“Білі” перемагають “чорних”

Бізнес 100
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ця історія розпочалася вранці 19 липня. О 7.20 на територію заводу з виробництва води та дитячого харчування ТОВ “ПІІ “Еконія” в Золотоноші (Черкаська обл.) увірвалася група осіб і заявила про свої права на майно підприємства. Нападники пред’явили витяг з Державного реєстру нерухомості, в якому власником будівель заводу значився Тітов Анатолій Борисович.

Він зареєстрував це право власності на основі ухвали Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 11.01.07 р. (одинадцятирічної давнини!) про визнання мирової угоди між Тітовим та колективним промисловим підприємством “Золотоніська меблева фабрика” (ця фабрика до 2008 р. справді володіла майновим комплексом). Ніяких витягів з кадастрів чи реєстрів ухвала не містила.

Насправді рішенням того ж Смілянського суду ще 6 квітня 2007 р. зазначену ухвалу від 11 січня 2007 р. було скасовано, а провадження у справі №2-72/2007 закрито. Але дивним чином до Реєстру судових рішень в електронній формі була внесена лише “рейдерська ухвала”. Тому формально реєстратор посилався на начебто чинне судове рішення.

Реєстраційну дію про перехід права власності на майновий комплекс заводу 10 липня поточного року вчинив реєстратор комунального підприємства “Реєстрація нерухомості” Каленчук М.А. Далі пан Тітов 11 липня передав майно до статутного капіталу ТОВ “Капітал інвест девелопмент” (ЄДРПО 41150662), учасником якого він є. А 17.07.18 р. інший учасник “Капітал інвест девелопмент” Постоловський М.М. дає позику своєму ж підприємству під заставу цього майнового комплексу і вносить його до Реєстру обтяжень на нерухоме майно. Таким чином пан Тітов убезпечив себе від подальшого перепису майна іншим реєстратором.

Це, так би мовити, “чорна” сторона історії.

Далі про те, що відбувається, коли у справу включаються “білі”. “Еконія” та Ірина Варагаш є учасниками Української Бізнес Асоціації, Спілки українських підприємців, інших бізнес-спільнот. “Еконія” добре відома на Черкащині як інноваційне підприємство з виробництва питної води та дитячого харчування з високими міжнародними стандартами якості. Продукція заводу поставляється на світові ринки, що є запорукою абсолютної прозорості виробництва. “Еконія” — один з головних донорів місцевого бюджету.

Одразу після початку силового захоплення підприємства пані Ірина вийшла на зв’язок з мером міста — Віталієм Войцехівським. Він з’явився на місці подій за лічені хвилини і безпосередньо координував дії поліції, які швидко видворили представників “Капітал інвест девелопмент”. До заводу з’їхались представники місцевої громади, бізнесмени, ЗМІ. Оперативний правовий аналіз наданих документів свідчив про протиправність дій “Капітал інвест девелопмент”, тому за фактом спроби захоплення поліція порушила кримінальне провадження.

Тоді ж почала діяти група журналістських розслідувань журналу БІЗНЕС. У Києві на допомогу юристам “Еконії” прийшли правники Спілки українських підприємців. Спільно вони направили скарги до Міністерства юстиції України з вимогою скасування незаконної реєстраційної дії та усіх наступних дій, вчинених щодо майна підприємства. З правової точки зору є всі шанси очікувати ретельного розслідування діяльності рейдерів місцевою поліцією.

Зараз ідеться про технічне видалення незаконних реєстраційних дій, але не про долю підприємства, яке, і про це вже можна говорити впевнено, відбило рейдерську атаку.

“В українських реаліях все ще існує технічна можливість перереєстрації власності чи корпоративних прав у незаконний спосіб. І є реєстратори, які за винагороду це роблять. Тому вважаю, що найдієвішим способом захисту бізнесу є об’єднання зусиль підприємців для захисту своїх інтересів та адвокації змін у правовому полі та правозахисній практиці. Йдеться в тому числі про такі зміни, коли причетні до незаконних реєстраційних дій службовці понесуть кримінальну відповідальність”, — зазначив Президент Української Бізнес Асоціації Володимир Чеповий.