Чи отримав бізнес дієві інструменти захисту від зловживань правоохоронних органів?

Персоналії
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Денис Бугай, адвокат, керівник практики White-Collar Crime, партнер ЮК VB PARTNERS, президент Асоціації правників України 2013/2017

Поліція, прокуратура, СБУ та начебто неіснуюча податкова міліція давно тримають лідерство у переліку загроз для українського бізнесу.

В кінці минулого року Уряд, подолавши шалений супротив правоохоронців, домігся затвердження змін до Кримінального процесуального кодексу. Сам факт супротиву МВС і прокуратури свідчить про якість та користь цієї ініціативи!

Зміни стосуються, як проведення слідчих дій, так і ініціювання різного роду «формальних» кримінальних проваджень, єдиною метою яких є лише тиск та вимагання. Вони значно зменшують неправомірні можливості «бізнесменів» у погонах.

Пропоную розглянути сім ключових новел:

1. Нові правила проведення обшуків. Слідчі зобов’язані проводити відео фіксацію обшуку та допускати адвокатів. У випадку порушення – всі докази отриманні під час обшуку є недопустимими, тобто не мають доказової сили. Важливо - адвокат має право власної фіксації, що автоматично стає доказом.

Мій прогноз. По-перше, слідчі не матимуть можливість щось підкинути. По-друге, оскільки в приміщенні буде адвокат, це виключає можливість залякування співробітників та намагання схилити їх до «співпраці», наприклад, оговорити керівництво компанії.

Вже є перші результати таких змін, ще в грудні під час обшуку в офісі однієї з компаній, камера зафіксувала, як один з понятих (як правило це завчасно підготовлені слідчими «випадкові» громадяни), намагався вкрасти гроші з каси.

2. Заборона вилучення інформаційних носіїв та комп’ютерної техніки (жорсткі диски, сервера, телефони і т.д.). Забрати сервер - це найпростіший спосіб зупинити бізнес. Рекетири з посвідченнями, розуміючи таку можливість, активно цим зловживали.

Але закон одночасно встановив ряд виключень щодо цієї заборони. Слідчий, при умові наявності дозволу суду, може вилучити об’єкти: (а) необхідні для проведення експертизи, (b) якщо вони є знаряддям вчинення злочину або отримані, в результаті скоєння правопорушення (наприклад, вкрадений телефон чи встановлений на комп’ютері банк-клієнт, через який здійснювали «обнал»), (с) доступ до них обмежується власником, зокрема, шляхом наявності паролю.

Незважаючи на такі широкі виключення, загалом норма має забезпечити недоторканість комп’ютерної інфраструктури офісу.

Треба бути готовим надати коди від серверів, комп’ютерів та телефонів, а також допустити копіювання інформації з них. До речі, СБУ та НАБУ вже мають спеціальні портативні прилади, які деблокують мобільні телефони та автоматично перевіряють наявність в них ключових слів та чисел. Такі прибори використовують ізраїльські спецслужби для боротьбі з тероризмом.

3. Посилено вимоги до отримання дозволу на обшук.

По-перше, впроваджується аудіо і відео фіксація розгляду клопотання слідчого у суді. Це виключить можливість подання необґрунтованих клопотань. Слідчий буде вимушений довести важливість свого бажання «прийти в гості», а суддя буде більш уважніший до цих аргументів, оскільки цей запис у майбутньому може бути предметом дослідження дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя.

По-друге, заборона повторного звернення у випадку отримання відмови судом раніше. На практиці були випадки, коли слідчі п’ять разів намагалися отримати дозвіл на обшук, сподіваючись, що їх клопотання потрапить до більш лояльного до них судді.

У поєднанні з новими правилами обшуку, це має призвести до зменшення «непрошених гостей у погонах» та випадків блокування діяльності компаній.

4. Впроваджено право оскарження дії слідства, які порушують чи обмежують права бізнесу (вилучення майна, документів інше). Раніше таке право було лише у сторони кримінального процесу (підозрюваний, потерпілий), що штучно виключало можливість компанії у законний спосіб  припинити тиск на неї.

5. Блокування процесу порушення кримінальних проваджень різними органами з одного того самого приводу безкінечну кількість разів.

Жоден орган не може проводити розслідування, а справа підлягає припиненню,  якщо з цих самих обставин раніше вже винесено постанову про закриття. Є анекдотичні випадки, податкова міліція порушувала провадження за фактами несплати податків, а їх колеги з поліції та СБУ розпочинали власні розслідування щодо цього ж епізоду але, щоб обійти підслідність, називали це розкраданням. Аналогічний підхід використовувався і за географічною ознакою.

6. Передбачено можливість закриття «формальних» кримінальних проваджень, які роками «висіли» в реєстрі та дозволяли в будь-який момент вчиняти слідчі дії, і відповідно тримали бізнес в напрузі. Слідство тривало, справи зміняли слідчих та прокурорів, які в свою чергу генерували нову активність, з метою поповнення власної каси, якщо не грошима, то хоча б талонами на бензин.

7. Закон передбачає створення спеціальної комісії при Кабміні, яка узагальнюватиме практику дій правоохоронців щодо бізнесу та надаватиме обов’язкові до розгляду рекомендації. Закон не містить чітких повноважень такої комісії, але наявність такого інструменту дозволить впливати на ситуацію.

27658127 577986145894988 6207048296791674720 n

Зміни вибивають з рук корупціонерів інструменти тиску та шантажу на бізнес. Обшуки під камеру та у присутності адвокатів, неможливість вилучити сервера та комп’ютери, блокування ініціювання пустих та безперспективних кримінальних проваджень мають знизити неправомірне втручання правоохоронців у ділову активність.