Трансформація 4.0 на державному рівні абсолютно неминуча

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України

Державне управління в Україні здебільшого знаходиться ще в XIX сторіччі. Використовувані методи та технології абсолютно не відповідають часу. Насправді, мені здається, що зараз в нас є дуже класне вікно можливостей. З одного боку, ми маємо запит на зміни, а з іншого — у нас немає legacy-систем, в які інвестовано великі кошти, через що їх шкода змінювати. Тому ми можемо з нуля, фактично на рівному місці, будувати їх за абсолютно сучасними принципами.

Це саме стосується і, наприклад, системи ProZorro. Якщо подивитися на веб-сайт американської системи закупівель, де мають агрегуватися тендери на федеральному рівні, то до нього додається інструкція на 150 сторінках. Так само і корейська система електронних закупівель — ця система родом з 1990-х років, з часів модемів тощо. На відміну від США, Німеччини чи Великобританії, у нас просто немає чого руйнувати. Там вже на ці системи витрачені великі кошти, тому зараз якось шкода від них відмовлятися. В нас є можливість створити це з нуля, використовуючи найсучасніші принципи. Звичайно, ми можемо завдяки технологіям компенсувати нестачу інституційної спроможності, якісних спеціалістів тощо. Україна тут може пройти власним шляхом, не копіюючи досвід західних країн, а розвиваючись навіть швидше за них. І це дає нам можливості й надію на якісний стрибок.

Якщо говорити про закупівлі, то у нас наразі немає ані грошей, ані професійних державних службовців, які до найменших деталей знали б, як проводити тендери “вручну”. Набрати нових людей, навчити, платити їм ринкові зарплати — це точно справа не одного року. Що ми можемо зробити? Ми можемо замінити їх алгоритмами та автоматизованими процесами. Тому я вважаю, що нові технології для нас є не лише викликом, але й величезною можливістю для покращення державного управління не на відсотки, а в рази.

“Блокчейн підходить для реєстрів, а для закупівель він не годиться. Це не означає, що блокчейн поганий. Просто для електронних закупівель так само не можна використати ракету Ілона Маска”

Щодо впливу технологій, я не скажу за країну в цілому. Але що стосується публічних закупівель, то тут найбільший вплив має те, що наша система гібридна, вона складається з приватних майданчиків та державного ядра. Це система з абсолютно відкритими даними, які доступні кожному платнику податків, кожному журналісту, кожному сторонньому спостерігачеві. Також це ресурс з відкритим кодом. Тобто це не є система, якою займається один єдиний розробник, і, відповідно, країна чи державний орган знаходяться у нього “на гачку”. Цей код може використовувати кожен. Більше того, кожен може перевірити, чи немає там якихось багів або “дірок”. Саме тому нашу систему використовують інші країни, її вже впровадила Молдова, зацікавленість висловлює низка наших сусідів.

Але технології самі по собі не можуть змінити світ. От, наприклад, блокчейн — це технологія, якій люди приписують якісь магічні властивості. Існує багато технологій, але світ змінюють рішення, побудовані за допомогою їх комбінації. Тому блокчейн підходить, скажімо, для реєстрів, а для закупівель він не годиться. Це не означає, що блокчейн поганий.

Просто для електронних закупівель так само не можна використати ракету Ілона Маска. Ракети самі по собі непогані, просто це щось з абсолютно іншої сфери. Я вважаю, що трансформація 4.0 на державному рівні не лише можлива, але й абсолютно неминуча. І ProZorro є складовою цієї трансформації.