"На ринку МСБ можна вигравати завдяки простоті"

Підтримка МСБ — 2018
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Ніколенко, заступник голови правління ТАСКОМБАНКу.

“ТАС24 Бізнес” — перший в Україні онлайн-банк для малого та середнього бізнесу”.

 

— Які головні задачі стоять перед вами як керівником онлайн-банку для малого та середнього бізнесу?

— Наше основне завдання — усе складне, що притаманно обслуговуванню бізнесу, зробити простим, як у “роздробі”. У сегменті МСБ досі конкуренція визначалася готовністю банку видати великий кредит та рівнем відсоткової ставки. Проте на ринку МСБ можна вигравати завдяки простоті обслуговування, адже його представники не можуть дозволити собі витрачати багато часу на банк. Особливо це стосується найдрібніших підприємців (ФОПів) або невеликих компаній з обігом до 50 млн грн на рік та кількістю працівників до п’яти осіб.

 

— Наскільки обслуговування бізнесу можна наблизити до роздрібного формату?

— Достатньо близько, якщо максимально перевести обслуговування в онлайн. Свого часу ми робили це у ПриватБанку, переформатувавши вже існуючі складні бізнес-процеси. У підсумку вийшов такий собі “мікс” електронних каналів із традиційними відділеннями. Головна перевага “ТАС24 Бізнес” у тому, що ми побудували правильний онлайн-банк “з нуля”. Це дозволило нам створити максимально ефективну бізнес-модель як для банку, так і для клієнтів.

 

— Вимоги дотримуватися чинної нормативної бази (комплаєнс) не заважають розвиватися?

— Нацбанк рухається у напрямку спрощення, регулярно виходять відповідні роз’яснення. Трапляються й протиріччя, але у ході діалогу такі питання вирішуються, нам ідуть на зустріч. Єдине, що для переходу клієнта на обслуговування у банк має відбутися, принаймні, одна зустріч. Ми знайшли рішення з високою економічною ефективністю — першими залучили до співпраці кур’єрські служби. І поки залишаємося єдиними на ринку, хто використовує подібну модель.

 

— Які ще приклади ускладнень можете навести?

— Чимало банків вважають, що транзакції обов’язково мають супроводжуватися паперовими носіями. Особливо коли йдеться про видачу кредитів. Ми паперову технологію не використовуємо. Натомість користуємося електронним цифровим підписом (ЕЦП). Він надійніший, ніж традиційний, який можна підробити або поставити під сумнів.

 

— Можете вже похвалитися результатами реалізації ­проекту?

— За рік ми створили те, що більшість банків не змогли створити за 10 років, — побудували технологічну платформу “ТАС24 Бізнес” зі зручною системою самообслуговування клієнтів та дистанційною підтримкою. Це вдалося, зокрема, завдяки тому, що я маю у розпорядженні власну IT-команду. Це велика перевага. Завдяки автоматизації процесів нам вдається ефективно обслуговувати мікро-, малий та середній бізнес і водночас приносити прибуток для банку.

 

— Кредитування МСБ також можна автоматизувати?

— Так, для цього існують скорингові моделі, які дозво­ляють приймати значну частину рішень щодо видачі кредиту автоматично. І лише частина заявок потребує детального розгляду. Ще одна особливість нашої моделі — у сегменті мікро- та малого бізнесу ми також аналізуємо підприємця, а не лише його бізнес за офіційною звітністю. Часто інформація про власника може розказати більше, ніж декларації його компанії. Саме тому, розпочавши видавати мікрокредити, ми почали співпрацю з роздрібним підрозділом ризик-менеджменту.

 

— Кредит на яку суму ви готові видати за такими зручними процедурами?

— До 2 млн грн. Але на практиці середня сума кредиту у ФОП — 150 тис.грн, у підприємства (юридичної особи) — 400 тис.грн.