“Ліки від трудової міграції існують”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олена Пилипенко, директор департаменту з персоналу ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”

За останні кілька років тема трудової міграції в Україні стала однією з найактуальніших. Питання “Що робити для утримання кваліфікованих фахівців?” турбує багато компаній. В цьому відношенні ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг”, що працює у складі міжнародної корпорації ArcelorMittal, є унікальним підприємством. Тут проблема витоку кадрів не стоїть, адже в компанії є постійний резерв кандидатів на працевлаштування. У чому секрет такого успіху, розповідає директор департаменту з персоналу ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” Олена Пилипенко

Для великого і середнього бізнесу трудова міграція кваліфікованих працівників є багато в чому серйозною проблемою, якщо не сказати катастрофічною. Тому кожне підприємство прагне розробити власну програму, яка допоможе утримати цінні кадри. У нас ефективно працює цілий комплекс таких заходів.

Станом на 1 червня рівень відтоку персоналу в “АрселорМіттал Кривий Ріг” склав усього 2,5% від загальної чисельності на початок року, за підсумками 2017 р. — 1,3%. При цьому критичним показником вважається плинність персоналу, що перевищує 10%. Тож в “АрселорМіттал Кривий Ріг” трудової міграції немає. І це результат системної роботи із збереження колективу.

Отже, що ми робимо, щоб протистояти трудовій міграції.

По-перше, на нашому підприємстві не проводилося скорочення основного персоналу. За останні 10 років ми пройшли довгий шлях м’якого поступового виведення з підприємства непрофільних функцій і служб — агроферм, кейтерингу тощо. Але навіть зараз у нас повністю збережена соціальна сфера, працюють медики, водії, свої ремонтники. Ми одними з останніх в ГМК України почали виводити ремонтників на аутсорсинг. Навесні цього року в нас з’явилося нове підприємство “Ливарно-механічний завод” (ЛМЗ), загальна чисельність персоналу якого становить трохи менше 2 тис. осіб. Відповідно, на ці 2 тис. зменшилася чисельність працівників “АрселорМіттал Кривий Ріг”.

Якщо десять років тому, 2008 р., загальна чисельність працівників підприємства досягала 41 тис. осіб, то зараз у нас 20,6 тис. співробітників. Про що це свідчить? Насамперед — про ефект великих чисел. Одна справа, якщо у вас плинність в 4,5% при штаті 40 тис. працівників, і зовсім інше — при 20 тис. Погодьтеся, є певна різниця.

“Торік 69% працівників “АрселорМіттал Кривий Ріг” пройшли навчання мінімум один раз”

По-друге, “АрселорМіттал Кривий Ріг” платить своїм працівникам гідну конкурентну зарплату. Якщо середня зарплата по країні складає 7711 грн., то на нашому підприємстві вона перевищує 12 тис.грн. І ми регулярно її підвищуємо. Цього року зростання зарплати склало до 25% залежно від категорії персоналу.

Більше того, в нас, як і раніше, є так звана “тринадцята зарплата” і навіть “комунальні”, які протягом опалювального сезону виплачуються більшості робітників для компенсації частини їхніх витрат на оплату комунальних послуг. Такого немає на жодному підприємстві ГМК.

По-третє, ми робимо ставку на профільне навчання, розуміючи, що в країні величезний дефіцит затребуваних робітничих спеціальностей. Тому ми заздалегідь навчаємо фахівців з тривалим циклом підготовки.

Багато років тому ми відкрили в Україні Університет АрселорМіттал, який має ліцензію на навчання працівників за 373 професіями. Він виконує важливу функцію — займається перепідготовкою кадрів. У тому числі за тими напрямками, які в перспективі можуть бути затребувані. Тут вкрай важливе вміння прогнозувати ситуацію наперед.

Торік 69% працівників “АрселорМіттал Кривий Ріг” пройшли навчання мінімум один раз. На виробничотехнічних курсах і курсах цільового призначення підвищили кваліфікацію 19,6 тис. робітників. Це багато, якщо врахувати нинішню чисельність персоналу. Крім того, професійну перепідготовку пройшли понад 1 тис. робітників, 913 працівників придбали другу професію.

Отримання другої професії не завжди дає можливість згладжувати кадрові проблеми, але в деяких випадках це є певним запобіжником на випадок гострого дефіциту. Саме тому при переході на багаторівневу окладну (грейдингову) систему замість радянської розрядногалузевої ми розширюємо функціонал багатьох працівників — вони можуть виконувати не лише свою роботу, а й близьку до їхньої основної. Це дозволяє, з одного боку, підвищувати кваліфікацію працівників, розширювати їхні професійні можливості, з іншого — мотивувати їх заробляти додаткові гроші.

Для залучення молодих фахівців “АрселорМіттал Кривий Ріг” співпрацює з 11 навчальними закладами — чотирма вищими і сімома професійно-технічними. Торік понад 1,5 тис. студентів пройшли практику на підприємстві за такими основними напрямками, як гірничий, аглодоменний, сталеплавильний, коксохімічний, енергетичний тощо. Кращі з них — це 138 осіб — були працевлаштовані на комбінат.

“Коли країна переживає непрості часи, потрібно створювати хоча б заряд позитиву і тим більше не відмовляти людям в тому, до чого вони звикли. Це важливо для підтримки здорового мікроклімату в колективі”

По-четверте, секретом успіху компанії є унікальний соціальний пакет працівників “АрселорМіттал Кривий Ріг”. Ми намагаємося підтримувати звичний для людей набір соціальних пільг, яким вони користуються роками і навіть десятиліттями. Для західної компанії, напевно, це нетипова практика: там звикли просто платити зарплату та надавати медичну страховку, але тут це має важливе психологічне значення. Коли країна переживає непрості часи, потрібно створювати хоча б заряд позитиву і тим більше не відмовляти людям в тому, до чого вони звикли. Це важливо для підтримки здорового мікроклімату в колективі.

Нові проекти ми прагнемо зорієнтувати не лише на самих працівників, а й на членів їхніх сімей, дітей. Це стосується і безкоштовного відпочинку на нашихзаміських базах, і участі в розважальних шоу та заходах. Наприклад, цього року ми запустили на усе літо новий проект — “Канікули з “АрселорМіттал Кривий Ріг”. Щотижня для дітей і частково їхніх батьків ми організовуємо масові заходи, розраховані на сотні учасників, — пінну та паперову вечірки, шоу мильних бульбашок, фокусів, хімічних дослідів, гонки на велосипедах, роликах, самокатах, картах, пісочний майстер-клас тощо. Організація таких заходів і різних шоу щотижня вимагає певних витрат. Проте дозволяє отримати багато позитивних емоцій, яких так не вистачає в наш час в Україні.

Ще один нюанс — ми прагнемо до спадковості. Саме тому багато ініціатив і проектів, в тому числі освітніх, спрямовані на наших дітей. Кілька років тому ми відкрили Школи англійської мови та інформаційних технологій. А цьогоріч у нас з’явилася Школа юних інженерів. Таку увагу цінують не лише діти, а й їхні батьки. Коли-небудь ці діти теж можуть стати нашими працівниками.

І нарешті, по-п’яте, дуже важливою є корпоративна культура “АрселорМіттал”. В її основі — відкритість і демократичність в управлінні колективом. Ми не обмежуємо права та можливості наших працівників. Вони можуть вільно об’єднуватися у профспілкові організації (зараз їх на підприємстві аж десять), відкрито ставити різні питання та заявляти свої вимоги. Ми нікого не пригноблюємо. У працівників є законні права, і ми їх поважаємо. Ми слухаємо і чуємо наш колектив. І в цьому одна з наших основних конкурентних переваг.