Чим досвід ЄС може бути корисний для розвитку МСБ в Україні

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олексій Воронков, директор з розвитку естонської програми E-Residency в Україні

Торік Міністерство економічного розвитку і торгівлі України представило Стратегію розвитку малого та середнього бізнесу (МСБ) на наступні три роки. Цей проект дуже важливий, адже в розвинених країнах МСБ вважається основою приватного сектора економіки. Так, впродовж 2016-2017 рр. саме на МСБ припадало 90% бізнесу в Європейському Союзі. При цьому саме малі та середні підприємці формують 67% доданої вартості. А у порівнянні з кризовим 2008 р. зростання у цьому секторі склало близько 10,8%. Для порівняння: в Україні показники теж доволі непогані. Частка МСБ досягає 99,8% та генерує 59% доданої вартості. Хоча існує і темна сторона Місяця: 2017 р. малий бізнес сформував 8,5% доданої вартості, забезпечивши роботою 32,5% українців.

Згідно з результатами опитування Інституту економічних досліджень, зараз лише 17% молодих (18-35 років) і 7% під­приємців старшої вікової категорії (35+) вважають економічний клімат в Україні сприятливим. Їхні відчуття підтверджують і міжнародні дослідження: Україна посідає 76-те місце зі 190 у рейтингу Doing Business. Натомість, вісім країн з першої двадцятки лідерів є членами Євросоюзу. І цікаво, що не всі вони завжди були економічно успішними. Наприклад, 1993 р. Естонія, як і Україна, перебувала у скрутному становищі. А зараз ця країна опинилася на 12-му місці Doing Business. Тож які переваги надає єврозона підприємцям?

Перша перевага — це єдині джерела інформації. До речі, 80% українських МСБ, чиї власники входять до возрастної категорії 18-35, чекають на створення єдиного ресурсу з інформацією про умови ведення бізнесу, законодавчі норми тощо. ЄС давно прагне уніфікувати та спростити ведення бізнесу на території країн-членів. Тому інформацію, дійсну для 28 країн Євросоюзу, можна знайти на декількох ресурсах. Один з них — Your Europe Business Portal. Це своєрідна енциклопедія ведення бізнесу для підприємців, де зібрана інформація і про стандартні поняття, і про останні регуляторні зміни. Ще один ресурс, Enterprise Europe Network, — “911” для підприємців, яким потрібна професійна консультація і/або партнер на певній локації. Також до послуг бізнесменів – гайдлайн про можливості інтернаціо­налізації бізнесу SME Internationalisation support, єдиний портал для підтримки з фінансових питань Portal on Access to Finance.

Друга — це сприятливе бізнес-середовище. 77% молодих українських підприємців бажають зменшити кількість паперових документів, з якими постійно доводиться мати справу. А 67% очікують швидкого переходу на електронний документообіг. Водночас ті ж самі 77% стурбовані питанням прозорості податків. При цьому Doing Business ставить Україну на 24-те місце в категорії оподаткування, але, наприклад, Данія та Естонія обганяють нас більш ніж на 10 пунктів. Всі ці фактори впливають на дружелюбність бізнес-середовища до підприємців. В ЄС ухвалили спеціальний акт для поліпшення середовища по відношенню до МСБ з гаслом “Think small first”. Щорічно Єврокомісія аналізує “вузькі місця” та публікує результати цього аналізу в спеціальному звіті. Ця схема ефективна: за три роки було скасовано 90 зі 130 запропонованих для аналізу процедур. Крім того, поліпшення середовища допомагає скоротити витрати: за прогнозами, нові правила фінансового сектора заощадять МСБ €9,56 млрд.

І, нарешті, третя перевага — єдиний ринок ЄС, що передбачає вільне пересування людей, послуг, товарів і грошей. У 2018 р. це означає майже 510 мільйонів цільової аудиторії. До того ж у єврозоні користуються єдиною валютою і додержуються єдиних вимог до бізнесу. Завдяки цьому виграють і споживачі, і підприємці: ринок товарів — широкий і безпечний та має можливості масштабування і розподілу ресурсів. З початку 2000-х років ЄС також працює над створенням Єдиного digital-ринку. Завдяки цьому може зникнути поняття роумінгу, а підписки на digital-послуги будуть дійсні з будь-якої точки світу. Деякі країни пішли ще далі: наприклад, в Естонії ввели е-резидентство, або ж елект­рон­не громадянство, яке дозволяє вести бізнес в ЄС онлайн з будь-якого місця на планеті.

Як бачимо, ЄС не лише дозволяє підприємцям отримати доступ до величезного ринку, а й постійно працює над поліпшенням умов, зокрема дерегуляцією й інформованістю підприємців. Саме ці фактори сприяють стрімкому зростанню кількості МСБ в єврозоні, а також поліпшенню якості послуг і товарів.