“Довіра до лідерів агрохімічної індустрії має зменшити час імплементації інноваційних підходів”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Андрій Андрюшко, комерційний директор з насіння та ЗЗР в Україні Corteva Agriscience™, Сільськогоспо­дар­ського підрозділу DowDuPont

 — Світовий ринок ЗЗР щороку зростає на 3-4%. Наскільки збільшився український ринок пестицидів минулого року і чи очікується зростання 2019 р.? Що цьому сприятиме?

— Згідно з оцінками Kleffmann Group український ринок пестицидів рухається до позначки $1 млрд — 2018 р. він досяг показника $900 млн (річний приріст склав близько 2%). Головними драйверами були такі фактори: збільшення площ пестицидоємних культур та інтенсифікація технологій. До Топ-3 культур, що сприяли збільшенню споживання засобів захисту рослин, увійшли соняшник, ріпак та злакові. Витрати фермерів на пестициди для соняшнику збільшилися майже на 10% і перевищують $250 млн. Витрати на пестициди для ріпаку за останні два роки зросли більше ніж на 60%. Водночас простежується певне зменшення пестицидного навантаження при вирощуванні кукурудзи та сої.

Ми оцінюємо можливість зростання ринку поточного року як середню.

— Які тенденції спостерігаються у виборі культур для засівання?

— Найважливіший фактор вибору — рентабельність. Однак, щороку нарощуючи виробництво основних сільгоспкультур, Україна стикається з недостатнім логістичним та інфраструктурним забезпеченням (порти, елеватори). Це є доволі значним стримуючим фактором. За наявності достатніх інфраструктурних потужностей доробки та перевалки культур валовий збір у 100 млн т зерна технологічно є абсолютно досяжним для України.

Варто згадати про високоолеїновий соняшник — нішовий для нас напрямок, який саме зараз розпочинає своє ефективне сходження на олімп агровиробництва в Україні. Великі товаровиробники на 20% збільшили свої посівні площі під цією культурою. Цьому сприяє сталий тренд поширення здорового харчування в Європі, зокрема з використанням високоолеїнової олії. Окрім того, високоолеїновий соняшник дозволяє працювати з високою прибутковістю порівняно зі звичайними товарними посівами.

Вибір гібриду соняшнику — це насамперед стійкість до вовчка соняшникового, високий вміст олеїнової кислоти, стійкість до нових рас несправжньої борошнистої роси та високий вміст олії.

Якщо говорити про кукурудзу, то важливим фактором у виборі насіння є максимальне використання наявної вологи. Саме це є ключовим елементом лінійки Optimum® AQUAmax®, яку створили наші селекціонери. Важливою є також стабільність гібрида, тобто його здатність з року в рік давати високий урожай, наприклад, захищений від вовчка.

— Скільки інноваційних препаратів компанія виводить на український ринок для сезону-2019?

— Торік для України Corteva Agriscience представила інгібітор нітрифікації N-Лок™ Макс — стабілізатор азоту в ґрунті, який при використанні з азотними добривами сприяє оптимізації потенціалу врожайності, мінімізації втрат поживних речовин та підвищенню ефективності використання азоту культурою. Результати багаторічних дослідів демонструють додаткову врожайність кукурудзи та зерна на рівні 7-10%.

Ще однієї інновацією став фунгіцидний протруйник для соняшника — ЛУМІСЕНА®. Це нова технологія обробки насіння, яка дозволяє захиститися від сучасних викликів природи та вирощувати будь-який гібрид, навіть в умовах найвищого ризику інфікування поля збудником пероноспорозу (несправжня борошниста роса).

В сезоні-2019 компанія поповнить своє портфоліо новими продуктами. Нещодавно ми анонсували вихід новітнього фунгіциду проти фітофторозу Зор­век Інкантія®, який за своєю ефективністю займатиме провідні позиції в технологіях захисту томатів та картоплі. Також ми продовжуємо виводити гербіциди з новітньою молекулою Арилекс™ Актив — з цього року українським виробникам доступний гербіцид для ріпаку СЛАШ™ для весняного захисту посівів.

— Які нові послуги та сервіси плануєте виводити на український ринок?

— Наприклад, діджітал-сервіси. Ми працюємо над розробкою одного проекту, що створить потужніший та ефективніший алгоритм прийняття техно-управлінських рішень. Він базуватиметься на багатофакторності специфічних умов та завдань по прибутковості. Ми реалізуємо цей пілотний проект на базі програмного забезпечення Granular, що є частиною бізнесу Corteva Agriscience.

— Які механізми просування інновацій? Чи змінилися вони останнім часом та які є складнощі в просуванні інновацій на ринок?

— Головними механізмами просування інновацій залишаються “власний досвід” та “досвід сусіда”. Тому ми продовжуємо активно практикувати вирощування широкої сітки демонстраційних ділянок та невеликих міні-випробувань безпосередньо на полях фермерів. Саме так вони максимально швидко починають використовувати не лише нові гібриди, а й нові технології. Тут головне пояснити клієнту всі переваги та недоліки нових продуктів та допомогти вирішити існуючі польові проблеми фермера.

Зважаючи на те що Україна рухається в бік підвищення технологічності, ефективності та рентабельності, інновації мають швидше завойовувати серця аграріїв. Зараз сільгоспвиробники витрачають два-три роки на перевірку інновацій на своїх полях (з прив’язкою до погодних умов, рельєфу, внутрішніх планів та можливостей персоналу). Я вважаю, що довіра до глобальних лідерів агрохімічної індустрії має зменшити час на імплементацію інноваційних продуктів та підходів. А це, в свою чергу, пришвидшить зростання ефективності виробництва.

— Чи спостерігається пожвавлення конкурентної боротьби між оригінаторами та генеричними компаніями, частка яких на ринку щороку зростає?

— Так, спостерігається. Генеричні препарати у прямому сенсі “наступають на п’яти” оригінальним пестицидам. Але, незважаючи на це, ми рухаємо інновації на ринок, пропонуючи в рази вищі якість та ефективність дії нових препаратів.

— Завдяки чому оригінатори перемагають в конкурентній боротьбі з генеричними компаніями (зважаючи на те, що ціни на оригінальні препарати значно вищі)?

— Перемога — за ефективним контролем шкідливих організмів та бур’янів та зменшеним навантаженням на навколишнє середовище. Вони досягаються завдяки антирезистентним рішенням та формуляціям оригінальних препаратів. Що стосується Corteva Agriscience, то наші гербіциди дозволяють суттєво розширити вікно внесення на тих чи інших сільгоспкультурах, а завдяки мінімальним дозам у препаратах — зменшити навантаження діючих речовин на гектар. Також інноваційні молекули дають клієнтам можливість працювати за прохолодних умов, що є важливим фактором при плануванні польових робіт. При цьому нові гербіциди не обмежують культури у сівозміні та є безпечними.

— У зв’язку з появою стійкості шкідників до певних діючих речовин, як саме змінюються підходи до технологій захисту? Як вирішується проблема резистентності?

— Наразі в портфелі компанії є інноваційна молекула Арилекс™ Актив, що належить до нового класу хімічних речовин — арилпіколінати, і саме ця молекула є хорошим рішенням для боротьби з резистентними бур’янами, у тому числі стійкими до ALS — гербіцидів у посівах різних культур. Формуляції, що вже існують, та ті, що з’являться незабаром, дозволяють захистити більшість культур, які вирощують наші клієнти, і допомагають контролювати резистентні бур’яни. Незабаром на ринок вийдуть гербіциди на основі інноваційної молекули Рінскор™, що дозволять фермерам контролювати бур’яни у посівах рису, а згодом — і кукурудзи.