Від любові та ненависті до... репутації

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

В’ячеслав Мироненко, головний редактор журналу БІЗНЕС

У червні Андрій Ставніцер, співвласник і генеральний директор порту “ТІС” (стивідор, який оперує в порту “Південний”), запросив Йеспера Педерсена на позицію генерального директора терміналу MV Cargo. Пан Педерсен — управлінець з 20-річним досвідом роботи в індустрії. П’ять років керував українським офісом найбільшої судноплавної лінії світу Maersk Line, а також різними напрямками в компаніях MSC, CMA CGM, Fesco. Має величезний досвід у сфері логістики та управління терміналами від Гонконгу до Кіпру. Менеджерів такого рівня в Україні стає дедалі більше, але це дуже мало в порівнянні зі світовими тенденціями.

Дмитро Козлов, виконавчий директор Асоціації професіоналів з управління персоналом HRForum, вважає, що це основний тренд світового ринку праці, коли населення Землі стає все тісніше пов’язаним один з одним, мобільнішим у виборі роботи і місця життя та все більше залежить від глобальних економічних трендів. Тема трудової міграції піднімалася й на найбільшій в світі щорічній професійній HR-конференції у Чикаго (США), про результати якої можна прочитати в поточному номері. Всі тренди свідчать про те, що в нинішньому глобальному світі все більше людей обирають життя, роботу і навчання за кордоном. І, мабуть, це хороша тенденція: дослідження показують, що такий досвід сприяє підвищенню креативності, зниженню упередженості в групах та успішній кар’єрі.

Але ким є нинішні експати і чи достатньо зараз внутрішнього управлінського ресурсу? Багато хто з експертів стверджує, що ні. До того ж в українських компаніях був і залишається один з найнижчих відсотків призначення внутрішніх кандидатів — менше 30% в порівнянні з 70% і більше на розвинених ринках. Імовірно, українські компанії так і не навчилися виховувати лідерів усередині, до того ж від СЕО вимагають навичок, які важко придбати в одній компанії. Іноземні менеджери могли б стати якісною альтернативою, особливо якщо компанія планує виходити на міжнародні ринки й успішно конкурувати там.

Хоча є окрема категорія організацій, в яких іноземців практично немає, — це держкомпанії. З одного боку, система розвитку лідерів в держкомпаніях абсолютно не розвинена, з іншого — позиції перших осіб у компаніях з істотною часткою держвласності дуже привабливі для чиновників і членів сімей політичної еліти, які хочуть почати кар’єру в бізнесі. Прикладів в Україні безліч.

Ще однією причиною невеликої кількості іноземних менеджерів в Україні залишається закритість вітчизняних компаній. В орбіті майже кожного великого власника, що володіє декількома бізнесами, є коло наближених осіб, яких він може перекидати з активу на актив залежно від поточних завдань і переваг. Такі СЕО, як правило, не знають компанії, як і зовнішні кандидати-іноземці, але знайомі з власником і вже продемонстрували йому свої навички, на відміну від запрошених іноземців. До того ж під час бесіди з одним з власників великого бізнесу останній зізнався, що через українські особливості ведення бізнесу його вибір СЕО, швидше за все, буде на користь того, хто має досвід держслужби. Колишніх чиновників наймають на роботу не лише держкомпанії, а й приватний бізнес, який намагається отримати доступ до адміністративного ресурсу.

Але попит на експатів в Україні ще не вичерпаний. В середньому кількість СЕО-іноземців за десятиліття склала 10% (пік припав на 2006-2008 рр.), такі ж показники і в постреволюційних 2015-2016 рр. Більшість іноземців запрошували в сфери фінансів, логістики, ритейлу, телекомунікацій та в аграрний бізнес. І переважно вони були певним аналогом Chief Reputation Officer. Особливо коли компанія націлена на зовнішні ринки збуту або на зовнішнє фондування. Грубо кажучи, основний функціонал такого “топа” — забезпечення високого рівня підтримки стейкхолдерів (споживачів, співробітників, інвесторів, регуляторних органів, широкої громадськості), який грає ключову роль у формуванні міцної корпоративної репутації.