Імпакт-інвестування: від $10 млрд до $228 млрд за три роки

Бізнес 100
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

 Чи бувало так, що ви дізнавались найновіший англомовний бізнес-термін, а виявлялось, що насправді він вам знайомий вже не один рік? Впевнений, що не раз — достатньо пригадати поняття “networking” та “coaching”. Така сама історія з терміном “impact investing”, який вперше застосував The Rockefeller Foundation 2007 р. Незважаючи на новизну терміну для нас, українські підприємці не лише займаються імпакт- інвестуванням, але й можуть вразити своїми успіхами весь світ.

Бізнес має приносити гроші. Це аксіома. Проте відповідальний бізнес має також неприбуткову, гуманітарну сторону: благодійність, філантропія, корпоративна соціальна відповідальність тощо. Імпакт-інвестування — збалансоване поєднання обох проявів підприємництва. Це інвестиції в бізнес-проекти, які від самого початку націлені на прибуток та позитивні зміни в суспільстві або довкіллі.

Наприклад, створення магазину, в якому представлено одяг виключно українських брендів, — це не лише гроші для власників, але й платформа для популяризації місцевих талантів. Українські дизайнери і виробники отримують можливість дістатись тисяч людей без витрат на маркетинг. Покупці, в свою чергу, можуть придбати унікальні та надсучасні речі за доступними цінами, а також відчути задоволення від того, що підтримали своїх. Якщо компанія інвестує у виробниче обладнання, яке дозволить їй споживати менше енергії, сировини та скоротити викиди в атмосферу, то вигоду від такого капіталовкладення отримує не лише компанія, але й вся громада. Це і є головна відмінність імпакт-інвестування — виграють всі.

Програма ООН з розвитку (UNDP) визначає три головні принципи імпакт- інвестування. По-перше, це прибутковість. При цьому норма прибутку може бути як вище середньої на ринку, так і нижче. По-друге, здійснення позитивного впливу на суспільство та довкілля. І, по-третє, відповідальне ставлення до оцінки результатів проекту — інвестори повинні відслідковувати, чи досягає він поставлених соціальних чи екологічних цілей.

 Global Impact Investing Network оцінює обсяги світових інвестицій в подібні проекти на рівні $228 млрд станом на 2017 р. В світовому масштабі це не так і багато, проте цей напрямок розвивається надзвичайно швидко.

Ще 2014 р. сумарна оцінка проектів імпакт-інвестування ледве перевищувала $10 млрд — зростання в 22 рази!

В сучасному світі, де невдалий допис у соціальній мережі може зашкодити репутації бізнесмена та привести до зменшення вартості його активів на двозначні відсотки, все більше інвесторів звертають увагу на соціальний ефект від бізнесу та його вплив на довкілля. Ви вкладете гроші у компанію, яка використовує працю дітей для максимізації прибутку, чи в компанію, яка допомагає дітям навчатись програмуванню? Світовий тренд полягає у тому, що другий підхід починає переважати.

Серед імпакт-інвесторів є багато відомих імен. Це Bill & Melinda Gates Foundation (Фонд Біла та Мелінди Гейтс), JP Morgan, Black Rock, Goldman Sachs, Bank of America тощо. Компаній та людей, які замислюються щодо трансформаційного впливу свого бізнесу, стає все більше. І Україна не є виключенням. Наразі найбільш відомими прикладами імпакт-інвестування може похвалитись Одеса та Івано-Франківськ.

Єгор Гребенніков, підприємець, відомий в Одесі як організатор відродження місцевого Зеленого театру, засновник Impact Hub Odessa та Pro Bono Club Ukraine. Проекти народились на межі 2013-2014 рр. як результат його відданості власному баченню розвитку міста через освіту та поширення найкращих практик. Інвестиції пана Єгора в соціальні інновації оцінюються в $5 млн.

Impact Hub Odessa — це платформа для розвитку місцевих громад соціальних новаторів та небайдужих людей. Вона розміщується на чотирьох поверхах будівлі загальною площею понад 1300 кв.м і поєднує в собі центр соціальних інновацій, коворкінг, конференц-центр, майданчик для культурного відпочинку Hub Гостинна та відкриту лабораторію-майстерню Hub Lab.

Єгор Гребенніков переконаний, що саме діюча екосистема, яка поєднує небайдужих людей, дає соціальним новаторам найбільше можливостей. Завдяки однодумцям ідею можна відпрацювати в усіх вимірах та збільшити шанс на її реалізацію. Наприклад, у Impact Hub Odessa проводиться навчання веденню малого бізнесу для переселенців зі Сходу. Завдяки контактам та допомозі обладнанням для старту деякі переселенці вже відкрили власну справу.

Такі історії успіху формують позитивне ставлення до біженців та роблять Україну сильнішою та об’єднаною через співпрацю та взаємодопомогу.

На думку Єгора Гребеннікова, досвідчені корпоративні фахівці готові ділитись своєю експертизою з громадою, щоб впливати на вирішення соціально важливих проблем. Представники некомерційних ініціатив, у свою чергу, прагнуть отримати доступ до професійних знань, інструментів та досвіду бізнесу, щоб підвищити ефективність власної роботи. Так народилася програма Pro Bono Club Ukraine, в рамках якої соціальні підприємці можуть отримувати безкоштовні професійні послуги або експертні поради від приватного сектора.

Історія успіху в Івано-Франківську починалась приблизно в той самий час, що й в Одесі. Юрій Филюк, один з засновників платформи “Тепле Місто”, ініціював створення ресторану Urban Space 100. Саме “ініціював”, оскільки гроші на проект надали 100 підприємців та простих мешканців міста — кожен по $1000. Ресторан називають “громадським” через його соціальну спрямованість. “Це не простий ресторан, — каже пан Филюк. — Там є майданчик, де щодня відбуваються різні події, є Urban Space Radio і, відповідно, кафе-бар. Все це приносить прибуток. І 80% прибутку ми реінвестуємо в проекти розвитку міста. Щоквартально збираються 100 засновників і вирішують, які проекти підтримати”.

Якщо для звичайного ресторанного бізнесу динаміка зростання нового закладу вповільнюється на другому році його існування, то Urban Space 100 стабільно зростає й на четвертому. Юрій Филюк переконаний, що це відбувається саме через довіру спів інвесторів та громади міста до ініціаторів проекту: “Довіра в суспільстві має накопичувальний характер. Її треба крок за кроком вибудовувати. Ми бачимо, що попит на неї великий. Якщо ти робиш все правильно і не маєш прихованих мотивів, то люди поступово все більше і більше консолідуються навколо правильних ініціатив”.

За словами пана Юрія, ідея Urban Space 100 є настільки унікальною, що “Тепле Місто” отримало близько 250 заявок на реплікацію цього досвіду (соціальну франшизу). “Цієї осені Urban Space відкриється в Києві. Два наступних — це Краматорськ і, швидше за все, Полтава, — додає він. — Але ми також розглядаємо пропозиції щодо Берліну та Сан-Франциско”.

Проекти “Теплого Міста” зацікавили надпотужну науково-дослідницьку організацію SRI International, засновану Стенфордським університетом. Власне, SRI означає Stanford Research Institute. SRI International має понад 4 тис. патентів на винаходи та є одним з творців сучасного комп’ютера та інтернету. Зокрема, саме тут було створено комп’ютерну “мишу”, рідкокристалічний дисплей та оптичні носії інформації.

SRI International вперше на пострадянському просторі взяла участь у розробці проекту з консорціумом партнерів, серед яких платформа “Тепле Місто”, ГО “Інша Освіта”,

PACT, MitOst та Lvbs. Це інноваційна платформа нового формату “Промприлад. Реновація”, яка концептуально схожа на UNIT.City в Києві. “Промприлад. Реновація” так само створюється на базі колишнього заводу майже в центрі Івано-Франківська. Проект фокусується на поєднанні чотирьох основних напрямків: нова економіка, сучасне мистецтво, неформальна освіта й урбаністика.

В рамках цих напрямків вже зараз на пілотному поверсі працюють 16 функцій. За словами Юрія Филюка, “SRI International допомагала кристалізувати макроекономіку проекту”.

Успішний досвід Єгора Гребеннікова та Юрія Филюка важливий не лише через свою соціальну складову та вплив на бізнесове та культурне середовище своїх міст. Це ще й джерело натхнення для інших підприємців. Власне ідея проекту БІЗНЕС 100, як платформи для об’єднання прозорих та соціально відповідальних бізнесменів, народилась завдяки враженням від Urban Space 100. Також їх проекти є яскравим прикладом того, що Україна не пасе задніх у сфері імпакт-інвестування, а знаходиться на передових позиціях в цьому сучасному тренді.