Правильне середовище — найголовніша умова для впровадження інновацій

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Лорен Грехем, історик науки, професор, викладач Массачусетського технологічного інституту

Якби мене запитали, які з нещодавніх технологій здивували мене найбільше, я б відповів, що, напевно, найбільше вражає готовність людей відмовитися від власної приватності.

Нові цифрові та мобільні технології обіцяють, що кожен буде доступним в будь-який час. І мене дивує, що люди не відповідають: “Я не хочу бути доступним постійно. Я хочу мати можливість обирати, коли бути доступним. Інколи я хочу побути наодинці або з кимсь, хто мені дорогий, я хочу почитати хорошу книгу чи насолодитися смачною їжею. І в ці моменти я не хочу бути доступним для всіх і кожного. Я відповідатиму на запити та повідомлення тоді, коли захочу сам, а не тоді, коли цього захоче особа, яка надсилає їх”. Мене дратує, коли люди, що зібралися у ресторані, щоб поїсти та провести час із друзями, постійно перевіряють свої смартфони. Гадаю, це має дратувати й інших. Водночас персональні дані, очевидно, є цінною інформацією, але, гадаю, буде перебільшенням називати їх “новою валютою”. Багато речей мають цінність, не будучи валютою.

Втім, найважливіше, що стосується технологій, — це середовище, в якому вони використовуються. Існують середовища, що заохочують до позитивного використання технології. Інші, навпаки, сприяють негативному, поганому використанню. А є й такі, що взагалі перешкоджають застосуванню технологій. Тому, вочевидь, нам потрібно створювати середовища з першої категорії, які максимально сприяли б позитивному використанню технологій.

“Необхідно, щоб у суспільстві поважали людей, які імплементують інновації, одночасно допомагаючи і собі, і цьому суспільству”

Подивіться на Росію та Північну Корею, і ви побачите приклади місць, де несприятливі умови пригнічують інновації. Навіть Китай поки що має досить небагато власних інновацій, покладаючись переважно на нові технології з-за кордону. Втім стан речей може змінитися. На мою думку, найважливішим етапом імплементації будь-якої технології є її “проживання” у суспільстві, де присутні чинники, що сприяють ефективному її використанню. Насамперед ідеться про відсутність корупції та присутність прозорих інвесторів. Також важливо, щоб у цьому середовищі існувала справедлива правова система, яка забезпечувала б чесне вирішення спорів. Не менш важлива і наявність демократичної політичної системи, у якій технології регулювалися б на благо суспільства. Потрібна і здорова кредитна система, за якої бізнеси можуть отримувати прозорі та сприятливі позики. І наостанок, для такого середовища важливе існування регульованої рекламної системи, яка дозволяла б інноваторам належним чином просувати свої інновації.

Необхідно, щоб у суспільстві поважали людей, які імплементують інновації, одночасно допомагаючи і собі, і цьому суспільству. Важливо, щоб їм не заздрили чи не підозрювали їх у егоїзмі. Справедливий та відкритий бізнес допомагає суспільству. Корумпований та скритний бізнес, навпаки, шкодить йому.

Я рекомендував би бізнесменам, які бажають розвивати свою справу на основі наукових досягнень, займатися цим та інвестувати у країни, де присутні всі перераховані умови. Слід пам’ятати, що економіка зараз глобальна. Якщо бізнесмени не знаходять правильного середовища “вдома”, їм варто вкладати кошти в технології в тих країнах, де воно наявне.