“Найбільший інтерес в українських експортерів викликають ринки Німеччини, Канади, ОАЕ, США та Великобританії”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Андрій Демчук, директор Державної установи “Офіс з просування експорту України”

— Що змінилося у форматі роботи Офісу після того, як він став державною установою з сервісними функціями?

— Уряд підтримав пропозицію Мінекономрозвитку щодо утворення Державної установи “Офіс з просування експорту України” 28 березня. Головна мета — підтримка та просування експорту товарів, робіт та послуг українських виробників, а також участь у реалізації Експортної стратегії України.

Ця важлива подія стала результатом трирічної роботи проектного офісу та команди експертів. Впродовж цього часу Офіс пройшов тривалий етап трансформації від волонтерської ініціативи та створення ключових напрямків до повнофункціональної інституції з підтримки та розвитку експорту українських виробників товарів та постачальників послуг.

Відповідно до Дорожньої карти стратегічного розвитку торгівлі на 2017-2021 рр., що є частиною Експортної стратегії України, розвиток торгівлі вимагає інституційного вдосконалення та розширення переліку інструментів уряду, а саме створення інституції з підтримки та просування експорту. У грудні 2017 р. розпочалася реалізація проекту “Розбудова інституційного потенціалу Офісу з просування експорту” за підтримки урядів Великобританії та Канади.

“За результатами 2018 р. Офіс відкрив ринки ОАЕ, Канади, Нігерії, Гани, Австрії, Ізраїлю, Туреччини, Німеччини та Великобританії для 320 українських компаній”

Це було еволюційним етапом у процесі розбудови системної підтримки експорту та створення сприятливої експортної екосистеми за зразком економічно розвинених країн — Ізраїлю, Німеччини, Фінляндії, Канади, Чехії. Вже з грудня 2018 р., завершивши тривалий трансформаційний період, стала до роботи ДУ “Офіс з просування експорту України”, яка продовжує реалізацію проектів та завдань, раніше покладених на консультативно-дорадчий орган, а саме: надання консалтингових послуг щодо планування експортної діяльності та реалізації експортного потенціалу компанії; розвиток освітніх проектів для експортерів; організація торгових місій та виставок у країнах, ринки яких є перспективними для експорту українських товарів та послуг.

— Про які результати вже можна говорити?

— Наприклад, було налагоджено співпрацю з експортерами, створено та протестовано інструменти з підтримки експорту з доведеною ефективністю. Це потребувало значних зусиль та занурення у проблеми бізнесу, глибокого аналізу та консультацій з міжнародними експертами. Команді вдалось сформувати ключові програми та послуги зі сприяння експорту для різних типів підприємств та ефективно втілити у життя низку важливих міжнародних проектів. Лише за результатами минулого року Офіс відкрив ринки ОАЕ, Канади, Нігерії, Гани, Австрії, Ізраїлю, Туреччини, Німеччини та Великобританії для 320 українських компаній у рамках організації торгових місій та бізнес-візитів. Ми провели навчальні програми “Експортна Революція” та “Креативний Експорт” для більш ніж 1600 підприємців та експортерів, 350 компаніям надали консультаційні послуги щодо оцінки готовності до експорту, аналізу ринків, перевірки ідеї та інтернаціоналізації бізнесу.

Важливим елементом у якісному просуванні віт­чизняних товарів та послуг стала розробка Експортного бренда України та Виставкового бренд-буку для планування і брендування національних, колективних та індивідуальних стендів. Пізніше Експортний бренд було успішно інтегровано в Національний стенд України на China International Import Expo, що проходила у Шанхаї 5-10 листопада 2018 р. Україна вперше представила свій Національний стенд у рамках події такого глобального значення, де показала торговий, інвестиційний та туристичний потенціал. Expo об’єднала понад 80 країн-учасниць, байєрів та інвесторів — усього понад 400 тис. відвідувачів.

— Хто підтримує діяльність установи?

— Успіх українських експортерів на міжнародній арені та продуктивність команди Офісу з просування експорту стали можливими завдяки підтримці донорських організацій. У вересні 2015 р. ми отримали першу підтримку від регіонального фонду прямих інвестицій Western NIS Enterprise Fund (WNISEF), у квітні 2016 р. — підтримку уряду Канади (“Експертна підтримка врядування та економічного розвитку”; EDGE), з жовтня 2017 р. було розпочато співпрацю з Міністерством закордонних справ Естонії в рамках проекту з питань розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги. З січня минулого року за підтримки ЄБРР у рамках ініціативи ЄС EU4Business нам вдалось реалізувати низку амбітних проектів з пожвавлення торгівлі та промоції України.

— Які плани в Офісу з просування експорту України на 2019 р.?

— Ми продовжимо надавати експертну підтримку в рамках трьох основних напрямків (освіта, експортний консалтинг та бізнес-можливості) з підсиленням та розширенням нових підрозділів: відділ з організації надання аналітичних послуг розширився і виокремився до повноцінного напряму, платформа b2g також продовжує роботу з фасилітації розв’язання бізнесом та державою проблемних питань щодо експорту. Бізнес і надалі отримуватиме консультації у рамках програми SheExports (за підтримки уряду Канади та проекту технічної допомоги EDGE) та проекту “Консолідація експортного потенціалу МСБ та спрощення доступу до зовнішніх ринків”, що реалізується на замовлення ЄБРР у рамках ініціативи ЄС EU4Business.

Серед пріоритетних завдань на цей рік — посилення ролі Офісу на національному та регіональному рівнях, розвиток нових послуг з підтримки експортерів, поглиблення співпраці та координації з державними організаціями, проектами з підтримки експорту та приватним сектором.

— Яке ваше бачення створення системи зовнішньоторговельних представництв України?

— Організаціям з просування експорту дуже важливо мати свої представництва за кордоном, щоб надавати всеосяжну підтримку компаніям на місці. Наразі Офіс з просування експорту України не має власних представництв у важливих країнах, тому ми плануємо охопити ці країни шляхом укладання договорів з міжнародними консалтинговими компаніями, які спеціалізуються виключно на інтернаціоналізації бізнесу.

Ми оберемо надійних і компетентних постачальників послуг, які виконуватимуть представницькі функції Офісу за кордоном з метою організації системних продажів товарів та послуг українських експортерів і просування перспективних секторів економіки України. В якості пілотного проекту буде обрано три ринки. Регіональні представники ДУ надаватимуть ефективну підтримку Офісу з просування експорту України та його клієнтам за різними напрямками. Зокрема, йдеться про аналіз ланцюжків створення доданої вартості, ринкові дослідження, визначення потенціалу продукту та пошук партнерів для виходу на ринок, організацію двосторонніх зустрічей з потенційними покупцями на ринках, що є у фокусі, тощо.

Так, у рамках аналітичного напрямку буде зосереджено увагу на дослідженнях пріоритетних для експорту ринків, консультуванні компаній щодо того, які країни обрати, як знайти партнерів та як задовольнити вимоги до товарів на ринку ЄС. Крім того, незабаром ми запустимо онлайн-ресурс для експортерів, так званий helpdesk щодо вимог на ринку ЄС.

У нашій роботі будемо використовувати дані та дослідження від світових лідерів у сфері аналізу глобальних ринків, таких як Euromonitor Passport та Mintel, що дозволятиме нам надавати найсвіжішу інформацію експортерам щодо пріоритетних ринків, цінових пропозицій на цих ринках, вподобань споживачів, а також робити детальніші огляди країн та секторальні огляди, що розміщуватимуться на нашому сайті у відкритому доступі.

Продовжиться експансія українських виробників товарів та послуг на нові ринки: торговельні місії, ярмарки та виставки в країнах, що є стратегічними торговельними партнерами для України. У фокусі — Індонезія, Канада, Чехія, Німеччина, Ізраїль, Туреччина, Індія та ОАЕ.

— Де, на вашу думку, є точки росту для експорту України (регіони, галузі)? Наскільки великою є роль угод про ЗВТ?

— Серед важливих подій у сфері міжнародної торгівлі та просування експорту — підписання та подання на ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Кабінетом міністрів України та урядом Держави Ізраїль. Ця країна входить до Топ-20 перспективних ринків для експорту нашої продукції, а також є одним з головних торговельних партнерів України на Близькому Сході. Ратифікація Угоди дозволить розширити економічну співпрацю та наростити товарообіг, який наразі сягає $1 млрд на рік.

Переваги від підписання цієї Угоди матимуть насамперед вітчизняні компанії. За результатами торгової місії Офісу з просування експорту до Держави Ізраїль, що відбулася влітку минулого року у Тель-Авіві, сім українських компаній — членів Української асоціації меблевиків підписали з ізраїльською будівельною компанією контракт на умеблювання житлового кварталу. Майже 3 тис. квартир отримають спеціально виготовлені для цього замовлення столи, стільці, кухні та двері від українських виробників.

Інформування бізнесу про можливості на ринках країн, з якими Україна має чинні угоди про вільну торгівлю, та актуальна аналітика — важливий напрямок діяльності відділу освіти для експортерів та відділу з організації надання аналітичних послуг ДУ. Наразі, за результатами опитування, лише 22% респондентів володіють інформацією щодо експортних можливостей в рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС і ще менше, 10%, —про можливості в рамках Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою.

— Які країни викликають найбільший інтерес в українських експортерів?

— Наприкінці грудня ДУ “Офіс з просування експорту України” провела опитування серед експортерів, щоб дізнатись про найактуальніші для них експортні послуги, виявити найцікавіші ринки та найактивніші галузі, що готові до підкорення.

За результатами опитування, в якому взяли участь понад 450 компаній, найбільший інтерес в українських експортерів викликають ринки Німеччини, Канади, ОАЕ, США та Великобританії. Звісно, список пріоритетних країн змінюється залежно від індустрії.

Лише 22% компаній володіють інформацією щодо експортних можливостей у рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС”

— Ви згадали, що запитували про актуальні послуги...

— Так, ми не оминули і питання, пов’язані з темами для проведення навчальних тренінгів та семінарів: активність українського бізнесу у міжнародній торгівлі сприяє попиту на експортні освітні послуги, і все більше експортерів переходять від фрагментарного до стратегічного підходу у плануванні своєї зовнішньоекономічної діяльності. У фокусі діяльності відділу освіти для експортерів ДУ — теми, що стосуються експортної стратегії підприємства та експортного плану з акцентом на комунікацію та пошук партнерів.

— Які галузі мають найбільший експортний потенціал?

— В Експортній стратегії України саме й були визначені пріоритетні галузі, які сприяють створенню високої доданої вартості, мають потенціал для розвитку малих та середніх підприємств та продукція яких користується високим попитом на світових ринках. Це — креативні індустрії, які, зокрема, включають легку промисловість, послуги індустрії моди та дизайну, аудіовізуальні, культурні і цифрові послуги; сектор інформаційно-комунікаційних технологій, що має високі темпи зростання; сектор туризму, що має працювати й на поліпшення іміджу України за кордоном; харчову та переробну промисловість, зокрема, готові продукти харчування та органічну продукцію. Також ідеться про машинобудування, технічне обслуговування та ремонт повітряних суден та про сектор виробництва запасних частин та комплектуючих виробів для аерокосмічної та авіаційної промисловості — ці останні три напрямки орієнтовані на створення високої доданої вартості та розвиток інновацій.

Наразі експерти Офісу беруть активну участь у розробці секторальних та крос-секторальних експортних стратегій, які, зокрема, стануть дорого­вказом для подальших планів ДУ щодо роботи з визначеними індустріями.

template 02