Бізнес на відкритих даних: тренд інформаційного суспільства чи злочин?

Стратегії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Кейс про те, як бізнес бореться за доступність відкритих даних

Я чув стільки наклепів у вашу сторону, що у мене немає сумнівів ‒ ви прекрасна людина! (Оскар Уальд)

Сонячним ранком четверга 23 березня 2017 року у двері до Сергія Мільмана, власника та СЕО компанії YouControl, подзвонили… За дверима стояли похмурі незнайомці, котрі представлялись Київгазом. Але який газ, якщо він навіть не проведений у багатоповерхівці? Непорозуміння? За декілька годин приїхав адвокат, співробітники спецслужби розкрились і показали ухвалу суду, але адвоката допустили не одразу. Обшук тривав понад 10 годин.

Телефон Сергія розривався: обшуки проводили одночасно в 11 місцях: офісі YouControl, квартирах співробітників, у батьків Сергія та в квартирах партнерів і їх родичів,  але відповісти він не міг – мобільний було вилучено слідчим одразу, як помітив, що ведеться зйомка.

Довідка: YouControl ‒ українська компанія, яка з 2014 року розробляє онлайн-систему, яка агрегує дані з відкритих джерел, державних реєстрів та формує досьє на кожну компанію України. Доступ до консолідованого досьє з актуальними даними та аналізом: реквізити, власники, афілійовані особи, інформація про судові справи, податковий борг, санкції, тендери, ліцензії тощо продається користувачам сервісу.
Серед клієнтів компанії ‒ представники великого та середнього бізнесу, в тому числі Національний банк України, Ощадбанк, НАЗК, посольство США тощо.

До кінця дня з офісу та у співробітників YouControl були вилучені десятки ноутбуків, документи, особисті мобільні телефони. У батьків Сергія оперативники знайшли близько 60 тис. долл. готівкових заощаджень, у Сергія - ще близько 27 тис.долл., які також були вилучені, хоча в ухвалі про них взагалі не йшлося.

О 13:49 того ж дня на сайті спецслужби з’явилася коротка новина «СБУ викрила київських комерсантів на незаконному зборі інформації з обмеженим доступом.

…Правоохоронці встановили, що ділки, використовуючи спеціальне програмне забезпечення, протиправно втручалися в роботу автоматизованих систем та комп’ютерних мереж державних структур. Фахівці СБ України зафіксували копіювання зловмисниками інформації, зокрема з систем та мереж Міністерства юстиції, фіскальної служби та Державної судової адміністрації України. Комерсанти продавали клієнтам доступ до нелегально створеної бази, видаючи її як зібрану з відкритих джерел.

Під час санкціонованих судом обшуків в офісних приміщеннях, за місцями проживання власників та топ-менеджменту компанії, співробітники спецслужби виявили телекомунікаційне обладнання, на якому зберігалася незаконно отримана інформація та вилучили відповідну документацію. Оперативники СБ України також встановили, що дублікати незаконних баз даних зберігаються на серверах в інших країнах. Програмне забезпечення зловмисників до того ж дозволяло збирати дані навіть з користувачів їхніх послуг.

Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 359 Кримінального кодексу України» (Незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації)YoucСкрін новина СБУ

Всього у слідчих діях було задіяно близько сотні правоохоронців… За словами власника – це був важкий удар: офіс перевернуто, документи та обігові кошти вилучено, працівники налякані та розгублені… система YouControl того дня не запрацювала.

Впевнений у тому, що скоро «там» в усьому розберуться, С.Мільман відновлює роботу компанії. У нагоді стали ті самі «дублікати незаконних баз даних, які зберігаються на серверах в інших країнах»))) іншими словами – технології зберігання данних у «хмарах». Він та адвокати просять слідчого повернути принаймні особисті телефони, ноутбуки та гроші. У відповідь – лише формальний скрегіт механізму каральної машини: «речові докази, здобуті незаконним шляхом, ухвала суду та постанова слідчого…»

Коли Сергію повідомили про підозру у вчиненні злочину – стало зрозуміло, що СБУ вирішила розібратися саме з ним, а не з непорозумінням. Не знайшовши у YouControl забороненої спецтехніки чи програм, справу перекваліфікували на несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем (ст. 361 КК)

Журнал «Бізнес» звернувся до Служби безпеки України за коментарем щодо суті обвинувачення, проте… не отримав навіть традиційної відписки про «таємницю слідства».

Наші джерела у Головному слідчому управлінні розповіли, що суть претензій до YouControl зводиться до того, що вони поширюють інформацію з обмеженим доступом, наприклад, про ЗЕД компаній, про їх фінансову звітність, а також персональні дані фізичних осіб.

Натомість YouControl переконує , що фінансова звітність підприємств не є комерційною таємницею, а є публічною. Про це говорить закон "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", такої ж точки зору дотримується сама ДФС, . Ця звітність доступна на різних відкритих джерелах, які агрегує YouControl.

У розділі “ЗЕД” системи публікуються загальні відомості про діяльність компаній. Ця інформація офіційно реалізується ДП “Держзовнішінформ”, яке входить до сфери управління Мінекономрозвитку і надає цілий спектр платних послуг, які стосуються досліджень міжнародної торгівлі. Тому, для отримання цих даних не потрібно “хакати” базу митниці, говорять у компанії.

Персональні дані фізичної особи у складі публічної інформації з моменту їх  оприлюднення у формі відкритих даних також отримують статус “публічна інформація у формі відкритих даних”. Після їх опублікування в держреєстрах вони автоматично стають публічними.

Крім цього, YouContrrol отримав відповіді від самих розпорядників публічної інформації, яку, начебто незаконно збирала система. Державна судова адміністрація України, Державна служба статистики, Мінекономрозвитку України, Міністерство юстиції України відповіли, що в період з 2015 року й по сьогодні фактів несанкціонованого доступу до їх баз вони не зафіксували.

ДССУМін. економ. розвитку і торгівліСудова адміністрація

Фото офіційних відповідей від відомств

Тим не менше, у судових ухвалах, на підставі яких СБУ провели обшуки та повідомили про підозру, йдеться про вчинення несанкціонованих копіювання та поширення інформації, отриманої з Єдиного державного реєстру, реєстру судових рішень, податкових реєстрів тощо, у тому числі інформації з обмеженим доступом. Обмеженість доступу, на думку слідства, встановлена самим розпорядником інформації у вигляді автоматизованого тесту для розрізнення користувачів (т.зв. CAPTCHA). Основне призначення цього тесту – обмеження автоматизованого доступу до вмісту сторінки.

Насправді, і буква Закону, і офіційна позиція Держави полягає в тому, що застосування CAPTCHA при доступі до публічної інформації є неприпустимим.

Адвокат, к.ю.н. Сергій Ільченко вважає, що при доступі до відкритих реєстрів через Інтернет, використання тесту CAPTCHA є порушенням конституційного права особи на інформацію та доступу до публічних даних. Використання вказаного тесту можна вважати і проявом дискримінації відносно осіб із вадами зору. З точки зору ст. 55 Конституції ігнорування YouControl цього тесту, є захистом конституційного права від протиправних посягань та обмежень накладених розпорядником інформації.

Ільченко адвокат

Адвокат, к.ю.н. Сергій Ільченко

Більше того, безоплатний доступ до набору даних «без проведення додаткової реєстрації, ідентифікації, авторизації, проходження автоматизованого тесту для розрізнення користувачів» прямо передбачено постановою Кабміну  №835 2015 р. Будь-яка особа має право на подальше використання, у т.ч. на продаж, такої інформації з обов’язковим посиланням на джерело її отримання (ст. 10-1 Закону «Про доступ до публічної інформації»). Кримінальне переслідування особи за такі дії є фактичним підтвердженням того, що в нашій країні відсутній вільний доступ до відкритих даних, а засоби обмеження такого доступу можуть і не передбачатися у законодавстві,  зазначає Ільченко.

Заступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін вважає, що розкриття публічної інформації і надання громадянам та громадським активістам можливості контролювати суспільні процеси і дії урядових структур — це пріоритет органів державної влади у досягненні прозорості та відкритості. "Мій досвід роботи в якості незалежного експерта з питань інформаційно-аналітичного забезпечення до подій Революції Гідності свідчить, що відкрита інформація про бізнес гарантує прогнозованість партнерства, а отже є запорукою залучення інвестицій, розвитку бізнесу і його виходу на зовнішні ринки. Коли партнер має можливість отримати про тебе інформацію, достовірність якої, в тому числі, гарантується державою, то це пришвидшує його рішення про співпрацю, а отже дає тобі переваги у максимально швидкому і ефективному досягненні домовленостей і укладанні угод. За остані три роки Україна на цьому шляху просунулась більше ніж за попередні двадцять років, завдячуючи багатьом громадським ініціативам. Комерційний продаж інформації, отриманої з відкритих джерел, є дещо іншим аспектом, який вимагає всебічного розгляду. Однак, мушу сказати, що дуже ретельно вивчаю матеріали справи щодо звинувачень проти YouControl. Не будучи обізнаним з усіма аспектами справи, я не маю права оприлюднювати свої судження. Однак, необхідно зауважити, що згідно Конституції та законів України, громадянин не може вважатися винним у скоєнні злочину, доки в суді не доведено зворотнє. В зв'язку з цим, будемо очікувати, що правоохоронні органи дотримаються норм українського законодавства. Наскільки мені відомо, компанія YouControl вже виграла ряд судів, щодо незаконності дій в процесі проведення обшуків. Це не може не непокоїти.

Головним проблемним аспектом цієї ситуації залишається те, що багато аспектів роботи з відкритими даними залишаються не врегульованими з боку державних органів. Це створює можливості для вільного трактування процедур різними юристами, як з боку дуржавних органів, так і з боку приватних компаній. Особисто я вважаю, що відкритість даних про державу і бізнес — це запорука економічного зростання країни", - зазначає Дмитро.

Золотухін

Сергій Мільман вважає, що відкриті дані ‒ це один з проявів демократії, свободи слова. Держава не повинна створювати монополію на них. Відстоювати доступ та можливість працювати з публічною інформацією – це завдання не тільки бізнесу, але й громадянського суспільства. «Сподіваюсь, разом з тими, хто розділяє зі мною цю позицію, нам вдасться відстояти своє законне на це право», — каже Сергій.

Сьогодні YouControl має на руках 8 ухвал суду, які зобов'язують негайно повернути гроші. В одному з них також суддя вказує непричетність С.Мільмана до інкримінованого правопорушення, про виключно господарський характер обставин справи, про повернення вилучених коштів тощо. На підставі цих судових рішень провадження могло би бути припинено, а вилучене майно повернуте… Протилежне, на думку, Мільмана, свідчить про замовний характер справи.

 

На ринку України послуги з агрегації відкритих даних пропонують  й інші компанії:  Ліга:Закон (система CONTR AGENT), система Опендатабот, Сервіс CNA, російська система СПАРК Інтерфаксу, Sidcon. Усі вони також надають доступ до даних з реєстрів Мінюсту, до судових рішень, відомостей про засновників та директорів тощо. Чи є до нихпретензії у правоохоронців нам не відомо. Прокоментувати справу Ліга:Закон та Sidcon відмовилися..

Журнал «Бізнес» уважно стежить за розвитком ситуації. Редакція журналу також використовує у своїй роботі інструменти для роботи з відкритими даними YouСontrol, та з острахом шукає відповіді на запитання, чи, не дай Боже, не використовує при цьому якісь спецзасоби чи інформацію, що розкриває страшну державну таємницю?

Готуючи цей матеріал, ми занурилися у справу YouControl.. І тепер нам дуже хочеться, щоб сторони пройшли шлях судового арбітражу до кінця… І щоб держава програла. Програла цей кейс, для того, щоб стати прозорішою, чеснішою у ставленні до бізнесу та громади.

П.С. Коли матеріал вже було зверстано … 27 лютого адвокат YouControl отримав постанову Генеральної прокуратури України про закриття кримінального провадження щодо Сергія Мільмана. Однак, в ній стверджується про незаконну діяльність компанії YouControl та її працівників, слідчі дії щодо якої тривають.

Ще один apd: 01.03.18 р. батькам С.Мільмана повернули усі гроші... до копійки.

Битва за відкриті дані триває.