“Україна зараз пропонує значні можливості для інвестування”

Стратегії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олена Кошарна, засновник та головний виконавчий директор компанії Horizon Capital.

 — Чи є перспективи в українського малого та середнього бізнесу залучити прямі іноземні інвестиції?

— Ми, як іноземний інвестор, працюємо на українському ринку вже майже 25 років. І, звичайно, наша відповідь: так, малі та середні підприємства можуть залучати прямі іноземні інвестиції, і наші портфельні компанії є найкращим прикладом цього. Фонди, якими управляє компанія Horizon Capital, з моменту їхнього створення інвестували понад $570 млн у більш ніж 140 компаній малого та середнього бізнесу в Україні та регіоні, в яких працюють понад 46 тис. осіб. А розпочалося все 1994 р. з фонду Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) розміром $150 млн — регіонального фонду за підтримки USAID, одного з 10 фондів, заснованих в Центрально-Східній Європі для підтримки малого та середнього бізнесу. 2006 р. був заснований Horizon Capital, який зараз управляє більш ніж $800 млн. Залучення прямого іноземного капіталу критичне для забезпечення економічного зростання України. Нинішні рівні вражаюче низькі: економіка в $110 млрд має близько $1,7 млрд прямих іноземних інвестицій без урахування рекапіталізації банків.

 

— Чи зацікавлені іноземні інвестори у вкладенні коштів в українські підприємства? Якщо так, то з яких галузей?

— Ми дуже віримо в українські компанії у секторах зі стійкими перевагами собівартості та експортною привабливістю у сферах IT, легкої та харчової промисловості, агросфері, які заснували та якими керують представники “нового покоління” підприємців-візіонерів віком 25-40 років. Ці компанії є конкурентоспроможними в усьому світі та користуються новим відкритим доступом до ринку ЄС та інших західних ринків. Ми визначили компанії, які хочемо підтримувати. Ми вважаємо за краще інвестувати разом з лідерами, які будують свої компанії, що є #1 або #2 у своїй галузі, які зацікавлені у зростанні вартості компанії та цінують партнера, який буде сприяти їхньому діловому успіху. Ми розглядаємо українські компанії, що пропонують товари та послуги, а не просто сировину. Україна традиційно є країною, яка пропонує сировину або продає навички своїх людей дуже дешево, тому надзвичайно важливо, щоб в країні залишалася більша маржа. Україна здатна випускати брендові товари та продавати їх по всьому світу, а також розвивати продуктові ІТ-платформи, які стають глобальними компаніями. Це можливо, і це — наше майбутнє. Також нас цікавлять електронна комерція, фармацевтика, охорона здоров’я — всі ці галузі є дуже перспективними з точки зору інвестицій.

 

— Інвестори з яких країн демонструють найбільший інтерес до українських компаній?

— Ми представляємо інвесторів зі США та різних країн Європи, понад 40 інституціональних інвесторів підтримують наші фонди та представляють більш ніж $350 млрд під управлінням. Серед них — міжнародні фінансові установи, приватні та публічні пенсійні фонди, університетські фонди, сімейні офіси, відомі банки. Країна походження інвестора не має значення при прийнятті рішення щодо інвестування в Україну. Інвестор не може просто так приїхати один раз в Україну та відразу інвестувати. Ми працюємо в Україні майже 25 років, маємо широку мережу контактів та хороші стосунки з підприємцями, які ми будуємо роками. На нашу думку, Україна пропонує зараз значні можливості для інвестування, і ми впевнені, що саме зараз час вкладати гроші. Інтерес виявляють передусім інвестори, які розуміють цей регіон та зміни, що відбуваються, і намагаються отримати вигоду від цих змін.

 

“Ми повинні будувати довіру інвесторів, і це має відбуватися вже з перших їхніх невеликих проектів в Україні”

 

— Чого найчастіше не вистачає українським підприємцям для ефективної роботи по залученню інвестицій?

— У сучасному світі все пришвидшується, і від українських підприємців очікують швидкої реакції на зміни, що відбуваються в країні. Наведу приклад: впродовж останніх чотирьох років Україна була змушена шукати нові ринки збуту для експорту та нових торговельних партнерів і робити це дуже швидко. Далекоглядні підприємці-експортери заздалегідь налагоджували зв’язки з ЄС та завчасно зробили потрібні інвестиції для виходу на ринок ЄС та інших західних країн. Інші ж були змушені реагувати, аби не збанкрутувати. Економіка України досягла кінцевої точки падіння та почала зростати з 2016 р., і ця тенденція зберігається вже 10 кварталів поспіль. А у II кварталі поточного року зростання ВВП склало 3,6%. І, на нашу думку, основою для подальшого відновлення та зростання є отримання експортних доходів. 

З особистих порад підприємцям: для нас дуже важлива репутація людини. Інвестиційний бізнес це передовсім побудова стосунків з людьми — з інвесторами, з партнерами, з якими ми разом інвестуємо в компанії, з топ-менеджментом цих компаній. Отже, репутацію слід цінувати, оскільки ти можеш будувати її протягом життя, а потім втратити за п’ять хвилин. Я вважаю, що завжди, в будь-якій ситуації вкрай необхідно бути чесним і відвертим, не шукати компромісів зі своєю совістю.

За останні два роки я об’їхала весь світ, зустрілася з 300 інвесторами з 25 країн і зрозуміла таке: насамперед ми повинні будувати довіру інвесторів, і це має відбуватися вже з їхніх перших невеликих проектів в Україні. Це жахливо, коли інвестор, який має $700 млрд, говорить мені, що не розглядає інвестування в Україну через те, що втратив кошти на своєму першому проекті в Україні на $40 млн. Як країна, ми повинні сумлінно працювати задля того, щоб навіть маленькі проекти були успішними. Ніхто не прийде і не дасть одразу мільярд доларів. А от коли ми побудуємо довірчі відносини, буде набагато більше інвестицій, спочатку $10 млн, потім $100-200 млн і тоді мільярди.

 

— Які ви бачите перспективи розвитку вітчизняного малого та середнього бізнесу? Які механізми можна було б задіяти для активізації внутрішнього інвестування?

— Я вважаю, що перспективи величезні. Розвиток малих та середніх підприємств в Україні має бути пріоритетом, оскільки це шлях до економічного процвітання. Фінансування малого та середнього бізнесу зараз вкрай обмежене. Банківські кредити дорожчі, ніж 20% річних, є непідйомними для бізнесу, відсутність інших засобів фінансування, таких як факторинг, торгове фінансування, кредити під низькі відсотки для соціальних підприємств тощо, — це велика проблема. Доступність фінансування у довгостроковій перспективі сприятиме збільшенню кількості малих та середніх підприємств. Фонд WNISEF підтримує соціальні малі та середні підприємства шляхом надання гривневих кредитів з низькою відсотковою ставкою через Програму соціального інвестування. Ми дуже горді, що WNISEF у партнерстві з Ощадбанком та Кредобанком має програму розміром 100 млн грн для кредитування соціальних підприємств під 5-10%. Я мрію, що колись міжнародні фінансові установи запустять масштабні програми кредитування соціальних проектів за низькими ставками, що сприятиме розвитку МСБ в Україні. На додачу крім залучення прямих іноземних інвестицій, що є життєво необхідними для запуску двигуна української економіки, я вітаю той факт, що місцеві інвестори вкладають кошти в якісні активи, професійний менеджмент, на відміну від фокусування на отриманні останніх крихт від вже застарілого майна та фабрик з мінімальним інвестуванням в їхню модернізацію та розвиток. Я вірю, що високий рівень українських підприємців буде і надалі залучати інвестиції з вітчизняних і іноземних джерел. Ця тенденція посилюватиметься разом зі зростанням економіки.