“Для роботи на аграрному ринку необхідно дуже чітко уявляти, чим живе виробник”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олена Пономаренко, заступник голови правління ПАТ “Мегабанк”

— Зараз багато банків зацікавлені у кредитуванні й обслуговуванні аграріїв. Чим обумовлений цей інтерес?

 — Сільське господарство України демонструє стійке зростання незважаючи на соціальні та економічні потрясіння. Частка сільгосппродукції в товарному експорті країни постійно збільшується, роблячи Україну потужною аграрною державою. І це не дивно, якщо врахувати наявність понад 30 млн га посівних площ, унікального складу ґрунтів і сприятливого клімату. І, звичайно, не варто забувати про людей, що зберегли любов до землі та традиції землеробства. Тому увага до цієї галузі з боку фінансових організацій, як українських, так і закордонних, цілком природна.

 — У чому полягає специфіка обслуговування агросектора?

 — Мегабанк почав активно працювати на ринку сільського господарства понад 15 років тому, накопичивши за цей час досвід і глибоке розуміння специфіки процесів. Головні особливості сільськогосподарської галузі — це сезонність і, відповідно, необхідність отримання фінансування точно в строк і в обсягах, потрібних для підтримки виробничого циклу. Можна зупинити верстат, але не можна зупинити зростання пшеничного колосу, можна вимкнути комп’ютер, і він до кращих часів не споживатиме електроенергію, але не можна “вимкнути”, а потім знову “увімкнути” велику рогату худобу, яка завжди потребує корму та догляду. Все це диктує жорсткі вимоги до фінансування сільськогосподарського бізнесу.

 Передусім для роботи саме на цьому ринку необхідно дуже чітко уявляти, чим живе виробник, що криється за показниками обсягів реалізації, прибутку… Іншими словами, треба детально розбиратися у всьому виробничому циклі — починаючи від закупівлі насіння і закінчуючи реалізацією врожаю.

 — Чи означає це, що банкіри мають ставати агрономами, фахівцями в галузі тваринництва і освоювати тонкощі зернотрейдингу?

 — Зараз у підрозділах Мегабанку, що працюють із сільгоспвиробниками, багато фахівців, які мають відповідну освіту і досвід роботи в галузі. Причому експерти банку часом розбираються в аграрному бізнесі не гірше, ніж самі виробники, адже банкіри, маючи за плечима досвід роботи з сотнями клієнтів, бачать ситуацію на ринку в цілому і вже буквально відчувають тенденції та тренди.

 Таким чином, працюючи на агроринку, Мегабанк вибудував з клієнтами відносини, що виходять далеко за межі формули “позичальник — кредитор”. Для сільгоспвиробників Мегабанк — повноцінний партнер, який розуміє проблеми галузі й завжди готовий прийти на допомогу. Ця партнерська роль Мегабанку була гідно оцінена не лише клієнтами, а й великими міжнародними гравцями сіль госпринку.

 — Які банківські продукти і послуги для агровиробників є наразі найзатребуванішими?

 — Останнім часом стійким попитом користується авалювання векселів сільгоспвиробників, яке частково замінює традиційне кредитування. Є ціла низка імпортерів, які ввозять в Україну ту чи іншу продукцію, продають її агровиробникам, а до оплати приймають векселі, авальовані Мегабанком. Фактично вони відвантажують продукцію з відстроченням платежу — до осені. У підприємця, таким чином, з’являється можливість, не відволікаючи гроші з операційної діяльності, з відстроченням платежу купувати у провідних іноземних постачальників все необхідне — насіння, засоби захисту рослин, добрива тощо. Мегабанк, в свою чергу, гарантує оплату за цим векселем, якщо клієнт не має можливості по ньому платити.

 — Чи всі постачальники довіряють авальованим векселям?

 — Радше, гарантії далеко не всіх банків переконують постачальників у надійності векселя. Що стосується Мегабанку, то завдяки міцним позиціям на ринку банк було акредитовано найбільшими транснаціональними корпораціями як надійного гаранта боргових зобов’язань сільгоспвиробників. Серед них — швейцарська компанія Syngenta, один зі світових лідерів в галузі виробництва засобів захисту рослин та насінництва, підрозділ німецького концерну Bayer, який займається засобами захисту рослин, селекцією і виробництвом насіння, найбільший хімічний концерн BASF та інші відомі на ринку структури.

“Мегабанк видає сільгоспвиробникам кредити на будь-які потреби: поповнення оборотного капіталу й основних фондів, фінансування поточного циклу сільгоспробіт

— У чому переваги використання авальованих векселів?

 — Послуга авалювання векселів набагато дешевша, ніж звичайне кредитування, і цим вона вигідна аграріям. Комісійні Мегабанку по цій послузі становлять зараз 2%. Але і класичне кредитування, як і раніше, залишається затребуваною послугою. Мегабанк видає сільгоспвиробникам кредити на будь-які потреби: поповнення оборотного капіталу й основних фондів, фінансування поточного циклу сільгоспробіт.

 — Які кредити користуються попитом в аграріїв?

 — Можна відзначити попит на мікрокредитування, який, до речі, обумовлений зовсім не сумою виділених коштів. “Мікро” — це не характеристика обсягу фінансування. Мегабанк, наприклад, видає аграріям кредити у розмірі від 200 тис. грн. Фактично мікрокредитування — це технологія, що дозволяє враховувати всі нюанси і ситуації, з якими стикаються аграрії, зокрема недосконалу фінансову звітність, сезонну відсутність прибутку тощо. Більшість наших клієнтів беруть “короткі” кредити з терміном погашення до року. Загалом, це фінансування, яке залучається навесні для проведення повного циклу сільгоспробіт і повертається восени після збору врожаю. Таких клієнтів у Мегабанку — близько 70%. Третина кредитів — це так звані “довгі” кредити на купівлю техніки, для будівництва тощо.

 При цьому 80% клієнтів-аграріїв приходять у банк з року в рік. Це постійні позичальники, і банк відповідає на їхню лояльність, пропонуючи максимально гнучкі умови: якщо клієнт не може одразу повернути всю суму, можливі дроблення її на частини і відстрочення виплат на певний період.

 — Зараз багато фінустанов прагнуть кредитувати аграріїв. Як конкуруєте з іншими банками?

 — Одна з наших переваг — швидке прийняття рішення щодо видачі кредиту, буквально протягом доби. Де-факто, з моменту надання клієнтом документів для оформлення прискореного кредиту, фахівці банку протягом півгодини-години можуть надати йому попередню відповідь. Така оперативність обумовлена колосальним досвідом, накопиченим Мегабанком за час роботи в агросекторі, і професіоналізмом команди.

 Хочу зазначити, що, випускаючи на ринок нові продукти і вдосконалюючи існуючі, ми прислухаємося до наших клієнтів, враховуємо інтереси і переваги кожного. Ми ставимо собі завдання примножувати досвід і знання, ефективно використовувати наш потенціал, аби надати клієнтам фінансові рішення, яких вони потребують.

 — Більшість учасників банківського сектора декларують інтерес до виробників зерна, соняшнику, ріпаку та інших культур. А як з іншими напрямками сільгоспвиробництва?

 — Одним з напрямків роботи Мегабанку є підтримка виробників плодоовочевої продукції. У червні 2017 р. Мегабанк підписав угоду з Менонітською асоціацією економічного розвитку (MEDA). В рамках цієї угоди банк отримав довгострокове фінансування в розмірі 3 млн канадських доларів. Мегабанк — єдиний банк в Україні, який бере участь в цій програмі. Кошти спрямовуються на кредитування фермерів, які займаються вирощуванням фруктів, овочів і трав, а також на кредитування підприємств в суміжних галузях, які допомагають розвитку плодоовочевого сектора або ж надають йому підтримку, зокрема обладнанням для обробки продукції після збору врожаю, технологіями, будівництвом (наприклад, пакувальних будинків), інформаційними технологіями і зв’язком, фермерським обладнанням, логістикою, транспортом.