MBA по-нашому

Depositphotos.com

Стратегії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Дотримуючись світових тенденцій, вітчизняний ринок бізнес-освіти щороку готує для своїх абітурієнтів нові програми, і 2018 рік — не виключення. Дізнайтесь, де і як можна отримати ступінь MBA в Україні та на кого орієнтований наш ринок бізнес-освіти.

Магістр ділового адміністрування (MBA) є міжнародно визнаним ступенем, який отримують для створення кар’єри в бізнесі та управлінні. Однак MBA може стати в нагоді не лише в світі бізнесу. Цей ступінь може бути корисним і для тих, хто працює управлінцем у громадських організаціях, уряді та інших сферах. Програми МВА можуть прищепити випускникам практичні навички, необхідні для роботи на керівних посадах у найрізноманітніших інституціях.

Наразі MBA є найпопулярнішими професійними програмами в світі: їх існує понад 2500, більшість з них викладаються англійською мовою. У багатьох випадках ступінь MBA необхідний на найвищих керівних посадах, особливо якщо йдеться про великі міжнародні корпорації. Є компанії, що навіть не розглядатимуть кандидатів, якщо вони не мають ступеня МВА.

Багато програм MBA дають освіту в сфері загального управління, проте існують і спеціалізовані програми. Водночас стандартні програми МВА є актуальними для всіх галузей і секторів економіки та матимуть цінність незалежно від конкретного напряму, який випускник обере після закінчення бізнес-школи.

Навіть після випуску МВА надає своїм студентам доступ до великої мережі фахівців та професіоналів. Такі зв’язки сприяють ширшому розумінню ділового світу чи, принаймні, того сегмента ринку, в якому ви працюєте.

Українську бізнес-освіту серед інших вирізняє те, що вона більше сфокусована на людей підприємницького типу. В Європі є такі школи, а от в Америці їх досить мало. Специфіка американської МВА в тому, що ця освіта орієнтована на представників великих корпорацій (кар’єрні менед­жери) або ж представників консалтингових компаній, але не власників чи засновників бізнесів, як це практикується в нас.

В Україні навчання на МВА та й інших програмах бізнес-освіти дуже виграє через свою практичність. Вітчизняні програми є максимально прикладними та наочними для нашого ринку.

 

Подумайте

В міру поширення попиту на МВА й універсалізації глобальних бізнес-стандартів зміст програм MBA також стає міжнародним. Студенти, які бажають вступити на програму МВА, мають брати до уваги такі фактори, як місце розташування бізнес-школи, тривалість програми, а також області спеціалізації, що пропонуються навчальним закладом. Єдиної навчальної програми MBA не існує, натомість на вибір кандидатів пропонується великий діапазон різних видів програм.

При виборі програми для навчання у будь-кого виникне низка супутніх питань: куди піти? який курс обрати? тощо.

Директор МВА-програм Києво-Могилянської бізнес-школи Андрій Ковальчук пояснив, на що слід звертати увагу, обираючи начальну програму та бізнес-школу: “Потенційному учаснику потрібно абсолютно чітко зрозуміти, яку проблему в житті він хоче вирішити через навчання. Можливо, він доріс до певного масштабу і вперся у стелю, йому необхідне “перезавантаження”, цілісне бачення бізнесу, вихід на нові горизонти. От тоді це питання до МВА-програми, яка є тривалою, системною і складною. Якщо ж в управлінця є потреба якогось локальнішого характеру (у менеджменті, маркетингу, PR чи виробництві), тоді це питання до коротших вузькопрофільних курсів, які зможуть чітко і максимально влучно вирішити наявну проблему”.

Обираючи місця для навчання, звертайте увагу на те, що кожна бізнес-школа в Україні має свої цінності та свою філософію, до якої студент долучатиметеся, ставши частиною МВА-спільноти. Тому коли вдається знайти те місце, де цінності студента і закладу співпадають, туди і треба вступати.

 

Найбільші гравці

Виникає питання, де взагалі в Україні можна отримати якісну бізнес-освіту та вчений ступінь? Нижче БІЗНЕС наводить перелік найбільших освітніх закладів, які пропонують студентам навчання за програмами МВА.

 

 

Бізнес-школа “Міжнарод­ний інститут бізнесу” (МІБ)

Школа є однією з найстарших в Україні — представлена на ринку з 1993 р. Важливо зазначити, що у портфелі навчального закладу чотири програми для управлінців, акредитовані британською організацією AMBA (міжнародна організація, заснована 1967 р., що займається акредитацією бізнес-шкіл і програм MBA, аналогічна американській AACSB і європейській EQUIS). 

Окрім того, МІБ ексклюзивно в Україні представляє маркетингову програму The Chartered Institute of Marketing, CIM (Великобританія) та програму з управління вироб­ництвом REFA (Німеччина).

 

 

Києво-Могилянська бізнес-школа (kmbs)

Школа заснована 1999 р. при Києво-Могилянській академії. Нав­чання проходить українською та англійською мовами у різних форматах: аудиторні заняття з використанням інтерактивних технологій, робота з реальними кейсами, самостійна робота, виїзні модулі для вивчення управлінських практик в українських компаніях та за кордоном. Школа нерідко організовує для МВА-груп зустрічі з митцями. В ході таких практик обговорюються культурні концепції та ідеї на перетині бізнесу, мистецтва й філософії.

 

 

Бізнес-школа “КРОК” (BSK)

Ця школа заснована 2011 р. Студентам пропонуються шість програм нав­чання: General MBA, Міні МВА, MBA IT, МВА Фарма, International MBA, Master of Operational Excellence. Велика увага у BSK приділяється новим актуальним і прогресивним напрямкам, систематизації знань студентів у сферах бізнесу, менеджменту, стратегії.

Бізнес-школа “КРОК” активно співпрацює з національними, зарубіжними і міжнародними навчальними закладами, представниками реального бізнесу. Партнерами BSK виступають Європейська Бізнес Асоціація, Швейцарська бізнес-школа, консалтингова компанія “Ключ”, маркетингове агентство Business.

  

 

Львівська бізнес-школа (LvBS) 

Школа працює з 2008 р. при Українському католицькому університеті у Львові. Окрім процесу навчання програма для власників та керівників бізнесу Key Executive MBA включає 10-денний міжнародний навчальний тур до країн з динамічним економічним розвитком та візити до національних та міжнародних компаній цих країн, навчання у викладачів міжнародних бізнес-шкіл.

30% курсів викладають іноземні викладачі, інші курси доповнені майстер-класами та семінарами представників міжнародного бізнес-середовища. Під час навчальних модулів студенти з інших міст можуть жити в колегіумі університету. Протягом двох років після завершення програми учасники можуть повторно і безкоштовно прослухати два курси.

 

 

Київська школа економіки (KSE)

Школа була заснована 1996 р. Місією KSE є побудова інтелектуального фундаменту для успішної України. Школа залучає до викладання провідних фахівців західних та українських університетів, які мають значний досвід дослідницької роботи. Навчальний план програми змодельований за зразком економічних і фінансових програм бізнес-шкіл Північної Америки та Західної Європи.

З березня поточного року KSE реалізує програму з підприємницької діяльності для ветеранів АТО, створену з метою допомогти учасникам подолати страх і невпевненість перед відкриттям власної справи та зробити крок до нових можливостей у мирному житті. За два з половиною місяці слухачі програми вивчають основи планування, маркетингу, фінансів, управління персоналом та продажів, розробляють бізнес-план і захищають його перед журі, яке обирає три найкращі проек­ти, що отримують заохочувальне мікрофінансування.

 

 

Міжнародний інститут менеджменту (МІМ)

Це перша бізнес-школа в Україні та на території колишнього СРСР (заснована 1989 р.). Школа пропонує програми МВА з модульною або вечірньою формами навчання, а також із закордонними навчальними модулями: Executive MBA — для власників бізнесу та вищого керівного складу, DBA (доктор бізнес-адміністрування) — програма, що дозволяє отримати найвищий академічний ступінь з ділового адміністрування, а також низку профільних програм для розвитку функціональних компетенцій управлінців у окремих сферах. 

Інтерв'ю з президентом Бізнес-школи МІМ Іриною Тихомировою читайте у нашому матеріалі.

 

Кожному своє

Єдиної й загальноприйнятої систематизації програм у бізнес-освіті не існує (так само, як відсутній єдиний стандарт МВА). Проте можна виокремити найтиповіші форми проведення програм, поширені в світі:

Executive MBA (EMBA) — програми, орієнтовані на керівників вищої ланки, змістовно спираються на значний досвід роботи учнів;

Full-time MBA — традиційні програми у форматі “очного” навчання, які передбачають повне занурення у навчальний процес;   

Part-time MBA — програми проводяться “очно”, але при цьому передбачають, що учень віддає навчанню не весь свій час. Найпоширеніші варіанти вечірньої і модульної побудови програм Part-time МВА;   

Distance-learning MBA — програми, у яких для досягнення якнайбільшої гнучкості навчального процесу використовуються методи дистанційного навчання;

Mini MBA — програми навчання з найактуальніших питань організації та управління бізнесом.

Хоча традиційні дворічні програми МВА все ще поширені, особливо у Сполучених Штатах Америки, однорічні програми стають дедалі популярнішими. Неповний робочий день та онлайн-програми також широко доступні фахівцям, які не хочуть або не можуть собі дозволити витрачати рік або два для проходження full-time-програми.

 

Новий продукт

Самі бізнес-школи нерідко впровад­жують свої особисті нововведення у навчальні програми для досягнення максимальної ефективності для конкретної цільової групи. БІЗНЕС визначив декілька найцікавіших програм, що пропонують українські бізнес-школи у новому навчальному сезоні.

 

General MBA

Організатор: бізнес-школа “Міжнародний інститут бізнесу” (МІБ).

Для кого: підприємці, власники малого та середнього бізнесу, керівники структурних підрозділів у системних компаніях.

Початок навчання: 19 вересня 2018 р.

Тривалість: 18 місяців

Програма General MBA — інноваційна для українського ринку програма, що реалізується по карусельній моделі бізнес-освіти. Логіка побудови цієї програми передбачає три змістовні блоки, незалежні один від одного. Для отримання диплому МВА слухачам необхідно успішно пройти всі три блоки в будь-який послідовності. Завдяки карусельному формату за півтора роки навчання кожний студент навчається з трьома різними потоками слухачів, а отже, втричі збагачує свої ділові зв’язки та отримує ще більше від своїх одногрупників. Програма General MBA в МІБ має практичну спрямованість і ставить за мету зробити зі слухачів універсальних управлінців, які володітимуть сучасними інструментами для прийняття стратегічних та операційних рішень на будь-якій позиції в компанії будь-якої галузі. В результаті навчання з’являється стратегічне бачення та критичне мислення. Програма реалізується в зручному для працюючих студентів форматі: 5-денний модуль (середа — неділя) один раз на місяць.

 

International MBA

Організатор: бізнес-школа “Міжнародний інститут бізнесу” (МІБ).

Для кого: керівники С-рівня та власники компаній, що прагнуть вести діяльність
як в Україні, так і за її межами.

Початок навчання: 22 листопада 2018 р.

Тривалість: 25 місяців.

International MBA — це програма подвійного диплому, яка не має аналогів в Україні, реалізується бізнес-школою МІБ у партнерстві з провідною австрійською бізнес-школою Management Center Innsbruck. Після успішного закінчення програми слухачі отримають дипломи двох бізнес-шкіл. Програма будується на основі програми Executive MBA та передбачає ще й блок дисциплін від австрійських викладачів. Таким чином слухачі опановують управлінські інструменти для ведення ефективної діяльності як в Україні, так і за її межами. Особливістю програми є вив­чення регіональної специфіки та розуміння глобальних проблем завдяки поєднанню прикладних інструментів та практики. Завдяки міжнародному складу групи слухачі заповнюють прогалини в розумінні специфіки ведення бізнесу в різних країнах. Модульний формат навчання передбачає один навчальний модуль на місяць тривалістю п’ять днів (з середи по неділю), а в міжмодульний час — онлайн-заняття та виконання домашніх завдань.

 

Agri food MBA

Організатор: Києво-Могилянська бізнес-школа (kmbs).

Для кого: управлінці, підприємці — засновники та топ-менеджмент.

Початок навчання: 1 листопада 2018 р.

Тривалість: 16 місяців.

МВА-програма для топ-менеджерів та власників, які мають амбіцію створити agri-food-компанію нового покоління, прагнуть запропонувати ринку проривні продукти з високою доданою цінністю, а не бути постачальником сировини, та розуміють, що майбутнє світового агробізнесу — за енергозберігаючими та корисними для людей і довкілля продуктами і технологіями.

Перший набір за програмою відбувся восени 2017 р. Це досить свіжий та унікальний продукт, розроблений не лише для агріфуд-виробників чи переробників, а й для фінансистів, IT-фахівців, одним словом, для всіх, хто працює для та на агріфуд-ринку.

 

 Юрій Зеленін, виконавчий директор бізнес-школи “Міжнародний інститут бізнесу”

Юрій Зеленін, виконавчий директор бізнес-школи “Міжнародний інститут бізнесу”

— Які тенденції у світовій та українській бізнес-освіті зараз виходять на перед­ній план?

— Основні тенденції розвитку світової та української бізнес-освіти — це діджиталізація, персоналізація та гейміфікація навчальних програм для бізнесу, включаючи програми МВА. Діджиталізація вже вплинула як на сам формат надання навчального контенту, так і на сервісну складову процесу навчання, не кажучи про нові можливості для бізнес-шкіл. Наприклад, на останній конференції британської Association of MBAs, акредитацію якою мають програми МВА бізнес-школи “Міжнародний інститут бізнесу”, виступав спікер у вигляді голограми реальної людини, хоча фактично він знаходився на іншому континенті.

З цього тренду випливає наступний: тільки-но накопичуються персональні вподобання цільової аудиторії щодо навчального контенту, необхідного для найефективнішого розвитку конкретної людини, з’являється запит, а також можливість створювати персоніфіковані нав­чальні продукти.

Третя тенденція, гейміфікація, наразі є найефективнішою для сприйняття нав­чального контенту, оскільки середовище перенасичене різноманітною інформацією, яку важко сприймати традиційними методами.

— Які програми бізнес-освіти зараз користуються найбільшим попитом серед українців і чому?

— Традиційно програми МВА у відкритому та корпоративному форматах є найпопулярнішими на ринку української бізнес-освіти, оскільки вони надають своїм слухачам комплексне бачення та прикладний інструментарій для розвитку їхніх компаній, систематизують вже наявні знання та навички, інтенсифікують особистісний розвиток слухачів та налагоджують нетворкінг — ефективні ділові зв’язки з колегами по навчанню на програмах МВА, які перетворюються на близьких друзів та однодумців.