"Пріоритетний сегмент"

Підтримка МСБ — 2018
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Владлен Дєдков, начальник Управління малого та середнього бізнесу Укрексімбанку.

“Підприємства, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, є пріоритетним, “золотим” сегментом економіки, надзвичайно важливим для держави”

 

Найпотужнішими гравцями на фінансовому ринку України є державні банки, що достатньо капіталізовані, активно реформуються і підсилюють профільні напрямки роботи. Начальник Управління малого та середнього бізнесу державного Укрексімбанку Владлен Дєдков запевняє, що співпраця з банком дозволяє поступово підвищувати готовність невеликих компаній використовувати складні фінансові інструменти для виходу на нові ринки.

— Якими критеріями керується Укрексімбанк при залученні клієнтів малого та середнього бізнесу?

— Спеціалізацію банку закладено вже безпосередньо у його назві — “Державний експортно-імпортний банк України”. Підприємства, що здійснюють зов­нішньоекономічну діяльність, є пріоритетним, “золотим” сегментом економіки, надзвичайно важливим для держави. У нашому банку клієнтам МСБ, які працюють на іноземних ринках, належить більше половини кредитного портфеля та дві третини кош­тів на рахунках. Ми залучаємо на обслуговування компанії малої та середньої капіталізації, які потребують підтримки щодо започаткування та розвит­ку експортної діяльності, але не обмежуємо й інші підприємства реального сектора економіки. Зважений бізнес-план, прозора фінансова звітність та здатність своєчасно і в повному обсязі виконувати фінансові зобов’язання — ось основні критерії оцінки підприємства як перспективного партнера. Напевне, головна відмінність Укрексімбанку від інших гравців ринку полягає в тому, що він має не роздрібне, а корпоративне спрямування. Тому клієнти малого та середнього бізнесу можуть отримати всі ті продукти, які у більшості банків надаються лише великому бізнесу.

 

— Які пропозиції для експортерів ви вважаєте найактуальнішими?

— Укрексімбанк зараз прагне бути експертним цент­ром з професійним консалтингом та кваліфікованим супроводом усіх операцій клієнта. Зважаючи на його потреби, ми можемо обрати оптимальне рішення. Зокрема, банк може забезпечити фінансування поставок товарів і послуг з-за кордону під страхове покриття експортно-кредитних агентств. Так само за рахунок кредитних ресурсів іноземних банків-партнерів можна профінансувати у різних валютах за привабливою вартістю придбання техніки чи обладнання іноземного виробництва, до того ж без додаткової застави — достатньо лише товару, який набувається.

Реалізуючи спільні проекти з Міжнародними фінансовими організаціями, такими як Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та Європейський банк реконструкції та розвитку, ми можемо запропонувати малим та середнім підприємствам скористатися довгостроковими ресурсами. Додатковою опцією є можливість рефінансування витрат, які раніше були здійснені позичальником.

Як банк з багаторічним досвідом міжнародних розрахунків, ми можемо забезпечити професійний супровід контрактів будь-якої складності. Співпраця за напрямом зовнішньоекономічної діяльності з Укрексімбанком дозволяє клієнтам отримати послугу “Прямий дилінг”, покупку валюти день-у-день, прискорений розрахунок при продажу валюти (попередній розрахунок при поданні заявки).

 

— Чи користуються попитом документарні ­операції?

— Останніми роками обсяги таких операцій серед українських учасників міжнародної торгівлі не надто великі, але Укрексімбанк і досі посідає лідерські позиції за документарними та в тому числі гарантійними операціями. На нашу користь традиційно грають статус надійного, відомого у світі державного банку та найбільша мережа банків-кореспондентів. Ми реалізуємо тендерні та платіжні гарантії, гарантії авансового платежу і виконання зобов’язань за контрактом тощо. Також для забезпечення ефективної зовнішньоекономічної діяльності банк пропонує послуги торговельного фінансування з використанням різноманітних інструментів документарних експортних та імпортних акредитивів, документарних інкасо. Варто зазначити, що саме Укрексімбанк на початку року першим видав своєму клієнту гарантію розстрочення сплати ПДВ на користь Державної фіскальної служби під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва.

Можливість використання повного спектру документарних операцій Укрексімбанку забезпечує вагомі переваги для клієнта: експертизу та допомогу при складанні зовнішньоекономічного контракту, мінімізацію ризиків виконання зобов’язань, відсутність необхідності відволікати з обігу підприємства власні ресурси, привабливіші порівняно з вартістю банківського кредитування умови фінансування, підтримку репутації клієнта перед іноземним партнером і, врешті, супроводження банком угоди від початку до її завершення.

 

— Укрексімбанк є одним з найбільших кредиторів агросектора. Чи маєте ви спеціальні продукти для аграріїв?

— Так, але наша підтримка сільгоспвиробників та переробників передбачає не лише пряме кредитування, а й активну участь у різних державних програмах, спрямованих на розвиток агросектора. Через ­Укр­ексімбанк зараз можна отримати державну компенсацію до 40% вартості придбаної сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва. Фермерські господарства можуть розраховувати на компенсацію відсоткової ставки за залученими в Укрексімбанку кредитами, а також часткову компенсацію вартості придбаної техніки, обладнання, закупленого насіння і консультаційних послуг.

У межах державної програми підтримки тваринництва передбачена часткова компенсація відсоткової ставки за позиковими коштами на поточні потреби, яка складає до 1,5 облікової ставки НБУ. У разі будівництва та реконструкції ферм та комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільгосппродукції за рахунок банківських кредитів можуть бути компенсовані 25% фактичних витрат згідно з кредитним договором.

 

— Як ви оцінюєте поточний стан та перспективи взаємодії компаній МСБ з банками?

— Загалом портфель клієнтів малого та середнього бізнесу достатньо “короткий”, його оборотність доволі висока і потребує постійного заміщення — така вже склалась кон'юнктура ринку. Здебільшого основною потребою у фінансуванні клієнтів є оборотні кошти, але завдяки своїм можливостям ми можемо пропонувати привабливі умови інвестиційних кредитів і таким чином генерувати більший попит на них.

Малий бізнес традиційно перебував у тіні великого та середнього, однак нині виразно проявляється потенціал його зростання. Все частіше у таких компаній виникає потреба налагодити зовнішньоекономічну діяльність, використовувати документарні операції. З ними вже можна розмовляти про фінансування, адже все більше їх прагне показати у звітності реальну картину, а не займатися “схемною” оптимізацією. Все це відкриває представникам малого бізнесу можливості працювати з державним банком, а нам — приділяти особливу увагу цьому сегменту.