O Maritime була придбана DP World Group. DP World Group — один з найбільших портових операторів світу зі штаб-квартирою в ОАЕ.

 

Агро та фінанси

2017 р. канадська компанія Fairfax Financial Holdings викупила 9,99% акцій українського агрохолдингу “Астарта-Київ”. Зауважимо, що цінні папери “Астарти” котуються на Варшавській фондовій біржі. “Ми раді вітати Fairfax в якості істотного акціонера нашої компанії та бачимо великі можливості для подальшого розвитку “Астарти” в такому сильному стратегічному партнерстві”, — сказав Віктор Іванчик, генеральний директор та засновник агрохолдингу “Астарта-Київ”. Торік операцію з придбання акцій “Астарти” інвестфондом було завершено. Як вже писав БІЗНЕС, Fairfax Financial Holdings сконцентрував 28,06% акцій, ставши мажоритарним власником акцій компанії разом з Віктором Іванчиком, в якого 36,26% акцій.

Фактично до компанії виявив інтерес Прем Ватса — індіансько-канадський міліардер-підприємець, якого називають “канадським Уорреном Баффеттом”. Він є засновником, головою та виконавчим директором Fairfax Financial Holdings, що надає страхові та інвестиційні послуги й має штаб-квартиру у Торонто.

 

Ілюстрації: Depositphotos.com