Реформа рейдерства

Бізнес 100
Налаштування
 • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
 • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Теза перша: навіть у самих досконалих правових та економічних системах є випадки незаконного переходу власності. Теза друга: чіткість законів, простота їхньої реалізації, ефективність та злагодженість роботи судів, правоохоронців, відомчої системи контролю — це фактори, що стримують рейдерство.

 Приводом для статті стало журналістське розслідування БІЗНЕСа, коли однією дією державного реєстратора було змінено власників підприємств вартістю в мільйони доларів кожне. Автору цієї статті довелося “прожити” з власниками кілька днів, сповнених безнадії, спілкуватися з реєстраторами, “бодатися” з “тітушками”, шукати відповіді у міністерських коридорах, ходити до Національної поліції, Генеральної прокуратури та бізнес-омбудсмена.

І на певному етапі опускалися руки. Попри “бла-бла-бла” про прозорість, сервісність, яка справді має місце в роботі адміністративних служб, система в цілому неефективна… Заточена під “рішалово”, а не на інтереси бізнесу. У листопаді 2016 р. законодавець відреагував на загрозу — прийняв так званий “антирейдерський закон”. Що маємо з того часу?

Польові кейси

Реформа системи державної реєстрації відбулася 2016 р. Послуга стала швидкою та доступною… але менш контрольованою. Про “фаховість” реєстраторів свідчить той факт, що 68 комунальним підприємствам (57,6% загальної кількості) акредитацію вже скасовано.

Схема рейдерства за участю реєстраторів значно поширена через свою ефективність та дешевизну: переписуєте власність на основі підробленого документа, далі перепродуєте підприємство (акції), знищуєте юрособу-посередника і заходите на підприємство фізично від імені добросовісного покупця.

Типовий кейс для розуміння затрат на залучення “чорного реєстратора”: 14 лютого цього року реєстратор Чкаловської сільради Дніпропетровської області змінив у державному реєстрі засновників Дніпродзержинського заводу “Метсплав”. Він не має ні юридичної освіти, ні досвіду роботи… Ця людина спеціально відвідувала 5-денні навчальні курси Мін’юсту, де і отримала флешку з ключами доступу до самого важливого реєстру України. А тоді новоспечений реєстратор змінила відомості про власника підприємства, отримавши всього близько 1500 грн. винагороди. Такий собі реєстраторкамікадзе… Нічого зайвого: навчання — виліт — посадка, як мінімум, необхідність давати свідчення у поліції. Заради справедливості зазначимо, що станом на 27 березня у держреєстрі знову з’явилися колишні власники заводу. Але 43 дні підприємство знаходилося під контролем злочинців.

У випадку ж із ТОВ “Нові енергозберігаючі технології” (ТОВ “НЕСТ”) власність нікому не повернули. Державний реєстратор Краматорської міської ради у лютому цього року перереєструвала завод з переробки олії на простого мийника автомашин. Для цього злодії надали підроблену ксерокопію протоколу загальних зборів товариства, на якому стояли печатка та підпис нотаріуса. Номер запису стосувався інших нотаріальних дій і його можна було перевірити. Але навіщо?

За три дні корпоративні права були передані офшорній компанії та укладено договір оренди з іншою фірмою, яка силою захопила завод. Власники вже четвертий місяць виборюють правду в адміністративних судах, а завод продовжує виробляти олію для рейдерів. Тобто ніхто не скасовує незаконну реєстраційну дію. Ба більше, навіть якщо суд визнає дії реєстратора незаконними, усі претензії можна буде пред’явити лише до підставної особи.

В свою чергу, реєстратор Маломихайлівської сільради Дніпропетровської області у квітні поточного року скасувала дії іншого державного реєстратора (зміни у складі засновників та керівника ТОВ “Даш-Бент Інвест”) з лаконічною аргументацією: “Помилкові дії”. Ніяких документів, жодних посилань на правовий акт, на судове рішення — нічого не потрібно та не вимагається для прийняття рішення вартістю кілька мільйонів доларів. Було порушено принцип територіальності та не виконано судову заборону вчиняти будь-які дії по внесенню змін до реєстрів.

Мін’юст не публікує накази про результати перевірок, проте ми знаємо, що 20 квітня цій горе-реєстраторці було анульовано доступ до Єдиного державного реєстру юросіб, ФОПів та громадських організацій, але… її протиправних дій не скасовують. 5 травня їй анулювали доступ і до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Система начебто знаходить можливості зупинити дії “чорного реєстратора”. Далі ж починається справжній детектив.

29-30 травня реєстратор знову вчинила реєстраційні дії!! Вона скасувала 12 реєстраційних дій відносно ТОВ “ПНЗ “Мовна школа “Міжнародний дім” та сприяла захопленню приміщень по вул.Ванди Василевської, 7 загальною площею 430 кв.м. Підстава для вчинення реєстраційних дій — ухвала Вищого адміністративного суду України від 14.02.17 р. у справі #826/11289/16, яке стосувалося абсолютно іншої реєстраційної дії, вчиненої 2015 р.

У цей час накази про анулювання доступів нашого герояреєстратора просто зникають із сайту Мін’юсту. Виявляється, міністерство сумлінно виконує іншу судову ухвалу. І от що цікаво. За даними з Єдиного держреєстру судових рішень, видно, що суд надіслав рішення до виконання 1 червня, 2 червня його було зареєстровано в реєстрі, а оприлюднено лише 5 червня. Але реєстраційні дії реєстратор, що підпав під санкції,вчинив ще 29 травня.

Як це можливо? Лише якщо безпосередньо після прийняття ухвали суду хтось особисто домігся від Департаменту державної реєстрації призупинення дії наказів міністерства, а також негайного відновлення доступу до державних реєстрів для свого реєстратора. Адже законна процедура передбачає офіційне звернення Мін’юсту до компанії “Національні інформаційні системи” (технічного адміністратора реєстру) щодо відновлення ключів доступу до реєстру вже після оприлюднення ухвали суду. За інформацією джерел у правоохоронних органах, місцеве територіальне управління Нацполіції має у провадженні, щонайменше, шість епізодів за участю несумлінної реєстраторки у рейдерських діях.

Можна також помітити одну закономірність: найзухваліші дії вчинюють реєстратори, щодо яких вже ведеться відомча камеральна перевірка Мін’юсту. Далі можна гіпотетично вивести бесіду між “чорним” реєстратором і замовником: “Шановна (ий), Вам кінець. Ось проект наказу про анулювання доступу до реєстру. Яка прикра несправедливість… Подивіться на ці гроші. Ми бачимо у Вас нерозкритий потенціал. Все, що треба, — це зробити один запис. Вас точно не посадять. А за рік Ви знову пройдете навчання й отримаєте новий ключ до реєстру”. Зважаючи на те що реєстратори отримують від 5 тис.грн. — це реально і бюджетно. Треба також зважити на те, що про всі перевірки та технічні “дірки” в реєстрах знає лише реформований Мін’юст.

Законні механізми захисту

На виконання “антирейдерського закону” 2016 р. у Мін’юсті та його територіальних управліннях створені і працюють комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова відносить їх діяльність до безумовних здобутків реформи.

Нотаріальна форма завірення протоколу загальних зборів підприємства, технічний обмін даними між ДРРП і Держгеокадастром при укладенні договорів оренди — це працюючі “запобіжники” рейдерства. Пані Олена влучно зазначає, що працюють лише ті запобіжники, де реєстраційну дію технічно неможливо вчинити. Наприклад, реєстратор не може завершити дію, поки автоматично не підтягнуться дані від Держгеокадастру про реєстрацію земельної ділянки. Таку ж систему обміну даними планується запустити й з Єдиним державним реєстром судових рішень (далі — ЄДРСР).

Мін’юст здійснює поточний моніторинг реєстрів та призначає камеральні перевірки у випадку виявлення підозрілих ознак. Результатом також можуть бути скасування дій та санкції. Пані Сукманова зазначила: “На практиці були випадки, коли ми бачили здійснення незаконних дій в режимі онлайн, скасовували їх, реєстратор вперто повторював дію, ми її знову скасовували і вимушені були телефонувати безпосередньо реєстратору, щоб зупинити цей абсурд”.

БІЗНЕС запитав пані Сукманову, чому вчинені зміни у ЄДР в описаних вище випадках не скасовано і що повинен робити потерпілий в цьому випадку. Отримали бюрократичне: “За формальними ознаками оформлення скарги ми не змогли її розглянути, але ми не могли не відреагувати на такі порушення реєстратора, і тому їй було анульовано оступ до реєстру. Комісія не може розглядати спір між сторонами по суті. І, звичайно, єдиний шлях, яким сторони повинні захистити свої права, — це судове оскарження”. Юрій Кирилов — власник підприємства, що потерпає від рейдерської атаки, обурений: “Який спір по суті? Реєстратор видалила інформацію про законних власників. Одним кліком переписала власність на мільйони доларів. Мін’юст має можливість скасувати реєстраційну дію, але пропонує мені йти до суду? До адмінсуду, який буде роками розглядати цю справу. Я все правильно зрозумів із засадничими принципами захисту власності в Україні?”.

Пані Сукманова, у свою чергу, зазначає: “Якщо дія скасована, то Комісії нічого розглядати, бо немає самої дії”. Скасування дії не є дією? А як же ч.6 ст.34 Закону про державну реєстрацію юросіб та фізосіб — підприємців: “Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про… а) скасування реєстраційної дії;.. в) виправлення технічної помилки, допущеної державним реєстратором”?

Проте, погодимося, якщо реєстратор вчинив злочин, то його розслідування — це вже компетенція поліції…

Міф про кримінальну відповідальність реєстраторів

Усі “антирейдерські” злочини (ст.190, 206, 206-2, 357, 358, 365-2 Кримінального кодексу України) належать до підслідності Нацполіції. Статистика відповідальності реєстраторів є приголомшливою…. Тобто ніякої відповідальності вони фактично не несуть. У 2017-2018 рр. за спеціальною “антирейдерською” статтею Кримінального кодексу — 206-2 (“Протиправне заволодіння майном підприємства”) вироків по реєстраторах — нуль. Немає засуджених реєстраторів ані за зловживання своїми повноваженнями, ані за шахрайство, ані за підробку документів. Тобто за весь час дії “антирейдерських” статей Кримінального кодексу в Україні не було жодного випадку засудження цієї категорії чиновників. Абсолютно безкарними є в Україні уповноважені державою особи, які перепишуть вам будь-яку власність.

Бізнес-омбудсмен вам у поміч…

Бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета визнає факти зловживань, які притаманні сфері державної реєстрації. За його словами, ще в червні 2017 р. Мін’юст надав відповідь про виконання всіх вимог для організації технічного обміну інформацією між реєстрами Національної інформаційної системи (НАІС) та Державної судової адміністрації України. Але технічно обміну не існує досі. Такого обміну не існує, наприклад, і між “внутрішніми” реєстрами самого Мін’юсту: реєстром корпоративних прав та реєстром обтяжень рухомого майна. Також залишається технічна можливість здійснення реєстраційних дій у порушення принципу територіальності (для виправлення такої можливості на програмному рівні потрібні години, а не роки роботи. — Ред.). Не реалізованою лишається опція sms-інформування власників корпоративних прав про реєстраційні дії відносно їхніх прав. Таке інформування вже існує щодо власників нерухомості, а тому технічно просте.

Як відбити рейдерське захоплення

Ярослав Грегірчак, заступник бізнес-омбудсмена України, радить концентруватися на превенції рейдерського захоплення. Вона включає забезпечення внутрішньої безпеки, передбачає підбір персоналу, запровадження та дотримання сучасних стандартів корпоративного управління, захист конфіденційної інформації, запровадження комплаєнспроцедур. Критично важливо мати прямий короткий контакт із зовнішніми юристами (адвокатами), які нададуть швидку та кваліфіковану допомогу в кризовій ситуації.

Діяти треба максимально швидко та оперативно. Якщо є ознаки упередженого розгляду справи державними органами: Міністерством юстиції, правоохоронними органами, Держгеокадастром, бізнес може подати скаргу до Ради бізнесомбудсмена. Статистика свідчить, що понад 90% рекомендацій Офісу по індивідуальних кейсах виконуються.

У свою чергу, адвокат Сергій Ільченко описує механізм та порядок дій для тих, щодо кого незаконні дії вже відбулися:

 1. Встановіть реквізити протиправного рішення державного реєстратора.
 2. Зафіксуйте виявлені протиправні зміни. Скопіюйте паперові та електронні документи, зробіть скріншоти з екрану, зафіксуйте екран на фото чи відео. Відтворені паперові копії засвідчіть нотаріально.
 3. Підготуйте пакет документів, яким підтвердьте повноваження суб’єкта на оскарження реєстраційної дії (договір з адвокатом).
 4. Реагуйте! Подайте:
  • скаргу — до органів Міністерства юстиції України відповідно до положень Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань”;
  • повідомлення про вчинення кримінального правопорушення — до територіального органу Національної поліції України за місцем його вчинення;
  • позов до суду.