Великі ігри навколо України

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

В’ячеслав Мироненко, головний редактор журналу БІЗНЕС

Лише кілька тижнів тому Сполучені Штати, більшість членів ЄС та декілька інших держав об’єдналися в єдиний фронт і вислали понад 100 російських дипломатів у відповідь на отруєння Сергія та Юлії Скрипалів в англійському місті Солсбері. Трансатлантичні узи виглядали непохитними, поки Білий дім одним махом не змінив ситуацію, вивівши США з ядерної угоди з Іраном, незважаючи на благання європейців. Думку Трампа не вдалося змінити ані президенту Франції Еммануелю Макрону, ані канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, ані Борису Джонсону, міністру закордонних справ Великої Британії, який виступив на улюбленому ток-шоу президента США. Тепер через рішення Трампа “велика трійка” Європи знаходиться по один бік барикад з Росією, а Сполучені Штати їм усім протистоять. Минулого тижня до протистояння зі США приєдналась Швеція. Остання дозволила будівництво двох ниток газопроводу “Північний потік-2” у своїй економічній зоні. Про це повідомив міністр підприємництва та інновацій Мікаель Дамберг. За його словами, уряд Швеції не зміг сказати “ні” менеджменту “Північного потоку-2”. У німецькому Лубміні вже офіційно почалося будівництво газової приймальної станції у рамках проекту газопроводу “Північний потік-2”. Супротивники проекту — Польща, країни Балтії, Україна, Молдова, США та Данія — стверджують, що “Північний потік-2” збільшить залежність ЄС від “Газпрому”, який вже постачає близько третини газу до країн Європи. Крім Німеччини будівництво газопроводу схвалила також Фінляндія.

Джон Хербст, директор Євразійського центру ім. Діну Патрічіу при Атлантичній раді США та 5-й Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні (2003-2006 рр.), визнає, що такої слабкої зовнішньої політики у США не було впродовж останніх 10 років. Держдеп США критикує Берлін через “Північний потік-2”. Вони хочуть, аби пані Меркель відмовилася від трубопроводу, та пригрозили санкціями німецьким та європейським компаніям, пов’язаним діловими відносинами з “Газпромом”. Міністерство енергетики США хоче, аби Німеччина взяла на себе зобов’язання купувати більше зрідженого природного газу (СПГ) з усієї Атлантики. Чи реальна ця вимога або це прийом задля отримання важелів впливу на інші торговельні питання, але в результаті тиску з боку Вашингтона Німеччина виявляється в одному човні з Росією. Хоча Берлін і раніше вважав “Північний потік-2” та функціонуючий “Північний потік-1” виключно комерційним підприємством.

Але в Східній Європі мало хто згоден з цією позицією. Варшава разом з країнами Балтії, частиною скандинавських держав та Україною намагається заблокувати цей проект, однак Берлін, а слідом за ним і Відень запевняють, що він не має політичного характеру.

Росія, як ніхто, зацікавлена в провокуванні трансатлантичних суперечок. Перший візит після обрання президентом Володимир Путін здійснив до Австрії, де намагався схилити європейські держави виступити проти політики Трампа щодо Ірану, а також введених Вашингтоном загороджувальних мит на алюміній, які завдадуть удару по європейських експортерах. До речі, вибір Австрії — не випадковий. З 1 липня Австрія головуватиме в Раді ЄС. Австрійського канцлера Себастьяна Курца, призначеного на посаду в грудні 2017 р., німецька газета “Хандельсблат” називає “найкращим другом Путіна в Європі”. Саме Австрія не приєдналася до 19 держав ЄС, які скоротили персонал російських посольств у відповідь на отруєння Сергія Скрипаля.

Україна не є гравцем на цій великій стратегічній шахівниці. І може розраховувати лише на підтримку своїх партнерів. Але нам вже вдалося зіпсувати відносини з деякими країнами: через мовне питання, відсутність реформ, корупцію, історичну пам’ять і ще з десяток причин. А якщо все це помножити на початок передвиборчої риторики, шансів відстояти національні інтереси в української дипломатії майже немає. На жаль!