Про зони вільної торгівлі і погіршення торговельного балансу

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Тимур Чмерук, партнер міжнародної інвестиційної компанії Base capital management

Порівняно недавно були опубліковані дані про торговельний баланс України 2017 р. Згідно з ними його дефіцит складає $2,625 млрд. При цьому баланс торгівлі товарами зведений з дефіцитом у $6,332 млрд, а баланс торгівлі послугами — з профіцитом у $5,087 млрд. Тобто при зростанні як імпорту, так і експорту ми купуємо в світу значно більше, ніж продаємо йому.

Чи винні ЗВТ в погіршенні торговельного балансу

Велику роль у зовнішній торгівлі сучасних держав відіграють зони вільної торгівлі. По суті, вони є основною формою інтеграції в сучасні світогосподарські та зовнішньоторговельні зв’язки. Україна уклала вже 18 угод про вільну торгівлю, що охоплюють понад 45 держав. Ця цифра не лише є доволі переконливою, але й відповідає місцю нашої країни в світовій торгівлі. Ще низка угод про ЗВТ знаходяться на стадії розробки і прийняття.

З європейських держав найтісніші експортно-імпортні відносини в України склалися з Польщею, Німеччиною, Нідерландами, Італією, Іспанією. Безумовним лідером в цьому списку є Польща. Якщо говорити відверто, більшість вигод виявилося саме на боці Польщі: експорт до Польщі у першому півріччі 2017 р. збільшився на 25,7%, імпорт — на 30,4%. Водночас Угода про вільну торгівлю з ЄС практично не вплинула на зовнішньоекономічні зв’язки з країнами Скандинавії, Францією та країнами Балканського півострову.

Природно, що ніхто й ніколи не торгував без прибутку для себе. Наші партнери — не виняток. І зони вільної торгівлі допомагають їм робити це якомога легше і ефективніше. Але ми залишаємося зі збитками. І причина не в тому, з ким ми торгуємо, а в нас самих. Українська економіка вже майже переродилася у сировинну з низькою доданою вартістю. А такий стан властивий економічно слабким країнам. Зони вільної торгівлі — це лише інструмент. І, як будь-який інструмент, він ефективний лише в умілих руках. А наші руки, за підсумками минулого року, дещо втратили свою вправність. І, відповідно, інструмент — ЗВТ — приніс більше користі не нам, а тим, хто з нами торгує. А нам залишається ослаблення курсу гривні як природний наслідок негативного торговельного балансу.

У чому полягають проблеми

Перша проблема полягає в тому, що без зміни ставлення до цивілізованих правил ведення бізнесу, поза цивілізованим полілогом влади, суспільства і бізнесу (сучасний лобізм), за існування митної та прикордонної корупції, за нескінченних обіцянок різних реформ та практичної відсутності серйозних кроків для їх реалізації у підприємців високорозвинених країн пропадає бажання розвивати контакти з Україною. Вони вважають за краще обмежуватися лише необхідним їх мінімумом.

“Шлях України — спираючись на позитивний ефект ЗВТ, зміцнюючи його, розвивати сучасніші, ефективніші форми економічної інтеграції”

Друга проблема полягає в асиметричності інтересів українських і зарубіжних партнерів в угодах ЗВТ. Причому відсутні належні процедури узгодження таких інтересів й усунення самої асиметрії в них. Подібними процедурами могли б стати механізми міжнародного лобізму та медіації міжнародних інтересів, а також двосторонніх третейських судів та арбітражів. Наразі таких механізмів в Україні немає.

Третя проблема мені бачиться в “поросячому оптимістичному вереску” наших економістів і чиновників, що дивляться на ЗВТ як на панацею мало не від усіх зовнішньоекономічних проблем. Але суть в тому, що за всієї привабливості та ефективності угод про ЗВТ вони є, як уже було сказано вище, “вчорашнім днем” міжнародної економічної інтеграції. Шлях України — спираючись на позитивний ефект ЗВТ, зміцнюючи його, розвивати сучасніші, ефективніші форми економічної інтеграції. А для останнього нічого і не робиться.

Ніякі заходи підтримки з боку міжнародного співтовариства нам не допоможуть, якщо наші політичні і ділові еліти безвідповідально ставитимуться до своєї великої суспільної ролі, винаходитимуть черговий велосипед, орієнтуватимуться на сьогоденні інтереси, а не на інтереси історичного майбутнього своєї Вітчизни. У науці є поняття “трагедія спільності”, це коли політикам все одно, що буде після них. І ми зараз є очевидцями цієї трагедії. Через сьогоденні інтереси еліт страждають усі.