“Ми сприймаємо нашу “різність” і доповнюємо одне одного”

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олександр Михайленко, керівник проектного офісу корпорації “МІРС”

Питання ризиків, які виникають для сімейних бізнесів в Україні, я б назвав багатогранним. Треба поділяти зовнішні виклики, пов’язані з нестабільністю політичної ситуації чи дефіцитом кваліфікованих кадрів на ринку, і внутрішні, притаманні саме родинним справам.

Якщо наступне покоління планує працювати в сімейній компанії чи вже працює у спільному бізнесі родини, потрібне спільне чітке розуміння вектора розвитку — від формулювання загальної мети до методів її досягнення. Таким чином досягається максимальна синергія поколінь.

І в міжнародній, і в українській практиці є багато прикладів, коли відсутність порозуміння щодо питань управління, розмежування зон відповідальності між засновниками бізнесу і наступними поколіннями призводили до конфліктів і навіть до розвалу процвітаючих компаній.

Тут ще треба зважати на українську специфіку: бізнеси нашої країни дуже молоді, вони виникали 25-26 років тому. В Україні просто відсутня культура передачі сімейного бізнесу спадкоємцям — історично такого досвіду не було.

По-перше, засновники родинних компаній зазвичай не розуміють, як, коли і на яких умовах така передача має відбуватися, аби не зашкодити бізнесу. По-друге, в нас немає відповіді на питання: “Чим займатися засновнику бізнесу після виходу на пенсію?”. В світовій практиці вже є величезний досвід передачі справ від старшого покоління до спадкоємців. Є культура переходу від операційного управління до стратегічного — існують спостережні ради директорів, ради з питань управління капіталом тощо. Крім того, представники старшого покоління після виходу на пенсію займаються викладацькою діяльністю, засновують соціальні проекти чи просто насолоджуються життям… На жаль, українським засновникам сімейних компаній такого досвіду ніхто не дав.

Ще одне вкрай важливе питання — коли і як залучати представників next generation до родинної справи. Є дослідження з цього питання, які свідчать, що найбільше точок дотику між поколіннями є тоді, коли next generation перебуває у віці 25-35 років. Саме цьому вікові притаманне таке поняття, як “юнацький максималізм”, бажання швидких кардинальних змін, жага до впровадження чогось нового. Але є й відчуття великого авторитету засновників компанії. І саме тут з’являється місце для того самого ефекту синергії. Досвід старшого покоління, який дозволяє уникнути помилок, та енергія нащадків не дають бізнесу “заіржавіти”.

Є, наприклад, менторство, коли старший і досвідчений член сім’ї не вказує директивно, що робити, а у форматі “питання-відповідь” підштовхує молодого колегу до глибшого занурення у проблему і самостійної роботи над помилками.

Треба враховувати і питання самого приходу молодого покоління до управління компанією. Я і мій брат зараз працюємо у родинному бізнесі, але кар’єри ми починали в інших компаніях. Тоді це було нелегке для мене рішення, а зараз я вважаю його цілком правильним. Я навіть шкодую, що пропрацював “на стороні” недостатньо довго.

У FBN (Асоціації власників сімейних компаній України) ми розробили свою авторську програму “TimeLine”, мета якої — допомогти спадкоємцям бізнесів започаткувати свій персональний шлях професійного розвитку, створити проекцію своєї майбутньої ролі у сімейному бізнесі та показників успіху на кожному етапі цього шляху. Виходячи з результатів, вони можуть усвідомлено обирати сторонню компанію для набуття досвіду. Це робить їхній майбутній перехід до сімейної компанії менш важким — адже до родинної справи долучається не новачок, а людина, яка вже “набила гуль”, попрацювала на відповідних посадах, має певний авторитет.

Якщо уникнути цих ризиків і побудувати правильну стратегію інтеграції молодого покоління у родинний бізнес, з’являється нова енергія для розвитку та інновацій.

Для мене щастя в бізнесі — це приймати своїх рідних такими, які вони є, і не намагатися їх змінювати і “переробляти під себе”. Ми сприймаємо нашу “різність” і доповнюємо одне одного.