Особливості роботи іноземців в Україні

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Леонід Гілевич, юрист юридичної фірми “Ілляшев та Партнери”

Загальне правило. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, які визнані в Україні біженцями, яким надано притулок, які визнані особами, які потребують додаткового захисту, яким надано тимчасовий захист, а також ті, хто отримав дозвіл на імміграцію в Україну, мають право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Решта іноземців для роботи в Україні, як правило, потребують дозволу на працевлаштування. Отримавши такий дозвіл, вони фактично користуються тими самими правами, що і громадяни України (в тому числі щодо робочого часу, часу відпочинку, підстав для звільнення тощо), з деякими винятками.

Дозвіл на працевлаштування. Дозвіл видається конкретному роботодавцю для найму іноземця на конкретну посаду. При цьому на певні посади іноземців призначати не можна (а саме якщо заміщення певної посади відповідно до закону вимагає громадянства України). Будь-яке сумісництво (заміщення іншої посади у того ж або іншого роботодавця) вимагає отримання окремого дозволу; виняток робиться лише для високооплачуваних професіоналів (зарплата яких становить не менше 50 мінімальних заробітних плат), якщо термін дії трудового договору на посаді за сумісництвом не перевищує терміну дії дозволу на працевлаштування за основним місцем роботи. Окремі категорії іноземців можуть працювати без дозволу на працевлаштування, включаючи працівників іноземних представництв, іноземців, які прибули в Україну для участі в реалізації проектів міжнародної технічної допомоги, працівників іноземних засобів масової інформації, акредитованих для роботи в Україні, й низки інших. Термін дії дозволу становить, як правило, один рік. У низці конкретних випадків може бути видано дозвіл на строк до трьох років. Термін дії дозволу можна продовжувати необмежену кількість разів. Документи для отримання дозволу на працевлаштування подаються роботодавцем.

Мінімальна зарплата. Мінімальна заробітна плата іноземців, які повинні отримувати дозвіл на працевлаштування, в більшості випадків має становити 10 мінімальних заробітних плат в Україні. Вимоги до мінімальної заробітної плати не застосовуються в разі отримання дозволу для “особливої категорії” іноземців: засновників створеної в Україні юридичної особи — роботодавця; випускників університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів; іноземних працівників творчих професій; іноземних IT-професіоналів. Для “особливої категорії” діють такі ж вимоги до мінімальної зарплати, як і для громадян України.

Зарплата у валюті. Теоретично законодавство України передбачає можливість виплати іноземним працівникам зарплати у валюті (на відміну від громадян України, яким зарплата може виплачуватися виключно у гривнях), однак на практиці, враховуючи неузгодженість між собою низки нормативних актів, виплата у валюті, як мінімум, утруднена.

Матеріальне забезпечення та соціальні послуги. Іноземці, роботодавці яких виплачують ЄСВ, мають право на матеріаль не забезпечення та соціальні послуги Фонду соціаль ного страхування України, в тому числі у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (“лікарняні”). Водночас, на думку Державної фіскальної служби України, іноземці, які працюють у представницт вах іноземних компаній, не підлягають обов’язковому соціальному страхуванню і, відповідно, права на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг від Фонду соціального страхування України не мають.

Звільнення. Хоча формально трудове законодавство не передбачає підстав для звільнення окремо для іноземців, роботодавцю, що зобов’язаний отримати дозвіл на працевлаштування іноземця, слід враховувати, що працювати без такого дозволу іноземець не може. Відповідно, у разі анулювання дозволу або його непродовження роботодавець повинен мати можливість звільнити іноземця. Для цього з іноземцями укладається строковий трудовий договір (контракт), термін дії якого прив’язаний до дії дозволу.