Вітчизняна охорона здоров’я проходить зону турбулентності нових медичних реформ

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ярослав Заблоцький, доктор медичних наук, професор, засновник та власник ТМ “Клініка Заблоцького”

Вам коли-небудь доводилося жити та працювати на два міста? Мій особистий стаж такого життя, що недавно перевалив за дев’ять років, розпочався, коли після 10-річного на той момент керівництва власною клінікою у Львові я вирішив відкрити Центр стоматологічної імплантації у Києві. Найдивнішим досвідом став для мене випадок, що стався років сім-вісім тому, коли замість звичного “кукурудзника” на льотне поле аеропорту викотився сучасний “боїнг”. Першою реакцією була впевненість у помилці, але незабаром я зрозумів, що ці сучасні літаки відтепер виконують регулярні рейси на моєму щотижневому маршруті, та почав насолоджуватися новим рівнем комфорту — як у Європі.

Мені здається, що подібні емоції рано чи пізно відчують й українські пацієнти, які одного разу просто не впізнають свою поліклініку або лікарню.

Напевно, спочатку це буде шок. Але я впевнений, що медична реформа зможе змінити наше життя, збагативши українську медицину поняттями сервісу та відповідальності. Їй просто доведеться стати іншою, щоб вижити.

Однак тут виникає дуже важливе питання: чи готові медики до роботи в нових умовах? Адже наше суспільство обтяжене нелюбов’ю до сервісу. Можна придбати апарат штучного дихання та сучасний томограф для МРТ, побудувати сучасну клініку та приєднати її до системи e-health, але змінити ментальність українських лікарів, медичних сестер та санітарок набагато складніше. Це — один з головних викликів, на який доведеться дати відповідь медреформі. І тут може стати в пригоді досвід, накопичений приватною медициною, де сервіс є однією з головних відмінностей.

Причина банальна — у людини, яка платить за своє лікування власні гроші, з’являється вибір, отже, змінюються й вимоги до якості. Від створення такого конкурентного середовища виграють обидві команди — державна та приватна медицина. Можливо, після гри одна з них назавжди піде з поля. Я маю на увазі державну стоматологію, яка з впровадженням реформи взагалі може перестати існувати. Адже безкоштовну стоматологію не може собі дозволити фінансувати жодна держава в світі. Це дуже дорого!

“Приватна клініка, для якої оптимізація витрат є умовою виживання, часто може запропонувати привабливішу ціну на свої послуги. І нехай людина сама обирає, де хоче лікуватися”

Проте держава може, навіть повинна, розміщувати свої держзамовлення на лікування, в тому числі й у приватних клініках. На мою думку, вони матимуть хороші шанси їх отримати, адже до впровадження медичної реформи величезні дотації від держави витрачалися на те, щоб обігріти та освітлити державні лікарні, які не вміють раціонально управляти своїми величезними площами та комунальними платежами. А також дати їхнім співробітникам хоча б мінімальну зарплату. Всі ці ризики неефективного менеджменту закладаються зараз у вартість послуг, а тому платити за них все одно доводиться нам з вами — у вигляді хабарів лікарям або податків. Держава — поганий господар, тому приватна клініка, для якої оптимізація витрат є умовою виживання, часто може запропонувати привабливішу ціну на свої послуги. І нехай людина сама обирає, де хоче лікуватися.

Але є чудова альтернатива не платити за лікування ні копійки — це профілактика. І тут медична реформа може допомогти створити в Україні не культ лікування, а культ здоров’я. Цим шляхом пішли багато країн, де порахували, що витрачати гроші на профілактику набагато вигідніше, ніж на лікування. Ні держава, ні страхові компанії не повинні та й не будуть платити за те, що людина, наприклад, просто не вміє чистити зуби, внаслідок чого вони болять та руйнуються. Вони можуть навчити, як зробити це правильно, щоб її вже ніколи не цікавила вартість стоматологічного лікування, яке в майбутньому стане ще дорожчим. Це дуже проста арифметика, що доступна кожному.