Політичні зміни допоможуть зробити стрибок до інновацій

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

В’ячеслав Мироненко, головний редактор журналу БІЗНЕС

Модні нині дискусії на тему модернізації та інноваційності міцно увійшли в лексикон не лише бізнесу, а й влади. Щоправда, з боку останньої слова важко переходять у практичну площину. А й взагалі, чи здатна влада (без прив’язки до часу) на інноваційний прорив? Ми вважаємо, що навряд чи. Адже намагатися регулювати інновації централізовано — безнадійна в сучасних умовах справа. Зараз світ інший — за рівнем розвитку інформаційних технологій, мобільністю, конкуренцією тощо. Наразі більшість проривних рішень є результатом роботи невеликих і середніх гравців ринку, а значні інноваційні бюджети держав і великих корпорацій демонструють значно нижчу ефективність. В цьому немає нічого дивного, адже для інновацій потрібен максимум свободи творчості, а влада, навпаки, домагається зворотного — намагається обмежити свободу дій потенційних інноваторів, нав’язати їм єдиний центр досліджень і розробок. Зараз це стає все менш імовірним.

Навіть хочеться згадати Китай. Місцеві комуністи чудово розуміли, що глибокі зміни можливі лише за певного рівня демократизації. Вони не чіпали суспільство в Гонконзі, коли 1997 р. Китайська Народна Республіка здобула суверенітет над територією. Тому що розуміли — якщо згорнуть свободи, інноваційному розвитку кінець. Гонконг став тригером китайської інноваційної промисловості.

А що, по суті, інновації — це створення системи стимулів для мікропокращень у різних сферах життя зі скасуванням усіх бюрократичних перепон. Адже який сенс в інноваціях, якщо їх складно впровадити? Але невже ми такі відсталі та не інноваційні, що постійно говоримо про необхідність їх впровадження? Ні, більшість українських сфер вже досить інноваційні. Наприклад, сільське господарство і харчова промисловість дуже модернізовані. Телекомунікації і фармацевтика входять до переліку сфер з найвищим технічним переоснащенням у промисловості. Можна назвати ще низку сфер, в яких українські компанії досягли хороших результатів. Про найяскравіші кейси можна буде прочитати у поточному номері журналу. Ми для себе вивели власну формулу інновацій. Це насамперед впровадження тих нововведень, які мають призвести до конкурентоспроможності бізнесу як такого. Існують різні трактування терміна “інновації”. У нашому розумінні — це те, чого не було раніше, а зараз впроваджується, буде активно використовуватися і допомагати конкурувати на ринку.