Як залучити українських жінок в інформаційні технології

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Надія Омельченко, віце-президент компанії “ІТ-Інтегратор”, директор освітньої програми “IT-освіта”

Один з найпоширеніших на ринку праці забобонів полягає в тому, що IT — це чоловіча галузь. Пропоную розібратися, чи так це насправді? Дійсно, в нашій сфері чоловіча стать домінує. За даними популярного IT-ресурсу DOU, наразі в українській сфері IT чоловіків насправді переважна більшість. Хоча гендерне співвідношення в галузі поступово змінюється. Відсоток жінок, які працюють в нашій галузі, з року в рік зростає: починаючи з 2011 р. їхня частка збільшилась з 7% до 20%. І це незалежно від типу і розміру компаній — це загальний ринковий тренд. У міжнародних аутсорсингових компаніях цей показник може досягати 30% і навіть 40%.

Чому ж наші талановиті й просунуті дівчата і жінки в меншій мірі, ніж чоловіки, орієнтовані на побудову кар’єри в технологічній сфері? За даними опитування UNICEF, 31% респондентів-жінок відповіли, що вони недостатньо інформовані у цій сфері, 28% — що їм не цікава галузь, 23% не впевнені у своїх силах, а 17% вважають сферу чоловічою. По 12% респондентів вважають, що робота в галузі негативно відіб’ється на особистому житті і що погано вчили точні науки в середній школі.

Я вважаю, що статева приналежність працівника не має ніякого впливу на ефективність праці і професійну успішність. Однак зі мною погодяться далеко не всі керівники компаній галузі. На жаль, в сучасних бізнес-реаліях жінки, в тому числі в ІТ-індустрії, набагато рідше обіймають керівні посади, а на шляху їх кар’єрного просування зустрічається маса бар’єрів.

У чому ж причина такого стану речей? Мені здається, що гендерна нерівність в нашій сфері обумовлена не реальними відмінностями в роботі чоловіків і жінок, а, швидше за все, забобонами. Дані соціологічних досліджень підтверджують наявність в нашому консервативному суспільстві “феномена чоловічого тиску”, за якого розподіл ролей не передбачає жіночого лідерства ні в родині, ні поза домом. Жінки, в свою чергу, часто побоюються досягати успіхів в роботі або політиці через негативну оцінку з боку чоловіків.

Незважаючи на це, співвідношення в IT-індустрії продовжить змінюватися на користь жінок. Оскільки серед тих, хто почав працювати в галузі в останні два роки, їх частка складає вже 26%. Дослідження рекрутерів і опитування вітчизняних “айтішників” показують, що наші чоловіки набагато частіше називають інтерес до технологій причиною вибору IT-професії. Водночас опитані жінки частіше говорять, що зупинили вибір на сфері інформаційних технологій випадково. Втім, цей фактор також поступово втрачає значущість: останнім часом жінки частіше віддають перевагу саме нашій сфері для кар’єрного розвитку, керуючись цілком раціональними чинниками, а саме високим рівнем зарплати, можливістю розвиватися, якісним соцпакетом.

Але до гендерної революції в нашій галузі поки ще дуже і дуже далеко. У цих умовах головне, щоб частка жінок серед “технічного персоналу” збільшувалася. Наприклад, в компанії “ІТ-Інтегратор” частка співробітниць в цілому стабільна. Але в той же час частка кваліфікованих і, що важливо, технічних фахівців-жінок збільшується. Так, загалом частка фахівців жіночої статі в нашій компанії з 2015 р. по 2017 р. зменшилась з 75% до 70%. Водночас частка жінок-інженерів за цей же час зросла з 7% до 10%. Я вважаю, що це вкрай позитивний тренд, і сподіваюся, що він збережеться в найближчі роки як всередині нашої компанії, так і в цілому на ринку.

Що ж буде мотивувати жінок обирати побудову кар’єри в нашій сфері? По-перше, руйнування гендерних стереотипів про роботу. По-друге, активніше використання роботодавцями формату стажувань. Ну і, звичайно ж, зростання інформованості жінок про переваги роботи в ІТ. Доступно і цікаво розповідати про ці переваги — цілком гідне завдання для всіх соціально відповідальних компаній, їх керівників і особливо жінок-керівників. І, звичайно ж, вкрай важливі кейси — успіхи конкретних жінок в індустрії. Торік я стала ментором соціальної програми “Дівчата STEM”. Ця ініціатива популяризує участь і розвиток жінок у сфері високих технологій. Завдяки їй в тому числі кількість дівчат, які зважаться підкорювати IT, збільшиться.

“Частка жінок-інженерів в нашій компанії за останні два роки зросла з 7% до 10%”

І останній, але не менш важливий пункт — заохочення вчителями школярок рухатися в цьому напрямку. Допомогти досягненню цієї мети може популяризація STEM-освіти і проектного підходу в середній освіті. Саме цей підхід може зробити випускниць шкіл конкурентними на ринку праці і підготувати їх до кар’єри в галузі технологій.