Фінтех як win-win

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Юрій Батхін, директор з розвитку бізнесу компанії Mastercard в Україні

Фінтех, що з’явився як альтернатива класичним фінансовим інститутам, вже став явищем, яке трансформує платіжний ринок. Глобальні дослідження свідчать: 82% представників фінансового ринку в світі очікують, що частіше залучатимуть до партнерства фінтех-стартапи у найближчі три-п’ять років. За даними досліджень Mastercard, понад 87% представників українського банківського ринку повністю підтримують впровадження інновацій, а більше половини опитаних готові до впровадження фінтех-рішень. Загальний тренд діджіталізації життя вимагає нових підходів до надання фінансових сервісів, і фінтех-стартапи в цьому випадку можуть відкрити нові перспективи для банків. У світі понад 60% банкірів розглядають зростання фінтеху як можливість для розширення лінійки продуктів і послуг. За даними опитування, яке компанія Mastercard проводила восени минулого року, українські банкіри навіть оптимістичніші. Хоча 68% опитаних поки не мали досвіду співпраці зі стартапами, 71% вважають правильним відстежувати і купувати ефективні фінтех-рішення. За даними The FinTech Index від ING Bank, серед 73 країн Україна опинилася в колі тих, хто володіє сприятливою стартап-екосистемою та інфраструктурою. В Україні порівняно молодий ринок фінансових послуг, споживач відкритіший до інновацій, навіть у порівнянні з іншими європейськими країнами. Для фінтех-стартапів на українському ринку традиційні гравці — це надійна основа, велика клієнтська база і поле для роботи. У свою чергу, для банків співпраця з фінтех-стартапами — це можливість надати своїм клієнтам фінансові послуги з урахуванням зручних, найсучасніших UX-iв (user experince). Крім того, таке партнерство може допомогти залучити нових клієнтів й освоїти нові ніші.

“За даними The FinTech Index від ING Bank, серед 73 країн Україна опинилася в колі тих, хто володіє сприятливою стартап-екосистемою та інфраструктурою”

Спростити початок подібної співпраці допомагають інкубаційні програми. Це показує досвід глобальної програми для фінтехстартапів Start Path від Mastercard, в рамках якої стартапи-учасники отримують менторство експертів галузі, доступ до API і мережі партнерів Mastercard. Також результативною стала перша в Україні інкубаційна програма для фінтех-стартапів Fintech Master, реалізована Mastercard спільно з 1991 Open Data Incubator за підтримки НБУ. Завдяки програмі стартапи змогли вдосконалити бізнес- та сервісні моделі, доопрацювати технічні аспекти продуктів, почати переговори з партнерами. Взаємодія з менторами допомогла низці учасників запустити роботу над повноцінною інтеграцією з банками та іншими учасниками ринку, а також почати масштабування на інші європейські ринки.

Які напрямки фінтеху найзатребуваніші на українському ринку? Згідно з результатами опитування серед представників банківського сектора, це віддалений банкінг, великі дані та прогнозування, платежі та грошові перекази, а також “цифрові гаманці”. Цей інтерес підтверджують і тренди на ринку. Протягом останнього року українські фінустанови зосередилися на мобільному банкінгу. Деякі світові банки повністю перейшли у діджитал — як мобільний банк N26, чисельність користувачів якого нещодавно перевищила 850 тисяч.

Подібні практики вже є й в Україні. Статистика НБУ стабільно фіксує збільшення обсягу і частоти грошових переказів. З минулого року банки масово включилися в розробку власних “цифрових гаманців” або рішень для підключення до глобальних сервісів оплат зі смартфонів. Індустрія фінтеху як така, а також банківський сектор в цілому кожен день борються за частку ринку, і головний їхній конкурент — готівка. Об’єднання зусиль фінтехгравців та банків, яке може початися з діалогу в рамках інкубаційних програм, зрештою має всі шанси створити win-win-ефект: зростання бізнесу, розвиток прозорої економіки та фінансової залученості.