Тіньовий бізнес вбиває економіку

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

В’ячеслав Мироненко, головний редактор журналу БІЗНЕС

Багато років українська бюрократія зміцнювала свою владу, ускладнюючи та посилюючи існуюче законодавство. Парламент прийняв тисячі законів та нормативних документів, що регламентують комерційну діяльність громадян і організацій. Багато з них так чи інакше суперечать один одному, велика їх частина спрямована на посилення податкового тиску на бізнес. Чим вищі податки за відсутності нормальних державних послуг (забезпечення правопорядку, рівних умов для бізнесу, обмеження корупції), тим більша частка економіки йде у тінь. “Сірий” сектор є скрізь, але одна справа — 9% тіньової економіки в США, і зовсім інша — майже 45%, за різними оцінками, в Україні. Тінь ідеально “вирівнює” господарські умови, але, як то кажуть, природу не надуриш. Хоча українська влада останнім часом займається саме цим. Так, вони визнають, що третина економічно активного населення працює незрозуміло де (“піджаками”, “човниками” тощо), але замість того, щоб прийняти закони для захисту національних інтересів, роблять прямо протилежне.

Щоб зрозуміти справжні масштаби тіньового бізнесу на кордоні України з Польщею, достатньо провести хоча б декілька днів з обох боків кордону в 30-кілометровій зоні. Зробивши це, ви не лише одразу побачите масштаби контрабанди, а й легко зможете оцінити наслідки цього процесу для обох країн. 30-кілометрова зона польського прикордоння перетворилася на суцільний логістичний центр для зберігання, продажу та перевантаження товарів з ЄС в Україну.

У листопаді 2017 р. коаліція “За детінізацію економіки”, до складу якої входять понад два десятки бізнес-асоціацій, виступила співорганізатором II відкритого економічного форуму “Масштаби та схеми тіньової економіки”. На заході пролунав заклик співзасновника “Коаліції за детінізацію” Володимира Чепового: “Контрабанда — це наркотик для країни, адже ми відчуваємо: нікому працювати, нікому купувати, країна помирає від “передозу” контрабанди, і в нас майже немає часу на виправлення ситуації. Рівень контрабанди буде високим доти, доки є умови для реалізації контрабандного товару, адже контрабанду можна легко продавати без контролю ланцюжка поставок від імпортера до продавця. Зараз такі законопроекти є, і ми їх підтримуємо”.

БІЗНЕС вже неодноразово піднімав тему детінізації української економіки. І буде робити це і надалі. Тому що ми не хочемо, аби Україна перетворилася на справжнього економічного донора Польщі, а жителі прикордонних міст України стали обслуговуючим персоналом тіньових схем постачання європейських товарів на територію нашої країни, від яких виграють лише європейські виробники, а от український бізнес втрачає позиції та гроші у власній країні.