Бенчмарк для країни

БІЗНЕС НОВОЇ УКРАЇНИ
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Як Черкаське агентство регiонального розвитку об’єднує пiдприємцiв областi та що це дає бiзнесу

Черкаське агентство регіонального розвитку існує менше року, але результати вже можуть надихнути на поширення досвіду на інші області. Офіційно Агентство було зареєстровано лише восени 2016 р., а реальна робота почалася в квітні 2017 р., коли були надані перші послуги з супроводу екс­портних контрактів підприємств регіону.

Засновниками Агентства виступили шість організацій: Черкаська облдержадміністрація, Черкаська облрада, Українська Бізнес Асоціація, Український союз промисловців і підприємців, Агентство підтримки підприємництва та інвестицій і Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького.

У Черкаській ОДА згадують, що процес формування Агентства де-факто почався ще в 2014 р. Два роки вивчалася методична література, залучалися експерти, які мають досвід з організації роботи подібних структур. Вивчався як зарубіжний досвід, так і досвід команд Агентства стратегічного розвитку м.Біла Церква та Агентства розвитку Миколаєва.

Стратегія

За словами директора Черкаського агентства регіонального розвитку Івана Подоляна, є три напрямки діяльності, які були визначені Агентством як стратегічні.

По-перше, енергоефективність й енергозаміщення. Зростання цін на енергоресурси в останні роки стало чи не основною проблемою для малого і середнього бізнесу (МСБ).

p 44 1Витрати на паливо, тепло і електроенергію при відносно невеликих обсягах виробництва складають істотну частку в кінцевій ціні продукції.

Це призводить до зниження конкурентоспроможності підприємства як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Агентство буде проводити заходи, що сприятимуть підвищенню енергоефективності МСБ регіону.

По-друге, планування стратегічного розвитку територій. Йдеться про консолідацію потенціалу підприємств, розташованих в одній місцевості, для досягнення синергії. В певному кінцевому варіанті це можуть бути, наприклад, індустріальні парки.

Скажімо, цього року в м. Золотоноша зареєстрований індустріальний парк, резиденти якого займатимуться виробництвом автозапчастин та комплектуючих виробів для сільськогосподарської техніки, виготовленням електрообладнання, одягу тощо.

І, нарешті, по-третє, сприяння експорту продукції регіону та супровід експортних контрактів.

p 45Практика

«Ми поставили собі питання: яку саме допомогу ми можемо надати малим і середнім підприємствам? І дуже швидко зрозуміли, що їх виходу на закордонні ринки заважає навіть не відсутність коштів або сертифікатів, не недостатня якість товару, а елементарний дефіцит інформації про можливих покупців», — розповідає пан Подолян.

В результаті першим проектом Агентства став моніторинг зовнішніх ринків з метою пошуку покупців продукції регіону. За словами Івана Подоляна, прості послуги (наприклад, надання інформації для продажу разової партії товару) організація надає підприємцям безкоштовно. Так, наприклад, нещодавно в Європі був знайдений покупець на 40 т замороженої малини.

Більш складні вибірки і супровід експортних проектів вже платні. Поки є два таких проекти, що перебувають в стадії оформлення і реалізації. Це виведення на європейський ринок металопродукції і меблів (м’які, корпусні, дизайнерські).

Пріоритетним Черкаське агентство регіонального розвитку вважає в першу чергу ринок Німеччини. «Це величезний і багатий ринок, здатний запропонувати хорошу ціну. Продукція гідної якості обов’язково знайде там свого покупця», — говорить пан Подолян.

Саме сприяння експорту підприємств регіону може стати механізмом інвестування: що більше підприємства продаватимуть за кордоном, то більше коштів вони зможуть вкласти у свій розвиток. Хоча серед засновників організації є і облрада, і облдержадміністрація, вся команда докладає максимум зусиль, щоб «відсторонитися» від органів влади. 

«Ми не хочемо, щоб Агентство якось асоціювалося у підприємців з владою. Як правило, органи влади викликають недовіру у бізнесменів. Наше завдання — зробити так, щоб підприємці сприймали Агентство в якості партнера і помічника», — резюмує Іван Подолян.

p 45 1Перспектива

Директор Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Роман Карманник вважає, що в подальшому роль Агентства повинна змінитися: «За три роки воно повинно стати стійкою комунікаційною платформою, інструментом регіонального розвитку та зміни моделі мислення жителів області.

І зараз важливо втриматися від спокуси навантажити його “плинністю”. До кінця 2017 р. Агентство має вийти на самоокупність. На той час його робота буде забезпечуватися за рахунок внесків засновників і плати за його послуги».

Тому важливо, щоб Агентство напрацювало перелік послуг, які користуватимуться попитом споживачів. На думку засновників, не варто розраховувати на стабільне зовнішнє фінансування з боку тих чи інших проектів міжнародної технічної допомоги.

Звичайно, Агентство має подавати заявки на гранти, але робити ставку тільки на них не слід.

У перспективі і Черкаське агентство регіонального розвитку, і інші подібні агентства повинні стати виконавцями проектів державних і регіональних прог­рам, повноцінними партнерами проектних офісів центрального рівня (таких, як Ukraine Investment Promotion Office і Export Promotion Office).

Але, як зауважив Роман Карманник, кожна територія повинна досить добре розуміти, навіщо створювати агентство регіонального розвитку, хто готовий витрачати досить багато часу й енергії на його запуск і хто фінансуватиме цей процес.

Створення агентства не може бути самоціллю, не потрібно зараз робити з нього must have для всіх. Це має бути природний шлях.