Хода перемін

Стратегії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Інструмент-порадник імператорів великої піднебесної та сучасного китайського бізнесу набуває популярності серед менеджерів західного світу

Феномен китайського економічного дива останніх десятиріч препаровано та вивчено безліччю експертів та дослідницьких груп. Проте коли західний розум намагається розкласти по поличках комплексний продукт іншої культури, завжди залишається щось за кадром. Поверхове вивчення інформації надасть лише частковий результат. Щоб бути по-китайськи успішним, треба знайти час та бажання для глибшого пізнання контраверсійної ділової культури. Легендарна Книга Перемін “І-Цзін” — настільний порадник та джерело впевненості для багатьох китайських менеджерів. Додатки до електронних гаджетів створили можливість мати її під рукою також і в європейських ділових реаліях. Скажімо, гравці фондових бірж охоче користуються підказками Книги при прийнятті рішень. Хто знає, можливо, на внутрішній “біржі” Книги Перемін крутиться левова частка такого роду прибутку з китайським корінням…

Рукопис, що не горить

Найстаріший текст “І-Цзін” датується IV ст. до н.е., він склався в основному в епоху династії Чжоу. З того часу її авторитет ніколи не підлягав сумніву. Наприклад, відома історія правління імператора Цинь Ши Хуан-ди (кінець III ст. до н.е.), що об’єднав шість окремих царств в єдину імперію, ввів жорстоку репресивну систему правління, єдину мову та задля більшої керованості підлеглими наказав знищити всі літературні та філософські труди, а також закопав живими всіх вчених. Імператор залишив єдину, саме цю книгу та користувався нею все життя як для особистих цілей, так і в справах міжнародної політики.

Канонічна версія “І-Цзін” входить до складу Конфуціанського П’ятикнижжя. Причому сам Конфуцій приклав руку до тексту, написавши особисті коментарії. Серед європейських шанувальників Книги Перемін — родоначальник аналітичної психології Карл Густав Юнг, що приділяв чимало часу вивченню символіки твору.

Головна ідея, покладена в структуру “І-Цзін”, — затвердження принципу постійних змін, які відбуваються навколо нас і які мі сприймаємо крізь призму своєї свідомості. Тобто знаходимось в середині цього незупинного руху. Найближчою аналогією (а можливо, по деяким літописним свідченням, й джерелом натхнення для створювачів Книги) є циклічний рух Сонця та Місяця навколо Землі. Рух, звичайно, в сенсі земного спостерігача. Сонце — Ян, активна енергія, що відповідає за дію. Місяць — Інь, пасивна енергія, що відповідає за роздуми та мудрість. Таким чином, активна та пасивна енергії знаходяться в постійній взаємодії, від відносної рівності плавно рухаючись до домінування однієї чи іншої. Східні філософії взагалі розглядають зовнішній світ не окремо від внутрішнього, а як відображення одне одного в кожен момент часу.

345t6yghnjm

Схема утворення матриці “І-Цзін”

“І-Цзін” складається з 64 гексаграм — комбінацій шести ліній “яо”, які є двох видів: суцільна (активна) та переривчаста (пасивна). Згідно з теорією ці 64 комбінації символічно описують всі можливі ситуації для людини в навколишньому світі. Легко провести аналогію з 64 триплетами ДНК, що кодують всі можливі комбінації сполучень нуклеотидів при утворенні амінокислот, які, в свою чергу, утворюють живі організми.

Іншими словами, “І-Цзін” претендує на своєрідну розшифровку ДНК подій нашого персонального світу. Філософія книги досить глибока та багатошарова. Шанувальники східної мудрості вивчають її символіку десятиріччями. Структура матриці “І-Цзін” математично досконала. Компактно та логічно у книзі зібрана інформація про час, простір та перетворення природних енергій. Звичайно, пересічному “користувачеві” все це непотрібно. Але деяка головна інформація повинна бути відома.

Кожна гексаграма супроводжується ключовим афоризмом та розгорнутим коментарієм (або декількома). Афоризм підштовхує до роздумів та споглядання ситуації з суб’єктивної точки зору. Коментарі дають конкретніші поради.

Шість яо кожної гексаграми, що розташовані одна під одною, можна розглядати як три комбінації по дві яо (такі подвійні яо мають назву Символів). В цьому випадку середня комбінація символізує людину та дійсний момент часу, нижня — землю та минуле, верхня — небо та майбутнє.

Шість яо можна розглядати як комбінацію двох комбінацій по три яо, що утворюють триграми. В цьому варіанті нижня триграма означає внутрішній світ людини, а верхня описує зовнішнє середовище.

Обрана гексаграма — моментальне “фото” персонального суб’єктивного всесвіту людини, що не є (просто не може бути) законсервованим, а обов’язково призведе до наступної ситуації, яку також важливо навчитись розпізнавати за допомогою “І-Цзін”.

Саме через “рухливість” Книги Перемін одну з найгірших гексаграм — #12 “Пі” (Нещастя) — не варто вважати приводом для розпачу, оскільки зміни відбуваються невпинно, і після найтемнішої ночі завжди сходить сонце. Більш того, цій гексаграмі передує #11 “Тай” (Щастя), що наочно демонструє швидкоплинність як горя, так і успіху.

Згідно з теорією 64 комбінації “І-Цзін” символічно описують всі можливі ситуації для людини в навколишньому світі

В цьому сенсі варто привести крилатий афоризм з коментарів Книги Перемін: «Якщо дієш щиро та від усього серця, весь світ поступиться, щоб звільнити тобі дорогу». При цьому треба розуміти: енергія, що формує оточуючий світ і нас у ньому, діє за принципом глибинного добра (щоб пересвідчитись у цьому, достатньо озирнутись навколо, але в місцині, що розташована подалі від "розумних" слідів діяльності людства). Тож, відповідно, й книга, що претендує на математичний опис цього процесу, діє за тим же принципом. Відповідно, й підходити до її використання потрібно без надмірного егоїзму й наміру заподіяти кому-небудь шкоду.

Всередині перемін

Звичайно, у кожного, хто зіштовхнеться з такого роду інструментами, рано чи пізно виникне питання: а як вони працюють? Навіть якщо старовинне підкидання сухих бамбукових стебел або монеток змінити на натискання кнопки смартфону, досить дивно для сучасної людини довіряти підручнику архаїчних китайських філософів. Але принцип Дао, що лежить в основі Книги Перемін, — позамежного, невимовного, єдиного джерела Всесвіту, — чудово вписується в канву сучасної квантової психології, що, опираючись на сучасні дослідження, зробила крок далеко за межі класичних теорій пізнання психіки людини. Експериментально доведено, що на квантовому рівні ми не лише невіддільні від оточуючого світу, а й свідомо беремо активну участь у його створенні. Й з множини гіпотетичних (паралельних) варіантів розвитку подій саме наша свідомість (точніше, мізерна частина її, що нам доступна в нашому нинішньому стані) формує вірогідніший результат. Відчути безмежний простір Дао, свободи, що передує подіям, плину часу та тісним кліткам обумовлених ситуацій, — в цьому головна ціль “І-Цзін”. Якщо Книга забезпечує користувачу медитативне зосередження поза межами звичайних буденних бажань та дає проблиск відчуття квантової єдності з усім світом, шість рисок магічним чином вибудовують миттєвий точний малюнок нашого життя.

Ми ніколи не зможемо контролювати все навколо себе або передбачити всі фактори, що передують нашому рішенню в тій чи іншій ситуації. Але якщо привнести в свої рішення свободу, легкість та інтуїцію, є шанс зробити свої переміни не лише ефективнішими, а й витонченими. А це принесе справжню насолоду від гри по нотах життєвих обставин.

Без кінця

Остання гексаграма — #64 “ВейЦзи” (Незавершеність) — повертає наш “всесвіт” на новий цикл обертання навколо внутрішнього “сонця”. Зміни не закінчуються ніколи. Кінця ніколи не буде, бо завершення старого — завжди початок чогось нового. Варто спробувати відчути себе вільним у цьому безперервному русі. У цьому випадку, перефразуючи відому китайську приказку, зможемо без сумніву сказати: нам пощастило жити в епоху перемін.