“Бізнес — амбасадор для міжнародних інвесторів”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Андрій Булах, керуючий партнер компанії Deloitte в Україні

Кожний народ гідний своєї держави. Вона відображає нас самих, наш культурний код, прийнятий суспільний договір, усталені бізнес-практики. І як би не було спокусливо відмежуватися від того, що відбувається десь там на Банковій або на Грушевського, посилаючись на власну незначущість, кожен з нас несе відповідальність за день минулий, сьогоднішній і прийдешній.

Так, минуле багато в чому нас визначає. Воно нав’язує норми моралі, погляди на світ і сприйняття індивідів. Ми теперішні — це результат тисячолітньої еволюції і безлічі революцій. Подумки озираючись на чотири роки новітньої історії нашої країни, щоб оцінити наші досягнення і невдачі, я дивлюся на них крізь призму наявного культурного коду, який багато в чому визначає ці результати.

На мій погляд, детермінантами нашої національної самосвідомості є:

  •  відсутність значного періоду незалежності, що породжує комплекс “меншовартості”;
  •  десятиліття терору поліцейської держави щодо своїх громадян, що викликало кризу довіри;
  •  соціалістичний лад, який виключає приватну власність, ринкові відносини та зневажає багатство. Як результат, відсутність бізнес-освіти, бізнес-еліт і цивілізованих бізнес-практик;
  •  низка економічних і політичних криз, невизначеність майбутнього, наслідком чого стала відмова від “гри вдовгу” на користь отримання вигоди “тут і зараз”.
  • Цей перелік можна продовжити, але мені б хотілося зупинитися саме на тому, ким ми є і ким ми можемо стати, як ми будуємо своє життя і бізнес, і розглянути ці питання саме крізь приз­му цих “національних особ­ливостей”.

 

Комплекс “меншовартості”

Цей комплекс заважає нам помічати хороше в собі й оточуючих. Ми скаржимося на якість доріг, але затори через їхній ремонт нас надзвичайно дратують. Ми скаржимося на високу вартість авіаквитків, отримавши можливість поїхати в будь-яку країну ЄС без тяганини з візами. Ми нарікаємо на нашу систему освіти й охорони здоров’я, сприймаючи у багнети будь-яку реформу. Ми скаржимося на мізерні пенсії, не бажаючи платити податки... Ми хочемо, щоб нас любили і поважали, але не виявляємо любов і повагу до себе самих.

 

Криза довіри

Кілька десятиліть життя у поліцейській державі породили страх перед розкриттям будь-якої інформації, оскільки “...все сказане може бути використане проти вас”. І поки Захід рухається у напрямку прозорості фінансової звітності, відносин з підрядниками та клієнтами, оприлюднення нефінансової інформації для громадськості, український бізнес живе з двома системами звітності — для податкової і для власників.

 

Відсутність довгострокової стратегії

Почуття незахищеності, яке сформувалось внаслідок локальних та світових криз, недосконалості судової системи та олігархічної моделі ринку, призвело до того, що бізнесмени орієнтуються на миттєву вигоду, побоюючись інвестувати у проекти з тривалим терміном окупності та в довгострокові партнерські відносини. За умов всюдисущих діджиталізації, демонетизації та децентралізації, успішний сьогодні бізнес вже завтра може перестати існувати.

 

Відсутність бізнес-еліт та цивілізованих бізнес-практик

Зараз в Україні основні гравці — це бізнесмени першого покоління, які отримали свої бізнес-навички не з дипломом МВА, а в суворих реаліях первісного нагромадження капіталу 1990-х або кризових “нульових” років. Їм притаманний авторитарний стиль управління, одноосібне прийняття рішень і, найчастіше, недовіра до команди. І якщо ця тактика виправдала себе на світанку становлення бізнесу, нині вона перешкоджає його розвитку та адаптації до нових реалій.

 

Що робити

Еволюціонувати. Визнати, що успадковані та звичні моделі мислення і ведення бізнесу застаріли. Власники українського бізнесу повинні розуміти, що шлях до успіху в часи великих змін лежить через трансформацію. Все, що потрібно для процвітання бізнесу, який є частиною масштабної трансформації країни, — це готовність до широких горизонтів планування, безкомпромісне “так” прозорості та побудова ефективного процесу прийняття рішень.