“У дівчат покоління Z є маса можливостей для розвитку в сфері IT”

БІЗНЕС ЛЕДІ: 50 НАЙУСПІШНІШИХ ЖІНОК УКРАЇНИ
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Чому жінки рідше обіймають керівні посади, ніж чоловіки? Як випускницям IT-спеціальностей досягти успіху в обраній сфері? Про це розповідає віце-президент компанії “ІТ-Інтегратор” Надія Омельченко, яка системно допомагає розвитку та просуванню жінок у сфері високих технологій та наукових спеціальностях 

— Чи існує гендерна дискримінація в українському корпоративному секторі та IT-сфері? Чи стикалися ви з її проявами?

— На жаль, дійсно існує ― дискримінація жінок у нашій корпоративній сфері все ще поширене явище. Зокрема, у вітчизняних компаніях частка жінок у топ-менеджменті досі лишається мізерною та складає одиниці відсотків. При тому що на нижчих рівнях корпоративної ієрархії частка жінок може бути навіть більшою, ніж чоловіків. Це однозначно свідчить про те, що жінкам набагато важче, ніж чоловікам, просуватися кар’єрними сходами.

Чому так? Дослідження фіксують “феномен чоловічого тиску”, завдяки якому жіночому лідерству немає місця ані вдома, ані в соціумі. Жінки самі досить часто не хочуть бути успішними в бізнесі, тому що підсвідомо бояться негативної оцінки з боку чоловіків. Таке ставлення існує і на нижчому управлінському рівні, і на рівні керівництва. Наприклад, мені якось довелося звільнити підлеглого через те, що він не міг змиритися з тим, що ним керує жінка.

— Зараз частка жінок серед СЕО в компаніях списку Fortune 500 складає лише 24%. Чому жінки рідше обіймають керівні посади, ніж чоловіки?

— Можливо, я не буду оригінальною, якщо скажу, що управлінець ― це не чоловіча чи жіноча посада. Щодо чоловіків і жінок у менеджменті існує безліч різних стереотипів, але поведінка “топів” різних статей в роботі практично не відрізняється.

Щоб стати успішним та ефективним менеджером, жінкам необхідно проявляти такі риси характеру, як жорсткість, прямолінійність, сила та впевненість. Всі ці риси в соціумі традиційно вважаються притаманними успішним чоловікам. Тоді як жінки, демонструючи їх, ризикують стикнутися з негативним ставленням оточуючих до себе. Але якщо ви сильна жінка та можете дозволити собі вільно висловлювати свої переконання, у вас здорове его і ви щиро захоп­лені своїм бізнесом, ви неодмінно досягнете успіху.

— І все ж, чи є різниця в стилях управління чоловіків і жінок?

— Статистика показує, що великої різниці в стилях управління немає: як авторитарний, так і демократичний стилі керівництва притаманні приблизно однаковій частці керівників незалежно від їхньої статі. Авторитарними управлінцями є, наприклад, 42% чоловіків-керівників та 45% жінок-менеджерів.

Справа не в поведінці чоловіків і жінок, а в ставленні до них. Гендерна нерівність зумовлена не різницею в поведінці, а стереотипним сприйняттям. Існуючі корпоративні стандарти та правила нерідко посилюють проблему відставання жінок. Працює систематична упередженість у процесі відбору та розвитку потенційних управлінських кадрів. Позбавитися її можна лише за допомогою руйнування гендерних стереотипів.

— Що ви порадили би жінкам, які прагнуть активно будувати кар’єру, незважаючи на всі складнощі?

— У дівчат покоління Z, які лише починають свій професійний шлях, є маса можливостей для просування як у корпоративному, так і у власному бізнесі. Існують соціальні проекти, наприклад STEM Girls, які допомагають їм повірити в себе, дають нові актуальні знання, якісний нетворкінг та можливість знайти собі ментора. Наші бізнес-леді безперечно готові ділитися своїм досвідом, треба лише не боятися звернутися до них за порадою.

Найголовніше ― це знайти сферу або напрямок, які дійсно захоплюватимуть, робити, те, що тобі подобається.