Енергетика не повинна застосовуватися для геополітичного тиску

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Раймондс Вейоніс, президент Латвійської Республіки

Енергетика є суттєвою умовою для розвинутої економіки. Є країни з власними енергетичними ресурсами, але є багато таких, яким їх бракує. Міжнародні відносини завжди мали характер та визначалися залежно від енергетичних домовленостей. Тому зараз для країн важливо говорити про відновлювану енергію. Картинка досить відрізняється в різних країнах. Кожна з них має можливості розвивати галузі відновлюваної енергетики та підвищувати рівень енергетичної безпеки. Все більше країн заохочують ініціативи щодо розвитку відновлюваної енергетики. Технології у цій сфері в підсумку зменшать залежність від традиційних видів енергії та посилять енергетичну безпеку. Енергетична незалежність посилює економічну стабільність. Щоб цього досягти, нам потрібні внутрішні зв’язки, а також ринки збуту. Розвиток сильних регіональних ринків посилить зв’язок та конкуренцію серед регіонів, а також серед постачальників, що, в свою чергу, сприятиме визначенню кращої ціни на енергію для споживачів. Доступність джерел альтернативної енергії та її постачання — ключовий фактор енергетичної безпеки. Європейський Союз наразі є найбільшим імпортером енергетичних ресурсів. Обсяги імпорту енергії до країн ЄС складають понад €1 млрд на день! 27% газу й 1/3 нафти та нафтопродуктів нашого споживання ми отримуємо від одного постачальника — Російської Федерації.

Певні країни більше залежні від цього, ніж інші. Але в загальному розумінні питання енергетичної залежності турбує кожну державу — члена ЄС. Розвиток енергетичної галузі в Європі за останні десятиліття сформував чіткий зв’язок між енергетичною політикою та геополітикою. Важливо продовжувати диверсифікацію постачальників енергоресурсів і поглиблювати інтеграцію України та Латвії в енергетичну інфраструктуру ЄС. Наразі всі три балтійські країни просунулися вперед в інтеграції до європейського енергетичного ринку. Це стало можливим завдяки значній підтримці з боку ЄС.

За досить короткий час ми змогли інтегруватися в балтійсько-скандинавський енергетичний ринок. Нещодавно нам вдалося налагодити електричну мережу з нашими сусідами: Польщею, Фінляндією, Швецією. Це чудовий ринок для торгівлі електроенергією. Останнім кроком у досягненні повного контролю над ситуацією в цій галузі стане відповідність законодавству ЄС. Для цього ми розробляємо сценарій десинхронізації з’єднання з електричними мережами РФ та Білорусії. Ми докладаємо значних фінансових та політичних зусиль, аби позбутися залежності від монопольного постачальника — “Газпрому”.

Зараз ми йдемо нашим власним шляхом для створення свого енергетичного ринку з Польщею, Фінляндією, де ціна на газ формуватиметься на основі конкуренції. Газова галузь для нашої економіки життєво-необхідна. І от чому. Навіть враховуючи найкоротший шлях постачання газу, наша ціна набагато вища, ніж ціна для країн Західної Європи. За останні роки ми стикнулися, особливо з боку Росії, зі зменшенням обсягів постачання газу. З огляду на ці обставини проект газопроводу “Північний потік-2” здебільшого було розроблено з політичних міркувань, як “страшилку” для ЄС, задля підвищення рівня енергетичної залежності. Це, безперечно, матиме негативний вплив на Україну, Словаччину та інші країни. Ми повинні посилити енергетичний союз в ЄС та пов’язані з цим принципи. Ми маємо знайти збалансовані рішення, коли говоримо про нову енергетичну інфраструктуру в Європі. Нам слід дотримуватися однозначної політики і загальноприйнятої енергетичної дипломатії серед європейських країн.

Відтоді як Латвія стала членом Європейського Союзу, багато що було досягнуто в частині розвитку енергетичної інфраструктури та енергетичних поставок. Країни Балтії вже не є “енергетичними відрізними островами”. Монополії в енергетичному секторі зникли. У перспективі 20-30 років поширення енергоефективності та застосування джерел відновлюваної енергії, інформування громадськості щодо питань збереження енергії є основними напрямками на шляху до цілей енергетичної безпеки. В умовах вільного ринку ми можемо розробити довгострокові стратегії для пошуку джерел “зеленої” енергії. Ці стратегії мають змусити політичні кола та представників енергетичної промисловості працювати разом, підтримувати розвиток технологій та рішень для “зеленої” енергетики. Місцеві ресурси, особливо відновлювані, мають величезне значення. В Латвії ми маємо можливість застосовувати технології обміну енергією з відновлюваних джерел. Ми повинні розвивати, підтримувати та фінансувати технології у цій галузі.