Віталій Ільченко, власник групи компаній UKRAVIT

БІЗНЕС НОВОЇ УКРАЇНИ
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Оптимiзм, працьовитiсть i допитливiсть iнвестора запустили ланцюг перетворень компанiї-постачальника засобiв захисту рослин в найбiльшого укранського виробника хiмiчних препаратiв

Кинути виклик мультинаціональним корпораціям, які заполонили український ринок засобів захисту рослин, і створити перше в країні високотехнологічне виробництво пестицидів і мікродобрив — воістину прецедент в сучасній агрохімії. 

За 18 років існування група компаній UKRAVIT досягла багато чого, зокрема — відчутної частки на ринку хімічних препаратів (за підрахунками самої компанії, 9%) і досить непоганих фінансових показників. У компанії планують, що оборот за підсумками 2017 р. перевищить 1 млрд грн., а очікувана сума податків, сплачених до держбюджету, зросте приблизно до 250 млн грн. (у 2016 р. — 179 млн грн.).

За словами Віталія Ільченка, власника групи компаній UKRAVIT, «середньострокові цілі досягнуті», однак це не причина зупинятися. 

«Навіть у найскладніші моменти, які, природно, були, у мене ніколи не виникало бажання все кинути і продати компанію, — відверто каже пан Ільченко, оптиміст по натурі. — Я на все реагував з твердою впевненістю в успіху. У якийсь момент труднощі починають загартовувати, і мені вже складно зупинитися».

Хімічний підрив

Починалося все в 1999 р. з дистрибуції хімпрепаратів для боротьби з побутовими шкідниками. Але коли власник почав вивчати специфіку їх виробництва, з’ясувалося, що нічого складного в цій справі немає. Увага до деталей і звичка з головою занурюватися в усі бізнес-процеси підштовхнула підприємця до більш глибокого вивчення хімічного виробництва.

«Я об’їздив півсвіту, вивчаючи специфіку роботи різних хімпідприємств, — згадує пан Ільченко. — Потім знайшов в Україні кількох вчених-хіміків, у яких були свої напрацювання і залишився ентузіазм для створення власного виробництва».

Перші кроки, які інвестор здійснив разом з вченими, виявилися успішними, і цей вдалий досвід став стимулом для подальшого розвитку хімвиробництва в Україні. «Ми побачили величезний потенціал у вітчизняній хіміндустрії, — зазначає Віталій Ільченко. — Україна за якістю препаратів не поступається іноземним виробникам».

За словами інвестора, стартового капіталу як такого не було. Виробництво починалося на орендованих площах. «Ми дійсно створили все з нуля, — розповідає пан Ільченко, стверджуючи, що іншого шляху розвитку ні для себе, ні для галузі він не бачив. — Ми впевнено розвивалися і знали, як нам діяти і за рахунок чого конкурувати».

  • У 2004 р. компанія зареєструвала власні ЗЗР, а вже за рік почалася підготовка докумен­тації для отримання дозволу на виробництво пестицидів на Черкаській фабриці агрохімікатів.
  • У 2005 р. — на старті виробництва — компанія випускала близько 100 т продукції на рік. При цьому лінійка продукції налічувала близько 20 найменувань. Компанія інтенсивно розширювала товарний ряд.
  • У 2008 р. вивела на ринок агропрепарати в дрібній фасовці для потреб дачників і городників (бренд «Аптека садівника»).
  • В 2010 р. опанувала новий напрямок — випуск мікродобрив, стимуляторів і регуляторів росту.
  • У 2009 р. Черкаська фабрика агрохімікатів почала встановлювати сучасні виробничі лінії для виготовлення більшості форм ЗЗР.

На момент покупки цього майданчика виробничі потужності фабрики становили 350 т препаратів на рік, а після завершення модернізації в 2010 р. збільшилися до 2 тис. т. А запуск другого заводу (у 2009 р.) дозволив наростити виробничі потужності групи компаній UKRAVIT до 7 тис. т продукції на рік.

Зараз ці потужності завантажені на 100%, і компанія має намір їх розширити. «Наступного року ми запускаємо третій завод, що дозволить компанії випускати близько 12 тис. т препаратів на рік», — розповідає про найближчі плани Віталій Ільченко. При цьому інвестор уточнює, що за останні два роки в виробництво було інвестовано близько 400 млн грн.

Не мрії, а плани

Протягом усього часу роботи на ринку в якості виробника UKRAVIT постійно збільшувалася і розширювалася. Подібна стратегія зростання намічена і на найближче майбутнє.

Принаймні, пан Ільченко розраховує, що компанія буде рости ще мінімум п’ять років. За цей час власник хоче вивести своє дітище в трійку лідерів ринку ЗЗР і мікродобрив України з часткою не менше 25%. «Для цього є всі підстави, і ми знаємо, як досягти наміченого», — резюмує він.

Розширюватися компанія має намір в одразу декількох напрямках. Зокрема, найближчим часом UKRAVIT збирається вийти на ринки ще кількох країн і значно розширити свою присутність в Молдові та Грузії, куди постачає свою продукцію з 2012-2013 рр. Нинішня частка експорту в структурі збуту становить 10%.

В UKRAVIT також планують істотно розширити свій виробничий портфель за рахунок покупки компаній або інвестування в суміжні ринки. «Найближчим часом ми інвестуємо в компанію по виробництву фармацевтичних і харчових добавок, — розповідає пан Ільченко. — Це дозволить нам не тільки розширити портфель продукції, а й об’єднати зусилля в розвитку нових технологій і експорту українських продуктів за кордон».

Цього року UKRAVIT почала співпрацювати з іншою українсь­кою хімічною компанією — Chemical Elements Ukraine (належить родині Леоненків).

Це підприємство випускає широкий перелік хімічних речовин і з’єднань і до 2014 р. його виробничий майданчик базувався в Донецьку. Але з початком бойових дій виробничі потужності переїхали в Черкаси, де в 2016 р. власникам вдалося відродити виробництво.

«Ми бачимо можливості цієї компанії і, за умови об’єднання зусиль, можемо досягти більшого, — говорить Віталій Ільченко. — Ця співпраця дозволить нам частково відмовитися від імпортної сировини, але перш за все створить майданчик для розвитку вітчизняних продуктів з високою доданою вартістю».

У найближчих планах — відкриття до кінця року науково-дослідного центру в Черкасах. Інвестор вклав у цей проект близько 130 млн грн. інвестицій. Центр буде працювати в форматі Силіконової долини. Тобто туди зможе приїхати будь-який фахівець з біохімії, щоб попрацювати над своїми стартапами.