Кращий банк для МСБ

Depositphotos.com

Підтримка МСБ — 2018
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

БІЗНЕС вкотре визначив банки — лідери на ринку обслуговування та кредитування малого та середнього бізнесу

Банківський сектор зараз вкрай зацікавлений у клієн­тах сегмента малого та середнього бізнесу. Причин тому досить багато. По-перше, за минулі роки вітчизняні банкіри вдосталь награлися у великі кредитні лінії для великих корпоративних клієнтів. Для багатьох фінустанов ця гра скінчилась вельми сумно — отримавши в результаті кризи кілька безнадійних кредитів на величезні суми банки, що не мали диверсифікованих портфелів, втрачали фінансову стійкість та потрапляли під ліквідацію. Інша справа — мати великий кредитний портфель, сформований з сотень чи тисяч кредитів, виданих малим та середнім підприємствам. Практика показує, що такі портфелі забезпечують банкам більшу стійкість. До того ж самі банкіри стверджують, що, працюючи з МСБ, вони найчастіше мають справу безпосередньо з власниками бізнесу, для яких збереження репутації та можливості продовження власної справи не пусті слова. 

Проте самим підприємцям часто досить важко визначитися, якому банку довірити вирішення своїх фінансових задач. На відміну від великих компаній, у малих підприємств немає великого штату висококваліфікованих фінансових спеціалістів, фіндиректорів, юристів тощо. Отже, задача БІЗНЕСа — зорієнтувати представників МСБ на фінансовому ринку. Що ми і робимо.

Редакція провела дослідження ринку фінансування та обслуговування сегмента МСБ. До уваги бралися такі показники банківських установ, як портфель кредитів МСБ та його динаміка за 6 місяців 2018 р., кількість клієнтів МСБ, частка обсягу кредитування МСБ у загальному обсязі виданих бізнесу кредитів. Аналізу підлягали також такі фактори, як наявність у банку окремого підрозділу з розвитку напрямку МСБ, наявність спеціальних пропозицій та сервісів для підприємців, цінова політика банків на ринку МСБ тощо. Це дозволило сформувати short-list фінансових установ, ­діяльність яких була оцінена в ході голосування за такими номінаціями, як: 

“Кращий продукт” — за краще співвідношення ціни та умов програм кредитування МСБ;

“Цінова пропозиція” — за кращу цінову політику в обслуговуванні та фінансуванні МСБ;

“Сервіс” — за кращий сервіс для клієнтів МСБ;

“Цільове кредитування та міжнародні програми” — за кращу роботу з цільового фінансування проектів у МСБ та роботу з цільовими міжнародними програмами підтримки та розвитку підприємництва.

 

Цього року до списку претендентів (short-list) потрапили 17 банків:

Окремої уваги заслуговують люди, що творять зараз історію банківського сектора на ринку МСБ. Це спеціалісти, що використовують власний досвід, знан­ня та час для того, щоб зробити банківський сектор ближчим та доступнішим для МСБ. 

Цього разу за звання “Кращий банкір для МСБ” змагалися 16 осіб:

Олексій Аніпер, директор департаменту по роботі з корпоративними клієнтами Піреус Банку;

Ліна Антоненко, заступник начальника філії Миколаївського обласного управління Ощадбанку з мікро-, малого та середнього бізнесу;

Алла Бініашвілі, член правління ОТП Банку, очолює корпоративний бізнес; 

Лариса Бондарєва, член правління Креді Агріколь Банку, відповідальна за корпоративний бізнес та МСБ;

Дмитро Дубілет, співзасновник віртуального банку Monobank;

Євген Заіграєв, виконавчий директор напрямку корпоративного МСБ Кредобанку;

Сергій Клюєв, керівник напрямку МСБ ПриватБанку;

Костянтин Лежнін, заступник голови правління Укрсиббанку;

Андрій Мельник, заступник начальника філії Волинського обласного управління Ощадбанку з мікро-, малого та середнього бізнесу;

Євген Мецгер, заступник голови правління Укргазбанку;

Андрій Мойсєєнко, заступник голови правління Банку Кредит Дніпро;

Олександр Ніколенко, заступник голови правління ТАСкомбанку;

Анна Савеня, керівник управління розвитку бізнес-клієнтів ProCredit Bank;

Руслан Співак, директор департаменту корпоративних продуктів та партнерства Райффайзен Банку Аваль;

Андрій Стецевич, заступник голови правління Ощадбанку;

Ніна Тараненко, директор департаменту малого та середнього бізнесу Банку Південний.

 

У процесі визначення переможців у названих вище номінаціях останнє слово було саме за аудиторією БІЗНЕСа. А вона якраз і складається з підприємців, фінансистів, експертів, менеджменту малого, середнього та великого бізнесу. Іншими словами, переможці визначалися діловою спільнотою країни.

 

Номінація “Кращий банкір МСБ”

БІЗНЕС визначив п’ять банкірів-лідерів у роботі з малим та середнім бізнесом:

Євген Мецгер, заступник голови правління Укргазбанку

Андрій Стецевич, заступник голови правління Ощадбанку

Алла Бініашвілі, член правління, керівник напрямку корпоративного бізнесу ОТП Банку

Дмитро Дубілет, співзасновник віртуального банку Monobank

Ніна Тараненко, директор департаменту малого та середнього бізнесу Банку Південний

 

Перше місце лишилось за Євгеном Мецгером. Свою кар’єру у банківському секторі пан Мецгер розпочав 2001 р., і у сферу його професійних інтересів одразу потрапив корпоративний сектор. Безпосередньо питаннями обслуговування клієнтів МСБ пан Мецгер почав займатися 2006 р. Тож не дивно, що, прийшовши до команди Укргазбанку у травні 2015 р., він обійняв посаду директора департаменту малого та середнього бізнесу. З 25 жовтня 2016 р. Євген Мецгер — член правління, заступник голови правління Укргазбанку. За його словами, банк постійно вдосконалює існуючі продукти та розробляє нові механізми стимулювання МСБ. Зазначимо, що велике значення у цьому процесі надається співробітництву з міжнародними фінансовими інституціями, такими як IFC та Німецько-Український фонд. Ця робота є вкрай необхідною, адже завдяки цьому вітчизняний малий та середній бізнес отримує дос­туп до дешевого та довгострокового міжнародного кредитного ресурсу. Треба визнати, що зусилля того варті, адже наразі кредитний портфель МСБ Укргазбанку вже перевищує 3 млрд грн.

Друге місце у номінації “Кращий банкір МСБ” посів Андрій Стецевич, заступник голови правління Ощадбанку. І це не дивно, адже пан Андрій має за плечима загальний стаж роботи у банківський сфері понад 16 років. Свою професійну кар’єру Андрій Стецевич почав ще 1998 р. Зазначимо, що він добре розуміє потреби підприємців у регіонах, адже впродовж 2006-2014 рр. до сфери його відповідальності входило керівництво регіональними відділеннями та цілими роздрібними мережами різних банківських установ. Зокрема, він налагоджував роботу банківських установ в Івано-Франківську, Чернівцях, Ужгороді, Тернополі, Харкові та відповідних областях. Свою роботу в Ощадбанку пан Стецевич розпочав у липні 2014 р. на посаді начальника філії — Головного управління по м.Києву та Київській області Ощадбанку. І вже у грудні обійняв посаду заступника голови правління Ощадбанку. За словами Андрія Стецевича, важлива конкурентна перевага Ощадбанку у роботі з МСБ — його присутність практично у кожному населеному пункті, включаючи навіть села з населенням понад 5 тис. жителів. Це дозволяє знати свого клієнта фактично особисто. І це відрізняє Ощадбанк від багатьох гравців ринку, які спираються виключно на системи кредитних скорингів, заснованих на теоретичному портреті клієнта.

Пані Бініашвілі, яка посіла 3-тє місце у номінації “Кращій банкір для МСБ”, далеко не новачок на фінансовому ринку. Свою роботу в ОТП Банку вона почала 1998 р. З жовтня 2009 р. пані Алла обіймала посаду директора з корпоративного бізнесу, а з січня 2011 р. увійшла до складу правління банку і курирує бізнес-лінію Corporate. І треба визнати, що перед нею стоять амбітні задачі. За 2018 р. ОТП Банк планує подвоїти кількість клієнтів МСБ з відповідним збільшенням кредитного портфеля. У банку розуміють, що малий і середній бізнес — динамічний і гнучкий сегмент клієнтів, які очікують від фін­установ відповідних якостей: динамічності, простоти і, безумовно, швидкості прийняття рішень. Розуміння цих очікувань дає результати. Впровадження програми швидкого овердрафту для МСБ станом на 1 березня поточного року дозволило банку залучити понад 700 нових клієнтів, а кредитний портфель перевищив 200 млн грн.