“В Україні у найближчі роки частка електронних полісів ОСЦВП на ринку складе 5-7%”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Володимир Шевченко, генеральний директор Моторного (транспортного) страхового бюро України

— На ринку відбулася знакова подія: страхові компанії почали продаж електронних полісів “автоцивілки”. Про які результати вже можна говорити?

— Дійсно, початок року ознаменувався впровадженням на території України електронних полісів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автовласників (ОСЦПВ). 7 лютого страховики отримали право випускати електронні поліси. Цією можливістю одразу скористалися 14 компаній. З огляду на те, що це не обов’язкова опція, хочу зазначити, що зараз електронні поліси ОСЦВП продають вже близько 20 компаній, а загалом понад 40 компаній пройшли тестування в системі і невдовзі розпочнуть укладати електронні договори. За цей час клієнтам було продано більше 14 тис. електронних полісів “автоцивілки”. Позитивну динаміку ми бачимо у тому, що до цього процесу долучаються по одній компанії щотижня. Страховики продовжують тестувати свої системи, синхронізують роботу з МТСБУ. Після того як все перевірено щодо правильності роботи та безпеки, ми допускаємо їх до роботи з електронними полісами. Ринок доволі довго йшов до цього — близько двох з половиною років. І тепер я радий, що цей проект втілено в життя.

— Що це дає споживачам?

— Можливість оформити поліс не виходячи з дому. Отримати документ, який є легітимним і визнається поліцією, судовою системою тощо. Ми бачимо, що вже можна самостійно оформити поліс ОСЦПВ не більш ніж за 10 хвилин. І це без поспіху, спокійно вводячи свої дані та перевіряючи інформацію. В підсумку автовласник отримує на свою електронну пошту електронний поліс “автоцивілки”.

— А як вирішено питання з “європротоколом”? Він теж цифровий?

— Це питання було вирішено ще до того, як з’явився електронний поліс “автоцивілки”. Минулого року МТСБУ запустило електронну версію “європротоколу”. Відтоді кожен власник полісу, як паперового, так і електронного, може скористатися цим сервісом, якщо обставини ДТП підпадають під діючі обмеження. Я нагадаю, що “європротокол” дає учасникам ДТП можливість оформити страховий випадок без залучення поліції, якщо немає травмованих або загиблих осіб, водії тверезі, обидва мають поліси ОСЦПВ і в обох є порозуміння щодо обставин аварії та винуватця ДТП. На наш погляд, електронна версія “європротоколу”, яку можна оформити на спеціальній інтернет-сторінці, є зрозумілішою для водіїв, ніж паперова. Скориставшись електронним сервісом за допомогою смартфона чи планшета, водії відчувають більшу впевненість в тому, що все роблять правильно, адже проходять покрокову процедуру, своєчасно вносять необхідні дані, роблять фото необхідних документів та самого місця ДТП, зв’язуються з базою даних МТСБУ та проходять перевірку дійсності полісів. Ба більше, після проходження певного кроку оформлення програма сама сповіщає водіїв, що з цього моменту вони мають право залишити місце аварії та прибрати транспортні засоби з проїжджої частини. Тобто вже не треба годинами створювати затори через дрібне ДТП, чекаючи на приїзд поліції. Тепер у нас є два електронних сервіси — сервіс оформлення та продажу полісів та сервіс врегулювання страхових випадків.

— Як ви вважаєте, якою буде частка електронних полісів “автоцивілки” у загальному обсязі продажів у наступні два-три роки?

— Звичайно, нам би хотілося, щоб ця частка складала 100%. Але ми не можемо не враховувати досвід інших європейських країн, що вже запустили в обіг аналогічні електронні поліси. Частка оформлення полісів ОСЦПВ у режимі онлайн в різних країнах Європи коливається в межах 4-16%. Власне, ми і не розраховуємо, що частка електронних полісів складе в Україні 50%. До того ж ми бачимо, що в інших країнах оформлення полісів хоча й відбувається онлайн, проте все одно проходить в офісі страховика. Тобто клієнт не оформлює електронний поліс самостійно, а хоче, щоб за нього це зробили представник страхової компанії чи страховий агент. Вважаю, що в Україні у найближчі роки частка електронних полісів ОСЦПВ на ринку складе 5-7%. Тішить, що нову технологію на озброєння взяли великі гравці ринку, великі структури, що часто виступають агентами, наприклад банки та автодилери. Їм це зручно, адже не треба мати справу з паперовими полісами, вести їх облік, десь їх зберігати, повертати зіпсовані екземпляри тощо.

— Були випадки, коли на початку впровадження електронних полісів ОСЦПВ інспектори дорожньої поліції штрафували водіїв за відсутність паперового бланка. Чи вирішена ця проблема?

— Звичайно, ми відстежували ситуацію з першого дня продажів електронних полісів. Дійсно, у перші два тижні було виписано чотири-п’ять протоколів про порушення людям, що мали електронний поліс ОСЦПВ. Кожну ситуацію ми вивчали дуже прискіпливо. Деякі представники поліції не були вчасно поінформовані про введення нової форми обов’язкового страхового полісу. Деякі вважали, що те, що їм пред’являють водії, не є електронним полісом, і при цьому не скористались доступною поліції опцією перевірки транспортного засобу на наявність страховки за допомогою онлайн-звернення до бази даних МТСБУ. Ця опція вбудована у програмне забезпечення робочих планшетів інспекторів дорожньої поліції. В одному випадку ми направили запит до МВС і отримали відповідь, що їхній співробітник дійсно виписав штраф після того, як звернувся до нашої бази та переконався у наявності дійсного страхового полісу. За два тижні поліція самостійно скасувала цей штраф. Це все людський фактор. До того ж деякі страховики одразу заявили своїм клієнтам, що якщо їх оштрафують з електронним полісом, то компанія компенсує суму штрафу. Всі розуміють, що нова система має пройти обкатку на всіх рівнях. Впродовж останніх місяців ми вже не чуємо про такі випадки. Поліція провела додаткові заходи й надала співробітникам чіткі інструкції, як перевіряти та як працювати з електронними полісами ОСЦПВ. До того ж ми плануємо внести зміни до Правил дорожнього руху, щоб виключити з них формулювання, що можуть мати різне тлумачення.

— Як показала себе система прямого врегулювання збитків у сфері ОСЦПВ на практиці?

— В Україні у добровільному порядку система прямого врегулювання діє вже півтора роки. На початку цю систему впровадили 18 страхових компаній, які домовились між собою, що врегульовуватимуть збитки одна одної й вести розрахунки за певною системою. Що таке пряме врегулювання? Це система, за якої постраждалий у ДТП водій отримує виплату не від компанії, що застрахувала відповідальність винуватця ДТП, а від власного страховика, що виписав йому поліс “автоцивілки”. Але при цьому поліси обох учасників ДТП, і винуватця, і потерпілого, мають бути укладені зі страховиками — членами Угоди про пряме врегулювання. Це дуже актуально, адже у винуватця ДТП може бути на руках поліс будь-якої компанії, у тому числі й проблемної. А у разі прямого врегулювання клієнти мають справу з тими страховиками, яких вони самі обирали та з якими вже мають історію відносин. Якщо в середньому по ринку строки врегулювання страхових випадків складають 90-100 днів, то в системі прямого врегулювання виплати здійснюються менш ніж за 40 днів. При цьому клієнт не бачить усього, що лишається за лаштунками: систему забезпечення, яким обмінюються страховики, щоб гарантувати один одному виплати, систему розрахунків, що за основу має бельгійську модель прямого врегулювання, яка не дозволяє компаніям маніпулювати ринком.

— Систему прямого врегулювання впровадили 18 СК. Хтось долучився до неї за півтора роки?

— Дві компанії долучилися, а одна вибула. Проте у нас зараз лежать заявки від багатьох страхових компаній, що цікавляться участю у системі прямого врегулювання. Ми проводимо для них “круглі столи”, надаємо інформацію. Справа у тому, що ця система дуже чітко показує, хто є хто на ринку. Якщо компанія фінансово стійка й зацікавлена у наданні найкращого сервісу, то система прямого врегулювання їй лише на руку. Якщо ж страховик фінансово нестабільний чи працює за принципом продати якнайбільше полісів за низькими цінами, а потім якось з цим розбиратися, то він дуже швидко “згорить” у системі прямого врегулювання. Багато хто це розуміє, тому й боїться долучатися до системи. І все ж ми пропонуємо страховому ринку прийняти рішення про введення обов’язкової участі у системі прямого врегулювання. І ми вже дуже близькі до успіху. На минулих загальних зборах членів МТСБУ нам не вистачило одного голосу для прийняття цього рішення двома третинами членів Бюро. Тобто дві третини ринку за мінусом одного голосу готові до введення обов’язкового прямого врегулювання збитків за полісами ОСЦВП. Гадаю, що до кінця року ми матимемо понад 30 страхових компаній — учасників системи прямого врегулювання.

— Чи вдалося МТСБУ налагодити процес надійного розміщення коштів, що акумулюються у фондах Бюро?

— Ще на початку 2015 р. ми почали регулярно публікувати інформацію про те, у яких банках розміщуються кошти фондів МТСБУ. Це було зроблено для того, щоб ні в кого не лишалося сумнівів чи підозр щодо того, що хтось віддає гроші ненадійним банкам під мізерні відсотки. Ба більше, страховикам — членам МТСБУ надається ще детальніша інформація. Усі страховики регулярно отримують рішення президії МТСБУ щодо розміщення коштів Бюро, де чітко вказано, яку суму, у якому банку і під яку відсоткову ставку розміщено. Ми спеціально передали прийняття рішення щодо розміщення коштів від дирекції МТСБУ до інвестиційного комітету, до якого входять ризик-менеджери чи фінансисти страхових компаній — 15 осіб.

— Чи можна казати, що процес очищення ринку від проблемних СК завершився? Які висновки зробило Бюро з банкрутств СК, що мали місце у минули роки?

— Це еволюційний процес виходу з ринку фінансово неспроможних компаній. На мою думку, їм краще було б не доводити ситуацію до критичної й змінити свою форму присутності на ринку, адже завжди можна виступати агентом, продаючи поліси інших страховиків. На жаль, страховики-аутсайдери воліють якщо вже тонути, то остаточно. Ці процеси продовжуються. Поточного року ще дві компанії пішли з ринку — СК “Здорово” та СК “Домінанта”. Я гадаю, що це не останній такий випадок. На жаль, через те що досі не прийняті необхідні законодавчі зміни, страждають клієнти. В нас достатньо коштів у фонді, щоб почати виплати постраждалим по полісах страховиків, що залишили ринок. Але, за законом, ми маємо право починати гарантійні виплати лише тоді, коли завершиться процедура банкрутства страховика. Однак усі на ринку розуміють, що так не повинно бути, що треба починати виплати з фондів Бюро в момент, коли страховик втратив ліцензію й вийшов з МТСБУ. Або треба вдосконалювати саму процедуру банкрутства. Адже є багато прикладів СК, що були виведені з ринку ще 2015 р. і досі не є банкрутами. Навіть процедури ніхто не розпочав! Причому виявилось, що МТСБУ теж не може ініціювати процедуру банкрутства проблемної СК. Ми постійно ведемо роботу з депутатським корпусом, щоб якнайшвидше врегулювати ці питання, адже існуючий стан справ шкодить репутації усього ринку.