«Те, що зараз спостерігає світ, — це зростання егоїзму»

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Кваснєвський, президент Польщі (1995-2005 рр.)

Наразі для європейської спільноти дуже важливо, яку геополітичну позицію ми займемо на наступні роки, яку геополітичну архітектуру оберемо. Традиційно ми можемо говорити про два сценарії — оптимістичний та песимістичний. Якщо ми матимемо більш плюралістичну систему міжнародної архітектури, то, звичайно, нам буде легше створити спеціальну структуру для уникнення конфронтації та вирішення всіх проблем. Ми знаємо — це може спрацювати. Ми матимемо процес, який завершиться з різними політичними акцентами для країн та бізнесу.

Зараз ми маємо два очевидних політичних центри — США та Китай. Але в будь-якому випадку слід згадати про період часу, який ми зараз переживаємо та в якому виникає багато непередбачених ситуацій. Наприклад, дії Сполучених Штатів Америки зараз важко передбачити. Вочевидь, якщо світ стане більш багатополярним, то вирішувати проблемні питання буде набагато легше, в тому числі ті, що стосуються енергетичної безпеки. Але, на мою думку, на жаль, ми матимемо менше оптимістичний сценарій. Тому що, те, що ми зараз спостерігаємо, — це зростання егоїзму. Те, що зараз демонструє Америка, — це дуже-дуже небезпечно. Національні інтереси не можуть бути важливішими, ніж питання співробітництва та взаєморозуміння.

Звичайно, що інтереси національних компаній важливі для економіки, їх потрібно захищати. Однак коли особисті інтереси ставляться на перше місце замість питань захисту екології та боротьби з глобальним потеплінням у світі, що є реальністю, це дуже небезпечно.

Якщо рівень такого егоїзму буде зростати, то ми матимемо такі ж наслідки, які зараз регулює Паризька угода. Ми матимемо більш вузько направлені національні підходи, які дестабілізують ситуацію, дезінтегрують такі міжнародні організації, як Європейський Союз. Ситуація може бути дуже загрозливою. За таких обставин енергоресурси, такі як нафта та газ, будуть використовуватись для досягнення політичних цілей та маніпуляцій, в тому числі в якості політичної зброї. Це поганий сценарій. Але в будь-якому випадку енергетика є основним, навіть ключовим, моментом у формуванні геополітичної ситуації в світі, і надалі ми матимемо ще більш захопливі та цікаві переговори.

У цій світовій конструкції хотілось би приділити увагу Україні. Українська компанія Burisma організувала Форум з енергетичної безпеки, гостями якого ми є, і відтак маємо дещо обговорити стосовно України. Питання енергетичної безпеки та ситуація в країні дуже пов'язані між собою. Україна наразі — це реальне поле битви між російськими амбіціями та європейською підтримкою у питаннях стабілізації ситуації в країні. Звичайно, європейські держави підтримують Україну у намаганнях провести дійсно важливі реформи у важкий час. Проводити реформи надзвичайно складно. Особливо в умовах відкритого військового конфлікту з таким великим та жорстким сусідом, як Росія. Це не тільки виклик, а й дуже важке завдання. Українці намагаються це зробити, і, скажу вам, результати цих реформ все більш і більш очевидні. Це простежується у зростанні економічних показників, у роботі агентств щодо боротьби з корупцією тощо.

Звичайно, це довгий та складний процес, і він не може бути завершений протягом року чи двох. Якщо Україна матиме сильну підтримку з боку Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, то у неї буде шанс стати сильнішою, організованішою, ефективішою державою протягом наступних років. Я вірю, що всі ми цього прагнемо.

Кажучи про енергетичну безпеку, нам слід пам’ятати та підтримувати приватний бізнес. Наприклад, така компанія, як Burisma, забезпечує 20% видобування газу серед приватних компаній в Україні. Це заслуговує на підтримку. Саме це є шансом для забезпечення енергетичної незалежності країни. Якщо в Україні з’явиться більше таких, добре організованих, сучасних, технологічних компаній, як Burisma, то стан її енергетичної безпеки буде в набагато кращій формі.