Олександр Пойманов: Гаджети для “розумного дому” Apple HomeKit з’явилися лише за рік ДО нашого старту

Інновації: Вийди за рамки, і зміни світ
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Пойманов, засновник стартапу CLAP

Компанія Олександра Пойманова першою змогла розробити реалістичну систему “розумного дому” CLAP (Clever Apartment) для українського ринку. CLAP гарантує безпеку та комфорт у будинках, а також допомагає мешканцям раціонально витрачати ресурси і значно економити на комунальних платежах. Саме про розробку таких екологічних та енергоефективних житлових технологій БІЗНЕС детально розпитав свого співрозмовника.

У світі існує багато виробників “розумних будинків”. Чому чотири роки тому ви вирішили розвивати саме цей бізнес — увійти на ринок, де вже тісно?

— Взагалі, конкурентів можна порахувати на пальцях. А у нашій ціновій ніші їх зовсім немає! Коли ми вирішили зайнятися розробкою “розумного дому” і проаналізували ринок, то виявили, що у потрібній нам комплектації системи не існувало зовсім, а аналоги коштували в межах $40-50 тис. До того ж наше дослідження показало, що ми зможемо запропонувати ціну близько $2 тис.

У чому особливість комплектації системи CLAP?

— В нас налаштована професійна диспетчеризація, що аналізує потребу в споживанні електрики та води. Окрім того, наша система постійно “навчається” — до речі, нічого подібного в світі немає.

Звичайно, зараз вже з’явилися системи, схожі на нашу, оскільки ми змушені були оприлюднити деталі значно раніше запланованих термінів, адже ми укладали великий ексклюзивний контракт з компанією “Укрбуд Девелопмент”. Але, таким чином, саме ми “підказали” багатьом конкурентам напрям для розвитку схожих систем. Взагалі, винахід планувалося представити світові лише поточного року.

Чи означає це, що у вас немає конкурентів у світовому масштабі?

— Не буду стверджувати, що наша система — унікальна. Адже сигналізація та домофони існували й раніше. Датчики антипотопу, запірні клапани, регулятори теплої підлоги — теж. Але всіх цих компонентів не існувало в одному додатку в мобільному телефоні, де все це можна поєднувати й комплектувати. Наприклад, гаджети для “розумного дому” Apple HomeKit з’явилися за рік до нашого старту. Та все одно, такого поєднання функцій, як у нас, у жодному додатку немає.

В Україні наразі існують стартапи в сегменті “розумних будинків”. Чи є напрацювання, що можуть скласти вам конкуренцію?

— Є компанії, які рухаються в цьому напрямку. Проте вони фокусуються на значно вужчих сферах. Наприклад, займаються аспектами безпеки й додають до неї елементи “розумного дому”. А ми хочемо охопити повну лінійку, тобто все, що в світі прийнято називати “розумним домом”. У нашій системі усі датчики бездротові, це вигідно вирізняє нас від інших. Укомплектування 2-, 3-кімнатної квартири без диспетчеризації, тобто зчитування показників, займає близько 20 хвилин, з диспетчеризацією — кілька годин. А системи, що існують наразі в світі, інсталюються впродовж одного-трьох місяців.

Раніше ви займалися розробкою програмного забезпечення, аграрним бізнесом та проектами у сфері логістики. Чим зумовлено таку різнобічність ділових інтересів?

— Перший свій серйозний бізнес я створив 2006 р. — це були транспортна логістика та митно-брокерські послуги. А за рік вже займався експортом різних зернових культур, овочів тощо у великих обсягах. На жаль, 2008 р., зважаючи на економічну кризу, вся бізнесова діяльність зупинилася. Але моє правило — завжди створювати різнопланові бізнеси. Тобто я розкладаю свої активи в абсолютно різні “кошики”. Саме це мене врятувало: під час і першої, і другої, і третьої кризи. До того ж я завжди розумів, що Україна — держава вкрай нестабільна. Особливо показовим у цьому сенсі став 2008 р.: після чого я вирішив, що ніколи не буду розвивати лише один бізнес. Адже у кризовому 2008 р. багато компаній просто не змогли вижити на ринку — вони працювали винятково в одному напрямку. Звісно, спеціалізуватись в якійсь одній вузькій галузі й бути в ній професіоналом — це дуже добре. Але не в нашій країні.

Якщо говорити про сьогодення, то окрім системи “розумного дому” я займаюся наданням митно-брокерських послуг, а також постачанням зерна, очищенням зерна й коріандру та дробленням гороху. Цей бізнес зараз “на хвилі”, і я це вчасно відчув. Взагалі, були різні бізнеси, але я не можу сказати, що якийсь з них став для мене невигідним або вкрай збитковим. Я просто завжди вчасно його вмів продати, орієнтуючись на світові економічні тенденції, моніторингом яких постійно займаюсь. Наприклад, пік інтересу до тих же “розумних будинків” я відчув приблизно за рік до того, як він проявився. А апогей цього інтересу намічається на 2022 р. Ба більше, я знаю, що у деяких країнах на державному рівні навіть хочуть ухвалити закон про обов’язкове встановлення систем “розумного дому” з автоматизацією в усіх житлових новобудовах. Тому, переконаний, за років десять не буде жодної новобудови без системи “Розумний дім”. Наприклад, у всіх нових квартирах забудовника “Укрбуд Девелопмент” наразі ми встановлюємо наші “розумні” системи.

Є інформація, що у створення CLAP вкладено близько $7 млн. Це кошти інвесторів, фондів чи з якихось інших джерел? Як швидко сподіваєтесь окупити витрати з прибутками або хоча б вийти “в нуль”?

— Я не знаю, звідки у ЗМІ взялася цифра $7 млн, але я ніколи її не називав. Це інша сума, дещо менша. Що стосується походження грошей, то спочатку створення системи “розумного дому” CLAP фінансувалось моїми особистими коштами. А після підписання перших контрактів, відповідно, були залучені гроші клієнтів. Щодо окупності проекту, то на прибуток ми чекаємо вже цього року. В нас є замовлення, наприклад, в Грузії, Казахстані, Великобританії, Шрі-Ланці, Румунії, ОАЕ, Данії, Польщі, Німеччині та інших країнах, які ми наразі виконуємо. В межах України, як я вже зазначав, маємо контракт з компанією “Укрбуд Девелопмент”. І ми вже почали встановлення наших “розумних” систем. Пізніше ми обов’язково вийдемо на етап роздрібних продажів в Україні. Хоча, напевно, набагато раніше все-таки почнемо роздрібну торгівлю саме за кордоном.

Чи підходить ваша розробка для приватних будинків, у тому числі в сільській місцевості?

— Звичайно, її можна використовувати навіть на різних підприємствах. Система “Розумний дім” підходить для автоматизації будь-яких приміщень. У нас вже є замовлення від низки інститутів і заводів, наприклад, з Обухова (Київська обл.), а також від готелів та енергетичних компаній. Ми звикли до того, що по квартирах ходять бабусі й переписують дані з лічильників. А наша система сама зчитує та передає всі дані. До того ж є можливість бачити в своєму мобільному додатку, скільки енергії витрачено на певний момент не лише в кіловатах чи гігакалоріях, а й у гривнях, що набагато зрозуміліше. Можна проаналізувати, чому саме стільки виходить. Понад те, у самій системі можна зробити прогноз витрат та зіставити з вашими доходами. Якщо перевищуватимете встановлені вами ліміти, “розумна” система одразу про це попередить.

У вас вже є потенційні іноземні клієнти. Чи відрізняються смаки та потреби покупців у різних країнах?

— Зараз ми на стадії підписання контрактів: обговорюємо нюанси сертифікації у певній країні та інші умови роботи, нюанси по радіочастотах. Є низка питань щодо адаптації системи для країн Азії та Близького Сходу, які ми вирішуємо. Тому від моменту підписання контракту до відвантаження товару є ще маса відкритих невирішених завдань.

Що стосується потреб замовників, то спочатку наша “розумна” система була максимально спрямована на обігрів приміщення — з усілякими батареями й управлінням обігріву підлоги. А от у країнах Близького Сходу ця тема взагалі не цікава. Там, навпаки, потрібне охолодження. Проте ми отримали замовлення від тамтешніх компаній. Нам роз’яснили їхню специфіку управління електрикою, кондиціонерами та інші технічні нюанси, щоб ми якнайшвидше вийшли на місцевий ринок. У травні ми закінчили роботу над технічними вимогами, які нам виставили замовники на Близькому Сході. Там навіть вмикач (вимикач) світла працює зовсім за іншим принципом, аніж в Україні чи Європі.

Чи вигідно робити для того ж Близького Сходу продукт практично “з нуля”?

— Це вигідно насамперед з практичної точки зору, а також з огляду на наш розвиток й рух уперед. Адже ми не стоїмо на місці: зараз у нас працюють майже 100 осіб. Це розробники, інженери, фахівці з програмного забезпечення, промислові дизайнери та інші технічні спеціалісти. Їхніми руками вже створено 15 готових пристроїв, ще три перебувають на стадії виходу, швидше за все, це станеться влітку, і близько десяти пристроїв на стадії розробки. Не можу надати деталі, тому що ми вже не­одноразово стикалися з копіюванням наших ідей та інновацій. Але влітку ми офіційно представлятимемо свій продукт. Ми запросимо ЗМІ на наш завод у Вінниці — треба розвіяти чутки, що наш винахід, нібито, роблять в Китаї. До речі, зараз ми ведемо активні переговори ще з одним українським заводом, який у майбутньому допомагатиме здійснювати складання продукції.

Я знаю, що устаткування для автоматизованої лінії складання у Вінниці ви закуповували у Південній Кореї та США. Чому не українське?

— Відповідь проста: українського не існує. Крім того, нам були важливі якість устаткування та співвідношення “ціна — якість”. Цього літа ухвалюватиметься рішення про спорудження нового сучасного заводу у Вінниці, повністю “з нуля”, який відповідатиме міжнародним стандартам. І зароблені гроші ми інвестуватимемо в будівництво цього заводу. Сподіваємось, що за півтора року ми його збудуємо.

А чому саме у Вінниці?

— Там набагато простіше знайти співробітників, аніж у столиці. Взагалі, найбільша зараз проблема для нас — це пошук фахівців, тому що ми хочемо розширити штат до 600 осіб.

Скільки ви плануєте інвестувати в спорудження нового заводу?

— Наразі важко сказати. Ми будуватимемо блоковою системою з можливістю розширення і намагатимемось купувати землю. Звичайно, простіше займатися виробництвом у Китаї, але я вирішив все робити лише в Україні. Це суто з патріотичних поглядів — адже це мій внесок у зміни на краще в країні.

Як мені відомо, система “розумного дому” CLAP не повністю створюється в Україні: пластикові корпуси постачають з ЄС. У нас немає спеціальних виробничих баз і фахівців?

— Так, в Україні немає компаній та фахівців, які змогли б якісно виготовляти такі корпуси. Я їздив на різні українські заводи, що займаються литтям, та на інші локації в межах України, які могли б робити це. Проте якість лиття там жахлива! Тому поки пластикові корпуси вироблятимуться в ЄС, в Угорщині, а також у Китаї. Пластикові корпуси — це лише 1/100 складова ціни, але це важливе питання якості. Навіть коли ми побудуємо новий завод у Вінниці, пластикові корпуси продовжимо привозити з-за кордону.

Повернімось до вашої “розумної” системи. Як продукт допомагає оптимізувати витрати? Наприклад, наскільки можна знизити суму комірного у двокімнатній квартирі?

— Тести, які ми проводили всередині нашої структури, серед систем, встановлених у співробітників, показали, що це 40%. Але є різні випадки. Наприклад, у моїй квартирі показники економії на сплаті комунальних послуг досягли 70%.

Як це вдалось?

— Вдома встановлені конвектори, є тепла підлога, кондиціонери та центральне опалення. Раніше вся ця апаратура була увімкнена і не було жодного температурного контро­лю. А після встановлення CLAP система почала самостійно визначати, чим вигідніше опалювати.

У нас є прилади з диспетчеризації, які збирають дані щодо витрати тепла в гігакалоріях. Ми все це перевели в гривні, і відтепер можна зрозуміти, скільки на даний момент електробатареї, кондиціонер чи тепла підлога споживають в грошовому вираженні. До того ж система може автоматично вибрати, чим наразі обігрівати житлове приміщення. Це особливо важливо під час опалювального сезону та якщо є нічний тариф. Звісно, система має бути підключена до лічильників води, тепло- та електроенергії.

А як у CLAP справи з базовими можливостями інших систем: “розумними” розетками, вимикачами, лампочками?

— У нас є “розумні” розетки і зараз працюємо над “розумними” лампочками. Наразі ми розширюємо систему, пов’язану з безпекою. В нас є конкуренти, які спеціалізуються на безпеці та вирішили спробувати себе на терені “розумних будинків”. Ми теж вирішили трохи попрацювати в їхній сфері — розширити лінійку системи безпеки. Це квартирні та вуличні датчики, система перетину пери­метру тощо.

Цього року в нас з’явиться сирена — домашній та вуличний варіанти, брелок, вуличний датчик руху та бар’єр. Наприклад, у квартирах “Укрбуду” ми встановлюємо 15 різних датчиків. Однак ми не поспішаємо розголошувати деталі про це, тому що найбільша проблема, з якою ми стикнемося вже найближчим часом, — це масштабування виробництва.

Які плани щодо залучення інвестування у проект “Розумний дім”?

— Гроші, які ми отримуємо від продажів, всі повністю реінвестуємо. Так буде, щонайменше, перші кілька років.

“У моїй квартирі показники економії на сплаті комунальних послуг досягли 70%”

З нинішніх контрактів, які є найбільшими?

— Напевно, з “Укрбудом” — адже ми підписали контракт на 20 тис. квартир.

Для нас дуже перспективні переговори з Китаєм, а також з Індією — там неосяжний ринок, і ця країна серйозно, майже на урядовому рівні, зацікавилася нашим “розумним” винаходом. Окрім цього у співпраці з нами зацікавлені й великі індійські торговельні мережі.

CLAP активно бере участь у міжнародних виставках, тому ви постійно в курсі останніх новинок. У чому в сенсі інновативності Україна попереду планети, а в чому значно відстає?

— Якщо розглядати питання, наприклад, на міському рівні, то значно відстає. Наприклад, у Києві лише нещодавно та з великими потугами запровадили електронний квиток для проїзду в транспорті. Взагалі, Україна нині одна з найзатребуваніших країн з точки зору виконання поставлених завдань з інновацій. Зокрема, наша держава — один зі світових лідерів зі створення програмного забезпечення. У нас величезний потенціал! Як мені відомо, в Україні 200 тис. фахівців в IT-галузі, а за п’ять років їх стане вдвічі більше.

Звичайно, шкода, що Україна не є наразі генератором інноваційних розробок і до українських фахівців звертаються з-за кордону лише для їхнього втілення. Раніше у мене був паралельний бізнес — “стартап-інкубатор”. До нас зверталися із завданнями з-за кордону: наші фахівці швидко створювали потрібний продукт і нам платили за виконану роботу. Але величезні гроші за готовий інноваційний продукт отримували не ми, на жаль. І саме ця ситуація спонукала мене до винаходу власного продукту — системи “розумного дому” CLAP. Вона покликана зробити домівку кожної людини затишнішою, максимально безпечною й енергоефективною. Тобто створити всім нам комфортні умови життя.

 

Тетяна Омельченко