“Торонто-Київ” як приклад тривалої співпраці України та Канади

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Юрій Кривошея, президент та керуючий партнер Українсько-Канадського спільного товариства “Торонто-Київ”, президент ТОВ “ТК Проперті Менеджмент”, член Ради директорів Канадсько-Української торгової асоціації, співзасновник Yakaboo.ua

Проект “Торонто-Київ” має особливе значення для канадсько-українських стосунків через те, що вони глибинні, а не поверхневі. Діаспора завжди допомагала Україні та тримала зв’язок з нею. Після того як Україна здобула незалежність, Канада стала однією з перших, хто визнав нашу державність. Підтримка Канади відчувалась весь цей час. Зокрема, можна пригадати про надання обладнання для лікарень та лікарів-волонтерів, які приїжджають до України робити надскладні операції.

З канадськими партнерами ми почали співпрацювати ще в 1990-ті роки. Вони були зацікавлені в довготривалому прозорому бізнесі, ми, з українського боку, — теж. Для всіх надзвичайно важливою цінністю є репутація. Тому з цією групою партнерів ми працюємо й зараз. Впродовж років, коли спільне підприємство йшло до реалізації проекту багатофункціонального комплексу нерухомості, компанія “Торонто-Київ” стала відомою з позитивного боку. На етапі будівництва об’єкта ми ще не мали для нього назви, але в київському бізнес-середовищі новий комплекс автоматично називали “Торонто-Київ”. І коли прийшов час обирати назву, ми вирішили не ставати черговою “плазою” чи “тауер”. Назва вже неформально пристала сама по собі.

Канадська сторона представлена в нашому комплексі також і символічно. На території є п’ять флагштоків: на них ми маємо прапори України, Канади, Києва, Торонто та фірмовий прапор компанії. Минулого жовтня нас відвідала делегація з провінції Альберта, і Дерон Білоус, міністр економічного розвитку та торгівлі Альберти, замість прапору компанії підняв прапор провінції. Міністр був приємно вражений та зізнався, що буквально за тиждень до візиту до Києва підіймав український прапор в Альберті. Це такі наче б то незначущі та випадкові події, але для нас вони створюють позитивну енергетику.

Тому “Торонто-Київ” — це не лише бізнес-центр, торгові площі та готель, але й місце реалізації важливих для бізнесу та культури подій. Наприклад, впродовж останніх двох місяців в нас відбулись два великі святкування: це були 145-річчя легендарних джинсів моделі 501 від Levi’s та 120-річчя компанії Schwarzkopf. Доволі часто у нас проводять заходи канадські організації. На початку липня в комплексі “Торонто-Київ” відбудеться важлива подія, яку влаштовуватимуть спільно Канадсько-Українська торгова асоціація (CUCC) та Канадсько-Український проект з підтримки торгівлі та інвестицій (CUTIS).

Серед усіх подій я б особливо відзначив ярмарку мистецтв Kyiv Art Fair, яка відбулась у травні в рамках чергового Kyiv Art Week. Цього разу участь у заході брали представники близько 40 українських та іноземних галерей, у тому числі з Копенгагена, Варшави, Берліна тощо. Виставку відвідали понад 12 тис. гостей, а також мер Києва Віталій Кличко. Для іноземців це було надзвичайно важливо, адже для них присутність мера є свідченням високого рівня виставки. Деякі гості були знаковими, наприклад, на закритій вечірці був присутній Саймон де Пюрі, засновник Phillips Auction House. Він, до речі, давно знає про Київ, причому саме через цікавість до мистецтва.

Мистецтво важливе не лише для культурного розвитку країни. Воно також відкриває двері для бізнес-контактів, і часто на доволі високому рівні. Захоплення мистецтвом — це така персональна “нотка”, спільний “цивілізаційний код”, який сприяє ідентифікації тебе міжнародними підприємцями, створює враження про тебе та, відповідно, довіру.

Можливо, Kyiv Art Week завтра і не стане “Арт Базелем”, але я бачу надзвичайно приємну тенденцію: Kyiv Art Week стає міжнародною подією. Деякі іноземні галеристи приїжджають до Києва вже два-три роки поспіль. Багато хто ставить Kyiv Art Week у щорічний особистий календар як must-have-подію. Це свідчить про великий інтерес до культурного потенціалу України.

“Мистецтво важливе не лише для культурного розвитку країни. Воно також відкриває двері для бізнес-контактів, і часто на доволі високому рівні”

Схожі події відбуваються й у бізнесі. Один з наших орендарів — науково-дослідний відділ компанії Ring. Це саме той винахідник інноваційного відеодзвінка, якого нещодавно придбав Amazon за понад $1,2 млрд. Це одна з ознак загального економічного зростання, яке я спостерігаю приблизно з середини 

2016 р. на прикладі сектора нерухомості. Дані компанії STR Global свідчать, що в Україні поступово зростає показник заповнюваності (occupancy rate) та RevPAR (прибуток з номера). Фактично заповнюваність в Києві зараз трохи менша за 51%, і вона вже, за моїми оцінками, перевершила докризовий рівень 2013 р. Торішнє зростання RevPAR на 20% — третій за величиною темп зростання в Європі. І це не просто тимчасова зміна внаслідок проведення спортивної події чи концерту. Це стійка тенденція.

Серед іноземних інвесторів варто пригадати Fujikura, компанію з виробництва електрообладнання з Японії, яка 2016 р. відкрила завод на Західній Україні. Її конкурент, Leoni AG з Німеччини, ввів в експлуатацію аналогічний завод в тому ж регіоні у вересні 2017 р. У лютому цього року General Electric уклала 10-річний контракт на $1 млрд на постачання вантажних локомотивів. В українських портах починає діяльність DP World. Без сумніву, такі новини свідчать про те, що в Україні відбувається щось серйозне.

Нещодавно я відвідав захід у Дипломатичній академії, де зібрались представники торгових палат з Німеччини, Австрії, Франції, Великобританії та інших країн та керівники представництв іноземних компаній в Україні. Практично всі озвучили один цікавий меседж: Україна жива, в Україні відбуваються позитивні процеси і треба рухатись уперед разом з ними. Зауважу, що іноземці казали все це не в приватних розмовах, а під час формальних промов. Тобто менеджери корпоративного світу погоджуються, що тенденції в Україні позитивні.

Наприклад, ми бачимо зростання за I квартал ВВП України на 3,1%. Хтось скаже, що воно не показове, пошлеться на низьку базу порівняння, проте такого росту могло б і не бути. Я кажу іноземцям, що треба врахувати: країна знаходиться в стані невирішеного конфлікту та в умовах складних переговорів із зовнішніми кредиторами. І вони дивуються, бо на цьому тлі 3,1% є чудовим показником.

Я часто кажу, що терпіння є чеснотою, але терпіння не має нічого спільного з нерішучістю та затягуванням прийняття рішення. Я бачу в Україні багато бізнес-можливостей, оскільки наша економіка відновлюється і зростає. Але ці можливості не вічні. Я не кажу: “Негайно інвестуйте в Україну, незважаючи ні на що”. Але переконаний, що перевага першого руху (FMA) призведе до значних конкурентних переваг і може принести вищі прибутки та (або) більші частки у бізнесі, перш ніж ціна зросте. А коли все виглядатиме “привабливим та очевидним” для інвестицій, це буде означати, що вихід на ринок відбувається надто пізно. І тут знову постає питання репутації. Перші місця Канади за рівнем репутації в світі — це не просто позиція в рейтингу. Це показник довіри, що стає все важливішим у світі. На тлі жорсткішого підходу до стандартів KYC (“знай свого клієнта”), твої великі гроші не є запорукою того, що ти станеш інвестором. Тобі можуть просто не дозволити вкладати гроші через репутаційні ризики. Це може бути пов’язано з непрозорим джерелом походження коштів чи сумнівними діловими практиками. Є цікаве підтвердження цієї тенденції. Якщо раніше по світу було море реклами з меседжем “Відкриємо компанію в будь-якій офшорній зоні”, то тепер в деяких офшорних зонах реклама говорить вже зовсім інше: “Закриваємо компанію в офшорі безслідно”.

Швидкі, великі та “чисті” гроші, в принципі, реальні. В світі ще зберігаються можливості чесно і швидко заробити, але їх все одно мало. Актуальнішими є чесний прибуток та доведене джерело походження коштів. І тут постає питання: “То що ж тоді важливіше — гроші чи репутація?”.

Для мене відповідь очевидна — репутація. Наприклад, для “Торонто-Київ” дотримання репутаційного компоненту є вирішальним. Нам важливо, щоб орендатори не просто платили гроші, але щоб вони стали складовою тієї екосистеми, яку ми будуємо. Не важливо, наскільки тривалою буде співпраця, — хоч два, хоч 22 роки. Адже головна мета — створити позитивну енергетику, щоб усім було приємно знаходитись в нашому комплексі.

Підвищення ваги репутації також свідчить, що інвестори дивитимуться не лише на проект, але й на те, з ким його робити. І тут висока репутація місцевих партнерів є цінною перевагою. Вони можуть мінімізувати ризики країни, зберігаючи при цьому IRR проекту. Переконаний, що ключовою ознакою авторитетних партнерів є те, що вони не обмежені сьогоденним плануванням, думають про майбутнє, бачать Україну країною своїх онуків. Вони допоможуть знайти можливості для довгострокових інвестицій у найбільш перспективні галузі економіки України. В свою чергу, обережніші інвестори дивитимуться на те, хто саме з їхніх колег приходить до України. Тому дуже важливим є вихід на український ринок холдингу Fairfax через інвестиції в агропромхолдинг “Астарта”, а також інвестиція Canada Pension Plan Investment Board, одного з найбільших пенсійних фондів світу, в компанію Glencore. Власне, український підрозділ аграрного напрямку компанії був основним предметом зацікавленості фонду. Такі потужні компанії фокусуються передусім на довготривалій життєздатності проектів, тому їх вкладення в Україні є надзвичайно яскравим маркером для світової інвестиційної спільноти.

Також не треба забувати, що так само можуть реалізовуватись й українські проекти в Канаді. Це варто робити, як мінімум, тому, що в країні живуть понад 1,3 млн людей, які вважають себе українцями та з симпатією ставляться до батьківщини своїх пращурів. Це великий ринок сам по собі — кількість українців у Канаді більша, ніж, наприклад, населення Естонії.

Взаємні можливості для співпраці будуть ключовою темою на черговому канадсько-українському бізнес-форумі, який відбудеться восени в Торонто. Він буде орієнтований насамперед на канадських інвесторів та пенсійні фонди, щоб зацікавити їх інвестувати в Україну. Співорганізаторами виступають Канадсько-Українська торгова асоціація (CUCC), уряди та посольства двох країн. Переконаний, що в Торонто буде дуже цікаво як українським, так і канадським бізнесменам, і до кінця цього року будуть оголошені нові великі інвестиційні проекти рівня Glencore та “Астарти”.