Куди рухається ринок консалтингу «другого ешелону»

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Любов Цимбал, генеральний директор компанії «Група Фінансових Рішень», про тенденції на ринку консалтингу

З кожним роком аутсорсингові послуги в Україні набирають все більшої популярності. Багато з підприємців і топ-менеджерів компаній прийшли до розуміння того, що вести бізнес за старими правилами стає мало того, що неефективно, а й, м'яко кажучи, небезпечно. На зміну ведення бізнесу по «чорним» («сірим») схемам прийшла ера ведення прозорого бізнесу, яка означає відкритість, зрозумілість компанії для всіх зацікавлених осіб (інвесторів, кредиторів, тощо). Це в свою чергу позитивно впливає на ділову репутацію і зростання фінансових показників компаній.

Ще однією причиною підвищення попиту на послуги консультантів я б назвала посилення вимог регулятора ринку і зміни в стандартах обліку та ринку в цілому. Відповідно до прийнятого ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», який вступив в силу з нового року, більшість підприємств України (які потрапляють під критерії даного Закону), а саме: емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до біржових торгів; банки; страховики; недержавні пенсійні фонди; інші фінансові установи (крім мікро- і малих підприємств); великі підприємства, повинні:

  • Надавати інформацію відповідно до МСФЗ;
  • Створити бухгалтерську службу (мінімум дві людини на чолі з головним бухгалтером);
  • Оприлюднити річну звітність та річну консолідовану звітність до 30 квітня разом з аудиторським висновком на власній веб-сторінці.

Першим звітним періодом, за який підприємства зобов'язані застосовувати МСФЗ, подають фінансову звітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі, є 2019 рік. Компанії на добровільній основі можуть подати фінансову звітність за МСФЗ і за 2018 рік.

Згідно прийнятому закону, всі підприємства України (ТОВ, приватні підприємці, компанії з іноземними інвестиціями) зобов'язані забезпечити доступ до фінансової звітності та консолідованої звітності на запит юридичної або фізичної особи.

А це означає, що компаніям уже потрібно активно готувати свої облікові системи: структурувати документообіг, приводити облік до міжнародних стандартів і т.д.

Перехід на загальнодоступні стандарти бізнесу - один з перших двигунів, який породжує попит на консалтингові послуги. Безумовно, це призведе до додаткових витрат, але, з іншого боку, це дає можливість залучення фінансування за нижчими ставками, що, в свою чергу, окупить витрати на консультантів. Тим більше, що вибір, до кого звернутись, чималий.

В Україні, згідно з останньою статистикою, послуги аутсорсингу бізнес-процесів у фінансовій та юридичній сферах надають 45 компаній. А обсяг ринку юридичних та бухгалтерських послуг в 2017 р. оцінювався в 15 млрд грн. Левова частка «аутсорсингового пирога» (75% ринку) припадає на так звану «четвірку», яка представлена ​​великими міжнародними гравцями: Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers, Deloitte, KPMG.

Решта 25% ринку ділять між собою так звані консалтингові компанії «другого ешелону». Іноді чую думку про те, що, нібито, невеликі аудитори не настільки ефективні, як представники «великої четвірки», мовляв, не витягують за якістю послуг. Але, хочу вас запевнити, не завжди це правда. Головна відмінність - в потребах і розмірах клієнта, і, ясна річ, в розмірах самих компаній «другого ешелону». Якщо великий бізнес може собі дозволити послуги консультантів-міжнародників, то середньому та дрібному вони вже будуть не «по кишені». Тут і приходять на допомогу консалтингові компанії «другого ешелону». Точно також, як є різні банки для різних клієнтів, так є потреби клієнтів, які вирішують різні консультаційні фірми.

Нещодавно вперше був проведений рейтинг аутсорсингових компаній «другого ешелону», трійку якого закрила наша компанія. Сам факт, що в Україні з'являються подібні проекти, вже говорить про те, що ринок консалтингу стрімко розвивається і ця тенденція продовжиться і далі. Поживемо, як то кажуть, побачимо. І, як говорив американський баскетболіст і тренер Джон Вуден: «Краще за всіх справи йдуть у тих, хто робить свої справи найкращим чином»!