“Україна має багато компаній, які можуть працювати з Канадою”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Емма Турос, виконавчий директор Канадсько-Української торгової палати

— Які галузі української економіки є найпривабливішими для канадських інвесторів?

— Згідно з дослідженнями проекту CUTIS (Канадсько-Українського проекту підтримки торгівлі та інвестицій) були визначені пріоритетні галузі, інвестиції в які можуть зацікавити канадського інвестора: сільське господарство, інформаційні технології та інновації, інфраструктура та енергетика (за умови гарантії “зеленого” тарифу).

— Які компанії з України (або галузі) можуть бути цікавими для канадської економіки? Хто має шанс вдалого виходу на канадський ринок чи на співпрацю з канадськими підприємствами?

— Угода про вільну торгівлю відкрила шлях до Канади майже для всіх товарів. Дуже тішить, що спектр продукції, що потрапляє до Канади з України, постійно розширюється. Багато продукції важкої промисловості, авіата машинобудування, представлена продукція легкої, харчової, деревообробної, хімічної галузей. Опанування нових ринків — справа української сторони. Ми живемо в умовах ринку покупців, які вирішують, хто буде їхнім постачальником, і диктують умови. Наша задача — відповідати високим вимогам та бути конкурентними. Слід зазначити, що впродовж останніх трьох років сотні компаній зробили неймовірний крок задля підвищення якості продукції, ефективності та компетенцій. Початок змін був важким. Поштовхом для дій стала переорієнтація українського виробника з російського на інші ринки. Тепер Україна має багато компаній, які можуть працювати з Канадою. Це компанії з досвідом експорту, чия продукція відповідає вимогам “відповідальних закупівель”, тобто враховується не тільки ціна-якість-наявність, а й корпоративна соціальна відповідальність, відповідність екологічним та іншим критеріям, має всі сертифікати та систему контролю якості. Дуже важливою для успіху є злагоджена робота керівництва компанії з канадськими партнерами, кваліфікований і вмотивований персонал та добра комунікація.

— Чи є зараз ефективні механізми залучення канадських інвестицій в економіку України (міждержавні договори, фонди, агентства тощо)?

— Я би поставила питання інакше: чи є механізми захисту та повернення інвестицій? Щойно вони стануть дієвими, зросте довіра до України і, як наслідок, власне інвестиції. Варто пам’ятати, що Україну та Канаду поєднує 125-річна історія, і кожний громадянин Канади знає про Україну, а кожен громадянин України — про Канаду. Тому будь-яка інформація стає відомою бізнес-спільноті майже миттєво. Привернути до себе увагу потенційного інвестора — важка справа. Треба ще утри-мати цю увагу, заслужити довіру, пройти всі необхідні процедури, відповідати всім вимогам та повернути інвестиції. Кожен з етапів — вирішальний.

Певною мірою залученню інвестицій сприятимуть такі проекти, як CUTIS. Він наразі проводить відбір проектів, які представить потенційним канадським інвесторам в Торонто вже цього року. Ще є можливість зацікавити інвесторів, якщо є професійно зроблений проект, а не лише бажання отримати гроші. Фонд Horizon Capital, який очолює Олена Кошарна, громадянка Канади, вже багато років залучає кошти у перспективні компанії.

— Про які результати роботи Канадсько-Української торгової палати можна говорити за підсумками минулого — першої половини поточного року?

— Лише за два місяці Палата організувала Український День (13 червня) на Global Petroleum Show у Калгарі, і це була одна з найкращих презентацій країни. Доповідь депутата Верховної Ради Ольги Бєлькової та презентація компанії “Укргазвидобування” викликали велику зацікавленість. Наступного дня, 14 червня, у провінції Квебек разом з Чернігівською ТПП було організовано презентацію України на зборах компаній, що займаються торфом.

В травні КУТП приймала делегацію виробників солодощів, що брали участь в міжнародній виставці SIAL у Монреалі на початку травня (в рамках проекту CUTIS, де Палата є одним з співвиконавців), а також 10 українських виробників — учасників меблевої виставки у Торонто (теж в рамках проекту). Окрім цього ми організували та підтримали візити кількох делегацій. Ми активно поширюємо інформацію про можливості, які відкриває Угода про вільну торгівлю, беремо участь як доповідачі у 20-30 форумах в різних містах України щорічно. Звичайно, наразі зацікавленість бізнесу невпинно зростає, як і складність завдань, що постають перед організацією. Нагадаю, що Канадсько-Українська торгова палата має три офіси: центральний — у Торонто, а також відділення в Едмонтоні та Україні. Тільки в Україні ми маємо понад 100 членів.

— Чи вдається українським компаніям з експортним потенціалом гідно представляти себе на канадському ринку?

— Навіть краще. Наприклад, наш стенд на виставці меблів отримав нагороду як найкращий новий учасник. Більшість зразків були придбані зацікавленими дистриб’юторами ще до самої виставки. Сподіваємось, що українські меблі прикрасять сучасні оселі мешканців Канади. Ми орієнтуємось на молодь, так званих міленіалів.

На виставці SIAL український стенд був одним з великих стендів, що представляли країни. Вся продукція дуже смачна і високоякісна. Хочу зазначити, що нішева продукція маленьких та середніх виробників може стати сенсацією. Так, продукція невеликої сімейної київської компанії Lol&Pop викликала захоплення фахівців і всіх, хто скуштував неймовірно ніжний мармелад чи підсмажений зефір. Традиційні вафельні торти фірми “Полюс”, батончики ТМ “Золоте Зерно” та десерти компанії “Шокобум” теж були представлені вперше. А продукція наших відомих виробників, до якої ми звикли в Україні, вже давно є на полицях канадських супермаркетів.

— Чи відчувається підтримка української влади (на центральному та місцевому рівнях) у питаннях залучення іноземних інвестицій?

— Безумовно. Тільки в червні Канаду відвідала група дружби між Україною та Канадою у Верховній Раді, яку очолює Іван Курулько. 13 червня депутат ВР Ольга Бєлькова представила Україну на Українському Дні на Global Petroleum Show. Звичайно, що для наших партнерів важливо, що робить влада України, щоб вони могли працювати безпечно та повернути свої кошти з прибутком. Будемо відверті: коли ми говоримо про інвестиції, а не благодійність, ідеться насамперед про ризики та прибутковість. Коли є можливість дізнатися про законодавчі ініціативи або роботу уряду від можновладців, ми маємо шанс залучити найвищу ланку керівництва компаній та фінустанов Канади. Це рівень прийняття рішень.

“УГОДА ПРО ВІЛЬНУ ТОРГІВЛЮ ВІДКРИЛА ШЛЯХ ДО КАНАДИ МАЙЖЕ ДЛЯ ВСІХ ТОВАРІВ. ДУЖЕ ТІШИТЬ, ЩО СПЕКТР ПРОДУКЦІЇ, ЩО ПОТРАПЛЯЄ ДО КАНАДИ З УКРАЇНИ, ПОСТІЙНО РОЗШИРЮЄТЬСЯ”

За підтримку наших проектів маємо подякувати першому віце-прем'єр-міністру — міністру економічного розвитку і торгівлі України Степану Кубіву, заступнику міністра економічного розвитку і торгівлі — Торговому представникові України Наталії Микольській, колегам з МЗС, а також Надзвичайному і Повноважному Послу України в Канаді Андрію Шевченку та Генеральному консулу України в Торонто Андрію Веселовському.

— Що заважає двостороннім економічним зв’язкам двох країн?

— Непевність у власних силах і непослідовність — з боку України. Варто ще зазначити недосконалість законодавства, його виконання та недоліки судової системи. Недовіра і упередження — з боку Канади.

— Чи можна говорити, що перше розчарування канадських інвесторів, що намагались будувати бізнес в Україні у 1990-ті роки, вже подолано?

— Ні, але це не підстава, щоб такий партнер, як Канада, мав нові приводи для розчарування. Україна вже втратила право на помилку в змаганні за світові ресурси. Канада та українська діаспора — наша опора в світі, але і ми маємо довести, що Україна та українці — партнери, з якими буде успіх. Ви буде-те вести справи з хронічними невдахами? Успіх створюють не обставини, а те, як ми на ці обставини реагуємо.