Невідкрита Америка

ЕКСПОРТНИЙ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ 2019
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Центральна та Південна Америка лишаються переважно terra incognita для українських експортерів. Проте, на думку дипломатів, мають великий потенціал для українських товарів з доданою вартістю

 

 

Країни Центральної та Південної Америки створюють близько 20% ВВП регіону та 6,9% світового ВВП. На Бразилію, Мексику та Аргентину припадає 75% продукції обробної промисловості Центральної та Південної Америки.

Screenshot 13

“Відповідно до “Експортної стратегії України до 2021 року” Аргентина, як і жодна інша латиноамериканська країна, не увійшла до пріоритетного для України переліку так званих “ринків у фокусі”. Останнє, серед іншого, пояснюється перебуванням аргентинської економіки в стані глибокої рецесії”, — зазначає Юрій Дюдін, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Аргентинській Республіці.

Цією цитатою сказано усе. Це підтверджують і цифри товарообігу України з країнами Південної Америки.

Що гріха таїти, за даними митної статистики Державної фіскальної служби, Україна знову показала себе як аграрна країна: рекордний урожай, і частка сільгосппродукції — 36,8% у структурі загального експорту. Звичайно, на цей товар знайшовся свій покупець, проте не Південна Америка. Цей регіон не цікавить наша агропродукція, вони самі можуть скласти нам конкуренцію в експорті зернових. У Центральній і Південній Америці площі орних земель становлять лише 6,2% території, а щорічний приріст сільськогосподарської продукції у регіоні оцінюється в 4,5%.

Screenshot 8

У виробничій структурі сільського господарства країн Центральної та Південної Америки переважає рослинництво. Серед Топ-10 виробників та експортерів зернових, кукурудзи та сої Бразилія й Аргентина нас випереджають. Хіба що серед Топ-10 світових імпортерів пшениці та ячменю є Бразилія. Варто зазначити, що Мексика, Перу, Колумбія, Венесуела та Еквадор імпортують курячі та перепелині яйця, сухе молоко, куряче м’ясо, яловичину та баранину. Й Україна могла б поборотися за ці ринки.

Після значного скорочення українського експорту до Центральної та Південної Америки впродовж 2015-2016 рр. Україна відновлює свої позиції на цьому віддаленому, але досить перспективному для українських товарів ринку, вкрай повільно.

Дані, оприлюднені Єврокомісією у дослідженні щодо торгівлі сільгосппродукцією станом на жовтень 2018 р., свідчать про те, що, наприклад, Бразилія активно експортує свою продукцію до ЄС та є, радше, конкурентом України на глобальному ринку. До ЄС сільгосппродукти надходять з Бразилії та США, за якими йдуть Китай, Аргентина, Україна, Швейцарія, Туреччина та Індонезія. А це вже вам не що-небудь як, а як-небудь що.

Проте не варто засмучуватися, для країн Південної Америки головними проблемами є поганий доступ до якісної питної води, механізованих знарядь праці та забезпечення електроенергією. За інформацією Посольства України в Республіці Перу, регіон потребує поставок систем очищення води, водних насосів, сонячних термальних та вітрових електростанцій, міні прядилень для вовни та бавовни, також ковбасних цехів, міні-пекарень тощо. Що стосується високотехнологічної продукції, то перспективними напрямами вбачаються системи захисту навколишнього середовища, обладнання та технології для вторинної переробки рудних відвалів, телекомунікаційні системи та інформаційні технології, рішення для банківського сектора та сфери державного управління. Еквадор, Колумбія та Перу також цікавляться рішеннями для космічної галузі.

Коста-Рика

Торік одним з найбільших імпортером українських товарів серед країн Центральної Америки стала Коста-Рика. Ця країна є стабільним покупцем наших чорних металів ($52,0 млн), жирів ($4,8 млн) та проукції машинобудування. Найвдалішим для українського експорту товарів був 2017 р., а для експорту послуг — 2014 р. (транспортні, а також ділові послуги).

Зазначимо, що до Топ-5 видів продукції, які імпортує Коста-Рика, 2018 р. увійшли мінеральні палива, мінеральні масла, транспортні засоби, електричні машини та обладнання та їхні частини, ядерні реактори та пластик. А також залізо, сталь та злаки. Що потенційно може зацікавити українських експортерів.

 

 

Бразилія

Screenshot 11

Бразилія не лише найбільша країна Латинської Америки, а ще й один з найбільших партнерів України у Південній Америці. Щорічні обсяги експорту з України обчислюються десятками, іноді сотнями мільйонів доларів та викликають повагу. Але цікавими тут є не лише обсяги, а й асортимент товарів, які ми постачаємо на береги Амазонки. А це — скло, чорні метали і вироби з них, гума, екстракти дубильні, нафта, пластмаси, жири, фармацевтична продукція, добрива, мило, руди, борошно, електромашини, продукція машинобудування, килими, неорганічна хімія, кераміка, “інші продукти тваринного походження” тощо. Тобто асортимент досить широкий. Рекордним для вітчизняного експорту виявився 2014 р., коли Україна наторгувала з Бразилією на $110 млн. Торік найбільше ми продали фармацевтичної продукції (на $11,8 млн), чорних металів (на $11,1 млн) та продукції борошномельно-круп’яної промисловості (на $3,7 млн). Проте, щоб експортувати найпопулярнішу продукцію до Бразилії, доведеться конкурувати зі США, Китаєм, Аргентиною, Південною Кореєю, Нігерією, Болівією та Алжиром. Що стосується послуг, то тут найвдалішим був 2015 р., коли обсяг українського експорту перевищив $13 млн. Зазвичай це ділові та ІТ-послуги.

 

Колумбія та Перу

Обнадійливими можна назвати показники експорту України до Колумбії — $20-46 млн щороку. Ми постачаємо до цієї країни іграшки, добрива, чорні метали і вироби з них, електромашини, продукцію звичайного машинобудування, жири, оптику, фармацевтичну продукцію, недорогоцінні метали тощо. Цьогоріч найбільший дохід Україні принесли чорні метали, яких ми експортували до Колумбії на $29 млн.

Ігор Тумасов, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Перу, зазначає: “Загальний річний обсяг імпорту продовольства та сільгосппродукції країнами Латинської Америки і Карибського басейну складає близько $60 млрд. З них на Перу та Колумбію припадає по $6 млрд”. Посольство пише, що перспективними послугами для Колумбії, Перу та Еквадору є управління концесійними об’єктами — аеропортами, ГЕС, нові транспортні артерії потребують компанії-оператора з досвідом оперування такими об’єктами.

Рекордним для експорту України до Перу став 2017 р. Тоді було поставлено товарів майже на $22 млн. Для інших років характерні вдвічі гірші показники. Перуанців цікавлять літаки, чорні метали, дубильні екстракти, скло, пластмаси, продукція машинобудування, одяг, алюміній, залишки і відходи харчової промисловості тощо. Торік найприбутковішими товарними категоріями стали чорні метали ($3,9 млн), жири та олії тваринного або рослинного походження ($1,4 млн).

Ще скромніші показники експорту послуг до Перу. Тут популярним є досить екзотичний тип послуг — “послуги з ремонту та технічного обслуговування, що не віднесені до інших категорій”.

Screenshot 10

На думку Посольства України в Перу, основними перспективними напрямками для експорту української продукції є важке машинобудування, куди входять обладнання та механізми для енергетики, гірничодобувної промисловості, авіабудування та суднобудування.

Венесуела

З року в рік Україна збільшує обсяг експорту товарів та послуг до Венесуели. І це не може не тішити. Якщо 2014 р. річний результат складав $163,1 тис., то за неповний 2018 р. він досяг майже $19 млн. Починалось усе з поставок пластмас і продукції машинобудування, а 2016 р. Україна вже експортувала до країни Уго Чавеса та Ніколаса Мадуро консерви, безалкогольні напої й локомотиви. У наступні роки до переліку додалися папір і картон. Найбільше зиску від експорту послуг до Венесуели Україна отримала 2014 р., коли у списку фігурували ІТ, ремонтні послуги та туризм.

Незважаючи на глибоку політичну та соціально-економічну кризу у Венесуелі, на думку українських дипломатів, перспективними ринками для українських експортерів у цій країні можуть бути:

  • аграрна та харчова промисловість: постачання олії, борошна різних типів, консервних виробів (тушонка, томатна паста, згущене молоко тощо);
  • передача відповідних технологій для вирощування сільгоспсировини та її переробки у продукти харчування, поставка необхідного обладнання;
  • енергетика: постачання генераторів та трансформаторного обладнання різних типів; надання допомоги у модернізації гідроенергетичної системи та створенні системи малої гідроенергетики;
  • нафтогазова промисловість: постачання обладнання для видобутку, зберігання та транспортування нафти;
  • авіаційний та автомобільний транспорт: постачання українських літаків;
  • поставки та технічний супровід вертолітних двигунів; поставки вантажних та спеціальних автомобілів.

Аргентина

Серед Топ-10 товарних груп, які Аргентина імпортувала 2016 р., зростання продемонстрували лікарські засоби та літальні апарати. Найбільше Аргентина закуповує транспортних засобів та частин для них. При цьому 2016 р. ця країна охоче купувала електроприлади українського виробництва та їхні частини.

Впродовж січня — жовтня 2018 р. Україна продала в Аргентину товарів на $7,8 млн, купивши при цьому тамтешніх товарів на $58 млн. У різні часи наша держава експортувала до Срібної країни чорні метали, продукцію машинобудування, пластмаси, оптику, електромашини тощо. Торік ми не зрадили собі та продали чорних металів на $6,1 млн, і це єдина товарна позиція, яку Україна продавала найуспішніше. Якщо вірити ресурсу Trade Nosis, то найбільше Аргентину цікавлять електричні машини та обладнання, мінеральні палива та масла, транспортні засоби, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, а також їхні частини та приладдя, ядерні реактори, котли, машини та механічні прилади. Але для цього українським виробникам доведеться позмагатися з постачальниками зі США, Китаю, Бразилії.

Обсяг українсько-аргентинської торгівлі послугами протягом січня — вересня минулого року збільшився на 0,3% у порівнянні з показником аналогічного періоду 2017 р., і склав $991,4 тис., у тому числі експорт — $480 тис. (+26%). Скорочення експорту тут можна пояснити тим, що до 2017 р. у його структурі були не лише ІТ-, а й, так звані ділові послуги, постачання яких останніми роками зійшли нанівець.

Юрій Дюдін вважає, що найперспективнішими напрямками для торгівлі є енергетика, інфраструктура (будівництво авто- й залізничних шляхів, тунелів); машинобудування (постачання спеціалізованої техніки для гірничодобувного сектора, нафтогазового комплексу, муніципального обслуговування); фармацевтика, біо- та інформаційні технології.

Вирішальне значення у просуванні на аргентинський ринок має наявність експортного фінансування. Незважаючи на високу якість української продукції, їй досить важко конкурувати на місцевому ринку з аналогічними товарами китайських, німецьких, російських виробників, які завжди мають необхідні кредитні ресурси, а також профільних місцевих партнерів або представництва.

Чилі

За даними Державної служби статистики України, обсяг українсько-чилійської торгівлі товарами 2017 р. склав $42 млн. У порівнянні з показниками 2016 р. він збільшився на 11,2%, хоча експорт скоротився на 4,3%. Як і у випадку з Аргентиною, Чилі майже в 4 рази більше експортує в Україну, аніж навпаки.

У січні — жовтні 2018 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав $34,88 млн (+39,7% у порівнянні з показником аналогічного періоду 2017 р.), у тому числі на експорт припало $4,56 млн (+74,2%), на імпорт — $30,32 млн (+35,7%). Негативне для України сальдо українсько-чилійського товарообігу за 10 місяців минулого року склало $25,76 млн. Україна впродовж цих років найбільше заробила на експорті какао, продукції машинобудування, пластмасах, електромашинах, меблях, оліях, солодощах, алкоголю, нафти, металевих виробів, хімії, оптиці тощо.

Screenshot 12

Проте обсяг експорту наших послуг ще 2017 р. перевищував імпорт чилійських. За даними Держстату, обсяг двосторонньої торгівлі послугами з Чилі 2017 р. становив $267,7 тис. — український експорт склав $149,5 тис. проти чилійського імпорту у $118,2 тис. Але в січні — вересні 2018 р. обсяги українсько-чилійської торгівлі послугами збільшилися на 140,7% та досягли $372,3 тис. Негативне для України сальдо склало $134,7 тис. В усі роки йшлось про транспортні, туристичні та ділові послуги.

Юрій Дюдін вважає цей ринок відкритим та перспективним для українських виробників: “Враховуючи високий рівень відкритості економіки Чилі (має угоди про вільну торгівлю з більш ніж 65 державами), країна може розглядатися як простір для просування українських конкурентоспроможних товарів та послуг не лише на місцевий ринок, а й до інших країн Латинської Америки. З точки зору економічних інтересів України чилійський ринок вбачається перспективним насамперед для вітчизняних виробників та експортерів енергетичного та гірничодобувного обладнання, високотехнологічної продукції машинобудування, фармацевтики, продуктів харчової галузі”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автори:

Ольга Пташка

Сергій Клімовіч